Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

E3 – Co jsme viděli?

  6:00aktualizováno  6:35
Hráli jsme připravovaný datadisk ke Call of Duty, zjistili něco o The Longest Journey II, ohmatali bombový handheld PSP od Sony a vyzkoušeli spoustu nových gamesek. Čtěte naše dojmy a komentáře.

Sedíme v Press Centru
E3 2004 – Tihle chlapíci nám představili The Longest Journey II Do otevření bran největšího herního veletrhu zbývalo zhruba třicet minut, což ovšem neznamená, že všude bylo mrtvo – právě naopak. I naše dvoučlenná výprava už posedávala v místnosti pro tisk, kde herní novináři využívají několik desítek počítačů připojených k internetu, případně připojují své notebooky. Nelze si nepovšimnout vybavení našich kolegů z Asie, kteří nás pravidelně překvapují nádhernými, ale naprosto funkčními miniaturami, vedle kterých se naše notebooky stávají artefakty z muzea. Místnost je ovšem hned po ránu narvaná k prasknutí a tak jsme rádi, že si sedáme alespoň na zem ke zdi a k naší radosti se zdárně připojujeme k místní bezdrátové síti. Pomalu se však nachýlil čas schůzek s herními distributory a některými vývojáři, která nám ukusují více jak polovinu celkového času.

Nelze si nepovšimnout vybavení našich kolegů z Asie, kteří nás pravidelně překvapují nádhernými, ale naprosto funkčními miniaturami, vedle kterých se naše notebooky stávají artefakty z muzea.

The Longest Journey II (Dreamfall)
Podle plánu vyrážíme na setkání s Funcomem, kteří připravují (příznivci doslova vymodlenou) akční adventuru The Longes Journey II, neboli Dreamfall. Co jsme měli možnost vidět, hra se zatím nachází v dosti raném stádiu vývoje, za rok nám prý ukáží více. Díky tomu jsme nemohli natáčet žádné in-game scény, nicméně to bohatě vynahrazuje ochota, s jakou odpovídali na naše otázky. Ostatně až náš adventure specialista tento materiál zpracuje, přineseme podrobnější info. Z holých faktů mohu prohlásit následující – dvojka bude rozhodě kratší než díl předchozí (ale prý sladší!), kompletně ve 3D, s přímým ovládáním (sbohem myško) a se třemi hratelnými charaktery. Náš první dojem z grafiky je zatím spíše rozpačitý, nicméně bylo by nespravedlivé soudit z této krátké a velmi rané ukázky, protože valnou většinu práce ještě mají autoři před sebou.

N-Gage QD a nové hry
E3 2004 – Oranžová n-Gage QD a Requiem of Hell Ve volném časovém úseku, kdy si zprvu rychle procházíme celé výstaviště, na chvilku zabloudíme ke stánku Nokie, která zde prezentuje nejen N-Gage QD, ale i nové hry. A ty nás zajímají nejvíce. První upoutalo pozornost známé jméno, jakým Call of Duty dozajista je. Plni očekávání tak zažíváme spíše zklamání, protože v rozlehlém exteriéru vypadá bitevní pole spíše divně (rozpixelovaně), než nějak atmosféricky. Naopak naděje vkládané do akčního RPG Requiem of Hell se naštěstí potvrdily – fakticky se jedná o variaci na Diablo, což rozhodně neurazí. Naši pozornost si ještě zasloužilo netradičně pojaté MMORPG Pocket Kingdoms, které bude využívat N-Gage Arény (i v ČR), a nevypadá vůbec špatně. Ale ke všem těmto hrám se, až přijde jejich čas, ještě samozřejmě vrátíme.

Zajímavá strategie Soldiers: Heroes of World War II
Pokračujeme schůzkou u stánku s Codemasters, u kterých nás zaujala především pohledná akční strategie Soldiers: Heroes of World War II. Pod naším velením se ocitá malá skupinka vojáků, v našem případě rovnou tří, která plní mise hluboko za nepřátelskou linií. Stylem si však hra udržuje rozumný kompromis mezi akcí a strategií – svoje vojáky máme plně pod kontrolou, poměrně šikovně je můžeme nechávat schovávat se za objekty, jako třeba tank, z poza kterého v případě potřeby na hráčův příkaz opatrně vykukují. Tím podstatně snižují riziko zásahu. Hra těží z několika zásadních věcí – můžeme (a musíme) obsazovat děla, tanky... zkrátka vše potřebné. A právě ve správné koordinaci s těmito stroji tkví tajemství úspěchu. Druhá věc se týká zpracování – hra vypadá na pohled neuvěřitelně detailně a přitom úplně všechno (kromě terénu) lze zničit. Když vystřelí tank, funguje zde i tlaková vlna, která efektně odmrští stranou vojáky i se zdí, za kterou se schovávaly (stejně efektně působí možnost pauzy, nicméně její přítomnost více oceníme v tužších situacích, kdy rozhoduje správné načasování). Nebo, pokud zapálíme strom u lesa, může postupně vyhořet celý les. Záleží i na střelách, které ve svém tanku použijeme. Nezbývá než doufat, že se autoři dobře vypořádají s designem misí, protože tahle záležitost by nás mohla všechny ještě příjemně překvapit.

Sony PSP - tohle je nářez
E3 2004 – nádherné Sony PSP V dalším časovém oknu si zaskočíme vystát frontu na "walkman 21. století" od Sony, neboli ohlášený a zde na živo prezentovaný handheld PSP. A vážení, musíme vám říct, že tohle vypadá na pořádnou časovanou bombičku, která v okamžik uvedení vybouchne do celého světa. Čekali jsme hodně, ale tohle naše očekávaní ještě o něco předčilo. V podstatě se jedná o nabušenou mašinku, která opticky zvládá hry na úrovni dnešní PS2. Navíc velký širokoúhlý displej si našel další využití a to k přehrávání filmů. Ovládací prvky se prakticky shodují s tím, co nalezneme na ovladači PS2. Z prezentace jsme pochopili, že jedno z rozšíření by z PSP mohlo udělat telefon, což by teoreticky byla zajímavá výzva (případně parní válec) pro N-Gage QD. Nicméně toto přídavné zařízení jsme na vlastní oči neviděli, bylo zde pouze naznačeno na plastové destičce. Více o PSP už přináší Michael ve svém článku.

Všechno lze zničit - pokud zapálíme strom u lesa, může postupně vyhořet celý les.

Nějaká ta směska - Stalker, Conflict Vietnam, Richard Burns Rally
E3 2004 – trpaslík z World of WarCraft Během dne padla volba i na očekávaného Stalkera. Na první pohled zanechalo dobrý dojem grafické zpracování, na čemž se podílí i poměrně solidní počet objektů na scéně. Pohybujeme se u trávou zarůstajícího starého továrního komplexu, radar však naznačuje přítomnost nepřátel. První přestřelky naznačují, že Stalker si zdaleka nehraje na zběsilou střílečku, jako spíše taktičtější akci. Stačí přehlédnout odstřelovače na střeše a nahráváme pozici. Hodiny na mobilu nám však nemilosrdně ukazují, že musíme spěchat dále, tentokrát na předváděčku Conflict Vietnam a Richard Burns Rally. Conflict Vietnam se tváří jako klasická týmová akce, která se přizpůsobí našemu stylu (třeba odstřelovače), prý podbarvená skvělým vykreslením charakterů a příběhem. Richard Burns Rally si zase zakládá na co nejvyšší míře realismu, nicméně jedna featurka zaujala i mne coby naprostého laika v tomto oboru – pokud se na silnici díváme z vlastních očí, vzniká naprosto vynikající iluze rychlé jízdy. Jak správně podotkl jeden z vývojářů – stačí chvilku zapochybovat o vlastních jízdních schopnostech (tohle nezvládnu!) a v ten okamžik bouráte. Méně příjemně již zní zpráva o odložení na září.

Call of Duty: United Offence
A na závěr si necháváme asi to nejlepší – a to ačkoliv se jedná a pouhé rozšíření. Jenže ne ledajaké, ale k oceňovanému válečnému akčnímu hitu Call of Duty. Tahle hra rozhodně nepřekvapila nejmodernější grafikou, ale naprostou většinu hráčů dokázala pohltit svoji E3 2004 – docela pěkná kočka, škoda jen, že je to upírka fantastickou atmosférou; vtáhla do děje, ačkoliv se vlastně jednalo o přímočarou skriptovanou akci. Datadisk se tohoto schématu samozřejmě drží, přináší však i několik novinek demonstrovaných na dvou hratelných misích. Co jsem měl možnost hrát, připadalo mi všechno ještě o něco velkolepější; záležet si autoři dali i na zvýšeném počtu doprovodných objektů (trosky letadel, tanků...) a skriptů. V první z misí sedíme s několika vojáky na korbě náklaďáku, kterých po silnici jede ještě nejméně pět. Když v tom se během okamžiku rozezní nepřátelská artilerie, všechno všude kolem bouchá, vojáci se krčí... později v misi, když vylezeme ze zákopů, zmínku zaslouží i krásně zpracované rozlehlé bitevní pole s vojáky, tanky a bombardéry na obloze. Nádhera. Hráč se stává součástí celku ještě v daleko větší míře, třeba jako u Stalingradu, pozoruje své kamarády, pomáhá jim, vidí je umírat, ale není čas se nad tím pozastavovat. Mnohem praktičtější je sebrat zbraň s plným zásobníkem. Nově zmiňme nepříjemné plamenometčíky a pak misi, která se odehrává ve vzduchu. Sedíme v letadle, chopíme se kulometu a snažíme se likvidovat nepřátelskou letku – a zase tu máme ty úchvatné pohledy, tentokrát ale z oblohy. Uvidíme jak dopadnou i ostatní mise, ale pokud tak, jak ty dvě prezentované, máme se zase nač těšit.

V dalším povídání se určitě podíváme na zoubek krvavě akční Bloodrayne II, mrkneme na Vampire: Bloodlines, zkusíme se dostat na prezentaci nového handheldu od Nintenda... zkrátka očekávejte další kupu věcí. Jen tak mimochodem – Doom 3 se, stejně jako loni, zase omezil pouze na promítání jednoho trochu rozmazaného (ale nového) videa...

Autor:
  • Nejčtenější

Těchto dvacet her si PC hráči přejí nejvíce. Najdete i svého favorita?

Aby vám neuniklo vydání sledované hry, můžete si ji na Steamu, nejpopulárnějším digitálním obchodě,...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herní týden: Český hit boduje na Steamu či fotky z televizního Fallouta

Během uplynulého týdne vyšla povedená české hra Last Train Home, která boduje i na Steamu. Viděli...

Uspěje i dnes? Remaster druhého Poldy vyjde ještě před Vánocemi

Oblíbená komediální série Polda ještě neřekla své poslední slovo, již v polovině prosince totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autor české husitské hry pracuje na rozšíření a představil i nový projekt

Poutavá temná adventura z dob husitských válek 1428: Shadows over Silesia se prodává levněji, autor...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Těchto dvacet her si PC hráči přejí nejvíce. Najdete i svého favorita?

Aby vám neuniklo vydání sledované hry, můžete si ji na Steamu, nejpopulárnějším digitálním obchodě,...

Herní týden: Český hit boduje na Steamu či fotky z televizního Fallouta

Během uplynulého týdne vyšla povedená české hra Last Train Home, která boduje i na Steamu. Viděli...

Videoherní genocida. Hráč se pokusil zabít všechny živé tvory ve Skyrimu

I po více než deseti letech od svého vydání láká skvělé RPG The Elder Scrolls V: Skyrim své...

Uspěje i dnes? Remaster druhého Poldy vyjde ještě před Vánocemi

Oblíbená komediální série Polda ještě neřekla své poslední slovo, již v polovině prosince totiž...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...