Vyberte si z nejočekávanějších her na hrdiny pro letošní rok

  0:02aktualizováno  0:02
Ani dobrodružné hry na hrdiny si letos na PC nedávají pauzu a tvůrci mají na hráče v tomto žánru leccos přichystáno.

Žánr takzvaných RPG (role-playing games), tedy her na hrdiny, prochází v posledních letech zajímavým vývojem a dá se říct, že doznává největších změn. Tvůrci přechází od hardcore titulů k moderním kusům, ve kterých kombinují silný příběh a důraz na vývoj postavy s dynamickou akcí.

RPG patří také k nejrozsáhlejším projektům herního průmyslu. Zatímco běžnou akci dokončíte do deseti hodin, takové dobrodružství v RPG vám zabere přinejmenším dvoj až trojnásobek.

V této škatulce navíc dochází k zajímavé rozdílnosti. Zatímco na jedné straně vznikají rozlehlé světy se značnou svobodou typu Risen či Fallout 3, na straně druhé se objevují lineárněji, zato však intenzivněji pojaté tituly, za něž lze jmenovat třeba Dragon Age: Prameny.

Alpha Protocol

A začínáme zostra. Zapomeňte na všechny ty nepravděpodobné fantasy a sci-fi světy. Alpha Protocol je umístěno do blízké budoucnosti. Agent Michael Thorton, který by mohl být dvojčetem Jacka Bauera či Jasona Bournea, bojuje za očištění svého jména, jež bylo pošpiněno nafingovanou zradou kolosálních rozměrů.

Alpha Protocol Alpha Protocol Alpha Protocol

Alpha Protocol je asi prvním špionážním RPG vůbec. Koncepčně se jedná o moderního zástupce žánru, který na úkor volnosti upřednostňuje intenzivní příběh a samozřejmě také hojné možnosti rozhodování se v jednotlivých zapeklitých situacích.

Prognóza: Na tohle RPG s konspirační zápletkou, svižnými akčními sekvencemi, zajímavým dialogovým systémem a řadou dalších předností, které vypadají na papíře úplně skvěle, se snad ani není možné netěšit. Jen kdyby nezaznívaly ty hlasy ze samotného nitra vývoje, že to zatím zase tak skvělé není…

Arcania: A Gothic Tale

JoWood stojí mezi dvěma mlýnskými kameny. Na jedné straně stojí hardcore fandové Gothicu, naprostí puristé, kteří si oblíbili ponuré podání předchozích tří dílů a ještě rádi zatli zuby nad nepřívětivým ovládáním a spoustou bugů.

Arcania: A Gothic Tale (PC) Arcania: A Gothic Tale (PC) Arcania: A Gothic Tale (PC)

Na straně druhé je potenciálně široká cílová skupina hráčů RPG, které chtějí přesný opak: příjemné ovládání, světlejší svět, větší přístupnost a dokonce ukazatele vedoucí k úkolovým cílům. To vše pokud možno bez bugů.

Zatím to vypadá, že jdou tvůrci vstříc spíše širšímu publiku. Podle všeho nás čeká klasický a rozlehlý fantasy svět, který by neměl klást větší překážky v hraní, zároveň ale asi nepůjde příliš hluboko.

Prognóza: Popravdě, Arcania zatím vypadá nemastně neslaně a směřuje k tomu, stát se rozsáhlým RPG, které neurazí, ale na druhé straně ani příliš neosloví. Rádi bychom se mýlili.

Diablo 3

Asi žádné jiné RPG není tak očekávané jako Diablo 3, a to navzdory tomu, že jsou v něm role-playing prvky notně redukovány a do popředí je stavěn nekončící click-fest myší.

Diablo 3 - mnich Diablo 3 - mnich Diablo 3 - mnich

Diablo 3 letos nevyjde. Přesto však bude patřit k nejočekávanějším titulům, stejně jako loni. Naděje umírá samozřejmě až jako poslední, takže můžete vzívat tu 0,01% šanci, že by se letos přeci jen mohlo objevit, třeba proto, že by Blizzardu šla práce dobře od ruky a rozhodl se stihnout lukrativní vánoční sezónu.

Prognóza: Ač se ho dočkáme až příští rok, málokdo pochybuje o tom, že to bude opět pecka a opět jakýmsi magickým způsobem přiláká miliony hráčů k poblouzněnému mačkání levého myšítka. Zároveň ukáže, že se stále vyplatí dělat výborné hry čistě pro PC.  

Fallout: New Vegas

New Vegas má být samostatným titulem ze známého světa. Tvoří ho zkušené studio Obsidian na zakázku Bethesdy. Hra se nebude odehrávat na východním pobřeží USA, nýbrž na západě.

V kuloárech se o New Vegas hovoří jako o skutečném nástupci původní dvoudílné série. Vedoucím vývoje je totiž J.E. Sawyer, tedy člověk, který byl ještě ve společnosti Interplay zodpovědný za původní Fallout 3 s kódovým označením Van Buren. Ten byl však zrušen.

Přijde vám myšlenka přeložení známé série z jednoho města někam jinam známá? Není divu, není zrovna originální, což ukazuje třeba seriálová řad CSI Los Angeles, CSI New York nebo CSI Miami. Hře by to ale uškodit nemělo.

Prognóza: Ještě před vydáním Falloutu 4, který je prakticky jistý, se dočkáme zajímavého spin-offu, na kterém dělají zkušení RPG řemeslníci, navíc pod vedením skutečného mistra. New Vegas bude hodně zajímavý!

Mass Effect 2

Asi nejočekávanější RPG tohoto roku vyjde hned na jeho začátku. Jde o prostřední díl velkolepé, takřka filmově střižené trilogie.

Mass Effect 2 Mass Effect 2 Mass Effect 2

V hlavní roli se opět představí kapitán Shephard, přičemž je záhodno, aby hráči měli dohraný první díl, na který dvojka přímo navazuje z kterého je možné do ní importovat uložené pozice a vyjít tak z rozhodnutí, která jste v prvním díle učinili. Výchozí situaci ale půjde nastavit i v interaktivním intru.

Mass Effect 2 je oproti svému předchůdci akčnější. Autoři si dali práci s vylepšením akčního i krycího modelu, na jejich úkor pak trochu do pozadí ustupuje vývoj postavy, jehož košatost byla dosti osekána.

Prognóza: Pokračování skvělého a epického příběhu je takřka jisté. Zbývá jen vyčkat, zda charakteru hry neublíží osekání RPG prvků na úkor akčnější hratelnosti. To vám již brzy prozradíme v recenzi.

The Black Eye: Demonicon

Mělo by se jednat o velmi atmosférické, zároveň však snadno přístupné RPG s důrazem na akční element. Licence The Black Eye (Das Schwarze Auge) si po loňském vydání Drakensangu zase jednou sáhla po masové oblibě. Pravda, Drakensang byl populární hlavně v Německu, ale zaujal spoustu hráčů i ve východní Evropě.

The Black Eye: Demonicon The Black Eye: Demonicon The Black Eye: Demonicon

Demonicon na něj nenavazuje, jedná se o svébytný projekt od jiných tvůrců v tomto univerzu. 

Prognóza: Demonicon nebude tak hardcore jako Drakensang, jehož druhý díl se také chystá. Nabídne akčnější alternativu a svou takřka hororovou atmosférou má šanci zaujmout i ty, kterým tento svět zatím nic neříkal. Pro požitek ze hry jeho znalost nebude zásadní.

Two Worlds 2

První díl Two Worlds byl ještě ve stínu zástupců známých sérií Gothic 3 a Oblivion. I v této přímé konkurenci si tehdy nalezl celou řadu fanoušků. Kdo se do hry pohroužil, zjistil, že je překvapivě dobrá.

Two Worlds 2 Two Worlds 2 Two Worlds 2

Bodovala rozsáhlým a pěkně provedeným prostředím, vynikajícím charakterovým systémem a opravdu velkou spoustou předmětů. Two Worlds 2 nechystá žádné velké změny a chce na přednosti předchůdce navázat a ještě je zdůraznit.

Prognóza: Pokud se vývojáři poučí z chyb, které nadělali v předchůdci a podaří se jim naopak udržet četné kvality, vznikne opravdu bytelné a kvalitní RPG, které by mohlo být postrachem především pro Arcanii.

Další

Z dalších by se daly jmenovat především masivně multiplayerová RPG, kterým jsme se ale věnovali v samostatném článku. Vyjde například další rozšíření pro World of WarCraft. Příliš mnoho jiných offline RPG, která by byla zároveň zajímavá, nevznikne.

Nicméně jasným trendem, který se především v RPG žánru prosazuje značnou rychlostí, je takzvaný "Download Content" (DLC). Třeba BioWare už uvolnilo takzvané dračí brnění, které dostanou kupci speciálních edic Dragon Age: Prameny a Mass Effect 2.

Klasický stahovatelný obsah je zpoplatněn několika dolary, respektive eury a kromě kvalitních věciček má především podobu dalších misí. A právě BioWare na letošek chystá velkou invazi DLC pro oba zmíněné tituly.

Trochu se obáváme záplavy stahovatelného obsahu. Autoři s ním počítají už při vývoji samotné hry, a ačkoliv tvrdí opak, zákazníky tím šidí. Vydají obsahově slabší titul a za další zábavu chtějí připlatit.

Je však pravdou, že v žánru RPG je pro něco takového stále značný prostor. Jak už jsme řekli, RPGčka jsou třeba oproti akcím stále velmi dlouhá.

Záplava DLC se ale může projevit i jinak: nedostatkem originálních produktů. Lze si představit studio, které vytvoří základní hru, která se potká s velkým úspěchem, a namísto toho, aby vytvořili regulérní pokračování nebo se pustili do dalšího samostatného projektu, budou svůj hit živit pomocí DLC.

Teprve čas ukáže, jak hráči-zákazníci na stahovatelné přídavky zareagují. Je totiž jen a pouze na nich, zda se na trhu chytí nebo za čas zmizí tak rychle, jako se objevily.

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

KVÍZ: Legendární studia, která už neexistují. Poznáte je?

Lands of Lore

V dnešním kvízu se podíváme hluboko do herní minulosti. A nejspíše se budete divit, kolik skvělých studií, které v 90....

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kniha věnovaná nejlepší loňské české hře láká na exkluzivní materiály

The Art of Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance je podle čtenářů Bonuswebu nejlepší česká hra loňského roku a druhá nejlepší hra vůbec. Právě...

Slavnostní zahájení GamesComu přineslo herní premiéry i Death Stranding

Death Stranding

Největší evropská herní výstava GamesCom v Kolíně nad Rýnem odstartovala zdařilou konferencí, která svou formou s...

NHL přežívá na PC díky fanouškům, kromě grafiky je stále aktuální

NHL 2004 rebuilt 2018/2019

Malá komunita fanoušků už 15 let udržuje při životě nejlepší simulaci hokeje pro počítače. Pokud se dokážete povznést...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz