Hellblade: Senua's Sacrifice (PC) | foto: Honza Srp, Bonusweb.cz

Je zdražení her jedinou cestou, jak zachránit herní průmysl?

  • 137
Hernímu světu dnes vládnou mikrotransakce, lootboxy a DLC. Nebylo by ale nakonec pro všechny lepší, kdyby se prostě navýšila cena her?

V posledních týdnech hýbe herním světem kauza Electronic Arts. Situace vypadá na první pohled jednoduše: zlotřilá megakorporace okrádá malé děti o kapesné tím, že je nutí utrácet ve videoherní obdobě „výherních“ automatů. Když se oprostíme od všech přehnaných emocí, zůstane nám tu jediné: zákazník, který zaplatí za hru plnou cenu 60 dolarů (cca 1300 Kč), by měl dostat plnohodnotný zážitek. Ale proč?

Skvělý Hellbalde dokazuje, že i lineární hry pro jednoho hráče mají budoucnost.

Ceny her se v poslední dekádě prakticky nezměnily a když už, tak spíše směrem dolů. Pamatuji si, že pivo stálo v hospodě 10 Kč a krabice Dooma 2500. Teď stojí pivo trojnásobek, za nového Dooma jsem loni platil 1500 a to tu ještě příjmy vzrostly několikanásobně.

Přitom tehdejší hry tvořily často jednotky, maximálně desítky lidí, zatímco dnes se na výrobě AAA titulu podílí stovky a to se ještě část prací outsourcuje. Ano, hry si také kupuje násobně více lidí, díky obrovské konkurenci se ale peníze, které do tohoto průmyslu tečou, více rozprostřou.

Nebylo by od vydavatelů férovější říct si rovnou o více peněz, než vymýšlet takovéto hlouposti?

Zkrátka a dobře se vývoj neustále prodražuje, hráči toho přitom chtějí stále víc a víc. Přitom se jim zdají hry předražené a často nakupují jen ve slevách. 

A nyní se konečně dostáváme k otázce vytyčené v nadpisu. Nebylo by nakonec lepší, kdyby vydavatelství prostě zvedlo cenu her už v základu, aby poté nemuseli vymýšlet „kreativní“ způsoby, jak z hráčů vytřískat další peníze? 

Analytik Evan Wingren z KeyBanc Capital Markets si i po kauze s Battlefront 2 myslí, že hry nejsou příliš drahé, ale naopak nedoceněné. Pro televizi CNBC  uvedl, že ve srovnání třeba s filmy vychází jejich poměr cena/délka zábavy daleko nejlépe. Abychom zůstali u Hvězdných válek, tak dvouhodinová návštěva kina na nové pokračování vás vyjde na dvě stovky, zatímco Star Wars Battlefront 2 za nějakých 1500 Kč zabaví na desítky hodin. A to k němu ještě bude zdarma vycházet další obsah. Přepočítávat čas na peníze je samozřejmě zavádějící, ale o něčem to opravdu vypovídá. 

Proč dělat další Dead Space, když vývoj free 2 play mobilní hry stojí řádově méně a přitom vydělá víc peněz?

V souvislosti s uzavřením studia Visceral médii proběhla zpráva, že čtyři miliony prodaných kopií hororu Dead Space 3 nebylo pro EA dost. Bylo by to dost, kdyby se prodával o deset dolarů dráž? To se asi nikdy nedozvíme, ale třeba by hra alespoň neobsahovala špatně implementované mikrotransakce. Podívejte se třeba na Kickstarter, kde oddaní fanoušci investují často obrovské částky, aby dostali tu hru, kterou chtějí hrát. Myslím, že lidí, kteří by chtěli od Bioware pořádné příběhové RPG namísto kopie Destiny, se také najde spoustu. 

Podle mého je jen otázkou času, než se najde někdo, kdo léta fixně nastavenou laťku 60 dolarů přeskočí. Jestli se pak ostatní konkurence připojí, anebo takového odvážlivce naopak zadupe do země, ukáže až čas. Osobně bych takové otevřené jednání uvítal více, než pak následně ve hře přemýšlet, jak moc se autorům povedlo vybalancovat herní systém a jestli náhodou neumírám prostě proto, že jsem si ještě nekoupil dodatečné DLC.

Ono to ale ve výsledku nejspíše dopadne tak, že se cena her zvýší, peníze navíc se nacpou do ještě intenzivnějšího marketingu a mikrotransakce nezmizí.

Byli byste ochotni zaplatit v případě výjimečných titulů větší částku než je dosud zvykem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 2. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2336
Ne
Ne 2290