Star Wars: Battlefront 2 měl našlápnuto stát se hitem Vánoc roku 2017. Krásná grafika, možnost soubojů na povrchu planet i ve vesmíru a dokonce po dlouhých letech i příběhová kampaň uchvátila všechny novináře, kteří měli možnost si ji zahrát s předstihem. I my jsme tehdy po dvou dnech strávených v kancelářích vývojářů odlétali nadšení, ovšem jen proto, že nám tehdy „tak trochu“ zamlčeli, jakým způsobem se bude nakupovat lepší virtuální vybavení.
Jakmile ovšem hra vyšla v ostré podobě, okamžitě se ukázalo, jak predátorsky je její obchodní model nastaven. Ano, na všechny hrdiny, zbraně a kosmetické předměty si šlo vskutku vydělat samotným hraním, aniž by bylo nutné vytahovat peněženku, Electronic Arts ovšem už „zapomněli“ dodat, že to ve výsledku bude znamenat stovky hodin úmorného „grindování.“
Tato skutečnost vyvolala bouři nejen mezi hráči, ale jejím počínáním začaly zabývat i statní instituce. Americký politik Chris Lee označil Battlefront 2 za kasino a belgický ministr spravedlnosti Koen Greens chtěl lootboxy rovnou zakázat v celé Evropě. Vlna nevole vydavatelství nakonec donutila ekonomický systém zcela přehodnotit a po několika letech se nakonec Battlefront podařilo v očích veřejnosti zachránit.
Že by se v EA z tohoto nepovedeného kroku poučili, že hráči alespoň ve „velkých“ hrách podobné praktiky jednoduše nechtějí? Kdepak… jen počkali až se vlna přežene, doroste nová generace a opatrně už to zkouší zase.
Alespoň tak to působilo při prvním pohledu na cenovou politiku čerstvě vydaného přídavku do hry Apex Legends. Od začátku funguje na podobném obchodním modelu, kdy si hráči za herní měnu kupují kosmetické doplňky a hrdiny, oproti původnímu Battlefrontu 2 ovšem s podstatným rozdílem – hra je v základu zadarmo.
Apex Legends jsou jedním z nejhranějších titulů (nejen) na Steamu (viz náš článek) a mají obrovskou hráčskou základnu. Většině z těch, kdo hrají pravidelně se nakonec nějaká z neustále rotujících „ozdobiček“ zalíbí natolik, že i oni nakonec „pustí chlup.“ A aktuální přídavek, který přidává propriety z populární japonské značky Final Fantasy, vypadá vskutku lákavě. Který fanoušek by si nechal ujít příležitost rozsekat soupeře legendárním Buster Swordem oblečený v roztomilém kožíšku dětinské Yuffie (viz naše recenze Final Fantasy VII Remake)?
Inu odpověď je poměrně jednoduchá – každý, kdo nemá k dispozici neomezený rozpočet. Podle prvních zveřejněných informací to totiž vypadalo, že kdo by chtěl získat každý z 36 unikátních předmětů, musel by zaplatit přes 9 000 Kč.
„To je hezké, že je možné získat požadovaný předmět zdarma, když je ta šance jen 0,00001%, jinak celá akce stojí 360$. Opravdu vrcholný zážitek,“ píše se například v „nejlajkovanějším“ příspěvku pod youtubovým trailerem. A zdaleka nejde o osamocený hlas. Jiný fanoušek například trefně poznamenal, že si za tu cenu můžete koupit všech dosavadních 16 dílů Final Fantasy.
Electronic Arts si ovšem evidentně mapovalo terén, když přídavek skutečně vyšel, ukázalo se, že většina věcí je daleko levnější než bylo dopředu avizováno. Některé položky mají slevu až 90 %, jiné alespoň 50 %, což je přibližuje cenám, které jsou v této oblasti standardní.