Bude vůbec někdy čeština do Diabla 2?

  12:00aktualizováno  15. září 10:56
Čeština do Diabla 2 už je hotova. Překladatelský tým pod vedením Mrazíka ve spolupráci Adama Rambouskam, Top Games a několika dalších nadšenců pracoval dnem i nocí, aby uspokojil vášnivé hráče. Někteří však byli vášniví přespříliš a práci překladatelům znechutili natolik, že ji tito nyní nechtěji zveřejnit. Proč a co teď bude? Čtěte v tomto článku.
Diablo 2 v češtině

Otázku, kterou jsem položil v titulku tohoto článku, si řada z vás dávala někdy od začátku června, kdy začala vrcholit Diablo2 mánie. Když pak posledního dne měsíce června Diablo 2 vyšlo a nadržení pařani vzali prodejny JRC Interactive a dalších shopíků s počítačovými hrami útokem, přičemž během prvního dne vykoupili podle oficiálních informací přes 1000 kousků této akční RPG hry výjimečné svou neuvěřitelnou hratelností, bylo jasné, že čeština do hry se stane asi hodně očekávaným artiklem a také bylo jasné, že překlad bude muset být hodně kvalitní.

Již od naší první minirecenze, která vyšla 3. července, se v diskusním fóru začaly objevovat prosby o češtinu. Vzhledem k tomu, že první díl opravdu hodně kvalitně přeložil Adam Rambousek, avšak sám by tak rychle češtinu do druhého dílu připravit nestihl, přenechal tento nesmírně těžký úkol Mrazíkovi, Top Games a sám se podílel jako spoluautor. Šéf překladu Mrazík nás pak pravidelně prostřednictvím Čedičových stránek s češtinami informoval o tom, v jakém stádiu překlad hry je a kdy bychom se jí tak odhadem mohli dočkat. Nutno podotknout, že by vzhledem k množství textů, prázdninám a dovoleným byl opravdu vynikající výkon, kdyby se všechno stihlo do čtvrt roku a ejhle - ono by se to bylo stihlo, respektive ono se to stihlo, neboť čeština do Diabla 2 už je hotová! Překladatelé se však rozhodli, že ji zatím nezveřejní a je možné, že ji nezveřejní nikdy. Proč?

Diablo 2 v češtině

Jak už jsem v článku zmínil výše, v době, kdy hra vyšla, lidé zjišťovali, jestli čeština bude a prosili o ni. Ve chvíli, kdy již bylo nad slunce jasné, že se do překladu pouštějí ostřílení borci Mrazík, Adam Rambousek, Top Games a ostatní, začali všichni zjišťovat, kdy už to bude, kdy už si budou moci zahrát Diablo 2 v češtině. Mrazík tedy pouštěl předběžné termíny, avšak jen málokterý čtenář si dokázal uvědomit, že se vždycky může něco zvrtnout a překlad opozdit. Vždyť vzpomeňme si, kolikrát bylo odloženo samotné Diablo 2 a jak dlouho jeho vývoj trval.

Bohužel lidé jsou nevděční, hráči počítačových her dvakrát tolik a nejinak je tomu u našich čtenářů. Mnohem smutnější je pak fakt, že někteří si čekání na češtinu do Diabla 2 krátili kritizováním překladatelů a tito se následně po právu naštvali. Ostatně kdo by se nenaštval na základě emailu od jednoho z čekatelů na češtinu, v němž se praví, že překladatel je "otrockej chodící slovník, který se neumí vyjadřovat česky a pokazil to, co nepokazili Blizzardi." Když se pak v jiném emailu mezi několika vulgarismy dozví, že "je analfabet, na překládání by se měl vykašlat a měl by opět nastoupit docházku na základní škole, nebo táhnout někam, kde o něm bude slyšet," nemůžeme se Mrazíkovi divit, že překlad uveřejnit prostě nechce.

Diablo 2 v češtině

"Oznam všem, že tu češtinu na Diablo 2 kvůli těmto trotlům prostě a jednoduše nezveřejním! Nenechám ze sebe dělat hlupáka! To, že překládám hry je jen má dobrá vůle - nic mě k tomu nenutí a když si toho někdo nedokáže vážit a nedokáže mou práci ocenit, má prostě smůlu," napsal včera v emailu adresovaném Čedičovi šéf překladu Diabla 2 Mrazík. Upřímně řečeno - Mrazíkovu korespondenci nečtu, ale když vidím některé reakce v diskusních fórech včetně toho našeho, vůbec se Mrazíkovi nedivím.

Dostane se tedy vůbec někdy již hotová čeština do Diabla 2 mezi lid, nebo se lidé budou muset smířit se všudypřítomnou angličtinou? Toť otázka. Existuje šance, že omluví-li se oni prudiči Mrazíkovi, tento nám dá češtinu k dispozici a my vám ji okamžitě poté nabídneme ke stažení na našich stránkách. Také existuje možnost, že v případě, kdy Mrazík uvidí v hlasování pod článkem převahu těch, kteří po češtině touží, že nakonec podlehne našim i vašim prosbám, na zakomplexované pisálky vulgárních emailů zapomene a výsledek bude stejný jako v případě předchozí varianty - my zveřejníme češtinu. Poslední variantou je, že s Mrazíkem nehne nikdo a vy tak budete kvůli několika hlupákům ochuzeni o jednu opravdu kvalitní češtinu. Byla by to škoda, nemyslíte?

Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině
Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině Diablo 2 v češtině

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Rozběhá váš počítač Anthem? Podívejte se na hardwarové nároky

Anthem

Vydání očekávané novinky od slavných Bioware se pomalu blíží, a tak nastal čas si zkontrolovat, jestli si na svém...

Vzácná edice Metro Exodus vyjde jen v 10 kusech, za peníze ji nekoupíte

Metro Exodus - Master Artyom Edition

Čtveřici edic k očekávané akci Metro Exodus rozšíří jedna velmi speciální, nazvaná Metro Exodus Artyom Custom Edition....

Další z rubriky

Lechtivá Catherine vyšla konečně i na PC

Catherine

Po téměř sedmi letech od svého uvedení na konzolích PS3 a X360 vychází bizarní japonská hra Catherine i na PC.

Ředitel Epicu Tim Sweeney je bohatší než Gabe Newell, může za to Fortnite

Tim Sweeney, spoluzakladatel Epic Games

Magazín Blooberg zařadil zakladatele firmy Epic Games na 196. místo žebříčku nejbohatších lidí světa. Za podstatnou...

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Najdete na iDNES.cz