Události: Šílenství jménem E3

  12:10aktualizováno  15. května 11:00
První dojmy ze strhující středověké akce Assassin's Creed, first person akčního RPG BioShock, third person akce God of War II, multiplayerové akce Shadowrun a akčního RPG Titan Quest.

E3 2006

Letošní herní výstava Electronic Entertainment Expo se pomalu blíží ke konci a zanechává za sebou vyčerpané herní novináře i zaměstnance vývojářských a vydavatelských firem. Zatímco se loňský ročník nesl ve znamení představení nových konzolí, tentokrát se všechno točí kolem samotných next-gen her pro PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii a řádně nabušená PC. Pojďme se tedy na některé z nich podívat blíže. Na konci tohoto roku a v průběhu příštího se máme nač těšit. Otázkou zůstává, zda na všechny nablýskané tituly budeme mít vůbec dost času.

Assassin's Creed
*** PlayStation 3 ***
Montreálské studio Ubisoftu se po zkušenostech s Prince of Persia a Tom Clancy's Splinter Cell vrhlo na další akční sérii. Assassin's Creed je bezpochyby nejzajímavějším titulem z lineupu Ubisoftu a jeho vývoj odstartoval zhruba před dvěma lety. Je stylový, originální a šokuje grafickým zpracováním - ano, přiložené screenshoty jsou skutečně přímo ze hry! Představte si rozsáhlé herní prostředí jako v Oblivionu, obrovskou svobodu pohybu a rozhodování jako v sérii GTA a neuvěřitelné detaily. Tuhle hru můžete hrát, jak dlouho budete chtít a obětovat jí klidně několik měsíců života - závěrečnou animací totiž veškerá sranda nekončí. První titul z nové série Assassin's Creed začíná roku 1911, kdy Svatou zemí zmítá třetí křížová výprava a na světlo vystupuje organizace nájemných vrahů, která tajně zasahuje na obou stranách, aby zastavila nesmyslnou krvavou řež. Hlavní hrdina Altair (v arabštině létající orel) je jedním z Assassinů a proslýchá se, že tím nejlepším. Dokáže jednoduše zmizet v davu a je rychlý jako blesk. Ve hře se společně s ním podíváte do třech velkých měst a okolních prostranství, které se stanou vaším hřištěm a jejich obyvatelé nebohými pokusnými králíky.

Assassin's Creed Assassin's Creed Assassin's Creed

E3 2006

BioShock
*** PC ***
Irrational Games předváděli hratelnou verzi očekávaného akčního RPG BioShock. Dokázal by snad někdo z vás odolat?! Nám se to nepodařilo a ponořili jsme do podmořského komplexu Rapture, ve kterém se tento duchovní nástupce System Shock 2 odehrává. Vývojářům se podařilo perfektně zachytit hrůzostrašnou atmosféru zmiňovaného mistrovského díla a v pozadí nezůstala ani značná svoboda při řešení všech problémů ve hře. V ukázce jsme na vlastní oči spatřili podivné obrovské chlapíky ve starých potápěčských přístrojích, jež jsme doposud vídali jen na screenshotech. Tito podivíni fungují jako strážci malých holčiček, jež jsou sice drobné vzrůstem, ale při pohledu do jejich obličeje vám bude hned jasné, že zde vážně něco nehraje. Atmosféra BioShock je vskutku natolik hustá, že by se dala krájet. V labyrintu chodeb podmořského města narazíte na spoustu bezpečnostních kamer, turretů a podobných zařízení, mladým dívenkám podobné bytosti pátrají po všech organických zbytcích a ve vzduchu je přímo cítit napětí. A to je teprve začátek, v tuto chvíli ještě s každým kamarádíte a nikdo na vás nezaútočí. To ovšem potrvá jen do té doby, než začnete moc čmuchat.

BioShock BioShock BioShock

E3 2006

God of War II
*** PlayStation 2 ***
Pod útokem next-gen titulů si naši vyslanci na E3 našli trochu času a u Sony si vyzkoušeli pokračování cenami ověnčené third person akce God of War. Druhý díl poběží stále na konzoli Playstation 2, a pokud jste měli co do činění s předchozím titulem, jednoduše vplujete do dalšího dobrodružství. Autoři ve hře ponechávají vše, co hráče na prvním dílu tolik zaujalo, a tak se opět setkáte se stejnou epickou prezentací a nezapomenutelnými akčními scénami. Na výstavě jsme proběhli jedním levelem z plné verze hry, odehrávajícím se v jakési temné džungli a ještě temnějším, chátrajícím chrámu. Stejně jako v God of War jsme i zde pobíhali sem a tam, drtili zástupy nepřátel podivných tvarů a velikostí a řešili různé hádanky. Řady starých známých doplňují nové bestie, které můžete likvidovat klasickými údery nebo použitím speciálních bojových komb. Na řadu dále přijdou i vylomeniny, jež provedete pouze v určených chvílích. Tímto způsobem budete ničit obzvláště přerostlé bestie jako např. kyklopy. God of War II se nám předvedl v tom nejlepším světle, ukázka byla plná překvapivých akčních momentů, a pokud mu tento styl vydrží v průběhu celé hry, jistě neudělá svému předchůdci ostudu.

God of War II God of War II God of War II

E3 2006

Shadowrun
*** PC, Xbox 360 ***
Pod pracovním názvem Shadowrun byla na stánku Microsoftu předváděna nová multiplayerová akce od firmy FASA Studio, u čehož jsme nemohli chybět. Tato hra je vyvíjena na motivy klasického papírového RPG Shadowrun, ale vzhledem k použitému žánru to nevypadá jako nejšťastnější řešení. To ovšem nic nemění na tom, že hratelnost této střílečky je poměrně vysoká. Vyzkoušeli jsme variaci na populární mód Capture the Flag, v němž se místo vlajek kradou artefakty, a na straně lidí jsme se pustili do křížku s elfy se špičatýma ušima. V plné verzi hry bude na výběr podstatně více ras, které se liší různými vlastnostmi a speciálními schopnostmi. Například elfové se špičatými ušisky mají obecně méně života než obyčejní lidé, ale hodnota zdraví se jim během hry pomalu doplňuje. Zajímavé jsou zbraně a schopnosti, které budete před začátkem každého boje nakupovat za získané peníze. A jak už to ve světě Shadowrunu bývá, střetnou se zde kontaktní kousky (např. katana) s moderními střelnými zbraněmi (např. brokovnice, odstřelovací puška). Chystaná multiplayerová akce svým stylem zpočátku připomíná obyčejnou střílečku, ale jakmile po několika kolech našetříte dostatek financí na speciální schopnosti, získá hra zcela jiný rozměr. To byste nevěřili, kolik taková teleportace dokáže nadělat zmatků.

Shadowrun Shadowrun Shadowrun

Titan Quest

Krátký odpočinek od E3
Abychom tentokrát úplně neupustili od zaběhnutého schématu našich pátečních témat, máme pro vás ještě informace o hratelných demoverzích, které se během předchozích sedmi dnů objevily na internetu. Do včerejšího dne to nebyla zrovna nejlepší nabídka, ale naštěstí vyšly dvě pecky, které byste si měli co nejdříve stáhnout a vyzkoušet. Ale vezměme to pěkně po pořádku. Německé demo budovatelské strategie Wildlife Park 2 nahradila anglická verze, která (stejně jako předchozí ukázka) obsahuje tři mise a "sandbox" mapu v africké stepi. Vývojáři z německého týmu Stormregion vypustili do světa singleplayerovou hratelnou demoverzi realtimové strategie Rush for Berlin z alternativního prostředí druhé světové války, obsahující jednu misi za Němce v blízkosti Vídně. Přestože je tato mapa vytvořená speciálně pro demo, po vydání plné verze si jí můžete směle nakopírovat do finálního titulu. Další hratelnou ukázkou se chlubí first person akce PRISM: Guard Shield od Rival Interactive a Rebellion Software.

Pokud čirou náhodou vlastníte fyzikální kartu AGEIA PhysX, určitě vás potěší i technologické demo first person akce CellFactor: Combat Training v podání Artificial Studios a Immersion Games. Titan QuestNyní se však již konečně dostáváme k nejcennějším klenotům, které se tento týden objevily. Prvním je německá demoverze akčního vesmírného simulátoru DarkStar One od Ascaron Entertainment. Německý jazyk může být pro mnohé hráče překážkou (v angličtině je k dispozici přeci jen většina titulů), ale pokud jazykovou bariéru překonáte, budete bohatě odměněni! Demo totiž nabízí zhruba dvě hodiny vesmírného řádění, deset hvězdných systémů a tři rasy z plné verze hry. Minout by vás ale skutečně neměla hratelná ukázka očekávaného akčního RPG Titan Quest, jehož plná verze se objeví již letos v červnu. Demoverze obsahuje dva počáteční hlavní questy, tři specializace a šest levelů, na které můžete vašeho hrdinu povýšit, než narazíte na zkušenostní strop.

Titan Quest se odehrává ve starověkém Řecku a Egyptě, což poznáte již na první pohled. Grafická stránka je naprosto úžasná, stylem nám trochu připomíná staré dobré Diablo a pohyby postav jsou přirozené a plynulé. Scénu můžete kolečkem myši jednoduše přibližovat či oddalovat a nabízený zoom je naprosto dostačující. Co se ovládání obrazu týče, chybí zde natáčení, na což si budete muset chvíli zvykat. Titan QuestPo stránce hratelnosti nabízí tato novinka od Iron Lore Entertainment podobný zážitek jako například Diablo nebo Sacred, ale na finální verdikt si budete muset počkat až do června. Hrdinovi na začátku zvolíte jednu z osmi nabízených specializací (Earth, Warfare, Hunting, Storm, Spirit, Defense, Nature a Rogue), přičemž v demu jsou k dispozici pouze první tři zmiňované obory. Při každém postupu na další úroveň rozdělíte dva získané bodíky do vlastností a tři bodíky do různých schopností v rámci vybrané specializace. Speciality lukostřelců se samozřejmě liší od specialit klasických válečníků nebo těch hrdinů, kteří se soustředí na přírodní magii. Zkrátka a dobře, na zadek si z toho nesednete, ale nebudete ani zklamáni. Pokud nehledáte originalitu, Titan Quest vás jistě zaujme, jelikož je nebezpečně hratelný, o čemž se můžete přesvědčit již v demu. Během hry budete plnit hlavní a vedlejší úkoly, sbírat tuny předmětů a prodávat je u obchodníka. Jako obvykle by inventář mohl být mnohem větší, ale v tomto se vývojáři asi nikdy nepoučí. Ještěže se můžete kdykoliv teleportovat do navštíveného města, nahrabané bohatství prodat a v mžiku se vrátit do akce. Na příchod Titan Quest se po odehrání dema tedy těšíme zase o trochu více. A co vy?

Titan Quest Titan Quest Titan Quest
Titan Quest Titan Quest Titan Quest

*** Po instalaci dema doporučujeme následujícím způsobem pozměnit dva soubory: V adresáři "Titan Quest\Settings" v souboru "defaults.txt" editujte nebo přidejte řádku "language = English" a to samé proveďte se souborem "options.txt" v adresáři "Dokumenty\My Games\Titan Quest Demo\Settings". Bez této jednoduché úpravy budete mít pravděpodobně problémy se všemi texty a hra bude v podstatě nehratelná.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...
Škoda Octavia 2.0 TDI 2009...

r.v. 2009, naj. 140 915 km, diesel
158 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz