Od vydání Atomic Heart už uplynul týden a emoce stále neopadávají. Kritikům se hra sice vesměs líbila (viz naše recenze), průměrné hodnocení na Metacriticu ovšem pro různé platformy osciluje někde kolem hodnoty 75 %, což rozhodně nenaznačuje, že by se právě měnily dějiny. To samé lze říct i o prodejích, na Steamu hru hrálo v prvních dnech najednou 38 000 lidí, což odpovídá tak zhruba PC portu několik let staré playstationové exkluzivity. Na druhou stranu je hra k dispozici „za hubičku“ skrze předplatné Game Pass, takže skutečný počet hráčů bude daleko větší.
Více než o nezpochybnitelných herních kvalitách tohoto „sovětského Bioshocku“ se každopádně mluví o jeho vývojářích. Studio Mundfish je sice oficiálně kyperské, ale jeho nejužší vedení tvoří výhradně Rusové. Na svých sociálních sítích se odmítli vyjádřit proti probíhající válce, navíc svoji hru v Rusku prodávají a tedy i svými daněmi přispívají do státního rozpočtu. Ničemu nepomáhá ani fakt, že se Atomic Heart odehrává v karikatuře Sovětského svazu. I když jde o očividnou nadsázku a parodii, tak mnozí pro ni vzhledem k aktuální geopolitické situaci nemají pochopení. Ukrajina už dokonce ústy ministra pro digitální transformaci Alexandra Bornjakova požádala o její zákaz prodeje na ukrajinském území (viz náš článek).
Jakoby těch kontroverzí už snad nebylo dost, nyní se vývojáři musí bránit ještě i nařčení z rasismu. Mezi spoustou reálií ze „zlaté“ doby Sovětského svazu tu totiž narazíme i na fragmenty z populárního animovaného seriálu Nu Pagadi, u nás známého jako Jen počkej zajíci. Mladší hráči kolem nich patrně proběhnou bez zájmu, ti starší si ovšem možná nostalgicky zavzpomínají na zběsilé příhody chytrého zajíce a věčně selhávajícího vlka, což byla vlastně jen východní obdoba Toma a Jerryho.
Použití seriálu ve hře je ovšem spíše zlověstné, protože jde vždy jen o několik sekund dlouhé opakující se smyčky, nevalné obrazové kvality a bez zvuku.
Těchto „gifů“ je ve hře bezpočet, jeden z nich ovšem vzbudil na internetu řádné pohoršení. Kromě zvířecích hrdinů se v něm totiž objeví i postava černocha, která splňuje snad všechny rasové stereotypy, na jaké si dokážete vzpomenout. Jde o černočerného divocha s masitými rty, který oblečený v bederní zástěře pokazí střelbu z luku.
Zatímco ve věci svého postoje k válce tvůrci vytrvale mlčí, tady zareagovali proklatě rychle a okamžitě se omluvili.
„Tým Mundfish děkuje PC Gameru za upozornění na tento náš nedostatek citlivosti. Omlouváme se, pokud použití historické karikatury nebo hudby někomu ublížilo, nebo ho urazilo. Dotčené části upravíme,“ jednoznačně popřeli jakékoliv obvinění s rasismu v příslušném vysílání na Twitchi.
Není to poprvé, co slovanští vývojáři svým dílem neúmyslně vzbudili podezření z xenofobie, připomeňme například slavnou kauzu českého Chuchla, který byl kvůli přílišné podobnosti s tzv. blackface raději přebarven na oranžovo (viz náš článek).