Capitalism 2 - za udržitelný rozvoj

  12:00aktualizováno  28. září 10:42
Někdo zastává myšlenku globalizace, někdo je zase jejím odpůrcem. Někdo by se rád stal ředitelem nadnárodní korporace, jiný by radši bydlel pod mostem, než aby se do něčeho takového zapojil. Všechny ale potěší, že společnost Ubi Soft chystá pokračování oblíbené hry Capitalism.

Capitalism 2Je to zvláštní, jak si náhoda občas ráda zahraje. Právě nyní, když píši článek o této hře, poslouchám zároveň jedním uchem živé zpravodajství z demonstrací proti MMF a SB. V hlavě se mi přitom prolínají screenshoty ze hry Capitalism 2 s fotografiemi, které pořídili kolegové z redakce, když kordon policistů zastavil průvod odpůrců globalizace přímo nám pod okny. Ale slibuji, že se pokusím od tohoto všeho oprostit a seznámit vás s tím, co pro vás společnost Ubi Soft v tomto ekonomickém simulátoru připravuje.

Usednete do ředitelského křesla právě vzniklého podniku a budete nuceni vynaložit veškeré své úsilí a důvtip, abyste se prosadili na trhu a nenechali se převálcovat silnou a dravou konkurencí. Na počátku své kariéry založíte podnik v malém městečku, které se zdá být pro váš podnikatelský záměr ideální. Jak ale postupuje čas a váš podnik roste, zvětšuje se i celé město, podmínky pro podnikání jsou náročnější a objevují se zde i další společnosti, které chtějí podnikat ve stejném oboru jako vy.

Mnoho hráčů by mohlo být odrazeno pomyšlením na množství čísel, které by je mohly ve hře čekat. Někdo by se také mohl Capitalism 2 bát z důvodu, že nerozumí účetnictví, neví, co to je uzávěrka, rozvaha nebo cashflow. Tak veškeré takové obavy jsou zcela zbytečné. Ačkoliv se jedná o ekonomický simulátor, hra se podobá klasickým realtimovým strategiím, a to nejen svým grafickým zpracováním. Rozdíl je zde v tom, že svého protivníka se nesnažíte rozdrtit silou, ale spíše rozumem, dobrým odhadem situace a ekonomickou převahou.

Capitalism 2Je ale pochopitelné, že k úspěchu vám také dopomůže znalost alespoň základních ekonomických pouček. A pokud se ve světě obchodu cítíte jako doma, máte již předem napůl vyhráno. Přeci jen se totiž jedná o simulátor, a to značně specifický, takže tvůrci vynaložili maximum úsilí na co nejpřesnější ztvárnění skutečnosti. Profesor Kosnik z harvardské university dokonce říká, že "... tato hra by mohla být ideální výukovou pomůckou. Nejen, že hráč získá poznatky o drobnostech, které provázejí vznik velkého podniku, ale také se jim vštípí informace o potřebě různých druhů vedení a vytváření odpovídajícího týmu spolupracovníků."

Svůj obchodní talent si budete moci ozkoušet i v souboji proti živým soupeřům. Pokud ale máte přeci jen poněkud pomalejší připojení na internet, jistě oceníte skutečnost, že i počítač se v této hře snaží chovat jako člověk. Každý z jím generovaných protivníků má tedy jiný způsob vedení svého podniku a řešení nastalých problémů. Takže ať už budete hrát online či dáte přednost přeci jen levnějšímu singleplayeru, měli byste si přijít na své.

Na závěr nám zbývají jen dvě věci. Informace, že Capitalism 2 by měl vyjít někdy během příštího roku, a řečnická otázka, zda by neměla být tato hra zakoupena také všem manažerům krachujících českých podniků. Alespoň částečný výsledek by se určitě dostavil.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

Nic násilnějšího než nový trailer k Mortal Kombatu 11 jen tak neuvidíte

Mortal Kombat 11

Nový díl Mortal Kombatu sice příliš novinek nepřinese, ale fanouškům nabídne přesně to, co mají na sérii nejraději....

Spoluzakladatel Blizzardu Mike Morhaime v dubnu opustí společnost

Mike Morhaime

Mike Morhaime loni v říjnu odstoupil z pozice prezidenta Blizzardu, zůstal však v roli poradce. Společnost definitivně...

Provozovatelé PUBG trestají cheatery, podváděli i čeští profesionálové

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Mezi dvanácti tisíci potrestanými hráči, kteří podváděli v populární online hře PlayerUnknown’s Battlegrounds, byli i...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz