Manželé musí zaplatit 274 milionů korun za pirátění klasik od Nintenda

aktualizováno 
Američtí manželé byli za provozování dvou internetových stránek s herními klasikami firmy Nintendo odsouzeni k obrovské pokutě.

Prezentace zábavního parku Nintendo World | foto: Nintendo

Na internetu existuje nespočet stránek shromažďujících tzv. abandonware. Tak se říká tomu druhu softwaru, který již jeho autoři nikde neprodávají, ovšem ani ho nedali k využití zdarma. 

Yves Guillemot a Shigeru Miyamoto na E3 2017

Nintendo je samá legrácka, ale když jde o peníze veškerá sranda končí.

Mluvíme zde samozřejmě především o počítačových hrách, těžko předpokládat, že by si někdo chtěl zavzpomínat na svůj první tabulkový editor či účetní software. 

Digitální obchod GOG sice ty největší klasiky nabízí legálně za pár peněz, navíc rovnou optimalizované pro moderní počítače, ovšem v jeho nabídce jsou stále obrovské mezery (osobně mě nejvíce mrzí, že chybí většina produkce Legend Entertainement).

Stránky s abandonware jsou tak majiteli práv v drtivé většině případů mlčky tolerovány. Jednak jim částečně dělají reklamu na případná pokračování a navíc by právní boj proti desítkám či stovkám obyčejných uživatelů firmám přinesl jen negativní publicitu.

Ovšem ne každá stará hra je automaticky abandonware. Například firma Nintendo vydává pořád dokola prakticky ty samé hry již několik desítek let a rozhodně nemá v úmyslu poskytovat starší díly zdarma. 

O tom se nyní tvrdě přesvědčili američtí manželé Mathiasovi, kteří provozovali stránky LoveROMS.com a LoveRetro.co, na kterých nabízeli zdarma ke stažení klasiky jako Mario Kart 64, Donkey Kong Country, Pokémon Yellow nebo Super Mario World.

Super Mario World (SNES)

Vypadá to jako abandonware, ale abandonware to není.

Proti síle korporátních právníků neměli sebemenší šanci a přiznali se ke všemu, z čeho byli obvinění. Přesto dostali enormní pokutu převyšující 12 milionů dolarů (tedy více než 274 milionů korun). 

Dá se celkem úspěšně předpokládat, že manželé tolik peněz asi nemají doma schováno pod matrací, a tak se s Nintendem v ústraní dohodnou na snížení pokuty. V rozsudku uvedená částka peněz je opravdu extrémní a její hlavní účel je nejspíše jen vyděsit všechny ostatní provozovatele podobných stránek.

Kromě peněz pak musí navíc manželé odevzdat i veškeré zařízení a hry od Nintenda, které si kdy nakoupili. Ne tedy, že by zřejmě ještě někdy na nějakého toho Maria měli chuť.

Autor:
 
Článek se mi líbí
Témata: Nintendo, peníze, pokuta

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Megalomanský Star Citizen pod palbou kritiky. Množí se obavy, že nevyjde

Squadron 42

Ani vybraných 5 miliard korun nakonec nemusí autorům ambiciózního Star Citizena stačit. Podle magazínu Forbes už jen...

Vznik jednoho z nejzásadnějších rockových alb ohrožovala chytlavá videohra

The Cure (O2 arena, Praha, 22. října 2016)

Členové kapely The Cure museli při natáčení svého legendárního alba Disintegration zakázat ve studiu hraní vesmírného...

RECENZE: A Plague Tale ukazuje drsný středověk: inkvizici, mor a krysy

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence vás nevezme do minulosti jen svým zasazením, ale i svojí přísně koridorovou hratelností. Ale...

Další z rubriky

Další exkluzivitou pro Epic Store je vesmírné dobrodružství Outer Wilds

Outer Wilds

Firma Epic pokračuje ve své nastolené strategii a nakupuje další tituly, které pak může prodávat ve svém digitálním...

Epic Store pořádá první výprodej, provázejí ho zmatky

Na obchodě Epic Store aktuálně panuje výprodej.

Stejně jako roky zavedený Steam, i Epic láká na svůj obchod s digitálními hrami velikými slevami. A jeho megavýprodej...

Chystá se další film podle brutálního Mortal Kombatu

Mortal Kombat XI

O filmu Mortal Kombat se spekulovalo dlouho, nyní se však konečně začíná oficiálně něco dít. Podle tvůrců půjde o...

Najdete na iDNES.cz