Slavné intro k legendárnímu Falloutu tvrdí, že válka se nikdy nezmění, realita všedního dne ovšem ukazuje, že to není tak docela pravda. Už skoro tři roky můžeme prakticky v přímém přenosu sledovat, jak se Ukrajina brání proti papírově daleko silnější ruské armádě, která disponuje řádově větším množstvím vojáků i bojové techniky. Jenže pravidla války se změnila a proti drahým obrněným tankům se osvědčily relativně levné a na obsluhu nenáročné drony, které jsou dnes využívány na každém úseků fronty.
Ti se silnějším žaludkem tak mohou na internetu najít stovky, ne-li tisíce videí přesných zásahů, ve kterých se z „bezpečné“ vzdálenosti od místa střetnutí snaží operátoři s vizáží cyberpunkových válečníků likvidovat nepřátele.
Jakkoliv cynicky to vyzní, tak tento způsob boje nejvíce připomíná počítačovou hru, ať už ovládáním, tak i jistou odosobněností zabíjení od reality. Jako moc si jsou tyto dvě činnosti podobné si ostatně můžete jednoduše vyzkoušet i vy, díky velikému množství simulátorů, které se v posledních měsících objevují na Steamu.
Samotné simulace pilotování dronů nejsou samozřejmě nic nového, naopak, jakožto učební pomůcka jsou počítačové hry využívány už od samotných počátků tohoto stále rostoucího fenoménu. Díky výkonům dnešních počítačů není problém realisticky napodobit nejen grafiku, ale i fyzikální model těchto strojů a tak si prakticky zadarmo osvojit nezbytné návyky, které by při trénování se skutečnými stroji vyšly pěkně draho. Podobných her je jen na Steamu k dispozici přehršel, většina z nich ovšem umožňovala jen „mírové“ aktivity, jako jsou třeba závody anebo manévrování na přesnost.
V poslední době se tam ovšem objevuje stále více takových, které ukazují nasazení dronů v ostrém boji. Jejich kvalita je pak taková, že mohou posloužit jako jakýsi trenažér na případný budoucí vojenský konflikt. K jejich instalaci kromě herního počítače a pár stovek korun za samotný software budete potřebovat jen radiový ovladač, který se prodává v řádu tisíců korun. Ano, většinu z nich sice můžete ovládat i klasickým gamepadem nebo dokonce i klávesnicí a myší, v tom případě se už ovšem o žádné simulaci mluvit nedá.
Podobných her je už teď k dispozici mnoho, většina ovšem v rámci předběžného přístupu, což znamená, že jde o rozpracované verze, které se budou dále vyvíjet podle přání komunity. Například FPV Kamikaze Drone má 89 % kladných hodnocení z téměř 7 tisíc recenzí, hráči se v něm přitom nesoustředí jen na samotné pilotování, ale musí se starat i o bezpečnost samotného pilota. Podle některých kritiků ovšem nepřátelé v této hře až příliš připomínají Ukrajince a vojáky NATO, což ze hry činí poněkud morálně ožehavou záležitost. Byť tedy hráči série jako Call of Duty nebo Battlefield dlouhodobě ukazují, že nemají problém přijmou ve hře roli těch zlých.
FPV Battleground zase sází na mimořádně realistickou fyziku a náplň misí, o jeho kvalitách nejlépe svědčí doporučení od tuzemského projektu Vozím drony na Ukrajinu, který se v této oblasti dlouhodobě angažuje.
Na hře War Drone FPV Quad Simulator oficiálně spolupracují i ukrajinští operátoři s bojovými zkušenostmi, chystaný Ukrainian Fight Drone Simulator disponuje skvělou grafikou a nijak netají ambice naučit své hráče skutečnému využití v bojích. Podobných projektů různých kvalit je ovšem na Steamu spousty a tento článek si rozhodně nebere za cíl vám nějaký konkrétní doporučit. Každopádně ať už si vyberete jakýkoliv, přiblížíte se skutečné válce daleko blíže než vám umožní nějaká obyčejná střílečka nebo válečná strategie.