Nový Wolfenstein či výkonnější konzole? Co čekat od herní události roku

aktualizováno 
Akci E3 se přezdívá svátek hráčů. Během několika červnových dnů totiž dojde k odhalení plánů velikých vydavatelství, objeví se řada nových značek a vrátí se oblíbené série. Letos se navíc spekuluje o nové řadě konzolí od Sony i Microsoftu.

Je to čistě jen spekulace. Ale po úspěchu Wolfenstein: The New Order by odhalení dílu plánovaného na rok 2017 dávalo smysl. | foto: Bethesda

Výstaviště Convention Center v Los Angeles letos zažije slabší rok. Účast totiž odřekla některá z předních vydavatelství. Chybět bude například gigant Activision, ten však přislíbil odhalit informace o novém Call of Duty v rámci konference Sony.

Na výstavní ploše nebude ani vydavatel Electronic Arts, který býval jednou z největších stálic akce. Firma však pořádá vlastní akci EA Play, která kromě Los Angeles proběhne také v Londýně a přístup k ní bude mít i veřejnost.

Výstava E3 se letos koná od úterý 14. června do čtvrtka 16. června. Předcházet jí však budou tradiční tiskové konference. V neděli 12. června proběhnou ty od Electronic Arts a Bethesdy a o den později budou následovat Microsoft, Ubisoft a Sony. Nintendo tentokrát klasickou úterní akci vynechá, v plánu má však vysílat méně koncentrované zprávy během celého trvání E3.

Ohlášené novinky i naše očekávání jsme rozdělili do sekcí podle jednotlivých vydavatelství.

Dishonored 2

Dishonored 2

Proč se nové konzole mohou objevit tak brzy?

V minulosti byla patrná snaha životní cykly konzolí maximálně prodloužit. S blížícím se nástupem virtuální reality však stávající výkon může představovat problém, a mezigenerační vylepšení tak situaci může řešit. Obě konzole by navíc měly být zpětně kompatibilní s dosavadní generací her.

Bethesda

Vydavatelství Bethesda bude mít po loňském roce nelehký úkol. Zazářilo totiž řadou silných značek a v Bonuswebu jsme jeho konferenci považovali za to nejlepší z E3 2015. Dokáže Bethesda hvězdnou situaci zopakovat?

Jisté jsou záběry z Dishonored 2. Ty se nejspíše budou soustředit na odlišnosti mezi hrou za dvě dostupné postavy. Tvůrci totiž tvrdí, že díky nim titul budeme prožívat s drobnými odlišnostmi. Každá navíc bude disponovat vlastní sadou schopností.

Bethesda se s velikou pravděpodobností bude soustředit i na karetní hru The Elder Scrolls: Legends, která se inspiruje v hitu Hearthstone a vyjít by měla v průběhu letošního roku pro PC a iOS.

Malou naději vkládáme i do odhalení sólo hry ze světa The Elder Scrolls. Pokud k němu však dojde, očekávat lze maximálně třicet sekund s předem animovanými záběry a nulovou výpovědní hodnotou o hře samotné. A datum vydání tipujeme nejdříve na rok 2017.

Téměř samozřejmé je odhalení velkých rozšíření pro Fallout 4 i DOOM. Obě hry sklidily výtečná hodnocení a Bethesda se jejich popularitu bude snažit zpeněžit.

Šance existuje také na oznámení nové hry Wolfenstein. Restart z roku 2014 dopadl skvěle, a hráči tak po značce opět lační. Teoreticky by mohlo dojít také k návratu značky Quake. Čtvrtý díl vyšel v roce 2005 a oživení klasických akčních sérií začíná být v kurzu. To bylo zřejmé již loni po odhalení DOOMu.

Fallout 4: Automatron

Fallout 4

DOOM

DOOM

Electronic Arts

V rámci prezentace Electronic Arts jsou potvrzené tituly Battlfield 1 i Titanfall 2. Očekávat lze ukázky z hraní a novináři si hry budou moci vyzkoušet za zavřenými dveřmi. V případě Battlefieldu 1 pak uvidíme, jak vypadají bitvy 64 hráčů.

Electronic Arts tak letos usilovně bojuje o sesazení Call of Duty z královského trůnu. Hráči totiž projevili zájem o návrat k historickému období, který uspokojí právě Battlefield 1 a milovníky sci-fi pro změnu potěší Titanfall 2. Obě hry by navíc mohly vyjít v říjnu a přímo tak konkurovat právě Call of Duty: Infinite.

Sportovní tituly tentokrát přejdou na technologii Frosbite, která pohání například Battlefield 4, Dragon Age: Inquisition i loňské Need for Speed. Část konference se tak jistě bude soustředit na technické inovace, které nový engine přinese.

Přechody na odlišné technologie však pro sporty bývají bolestivé, a první generace se tak po vydání může potýkat s citelnými technickými obtížemi.

Potvrzeny jsou také nové informace o Mass Effect: Andromeda. S titulem se zatím pojí především spekulace. Hovoří se však o akční hře z pohledu třetí osoby a otevřeném světě, v němž bude možné létat vesmírem a přistávat na rozličných planetách.

Vyloučeno není ani odhalení nové hry od Visceral Games, tedy autorů série Dead Space. Ti pracují na titulu ze světa Star Wars, jehož vývoj vede scenáristka Amy Hennigová, která v minulosti dohlížela na značky jako Legacy of Kain, Uncharted a Jak and Daxter.

Electronic Arts by také mohlo odhalit první záběry z příští hry Need for Speed plánované na rok 2017.

Titanfall

Titanfall

Battlefield 1

Battlefield 1

Ubisoft

Společnost Ubisoft si informace před E3 bedlivě stráží, letos však slaví 30 let existence, a očekávat tak lze návrat silné série či oznámení působivé nové značky.

Potvrzeno je odhalení titulu Watch Dogs 2, který by měl nabídnout nového protagonistu v identickém světě. Právě Watch Dogs 2 má potenciál ohromit. První díl totiž očekávání nenaplnil, sérii však položil více než obstojné základy.

Další jistotou jsou záběry ze středověké rubačky For Honor a akce Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands. Počítat lze také s placeným obsahem pro úspěšné hry, s největší pravděpodobností tak dojde na odhalení většího rozšíření pro The Division.

Značka Assassin’s Creed si letos dává pauzu. Ta přitom svou existenci začínala jako prototyp nového Prince z Persie. Nabízí se proto oznámení nového dílu Prince of Persia, poslední veliký příspěvek do série ostatně vyšel v roce 2010.

Microsoft

Pokud se potvrdí spekulace, budou významnou součástí konferencí Sony i Microsoftu nové konzole. Microsoft by navíc mohl odhalit hned dvě zařízení.

V potaz připadá Xbox One Slim, tedy kompaktnější a lehčí varianta stávajícího přístroje. Ta má být až o 40 % menší, údajně je to vůbec nejmenší model Xboxu. Zahrnovat má navíc podporu rozlišení 4K a společně s ním by se mohl objevit i nový ovladač. Není však zřejmé, jak se bude lišit od toho dosavadního.

Hlavním tahákem show by však měla být nepotvrzená mezigenerační konzole Scorpio s čtyřikrát vyšším výkonem než Xbox One. Podle aktuálních odhadů by tak přístroj mohl být výkonnější než dosud nepotvrzená konzole PlayStation Neo.

Bílý Xbox One

Kompaktnost nepatřila mezi silné stránky Xboxu One, nepotvrzená verze konzole by to však měla napravit.

I Scorpio by mělo podporovat rozlišení 4K. Kromě toho je prvním krokem Microsoftu k častějšímu vydávání konzolí. Strategie by se mohla více blížit postupu, který využívá společnost Apple. Nové konzole by vycházely častěji a hry by byly kompatibilní se staršími i novějšími verzemi přístroje.

Podle šeptandy navíc Microsoft zařízení Scorpio letos vůbec neplánoval odhalit. K tomuto kroku ho však přiměly spekulace spojené s novým PlayStationem a obava, že by v očích hráčů zaostával.

V souvislosti se Scorpiem se hovoří také o podpoře virtuální reality. Konzole by mohla být propojitelná s přilbou Oculus Rift. Anonymní zdroje uvádějí, že to technicky možné je. Oficiální partnerství mezi Microsoftem a Oculusem však podle jejich informací neexistuje.

Halo 5: Guardians - režim Warzone

Halo 5: Guardians

Na E3 se kromě toho jistě objeví záběry z akce Gears of War 4, která vychází v říjnu a bude prvním příspěvkem do série využívajícím technologie stávající generace.

Microsoft kromě toho potvrdil odhalení titulu Halo Wars 2. A pokud hra bude kráčet ve šlépějích prvního dílu, očekávat lze konzolovou sci-fi strategii.

Zbytek jsou již jen naše dohady. S největší pravděpodobností však na PC zavítá další veliká xboxová série. Tou by mohla být značka Halo. Pro pátý díl ostatně vyjdou PC nástroje na tvorbu vlastních map a modifikací, plná hra přitom dostupná není.

Nový titul by navíc mohli odhalit vývojáři z Remedy Entertainment, tedy autoři Maxe Payna, Alana Waka a Quantum Breaku. Blíží se také čas na další závody Forza a v potaz přicházejí i časově omezené exkluzivity pro Xbox One. To však Microsoft popírá.

Sony

Společnost Sony je v obdobné situaci jako Microsoft. Pokud se tedy spekulace potvrdí, hrdinou jejich letošní konference bude nová konzole PlayStation s kódovým označením Neo.

Spekulace zmiňují procesor, výkonnější grafickou kartu i propustnější paměti. Klíčová je však zpětná kompatibilita. Nové hry by tak měly fungovat ve dvou režimech. V základním módu pro PlayStation 4 a ve vylepšeném pro nový model konzole. Vydat hru pouze pro Neo údajně možné nebude (čtěte více).

Hlavní motivací pro výkonnější zařízení je přilba PlayStation VR, určená pro virtuální realitu na konzolích. Ta se totiž na trhu objeví letos v říjnu, a u Sony tak na letošní E3 s největší pravděpodobností bude hrát významnou roli.

Prezentace Sony se bude soustředit také na Call of Duty: Infinite Warfare i předělávku prvního Modern Warfare.

PlayStation VR
PlayStation VR
PlayStation VR

PlayStation VR

Pravděpodobné jsou novinky o loni oznámeném projektu Horizon Zero Dawn, který postapokalyptickou tematiku pojímá netradičně (více o hře). Odehrává se totiž tisíce let po neznámé katastrofě. Civilizace kvůli tomu ze světa téměř zmizela a prostředí je opět plné zeleně. Ekologickou idylku však narušují robotická zvířata.

Z nepotvrzených titulů je nasnadě nový Crash Bandicoot od Naughty Dogu, kterého Sony v průběhu roku naznačilo příspěvkem na Twitteru.

Naděje vkládáme také do oznámení nového dílu God of War a zástupci Rockstaru hovořili o významných novinkách, k jejichž odhalení by mělo dojít v dohledné době. Nabízí se proto první záběry z Read Dead Redemption 2, ze kterého na internet v dubnu unikla nepotvrzená mapa.

Sony s velikou pravděpodobností odhalí také rozšíření Rise of Iron pro on-line akci Destiny a trumfem v rukávu by mohly být karty Hearthstone ve verzi pro PlayStation 4.

Možná mapa Red Dead Redemption 2

Možná mapa Red Dead Redemption 2

Co se jinam nevešlo

Nintendo tentokrát tiskovou konferenci nepořádá, přiveze však hratelnou ukázku Legend of Zelda na Wii U.

Fotogalerie

Těšit se lze také na nové Pokémony a oznámení mobilních titulů pro klasické značky, které do budoucna budou významnou součástí portfolia Nintenda. Informace o připravované konzoli NX však firma ve spojení s E3 vylučuje.

Během E3 na povrch vyplují také podrobnosti o hře Batman: The Telltale Series od adventurních mistrů z Telltale Games. Ti jsou autory sérií podle licencí Živí mrtví, Hra o trůny i Jurského parku.

Autor:

Nejčtenější

Cyberpunk 2077 a politická korektnost. Některým vadí žena s penisem

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 se těší hráčské oblibě a vysokým očekáváním, ovšem najdou se i tací, kterým futuristická hra začíná...

Připravte si peněženky, na Steamu začal letní výprodej

Každoroční slevy na Steamu

Každoroční slevové šílenství je opět tady, a tak si můžete levně rozšířit svojí virtuální sbírku her na Steamu. Jen...

Mobilní Harry Potter má našlápnuto být globálním hitem

Harry Potter: Wizards Unite

Nová mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite funguje na stejném principu jako tři roky starý Pokémon GO. Využívá...

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Wolfenstein: Youngblood přidává novinku, která mě v demu pořádně štvala

Wolfenstein: Youngblood

Střílečka Wolfenstein: Youngblood se odehrává v okupované Paříži devatenáct let po událostech The New Colossus. Do...

Další z rubriky

NHL 20 opět nevyjde na PC, nebude mít nový engine ani příběhový mód

NHL 20

Na obalu letošního ročníku oblíbené hokejové série NHL od Electronic Arts bude Auston Matthews. To je však asi jediná...

Absurdita digitální distribuce. Příběhový Minecraft se prodává za 30 tisíc

Minecraft: Story Mode

Vydavatelé seriálové hry Minecraft: Story Mode museli na platformě Xbox 360 dočasně zvednout cenu na 100 dolarů za...

Podívejte se ve skvělém videu, jak by vypadala hra Need for Speed naživo

Need For Speed in Real Life

Většina fanouškovských videí se snaží v počítačové hry co nejvěrněji přiblížit realitě. Jistý Vlad Chekunov na to šel...

Najdete na iDNES.cz