RECENZE: Zakopejte si na Karlově mostě v roce 1909. Soccerinho je nářez

aktualizováno 
Soccerinho je fotbalová hra, nicméně ani v případě, že tomuto sportu neholdujete, byste neměli projekt hned zavrhnout. Míří totiž vysoko.
95

Soccerinho

Platforma: iOS, iOS, Android

  • Variabilní náplň misí
  • Působivé vizuály
  • Atmosféra a milý příběh
  • Pokořit některé úrovně je skutečná výzva
  • Pro někoho možná příliš náročné
  • Zvuky jsou někdy téměř rušivé

K jeho hraní není potřeba vědět více než to, že se do míče kope. Soccerinho obsahuje pět kapitol rozdělených do množství úrovní, jejichž náplň je poměrně variabilní.

Tvůrci chtěli, aby se jen tak nedostavil stereotyp, a to se jim podařilo. V některých misích je vaším cílem trefit se do branky, v jiných se dočkáte variace na biliard, golf nebo basketbal, zatímco v dalších "sestřelujete" kočky, pohybující se prádlo na šňůrách nebo vystavené předměty ve stánku střeženém nevrlou panímámou.

Soccerinho

Soccerinho

To, jak se vám daří, hra na konci úrovně ohodnotí hvězdičkami. Jejich maximální počet je pět, a abyste uspěli, musíte získat nejméně tři. Autoři projektu upozorňovali už předem, že to někdy nebude snadné, a nelhali.

Obecně je náročnost relativně vysoká. Než se pustíte to hraní, měli byste počítat s tím, že si určité úrovně mnohokrát zopakujete. Některé mise sázejí na přesnost a pečlivé rozvažování, jiné jsou dynamické, vyžadují rychlé reflexy a není radno příliš váhat. Společné mají to, že z člověka vymáčknou maximum.

Umíme si představit, že obtížnost by mohla někoho zaskočit a možná i odradit. Náročnost je hodně vysoká, ovšem dle nás málokdy překročí hranici frustrace. Ano, v několika případech jsme měli chuť něco rozbít, ale k tomu došlo jen párkrát a nakonec se dá vše zvládnout, jen to chce hodně soustředění a trošku štěstí.

Fotogalerie

Ze Soccerinha je cítit, že tvůrci nechtěli připravit jen obyčejnou lehce zaměnitelnou hříčku, a tak nabízejí i příběh zasazený do roku 1909, kdy malý chlapec najde mičudu, což změní jeho život a rozhodne se splnit si svůj sen stát se fotbalistou.

Zakopete si na místech jako je Karlův most, Josefov nebo Kampa a ze všech čiší příjemná staromilská atmosféra (prostředí bylo zpracováno na základě autentických dobových materiálů).

V některých úrovních příliš cestovat nebudete, v jiných si projdete třeba celou ulici. A nutno poznamenat, že okolí je velmi pěkně zpracováno. Je sice pravda, že úrovně jsou obvykle liduprázdné, ale zase zvuky jsou intenzivní a naznačují, že kolem vás je docela živo. Mimochodem, hudbu pro trailer poskytl známý slovenský rapper Majk Spirit.

Soccerinho

Soccerinho

Vaše počínání je také komentováno docela vtipnými hláškami (to hlavně, když se vám nedaří). Pro někoho ale mohou být po chvíli hraní docela otravné, ovšem stačí ztišit zvuk a je to.

Ovládání je realizováno skrze několik prvků. S pomocí tahů prstem v pravé části obrazovky určujete sílu kopu a směr letu míče, v levém dolním rohu najdete joystick upravující úhel pohledu (lze přepnout i na gyroskop) a v levém horním pak symbol, který vám vrátí míč do původní pozice. K ovládání nemáme výhrady, je navrženo dobře, je lehce přístupné, byť vám asi bude chvíli trvat, než se naučíte vyslat merunu přesně tím směrem, kterým chcete. To je ale spíše otázkou šikovnosti než přímo ovládání.

Soccerinho je propracovanou hrou, která v sobě skrývá pár příjemných překvapení, její náplň je variabilní, jen tak nezačne nudit, je vizuálně lákavá a potěší retro atmosférou.

Možná by nebylo úplně od věci nabídnout ještě více střípků z děje, který má rozhodně potenciál. Faktem je, že vysoká obtížnost může být pro někoho velkou překážkou, ale jestliže ale máte rádi výzvy, tak Soccerinho rozhodně vyzkoušejte, patří k tomu nejlepšímu, co se v našich končinách zrodilo, a v mezinárodní konkurenci se určitě neztratí.

Hra je zatím dostupná pro zařízení se systémem iOS, plánována je i verze pro Android, která vyjde začátkem dubna.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

95 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 533 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ještě, že je mobilní Batman v Superman zdarma. Je to nehratelný odpad

Batman v Superman Who Will Win

Jedním z největších videoherních klišé jsou hry inspirované filmem nebo seriálem, které sázejí jen na známou značku,...

Najdete na iDNES.cz