Google Maps | foto: Google

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

  • 28
Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se podíval, nakolik odpovídá jeho oblíbená herní mapa skutečnosti.

Navzdory stále přetrvávajícím stereotypům nejsou fanoušci počítačových her jen asociální trosky, které neznají nic než jen virtuální svět za obrazovkou monitoru. Že si člověk rád prosedí několik hodin u oblíbené hry se nijak nevylučuje s tím, že poté může provozovat i nějakou fyzickou aktivitu. A věřte nebo ne, občas lze dokonce tyto koníčky i zkombinovat.

Takto vypadá mapa de_castle v CS:GO.

Když například loni vyšel český hit Kingdom Come, v Posázaví, kde se příběh hry odehrává, se výrazně zvýšil turistický ruch. V Sázavském klášteře si najednou nešlo nevšimnout prudkého nárůstu počtu především mladých návštěvníků, kteří jinak nepatří mezi typické vymetače církevních památek (viz článek od kolegů z cestovatelské rubriky).

Čeští fanoušci to však měli poměrně jednoduché, na Sázavu se totiž dá z každého místa naší republiky dostat za pár hodin. To britský youtuber 3kliksphilip musel vyvinout daleko větší aktivitu, zatoužil totiž vidět hrad, který stál předlohou legendární mapy de_castle ze hry Counter-Strike: Global Offensive. Ten se nachází v malé obci Predjama na jihozápadě Slovinska, což je z Londýna přeci jen trochu z ruky.

A takto vypadá skutečný Predjamský hrad.

Philip je však opravdu srdcař, a tak si udělal pořádný výlet, jen aby mohl svým sledovatelům sdělit, že autor mapy odvedl vynikající práci. Při pohledu zvenku vypadá počítačový model hradu prakticky totožně s tím virtuálním. Uvnitř už je sice provedeno několik výrazných změn, které slouží hratelnosti, ale pořád je jasně poznat, kde se člověk nachází. Největší odlišností je tak ve skutečném světě neexistující pravé křídlo hradu, které ve hře slouží jako vstupní bod pro tým teroristů.

Pokud se vám video z youtuberova výletu líbí, určitě se podívejte i na jeho předchozí práci. Například jeho analýza vlivu slepic na hratelnost CS:GO zaujme takřka vědeckým přístupem, přitom je zábavná i pro člověka, který CS:GO nehraje. Věděli jste třeba, že slepice reagují na zvuk výstřelu na vzdálenost 71 banánů položených za sebe a že tento údaj mohou skuteční profíci použít k vaší lokalizaci? Tak teď už to víte.