Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

E3 – Naše dojmy a komentáře ke hrám

  5:35aktualizováno  9:05
Vyzkoušeli jsme ještě krvavější Bloodrayne II, podívali si na zoubek fantastické Battle for the Middle-Earth a zjistili co se dalo o Half-Life II, Battlefield II a několika dalších gameskách. NOVĚ: letmé dojmy z Nintendo DS!

Half-life II
E3 2004 Loni na E3 Half-Life II přitahoval ohromnou pozornost, což se ještě násobilo tím, že na prezentaci nepustili hned tak každého. Uvnitř stánku si vybraní novináři vychutnali video, které po skončení výstavy okamžitě obletělo svět. Těšil se každý, nicméně pak přišla kauza s ukradením zdrojových kódů, kdy se ukázalo, že prezentovaná videa neodpovídají skutečné hře (velmi mírně řečeno). Letos se nám stánek zvětšil, nicméně jedno zůstává – ohromné fronty nedočkavců, kteří baží po každé nové informaci. Nám se podařilo do útrob stánku dostat bez čekání (díky Báro), nicméně žádné překvapení se v podstatě nekonalo. Na dvou plátnech nám promítli několik scén ze hry, kdy každá měla demonstrovat určitý segment hry. Došlo tak na atypické zbraně, známou jízdu v bugině za čas vystřídanou člunem, demonstraci, že autoři drží krok s dobou a po technologické stránce z vaší grafické karty vymáčknou maximum. Nicméně v tento moment musím zcela kacířsky přiznat, že v některých momentech právě protěžované grafické zpracování vypadá docela obyčejně. Sice stále na slušné úrovni, ale rozhodně to není nic, z čeho bychom si sedli na zadek. Naštěstí poslední z ukázek stačila opět řádně navnadit – jednalo se o bitvu skupiny ozbrojenců s mechanickými pavouky na dlouhých nohách, které doplňoval účinný fialový paprsek. Ten v místě dopadu neobvyklým, ale působivým efektem likvidoval nejenom vše živé, ale i pevnou hmotu. Nedokážeme posoudit, z jaké části se jednalo o skriptovanou scénu, ale můžeme odpřisáhnout, že to vypadalo suprově. Na konci prezentace se dozvídáme, že v létě budou další videa – jen tak mimochodem, kdy že má tahle hra vyjít?

Bloodrayne II
E3 2004 První díl si nehrál na nic jiného než akční hru, která využívá všech oblíbených "komerčních" prvků. Přesněji řečeno, chopili jsme se ovládání sexy upírky, jež bojuje proti nacistům a kudy chodí, tam létají vzduchem rozřezané části těl dopadající do rudého moře čerstvě prolité jateční krve. Najdou se tací, do jejichž krevní skupiny se Bloodrayne netrefila, ale hra se u hráčů poměrně dobře zapsala a tak tu máme druhý díl. Po zhruba třiceti minutách hry máme o druhém dílu slušnou představu – oproti jedničce se autoři více soustředili na interakci s prostředím, která prvnímu dílu citelně chyběla. S Bloodrayne tak podsekáváme sloupy, aby se zbortila stěna, skáčeme po zdech, sjíždíme po ocelových konstrukcích, naskakujeme na ocelové tyče od kterých se odrážíme... holka je to zkrátka šikovná a naučila se spoustu nových pohybů. Základ samozřejmě zůstává stejný – krmení, kopy & údery, střelba a vystřelovací hák, nicméně všechny tyhle akce máme nyní daleko více pod kontrolou. Nově tak nechybí ani tolik oblíbené kombo sestavy, kdy prostě nechápeme, co to tam ten vraždící stroj v masce upírky vyvádí. Nicméně stále mějme na paměti, že autoři se vydali cestou, aby hráč musel alespoň čas od času zapojit mozek a jak se zdá, i druhý díl si své příznivce dozajista najde. A ani se tomu nedivím.

World of WarCraft
E3 2004 Oproti loňsku je znát jeden podstatný rozdíl – člověk se mohl v pohodě dostat ke hře, vyzkoušet si všechny rasy, nikomu nevadilo ani natáčení na kameru, což znamená jediné: Blizzardi finišují. To samozřejmě potvrzuje i již probíhající betatest v USA, nicméně zhruba za měsíc a kousek by se i na našich počítačích měla válet beta, ze které samozřejmě plánujeme podrobnější počteníčko. Nemusíme snad vykládat, že se fakt těšíme!

StarWars: Battlefront
Hvězdné války letí prakticky pořád, čili proč neudělat hru více hráčů, ve které proti sobě stojí rebelové a imperiální vojáci. Princip hry je přízemně jednoduchý – máme mapu, stanoviště na mapě a dva týmy. Cílem hry je obsadit všechna stanoviště (u těch se obnovují vojáci) – zkrátka typická týmová akce, která sází na oblíbené prostředí a různé typy vojáků (ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc...). Dneska už by se asi neujala hra bez strojového parku a tak nechybí ani zde. A naše dojmy? Špatně se to rozhodně nehraje.

Battlefield II
E3 2004 Druhé díly občas bývají pouhou nastavovanou kaší, kdy autoři přidají několik drobností, dvojku za název a mají novou hru. To ale naštěstí není případ Battlefieldu II, který se může pochlubit kompletně novým zpracováním a údajně i větší reálností. V první ukázce sledujeme, že kulky nyní mohou prolétávat zdí – samozřejmě ne každou, záleží na materiálu. Každopádně se jedná o slibný taktický prvek. Dále autoři zamakali na samotných vojácích, kteří vypadají velmi detailně a prakticky každou akci (výměna zásobníku, použití předmětu upevněného u batohu na zádech...) sledujeme zvlášť. V další sekvenci pozorujeme použití kamufláže u vrtulníku, kterého zaměřuje raketa a konečně nám představují blíže medika. Zapomeňte však na klasickou lékárničku, dneska letí léčba oživovacími elektrodami :).

Vivisector
Tahle ruská 3D akce na první pohled vypadá jako klasická střílečka ve stylu Serious Sam či Painkiller. Při bližším pohledu ale potěší pár zajímavostí – jednak RPG prvky a jako perličku bych zmínil, že do všech E3 2004 nepřátel můžeme střílet tak, že jim postupně odpadávají části těla a masa, až zbude jen pouhý skelet. No teda.

LotR: Battle for the Middle-Earth
Z obrázků a videí vypadá tahle strategie hodně poutavě, nicméně po skončení prezentace za zavřenými dveřmi jsme odcházeli s naprostým úžasem ve tváři. A nejenom my – o něčem svědčí i bouřlivý potlesk po předváděčce. Jasně, nemůžeme říci, jak tahle hra nakonec dopadne po hratelnostní stránce, ale z technologického hlediska se jedná o velký krok kupředu. Na první pohled každého překvapí, stejně jako ve filmu, ohromná velkolepost – nejprve sledujeme početné armády a v poměru k nim i budovy, avšak za zdánlivým pozlátkem objevujeme nespočet drobných detailů vytvářející iluzi majestátnosti. Například bojůvka z Rohanu bez problémů rozmetá nájezd několika skřetů, což potvrzují i vítězoslavným zvedáním zbraní nad hlavu. Nicméně když přijde obr, utrhne ze země strom, otrhá z něj větve a vzniklou kládu použije coby zbraň, vidíme změnu v E3 2004 chování vojáků. Okamžitě se začnou krýt, projevují evidentní strach, přičemž někteří pomalinku našlapují směrem od nepřítele. Ten mezi ně ale stejně dorazí a jediným máchnutím likviduje (a efektně odhazuje stranou) polovinu skupiny. Další příklad – potká se jednotka skřetů s Enty. Enti zdánlivě nemají konkurenci, díky své síle i obyčejným máchnutím dávají skřetům pořádně zabrat a co teprve v okamžiku, kdy jeden urve kus skály a hodí ji mezi nebohé skřety. Jenže ze zálohy právě přicházejí lučištníci s ohnivými šípy, které našeho stromového bojovníka zapálí, ten zařve, ještě párkrát v agónii máchne kolem sebe a padá k zemi, čímž naposledy zabíjí další skřety. Fantasticky též vypadá útok na hradby, které se pod náporem katapultů pomalu rozpadají. Závěrečná scéna pak patří démonovi, jenž se vynoří uprostřed nepřátelské armády, kterou posléze sežehne (jedna ze schopností) plamenem. Posledního vojáčka si démon vychutná – vezme jej do svých pařátů a rozdrtí v prach. Z mého pohledu se jedná o nejlepší hru na letošní E3. Na druhou stranu doufáme, že při tom všem si autoři pod stolem neschovávali nějaké to Pentium 8 - 12 Ghz, 10 GB RAM a Geforce 8.

Nintendo DS
Zatímco Sony PSP nás stačilo nadchnout už během prvního dne, na Nintendo jsme si udělali čas až dnes – i když Michael má nějaké výhrady, sám za sebe mohu prohlásit, že tenhle strojek vypadá špičkově (i když oproti PSP trošičku lacině). Dva displeje se skvěle hodí například pro zobrazovaní map u závodů a 3D stříleček, nicméně ten spodní je dotykový a díky tomu se nabízejí nové možnosti. Třeba 3D akce se tak ovládají velice jednoduše (směrový kříž pro pohyb, stylus pro rozhled), což je celkem výhoda i oproti PSP. Snadno se též ovládají různé posuvníky a tlačítka, konkrétně zmiňme prezentovanou ponorkovou hru. Další výhoda tkví v tom, že DS na dotykovém displeji může zobrazit klávesnici a tak se i komunikace s ostatními hráči stává svižnou záležitostí. Mezi přednosti DS patří dozajista i zpětná kompatibilita s GBA. Zkrátka Sony i Nintendo se tentokrát vytáhli a každý se dle mého názoru vydal trošičku jinou cestou. Pomalu začínám šetřit...

Autor:
  • Nejčtenější

Masivní hackerský útok odhalil příjmy hvězd mezi streamery včetně Čechů

Populární streamovací služba Twitch řeší obrovský únik dat týkající se osobních údajů tvůrců, včetně jejich výplat....

Správce kempu stále používá k práci počítač Atari ST zakoupený v roce 1986

Nizozemec Frans Bos spravuje již třicet pět let svoji administrativu na klasickém počítači Atari ST s pouhým jedním...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Diablo II: Resurrected je poctivý remaster milované klasiky

Pamětníci budou jásat nadšením, jejich sen se splnil. Resurrected je původní hra se všemi klady i zápory, pouze s novou...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

  • Další z rubriky

Konec cheaterů v nedohlednu, nová ochrana Ricochet už unikla na internet

S velikou pompou představená nová ochrana v online počítačové hře Call of Duty slibovala brzký konec všem podvodníkům....

To zavání průšvihem. Ubisoft na poslední chvíli odložil nový Ghost Recon

Přestože free 2 play odbočka od zavedené série Ghost Recon byla oznámena teprve minulý týden, změnilo vydavatelství...

Kohoutí zápasy ve Far Cry 6 jsou nemorální, tvrdí ochránci zvířat

Čerstvě vydaná střílečka Far Cry 6 pobouřila latinskoamerickou odnož mezinárodní neziskové organizace PETA, která...

Provokativní streamerka Amouranth byla vykázána ze sociálních sítí

Osmadvacetiletá streamerka Kaitlyn Michelle Siragusa známá především pod přezdívkou Amouranth dostala nečekaně ban na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

Oteklý Tom Cruise. Fanoušci spekulují o plastice obličeje i nemoci

Tom Cruise překvapil svým vzhledem. Devětapadesátiletý herec se objevil jako divák na sportovním zápasu v San Franciscu...