RECENZE: Zneužitá a pohřbená. Značka Dungeon Keeper klesla na samé dno

aktualizováno 
Postavit si vlastní kobku, nastražit pasti a likvidovat hrdinské otrapy, kteří chtějí vybrat vaši pokladnici, to byla před patnácti lety úžasná zábava. Z aktuální mobilní inkarnace však číší pouze snaha vyždímat známou značku.
35

Dungeon Keeper

Platforma: iOS, Android

  • Některé hlášky, hudba a zvuky
  • Plivnutí do tváře fanouškům Dungeon Keepera
  • Lze si přikoupit herní výhody nad ostatními
  • Malý prostor pro strategii
  • Malý prostor na stavění
  • Málo hry

Dungeon Keeper (2014) | foto: Electronic Arts

Pokud se na nového Dungeon Keepra podíváme z pohledu fanouška předchozích dílů, nedopadne to pro mobilní verzi vůbec dobře. Jsou to v podstatě jiné hry, které spojuje pouze jméno a námět.

Zbytek byl rozbit, rozpuštěn a zašlapán, posléze znovu sebrán a uhněten dohromady. Je skoro zločin, že ze hry, která ve své době bodovala originalitou, se stal jen jeden z mnoha klonů free to play strategie Clash of Clans.

Dungeon Keeper (2014)

Dungeon Keeper (2014)

Uberme tedy z nároků, zapomeňme na jméno Dungeon Keeper a podívejme se na hru jako na jednu z mnoha variací zmíněných Clash of Clans. Byť hře nelze upřít pár zajímavých nápadů, i v tomto segmentu patří k těm horším, navíc s agresivním obchodním modelem.

Ochraň srdce

Cílem hry je ochránit srdce jeskyně a suroviny. K tomu se hodí i několik dalších budov, například líheň (zvýší počet jednotek), temná knihovna (zpřístupní kouzla a generuje manu), dílna (zpřístupní pasti) a pár dalších, které kromě obrany zpřístupní nové jednotky. V podzemí tak po čtverečkách kutáte místo, vytváříte chodby a snažíte se položit různé pasti, například děla, nášlapné bodáky a další.

Dobová recenze

Dungeon Keeper 2

"Předně bylo důležité, abyste si nastavili jen nepřátele omračovat, tedy pokud už vylo vyzkoumané a postavené vězení, a také to chtělo mučírnu. Do vězení vaši Impové, základní pracovní jednotka, omráčeného nebožáka dovlékli a vzkřísili jej.  Tam buď umřel, a tím jste získali kostlivce, anebo jste mohli nebožáka chňapnout do své ruky zla a uvrhnout ho do mučírny."
-
číst celou recenzi

Nepřátelé do vaší kobky pronikají prostřednictvím zlatých a kamenných dolů, které jsou pevně na mapě. Je jen na vás, kdy se k nim probouráte. Po obsazení se však stanou součástí vaší kobky a otevřete tak další vstupní místo pro nepřátele.

Budiž. Vytrénujete svoje jednotky a zkusíte zaútočit na kobku jiného hráče. V době vaší nepřítomnosti zase ostatní prozkoušejí vaši obranu. Bohužel po pár bitvách, kdy se zorientujete, to začíná být nuda. Prostor pro strategii je totiž minimální. Při útoku stačí pobořit zdi nepřátelské kobky tak, aby vaše jednotky obešly nalíčené pasti, a kobku tak snadno obsadily z opačné strany.

Prostor pro výstavbu vlastního podzemí je velmi malý, přičemž odstranit bloky blízko kraje mapy trvá dlouho. Hodně dlouho. Běžný blok odstraní dělníci za tři sekundy, tvrdší za čtyři hodiny a nejtvrdší za 24 hodin. Na začátku máte k dispozici dva dělníky, třetího si otevřete za pár dnů. Tedy za předpokladu, že neutrácíte prémiovou měnu za urychlování všechno.

Kolik co stojí

Pro představu: 1 200 drahokamů stojí 8,99 eura, tedy zhruba 250 korun. Koupě třetího dělníka vyjde na 800 drahokamů, čtvrtého pak na 1 200. Urychlení vykutání nejtvrdšího bloku stojí 249 drahokamů. Boost na sedmí dní, kdy získáváte o 40 procent více zlata, kamení a drahokamů stojí 750 drahokamů. K mání je ovšem i verze na sto dní za 10 000 drahokamů.

Dungeon Keeper (2014)

Dungeon Keeper (2014)

Kdo chce, může si připlatit i za herní výhody. O deset procent větší síla, počet životů, rychlost a síla kouzel vyjde na 7 dní na 500 drahokamů. Opevnění, které posílí obránce i prvky obrany, vyjde na 350 drahokamů.

Jistě, můžete hrát zdarma, ale nikdy nebudete nejlepší. Ocitnete se v nekonečném kruhu, kdy porážíte soupeře, ostatní hráči ničí vás a všichni čekáte, až se vám za hodiny až dny vylepší ta a ta místnost.

Fotogalerie

Pokud chcete investovat skutečné peníze, na prvním místě se vyplatí koupit si všech šest dělníků. Když je proplesknete, pracují dvakrát rychleji, přičemž doba zvýšené aktivity se odvíjí od jejich počtu.

V okamžiku, kdy postavíte gildovní doupě, se můžete sdružovat s ostatními hráči. Kromě chatu a mírné podpory hráči pracují na zisku úrovní v klanu, to mírně urychlují různě věci ve hře. Dobrý nápad je také obrana kobky, kdy se v několika vlnách snažíte odolat útoku počítačem řízených monster. Čím déle odoláte, tím lepší bude vaše odměna. I tady ovšem máte tuším jednou za týden vstupenku zdarma, víckrát jen za drahokamy.

Nebrat

Upřímně, nenapadá mě jediný důvod proč, mobilního Dungeon Keepera doporučit. Svému jménu dělá jenom ostudu. Pod celkem líbivou kulisou (zejména audio je slušné) se skrývá nevyvážená hra, v níž si platíte za herní výhody. A za vším tím zjistíte, že té hry je tam vlastně hrozně málo. Za mě nebrat.

Jaký dojem udělal nový Dungeon Keeper na vás, nám napište do diskuze.

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

35 %

Čtenáři

15 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 791 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Naskočte si na motorku, je to zadarmo

Traffic Rider

Nejdříve zklamání pro ty, kteří čekají klasické závody. V tomto případě nejsou vašimi soupeři jiní jezdci na motorkách,...

Swordbreaker je klasická adventura okořeněná o pořádnou dávku brutality

Swordbreaker The Game

Pamatujete na textové adventury, ve kterých stačila jedna špatná volba a hra skončila? Swordbreaker vám je připomene.

Mobilní Rayman se obrazově vytáhl, škoda nedotaženého ovládání

Rayman Adventures

Raymana asi netřeba představovat. Je to legendární herní postava. Daří se mu bodovat i na mobilních zařízeních. Ani...

Najdete na iDNES.cz