RECENZE: Horizon Chase je úžasná pocta starým závodním klasikám

aktualizováno 
Projekt Horizon Chase se inspiruje starými závodními hrami, které v moderním pojetí zprostředkují parádní herní zážitek i dnes. Pokud máte zařízení s iOS, neváhejte.
95

Horizon Chase

Platforma: iOS

  • Parádní retro závody v moderní podobě
  • Nádherná grafika
  • Hra je přístupná, byť vyžaduje um
  • Motivující režim kariéry

Stáhnout z App Store

Je úplně jedno, jestli se vám při vyslovení jmen jako Out Run či Lotus vybaví krásné vzpomínky, nebo vám neřeknou vůbec nic. Tvůrci Horizon Chase však mají mé uznání, protože se jim nejen podařilo podchytit starou hratelnost, ale zároveň ji na jedničku převedli do moderního zpracování.

Za co se platí

Za jednorázovou platbu získáte celou hru. Cena: 2,99 eur, tedy zhruba 80 korun.

Horizon Chase jsou klasické arkádové závody, v nichž si vystačíte s plynem, nitrem pro zrychlení a zatáčením doleva a doprava. Kamera snímá vůz zezadu a ještě k tomu blízko u země, což omezuje výhled řidiče a zvyšuje nároky na rychlé reakce. V zatáčkách efektně driftujete, v těch opravdu ostrých musíte sundat prst z plynu, jinak vyletíte ven.

Asi nepřekvapí, že čím lépe dojedete, tím více získáte bodů, které zpřístupní další závody a oblasti. Trik je samozřejmě v něčem jiném. Nezávodíte sami, ale s devatenácti dalšími. Dostat se tak před chumel vozů, které se vás snaží blokovat, dá pořádně zabrat. Pokud totiž v rychlosti narazíte do soupeře, na chvilku se zpomalíte, čehož ostatní rádi využijí. Klíčem k vítězství je hledání skulinek a driftování. Pokud však skulinky hledáte příliš dlouho, borce na prvních pozicích už nedoženete. Zkrátka klasické: když se dva perou, třetí se směje.

Horizon Chase

Horizon Chase

Horizon Chase

Horizon Chase

Bacha si musíte dávat i na benzin, který se v kanystrech objevuje na trati. Může se totiž stát (a také stane), že všechny závodníky po značném úsilí překonáte, kroužíte si poslední kolo a najednou vám dojde palivo, čímž pro vás závod končí. Kromě kanystrů pomůže i správný výběr vozu. Na delší závody, v nichž jsou kanystry rozmístěny tak „šikovně“, abyste je minuli, se hodí auto s větší nádrží.

V každé oblasti se nakonec odemkne něco na způsob finálního závodu, který sice nemusíte absolvovat, ale hru si tím značně ztížíte. Proč? V případě, že skončíte třetí, můžete aplikovat jedno ze tří vylepšení na svůj vozový park. První místo pak odmění novým autem.

Fotogalerie

Potěší i takřka dokonalé audiovizuální zpracování. Hudbu složil Barry Leitch, který je podepsaný pod soundtracky k Lotus Turbo Challenge 2, Rush a dalšími legendárními vykopávkami. Grafická stránka vychází z 16bitových klasik a nádherně podtrhuje atmosféru závodů. Ostatně podívejte se na video, jak hraje všemi barvami. A hlavně: pořád se mění a něčím překvapuje.

Horizon Chase by si neměl nechat ujít žádný fanda akčních závodů, který má telefon nebo tablet s iOS. Za zhruba 80 korun získáte po všech stránkách vyváženou hru, do níž je snadné naskočit, ale vyžaduje um, abyste ji pokořili. Je to také příjemná změna v záplavě méně kvalitních her, které jsou sice „zdarma“, ale s otravnými reklamami, energiemi potřebnými pro vstup do závodů a časovači.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

95 %

Čtenáři

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 55 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz