Drobný vtip o čínském prezidentovi přišel tchajwanské vývojáře hodně draho

  • 50
Kvůli přirovnání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k medvídku Púovi museli nezávislí vývojáři z tchajwanského studia Red Candle Games odstranit svoji skvělou hru Devotion ze Steamu. Přestože se za celý incident omluvili a rychle jej napravili, hru nemohou prodávat ani západnímu publiku.

Tchajwanské studio Red Candle Games se v roce 2017 proslavilo zajímavým hororem Detention. Graficky jednoduchá hra těžila především z originálního zasazení, které se inspirovalo v prvcích asijské mytologie a posbírala spoustu nadšených ohlasů. 

Je to škoda, že si horor Devotion mnoho lidí nezahraje.

Její druhý díl Devotion pak již byl mnohem ambicióznější. Autoři vsadili na pohlednou 3D grafiku a výsledek si nezadal ani s takovými velikány žánru, jako je například Outlast nebo Amnesia. Jenže po všech stránkách povedený titul se svého zaslouženého úspěchu nedočkal.

Hře se dostalo silného review bombingu ze strany čínských hráčů. Důvodem byla na první pohled drobnost – talisman na zdi, na kterém byla čínskými znaky vedle sebe zobrazena jména čínského prezidenta a Medvídka Pú. 

Jenže jakkoliv to může znít absurdně, medvídek Pú je v Číně zakázaný. Důvodem je fakt, že si lidé na internetu dělají legraci z přílišné podoby oblíbené kreslené postavičky a prezidenta Si Ťin-pchinga. Situace došla dokonce tak daleko, že se v Číně ani nesměl vysílat hollywoodský film Kryštůfek Robin, disneyovské RPG Kingdom Hearts 3 pak nemohlo vyjít, dokud nebyl Pú odstraněn ze všech záběrů.

Údajná podoba čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a medvídka Pú baví internet.

Jestli šlo ze strany Red Threat Games o nešťastnou legrácku, nebo jen osobní chybu jednoho ze zaměstnanců, se nejspíše nikdy nedozvíme, nicméně onen talisman byl doplněný ještě těžko přeložitelnou nadávkou v tchajwanské mandarínštině, což řada Číňanů vnímala jako jasnou provokaci.

Review bombing po čínsku

A jak řekl v rozhovoru pro magazín Rock, Paper, Shotgun zkušený distributor Iain Garner: „když někdo rozzlobí čínskou veřejnost, vypadá průměrný review bombing jen jako milenecká hádka.“ Během několika hodin se tak z drtivě pozitivního hodnocení hra propadla do téměř absolutního záporu.

Nic nepomohla omluva a okamžitá oprava kontroverzního předmětu na neutrální nápis Happy New Year. Vývojářské studio proto raději hru stáhlo, nejprve z čínského Steamu, poté i ve zbytku světa. Oficiální stanovisko znělo, že autoři pečlivě prozkoumají každou texturu ve hře, zda neobsahuje ještě nějaký podobný „vtípek,“ nyní je však zřejmé, že se hra na Steamu již nikdy neobjeví.

Tím však problémy talentovaného studia nekončí. Jejich distributorská společnost Indievents s nimi okamžitě přerušila spolupráci, ani to jí však neuchránilo před dozorem čínského úřednického aparátu, který jí následně odebral licenci na prodej her, čímž de facto ukončil její činnost.

Profil firmy Red Candle na „čínském Facebooku“ Weibo zůstává i půl roku od vypuknutí kauzy blokovaný, hashtag #Devotion patří do širokého seznamu zakázaných výrazů. Nic nepomohlo ani zastání od tchajwanského vicepremiéra Chen Chi-maie, nenávist čínských hráčů jde tak daleko, že bombardují negativními recenzemi i soundtrack hry, který na Steamu ještě zůstal.

Naštěstí to vypadá, že tato kauza neznamená konec talentovaného studia. Alespoň tak to plyne z oficiálního vyjádření. Na stranu vývojářů se také postavila „západní“ herní veřejnost, a tak mají v případě vývoje nějaké další hry Red Candle o vítanou reklamu postaráno.

15.července 2019 v 12:00, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 22:01

Greetings, we are Red Candle Games from Taiwan. To all of our players, industry and media friends, we would like to provide an update on ‘Devotion’. https://t.co/wfGTUbHtHx