Předělávka deskové hry Talisman pošlape vzpomínky z dětství

aktualizováno 
Nádherná euforie. Takovou asociaci může vyvolávat vzpomínka na deskovou hru Talisman. A hra se navíc pyšní majestátním dodatkem HD. Za cenu velkolepých mobilních her však nabízí jen okleštěnou náplň a desková pravidla tu poněkud postrádají smysl. Spíše než euforii tak Talisman HD vyvolá zklamání.
55

Talisman Prologue HD

Platforma: Android, iOS

  • počet hratelných postav
  • může zabavit na dlouho
  • neukládá rozehranou hru. často třeba opakovat
  • desková pravidla na mobilu ztrácejí kouzlo
  • pouze pro jednoho hráče
  • pořizovací cena se nezdá úměrná zážitku

Talisman HD sice svou předlohu připomíná, bez dalších hráčů ale postrádá její zábavnost. Stojí přitom okolo devadesáti korun a síťová hra má vyjít jako samostatný titul. Mobilní verze by navíc snesla rozumnou míru inovací.

Talisman Prologue HD je návrat ke klasické deskové hře z roku 1983. Ta se objevila například v seriálu Teorie velkého třesku.

Titul lze označit za hru na hrdiny. Hráč volí jedno z řady povolání, se kterým sbírá předměty, vylepšuje vlastnosti a plní úkoly. Jenže každá hra končí po splnění hlavního úkolu a získaná vylepšení postavy se dále nepřenášejí. Hra tedy brzo působí stereotypně a zcela chybí motivace pro pracné vylepšování postavy.

Ano, ani v předloze se vlastnosti postavy nepřenášejí do dalších her. Jenže předloha se hraje ve více lidech a právě sociální faktor se významně podílí na její zábavnosti. Omezit tak mobilní verzi na pouhou sólo hru je asi jako pít pivo sám v hospodě. Možné to je, ale pro řadu lidí to ztrácí kouzlo.

A přesně tak místy působí Talisman pro mobilní zařízení. Jako patetický pijan, co agresivně láme věci přes koleno. Místo soupeření s přáteli totiž plníte různé úkoly. Například je třeba získat určitou herní kartu, či navštívit konkrétní místo na herním poli.

Talisman HD

Úvodní nadšení brzy střídá frustrace z příliš mechanického přepracování. Vývojáři nedokázali na vhodných místech inovovat.

Během putování po "deskové" hrací ploše odkrýváte náhodné karty. Ty určují, co na své cestě objevíte. Někdy je to nepřítel, jindy výbava a často narazíte na rozličné události. Například na bouřku, která na několik kol zpomalí váš postup, či na společníka, jenž posílí vaše bojové hodnoty.

Jenže tady hra opět naráží na až příliš mechanické přepracování. Házet ve skutečném světě kostkou může být alespoň trochu zábava. Virtuální házení oproti tomu působí otrocky.

V počítačových a mobilních hrách jsme totiž zvyklí souboje ovlivňovat. V Talismanu HD se to však až na výjimky omezuje vzorec základní hodnoty + hod kostkou versus to samé u protivníka. A po chvíli to značně nudí.

Talisman HD

U deskové hry těžko vyhodnocovat boj jinak než hodem kostkou. Ale v mobilním prostředí to působí poněkud archaicky.

Talisman HD je navíc zcela nevhodný pro kratší seance. Splnit hlavní úkol může být otázka i několika desítek minut a hra přitom neukládá rozehrané pozice. Pokud tedy telefon zamknete, musíte často začínat opět od začátku.

Technické zpracování je povedené, hra samotná však pokulhává. Sice svou předlohu připomíná, ale bez dalších hráčů postrádá její zábavnost. Talisman HD přitom stojí okolo 90 korun a síťová hra má vyjít samostatný titul. Některé vzpomínky na dětství je tak lepší nechat tím, čím jsou. Tedy vzpomínkami.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

55 %

Čtenáři

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 39 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Swordbreaker je klasická adventura okořeněná o pořádnou dávku brutality

Swordbreaker The Game

Pamatujete na textové adventury, ve kterých stačila jedna špatná volba a hra skončila? Swordbreaker vám je připomene.

Naskočte si na motorku, je to zadarmo

Traffic Rider

Nejdříve zklamání pro ty, kteří čekají klasické závody. V tomto případě nejsou vašimi soupeři jiní jezdci na motorkách,...

Ještě, že je mobilní Batman v Superman zdarma. Je to nehratelný odpad

Batman v Superman Who Will Win

Jedním z největších videoherních klišé jsou hry inspirované filmem nebo seriálem, které sázejí jen na známou značku,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz