Týden ve světě ProGamingu #37

  2:30aktualizováno  8:01
Během uplynulého víkendu se v Brně uskutečnila kvalifikace českých a slovenských hráčů na herní olympiádu - World Cyber Games. Jak dopadla? *** Nová verze populárního Counter-Strike je na spadnutí.

Finále české a slovenské kvalifikace WCG

Turnaj WCG (World Cyber Games) je jedním z největších progamingových klání naší planety. Systém kvalifikací je podobný jako při skutečné olympiádě - tj. uskuteční se národní kvalifikace a nejlepší sportovci (hráči) z dané země si mohou na světovém finále poměřit své schopnosti či dovednosti se světovou špičkou. České a slovenské národní finále se odehrálo v rámci akce s názvem Czech Game Expo spolu s předváděcí akcí různých stolních her tento víkend od 13. do 14. září v brněnském Boby Centru pod patronací společnosti e-Sports. V pěkném prostředí Laser Show Hall s asi osmdesáti počítači hráči dva dny soutěžili a ti nejlepší z nich si zajistili letenky do Korejské republiky na světové finále:


Counter-Strike CZ:
Jednoznačným favoritem na vítězství v české kvalifikaci CS byl klan nEophyte, obhájce prvenství, který se jako jediný účastní i LANových mezinárodních soutěží. Ten také svou roli potvrdil, když v celkovém finále porazil překvapení turnaje, CS sekci multigamingového klanu nubleX v poměru 13:2 na mapě de_dust2. Na třetím místě skončilo další překvapení, hradecký tým MeGame.

1. nEophyte
2. nubleX
3. MeGame

Counter-Strike SK:
Podobně jako v českém Counter-Striku, i u našich východních bratrů byl jeden jediný favorit, kterým byl klan NecroRaisers a stejně jako v kvalifikaci české se tento favorizovaný tým prosadil, když porazil v boji o vítězství klany Butterfly a 5SH.

1. NecroRaisers
2. Butterfly
3. 5SH

StarCraft:BroodWar CZ:
Ve StarCraftu již bylo adeptů na cestu do Koreje více, mezi nejvýraznější patřili obhájce titulu Dark_Caleb, vítěz velkých LAN turnajů nEph^Destroyer a dva borci z klanu MeGame Crow a BaB. Po velmi vyrovnaném průběhu se nakonec z vítězství radoval Destroyer, který otočil nepříznivě se vyvíjející finálový souboj s Crowem.

1. nEph^Destroyer
2. Crow[MG]
3. CDS)Dark_Caleb

StarCraft:BroodWar SK:
Ve slovenské části BroodWaru měl loňského vítěze nEph.Comona potrápit zejména [G]Max_Power nebo Whote[SGA], ale zejména ve skupině mu dal zabrat poměrně neznámý hráč Sokol. V play-off však již Comon prokázal svou třídu a po celkovém vítězství 3:1 nad dalším hráčem klanu [SGA] WickeD-em po roce opět navštíví Koreu.

1. nEph.Comon
2. WickeD[SGA]
3. [G]Max_Power

Age of Mythology CZ:
Ve hře Age of Mythology se stejně jako v mnoha jiných prosazovali zástupci multiherního klanu nEophyte, ale tu úplně nejvyšší příčku jim při premiéře této hry v české kvalifikaci vyfoukl hráč Dratek z klanu nubleX, když ve finále porazil nEph^Kotyho. Na konečném třetím místě se umístil zástupce xenoGens Ageman.

1. nex_Dratek
2. nEph^Koty
3. xG_Ageman

FIFA 2003 CZ:
V českých zemích nepříliš zabydlená hra se dočkala svého prvního turnaje o větší výhru, a tak byla na konečné výsledky určitě zvědava celá komunita kolem sportovních her. Nejlépe před kvalifikací WCG natrénoval a vyladil formu hráč s přesnou přezdívkou Bůh, který nedal šanci žádnému ze svých soupeřů a postoupil do Koreje. Spolu s ním si na stupně vítězů stoupli MadMarw a DJ Tonka, kteří obsadili druhé resp. třetí místo.

1. Bůh
2. MadMarw
3. DJ Tonka

WarCraft III CZ:
Jedno z pohříchu mála překvapení se událo ve hře WarCraft III - k názvu by se slušelo dodat Reign of Chaos, neboť tzv. RoC je v této chvíli již nahrazen novým datadiskem Frozen Throne, na něž již přešla z důvodu lepší vybalancovanosti většina hráčů. Pozdější vítěz nEph.KMerlin sice měl problémy s postupem ze skupiny, ale v play-off již předvedl strhující jízdu a přes favority turnaje nEph.Giacoma a nrHypermana se dostal až do finále, ve kterém porazil dalšího člena klanu NecroRaisers nrUna hladce 2:0. Do Koreje se tak podívá mimo jiné i vítěz doprovodného turnaje v Age of Empires 2, který i tam ukázal, že ze strategií zvládne téměř vše.

1. nEph.KMerlin
2. nrUno
3. nrHyperman

WarCraft III SK:
Slovenské kvalifikace WarCraftu III se bohužel zúčastnilo jen šest hráčů, ale i přes nízký počet byly k vidění zajímavé zápasy. Favorit turnaje, SGC.Frido, prohrál již v prvním kole Winners Bracket se svým klanovým kolegou Whitmanem, aby se potom přes Danatha a opět Whitmana dostal až do celkového finále, kde ho čekal další zástupce klanu SGC Tiger. Vzhledem k tomu, že Frido šel do zápasu z Losers Bracket, musel vyhrát dva zápasy po sobě, což se mu nakonec podařilo a získal tak pro sebe letenku do Koreje.

1. SGC.Frido
2. SGC.Tiger
3. SCG.Whitman

UT2003 CZ:
Zajímavá konkurence se sešla ve hře Unreal Tournament, kde jsme viděli obhájce titulu nEph.Exilese, vítěze několika letošních turnajů nrStorma a další hráče, kteří je chtěli překvapit. Na stupně vítězů se kromě těchto dvou hráčů (což by překvapení nebylo) postavil i uw|noth!ng, který však překvapivě oba porazil a raduje se z prvenství a účasti na finále WCG v Soulu.

1. uw|noth!ng
2. nrStorm
3. nEph.exii

Tolik tedy české a slovenské finále kvalifikace WCG, samotný turnaj v korejském Soulu se odehraje v termínu 12.-18. října těsně po Finále Mistrovství České republiky v počítačových hrách na brněnském Invexu.


Zajímavosti

Nová verze Counter-Striku - 1.6

Už během příštího týdne bychom se měli dočkat další verze oblíbené hry Counter-Strike, tentokrát s pořadovým číslem 1.6 Kromě tradičního upravení síťového kódu se dočkáme i změny názvu u všech zbraní, přidání hojně diskutovaného štítu a hlavně nahrazení klasického systému WONid určeného k jednoznačné identifikaci každé originální kopie hry novým systémem STEAMid, který má sdružovat všechny hry Valve Software. Valve chce přes STEAM updatovat verze her, ověřovat CD-keye a současně nahrazovat softwary na vyhledávání serverů a vzájemnou komunikaci. Myšlenka je to sice pěkná, nicméně v našich podmínkách je STEAM použitelný pouze pro část uživatelů, protože klade vysoké nároky na rychlost a kvalitu připojení. Původní záměr distribuovat CS verze 1.6 pouze přes STEAM narazila na odpor hráčů a přetížené servery, takže bude během týdne určitě uvedena verze tzv. "normální", u které stačí klasicky stáhnout jeden soubor a nainstalovat. Některé aspekty STEAMu jsou rozebrány zde, po vyřešení problémů s instalací a následném uvolnění 1.6 do distribuce vás budeme informovat o serverech, kde lze novinku stáhnout.
Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Nejočekávanější strategie roku 2019. Vyjde Warcraft v novém či Settlers

WarCraft III Reforged

Ačkoliv herní mainstream preferuje akce, na své si letos přijdou i fanoušci strategií. Návrat hlásí řada známých...

Nejočekávanější akční hry roku 2019 - 2. část

Doom Eternal

Druhá část našeho přehledu nejočekávanějších akčních her pro rok 2019 je stejně nabitá jako ta první. Těšit se můžeme...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz