Elden Ring vzal herní průmysl útokem. Hned po vydání se stal jednou z nejhranějších her v historii digitálního obchodu Steam, za pouhé tři týdny prodal neuvěřitelných 12 milionů kopií a je nejúspěšnější novou značkou od vydání The Division v roce 2016.
I když jsou jeho klady neoddiskutovatelné (viz naše recenze), najdou se tací, na které jeho kouzlo nepůsobí a hra je ničím neláká. Jsem jedním z takových. Nevím, jestli je to tím, že už mě obecně moc neláká fantasy, jsem přesycen hrami v otevřeném světě nebo jen vyděšen zkazkami o brutální obtížnosti, ale Elden Ring mám zařazený do skupiny „až nebude co hrát“, což je situace, o níž dopředu vím, že nikdy nenastane.
Na rozdíl od většiny ostatních her, které vychází každý měsíc, se ovšem Elden Ring jednoduše ignorovat nedá. Za poslední měsíc se výstup tematických novinek z mých sociálních sítí stal bizarním slepencem mrazivých zpráv z Ukrajiny a historek z Elden Ringu. Je fascinující, kolik různorodých reakcí na pohled ničím výjimečná hra dokáže vzbudit a co s ní hráči dokážou udělat.
Vybírám tedy pár těch nejzajímavějších témat, která dokázala zaujmout i člověka, co ze samotné hry nepoznal víc než trailer.
Obtížnost je relevantní
Jedním z nejdiskutovanějších prvků her od From Software je nekompromisní obtížnost. Na rozdíl od většiny dnešních trháků nejsou tzv. soulslike hry, na které Elden Ring přímo navazuje, snadno přístupné nováčkům, což jejich fanouškům propůjčuje jistou elitářskou auru.
Pak je tu ale hrstka lidí, kteří ji dokážou pokořit s prstem v nose, a tak si zážitek ještě dále uměle komplikují dalšími výzvami. Netrvalo ani měsíc a už tu máme speedrunnera, který ji dokázal dokončit za méně než půl hodiny.
Ještě větší respekt vzbuzují lidé, co se ji snaží proběhnout s postavou na první úrovni, bez jakýchkoli vylepšení. Níže se můžete podívat na souboj s údajně jedním z nejtěžších bossů ve hře.
No a pak tu jsou jedinci, kteří se autorům hry vyloženě vysmívají, jako třeba člověk, který hru hraje na ovladači vyrobeném z banánu nebo pomocí cvičebního kruhu z Ring Fitu.
Zajímavou součástí příběhové kampaně jsou i souboje mezi hráči, autory však čeká ještě spousta práce na jejich vyladění. V tuto chvíli je například oblíbenou cestou k vítězství dělání kotrmelců, což minimálně vypadá poněkud zvláštně.
you may not like it, but this is the current Elden Ring pvp meta pic.twitter.com/pGIv2iZueF
— ⛓️🚫⛓️ (@tylxx) March 20, 2022
Skryté vtípky, náhody, nebo jen bugy?
Na poměry většiny japonských her je Elden Ring ještě poměrně konvenční, ale i tak vzbuzuje spoustu otázek. Fanoušci chtějí znát každý jeho detail, a tak vznikají poměrně divoké konspirace.
Jako příklad můžeme uvést třeba tuto tajnou místnost, ke které se člověk dostane až poté, co několik desítek sekund bude mlátit zbraní do iluzorní stěny. Ani nechceme vědět, jakým způsobem na to lidé přišli a kolik času teď tráví bušením do každé stěny ve hře.
Podle zhusta sdílené teorie prý spoluautor scénáře, známý spisovatel George R. R. Martin, pojmenoval herní bossy na základě svých iniciálů (Godfrey, Rennala, Radagon a Marika). Jenže sám autor, který se nejvíc proslavil sérií Hra o trůny, prozradil, že jde jen o náhodu, a než se ho na to lidé začali ptát, ani si toho nevšiml.
Touha najít každý ukrytý detail pak vede hráče k podivným rozhodnutím, jako je třeba zavraždění (údajně) jedné z nejpřátelštějších herních postav posledních let, želváka Miriela. „Musím se s tím teď naučit žít, nedělejte to. Nic tím nezískáte a ztratíte nejen jeho přátelství, ale i část sebe,“ píše na Redditu člověk, který jako první zjistil, že za jeho popravu nedostane nic zajímavého. Na kolik je tento patetický komentář míněn s nadsázkou a na kolik vážně, už nechám na vás.
Lechtivé vtipy
Elden Ring také obohatil internetové diskuze o několik nových memů, z nichž většina má sexuální podtext. Tak například slovo „maidenless“, kterým je občas oslovován hlavní hrdina, aby bylo zdůrazněno, že ve světě hry nemá žádného spojence, se stalo pro hráče sofistikovaným synonymem slova panic.
O moc dospělejší není ani hláška Try Finger But Hole, kterou zkušení hráči nechávají jako vzkaz úplným zelenáčům teprve procházejícím úvodním tutoriálem. Přestože má jinak Elden Ring poměrně přísnou kontrolu publikovatelných výrazů, zabránit této slovní hříčce vyzývající k tomu, abyste si strčili prst do zadku, se autorům zabránit nepodařilo.
A jak už to tak dnes bývá, název hry už chvíli trendoval i na Pornhubu. Nabídka tematických videí je tam poměrně široká, ať už jde o cosplay, animované scénky mezi herními postavami nebo bizarní letsplay videa, lákající pomocí titulků jako třeba „Ten drak je tak drsný, až mi z toho skáčou prsa.“
Zvláštní modifikace
Co ve hře dosud není, to si tam fanoušci dodělají sami. Máme tu samozřejmě vážně míněné modifikace, které ladí obtížnost tak, aby vyhovovala každému. Tvrdé jádro fanoušků ovšem na tuto snahu zareagovalo nelibě, a tak naopak vytvořili ještě víc hardcore variantu.
Pak tu jsou i modifikace, díky nimž si můžete jen tak sandboxově vyhrát. Například je možné, aby na hlavní postavu přestali útočit nepřátelé, a tak si ze hry uděláte „walking simulator“ křížený s hororovým safari. Zajímavá je i modifikace, která proti sobě ve speciální aréně postaví hlavní bosse hry. Tipnete si, který je nejsilnější?
A na závěr jsme si nechali modifikace ze samotných hlubin internetu, které nedávají absolutně žádný smysl, ale tak nějak jsme dopředu věděli, že je někdo nakonec udělá. V Elden Ringu je tak možné simulovat souboj Homera Simpsona se Shrekem na Oslíkovi, jezdit na Mašince Tomovi nebo třeba svléknout všechny postavy do naha.
Damn I'm playing Elden Ring on the wrong platform pic.twitter.com/sGjH1egbPf
— BoomerShooterBundle.com (@DaveOshry) March 22, 2022
Elden Ring je jednoduše fenomén, který se nedá přehlédnout. Autorům se podařilo vytvořit popkulturní těžkou váhu, která jistě bude hrát důležitou roli ve všech výročních anketách. Slovy klasika: „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“