Týden ve hrách: změna ve vedení Score

  12:00aktualizováno  11:38
Magazín Score má ode dneška nového šéfredaktora * Tvůrci Black & White představují svůj nový projekt * Jak vypadá freewarový add-on k Icewind Dale: Heart of Winter? * Recenze na akční hru Max Payne * Český patch k Operation Flashpoint * Na návštěvě v Pterodonu * Jaký je nový film Final Fantasy: Esence života?

Project EGO Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdenního přehledu zajímavostí. Odpusťme si protentokrát prázdné úvodní řeči a podívejme se na to, co se za posledních sedm dní na herní scéně událo. Ačkoliv se původně zdálo, že Trhákem týdne bude recenze na akční hru Max Payne či peripetie kolem Intelu, skutečnost byla nakonec jiná. V pátek v podvečer totiž Tomáš Zvelebil oznámil, že opouští funkci šéfredaktora magazínu Score...

Trhák týdne - Zvelebil opouští Score
Nejen trhákem týdne, ale i nejpřekvapivější událostí uplynulých sedmi dnů bylo odstoupení Tomáše Zvelebila z postu šéfredaktora časopisu Score. Tato zpráva se dostala na veřejnost v pátečních večerních hodinách a ještě tentýž den se nám ji podařilo z několika různých zdrojů potvrdit. Hned v sobotu jsme vám tedy přinesli obsáhlý článek, v němž se můžete dozvědět podrobnosti o odchodu jedné z nejkontroverznějších osobností české herní žurnalistiky. Vše zatím nasvědčuje tomu, že se v řadách Score žádné další personální zemětřesení konat nebude. Pomyslné žezlo po Zvelebilovi přebírá jeho dlouholetý kamarád a kolega Mikoláš Tuček, redakce by přitom měla zůstat v zásadě beze změn. Uvidíme, jak si nový šéfredaktor, který nastoupil do funkce právě dnes, povede. Popřejme mu společně hodně štěstí.

Nové hry doma i ve světě
Uplynulý týden byl požeháním pro všechny milovníky strategií. Všechny čtyři hry, jež se objevily v tu dobu na pultech obchodů, totiž spadaly právě do tohoto žánru. Jmenovitě se jednalo o hry Remote Assault a Combat Command 2: Desert Rats od společnosti Shrapnel Games, jež jsou však určeny spíš jen pro skutečné milovníky válečných strategií než pro širokou hráčskou veřejnost. Do stejné skupiny patří též hra Divided Ground: Middle East Conflict, které sice nejdou upřít jisté kvality, masového rozšíření jako např. Emperor: Battle for Dune se však rozhodně nedočká. Zajímavější je projekt Myth II: Green Berets - totální konverze slavné RTS Myth II, která nás místo do fantasy prostředí přivádí do války ve Vietnamu, přičemž tvůrcům se podařilo do Icewind Dale: Trials of the Luremaster tohoto titulu zapracovat silné taktické prvky.

V našich končinách jsme měli možnost spatřit jen dvě novinky, zato však nesrovnatelně kvalitnější. V úterý se totiž do prodeje dostala hra Fly! 2, která je mnohými považovaná za nejlepší civilní letecký simulátor všech dob, a ve čtvrtek akční hra Max Payne, která okamžitě po svém vydání zvedla ohromnou vlnu ohlasů. Ty byly pochopitelně jak pozitivní, tak i negativní, protože zatímco mnohým učaroval originální herní systém a kvalitní příběh, jiní se pozastavovali nad krátkou herní dobou a jistou monotematičností. Názor nechť si každý udělá sám, ale jisté je, že jak Fly! 2, tak i Max Payne patří mezi to nejzajímavější, co nám v poslední době oba žánry nabídly.

Nové hry a akce na GameStore.cz
V internetovém obchodě GameStore.cz se za minulý týden objevila jen jedna jediná novinka, a to v podobě balíčku nazvaného Diablo 2 Super Pack. Ten obsahuje kromě původní hry Diablo 2 také nový datadisk Lord of Destruction (recenze na BW - 94%), přičemž tento komplet může být váš za 1 899,- Kč (detaily). Aby se ale nějakým způsobem vyrovnal deficit novinek, připravil pro vás GameStore.cz řadu zajímavých slev, o nichž se dozvíte více zde.

Pondělí - nový projekt Petera Molyneauxe
Není to ani tak dávno, co dílnu společnosti Lionhead Studios opustila velice zajímavá a originální strategie Black & White, a již na nás Peter Molyneaux chystá další velkolepý projekt. Ten bude tentokrát spadat do žánru RPG a ponese název Project EGO. Jeho hlavní devizou bude fakt, že volnost rozhodování a nelinearita kampaně by měla předčit vše, co jsme měli doposud možnost spatřit. Vývoj postavy bude navíc dotažen do takových podrobností, že mimo jiné uvidíme i to, jak postupně stárne... Zatím se plánuje vydání této hry pouze pro Xbox, ale je docela dobře možné, že se dočkáme i konverze na PC. Dnes jsme vám také přinesli recenzi na hru Confidential Mission pro Dreamcast. Jedná se konečně o další titul, v němž může naplno promluvit váš light gun, takže ze všeho nejvíce připomíná House of the Dead 2 nebo v hernách tolik oblíbené Time Crisis.

Max Payne Pondělí bychom mohli v tomto případě označit Mezinárodním dnem screenshotů. Počet aktualizovaných galerií byl opravdu poměrně vysoký, jen uznejte sami. Přinesli jsme vám nové obrázky z taktické akce Ghost Recon, tohoto nevlastního bratříčka Rainbow Six, dále z RPG The Elder Scrolls: Morrowind, z budovatelské strategie Zoo Tycoon a z multiplayerové strategie Trade Wars: Dark Millenium. Sadou obrázků natípaných na sestavě s grafickou kartou GeForce 3 jsme také rozehnali obavy o kvalitě enginu Maxe Paynea. Informovali jsme váš též o dvou konzolových projektech - o Armored Core 2: Another Age a o Project Zero - obojí pro platformu PlayStation 2.

Úterý - add-on k IWD a nátlak Intelu
Jméno Icewind Dale je pojmem, který si nemůže dovolit neznat žádný fanoušek žánru RPG. Nedávno se na veřejnost dostal freewarový add-on k Heart of Winter, který jeho tvůrci v Black Isle Studios nazvali Trials of the Luremaster. Dnes jsme vám na tento volně stažitelný kousek přinesli recenzi, a s radostí můžeme konstatovat, že si v ní vedl nad očekávání dobře. Velice zajímavě také vypadá budovatelská strategie Zoo Tycoon, z níž jsme vás seznámili s prvními dojmy z hraní. Opět se ukázalo, že Microsoft umí produkovat (či financovat) velice zajímavé projekty a Zoo Tycoon není v tomto směru žádnou výjimkou. Mraky se však stahují nad společností Intel. V Indii se totiž objevila aféra, která tomuto gigantu v žádném případě nepřidává na dobrém jménu. Zdá se, že Intel používá poněkud špinavé praktiky, z nichž vyhrožování a nátlak nejsou těmi největšími... Podrobnosti vám přinášíme v tomto článku.

Vezmeme-li to pěkně podle velikosti, nejprve se zmíníme z novinek v BWžurnálu o hratelné demoverzi na realtimovou strategii Mechcommander 2. Je to dnes již druhý titul dokazující, že s Microsoftem se musí na herním trhu počítat. Dále bychom tu měli podařený trailer z dalšího dílu nekonečné „virtuální soap opery“ The Sims - The Sims Online. Zástupcem v sekci screenshotů pak byla taktická multiplayerová akce Global Operations. Navíc jsme vám přinesli nejnovější informace o hře Soul Reaver 2, o tom, proč se zpozdí vydání RPG Divine Divinity, díky nám vám neunikla ani zpráva o tom, že se chystá platinová edice Soldier of Fortune.

Gran Turismo 3 Středa - Max Payne, český patch na Flashpoint
Středa byla již tradičně nabitá kvalitními tituly. Prim hrála recenze na jeden z nejočekávanějších titulů poslední doby - akční hru Max Payne. Tento výtvor finských Remedy se ukázal v tom nejlepším světle, i když poměrně krátká herní doba a pár chybiček v texturách přeci jen trošku zastřelo jinak vynikající dojem z originálního herního systému a propracovaného příběhu. Na výbornou si v naší recenzi vedl i nejlepší závodní titul všech dob - Gran Turismo 3. U něj nikdo nepochyboval o tom, že získá přes 90%, a očekávání se splnilo. A jak bude herní veřejností přijato české RPG Inquisitor? To ukáže až čas, ale i on má naději stát se plnohodnotným áčkovým titulem. Také jsme vám přinesli další část našeho seriálu o stolních RPG, tentokrát jsme se podívali na cyberpunkový Shadowrun.

Majitelé české verze válečné hry Operation Flashpoint se konečně dočkali - tvůrci vydali opravný patch v1.1, který nejen dává do pořádku mnohé problémy, na něž jste mohli narazit, ale také přidává pár nových funkcí. Dále jsme vám nabídli ke stažení dvojici trailerů - jeden pocházel z vlakového simulátoru Trainz od australské společnosti Auran a ten druhý byl z akčního RPG Gorasul: The Legacy of the Dragon. Mohli jste se také podívat na nejnovější obrázky z datadisku Rogue Spear: Black Thorn nebo si přečíst nejnovější informace o závodní hře Race of Champions, jež vzniká pro platformy PS2 a Xbox. Na závěr jsme vám pak přinesli zamyšlení nad otázkou, zda se dočkáme i filmu Max Payne. Zdá se, že ano.

Čtvrtek - add-ony pro Train Simulator, problémy Rambusu
Když nedávno vyšel vlakový simulátor s prostým názvem Train Simulator, zvedla se o tento titul nebývalá vlna zájmu. Kdo by jen tušil, že se v tolika z nás skrývá potenciální strojvůdce? Nelze se tedy příliš divit faktu, že se záhy začaly na internetu objevovat mnohé add-ony, které do hry přidávaly nové mise či vlaky. O některých z nich pojednává tento dnešní článek. Ale jak se říká, mutatis mutandis, takže nejen Train Simulator se dočkává změn. Ačkoliv se ještě nedávno mohlo zdát, že Rambus má své místo na trhu s paměťmi pevné a neotřesitelné, nyní se vše jeví v naprosto odlišném světle. Monopoly Tycoon Podpora Intelu je totiž tatam, takže se od nynějška musí spoléhat jen sám na sebe. Jak se mu asi povede?

Zvědavci chtiví žhavých novinek měli dnes svátek. Informovali jsme je o tom, že česká taktická akce Team Factor našla svého publishera, že uvedení filmu Soul Calibur do kin se pravdědpodobně zpozdí, podívali jsme se na skok do továrny Rambusu, řekli jsme si, co všechno skrývá Velká kniha cheatů a odhalili jsme první informace k chystanému datadisku k futuristickému leteckému simulátoru Echelon. Také jsme vám přinesli nejnovější obrázky z akční hry Soldier of Fortune 2 a trailer z chystaného RPG Dungeon Siege.

Pátek - virtuální magnát, překvapení týdne
Ačkoliv by se mohlo zdát, že všech možných Tycoonů zde již bylo tolik, že není možné vymyslet nějaký nový, originální námět, není tomu tak. V dílnách společnosti Deep Red vznikla hra Monopoly Tycoon, která dokázala přenést zaběhaný herní systém do prostředí rozšířené stolní hry Monopoly, která existuje po celém světě v nespočetných mutacích. Již tradičně jsme si také vzali pod náš drobnohled další vývojářský tým a jeho projekty, tentokrát byl na řadě brněnský Pterodon. Ten můžete znát především díky jejich hrám 7 dní a 7 nocí nebo Flying Heroes. Dnes jsme vám také přinesli první díl kompletního návodu na již výše zmíněnou akční hru Max Payne. Všechny díly (poslední uveřejníme v úterý) najdete zde.

Nejzajímavější a pochopitelně i nejpřekvapivější zprávou, která k nám do redakce přišla v době, kdy už většina lidí odjela na víkend, se týkala časopisu Score. Jeho šéfredaktor Tomáš Zvelebil totiž oznámil, že ve své funkci končí a žezlo předává Mikoláši Tučkovi. V tuto chvíli jsme se jen mohli domýšlet, co jej k tomu vedlo, ale vše se mělo již záhy alespoň trošku objasnit... Přejděme ale dále. Informovali jsme vás o vývoji her Deus Ex: Prequel (nezaměňovat s Deus Ex 2) a Klonoa: Empire of Dreams, mnohé též jistě potěšil fakt, že se připravuje speciální televizní kanál vyhrazený jen a pouze pro počítačové hry. Přinesli jsme vám též nejnovější obrázky ze hry Jedi Knight II a seznámili jsme vás se spekulacemi o tom, zda na hře Return to Castle Wolfenstein opravdu pracují dva vývojářské týmy - jeden na singleplayerové části a druhý na multiplayeru.

Final Fantasy: Esence života Víkend - podrobnosti o Score, Final Fantasy
I o víkendu se to na našich stránkách zajímavými články jen hemžilo. Hned v sobotu jsme se podívali na podrobnosti odchodu Tomáš Zvelebila ze Score, a i když i nadále zůstává mnoho otázek nezodpovězených, alespoň trošku světla se nám do tohoto případu snad vnést podařilo. Dále jsme vám přinesli dvojici standardních víkendových článků - tedy vzpomínkovou Klasiku, jež byla tentokrát věnována hře Incubation, a po kratší odmlce opět povídkový příběh ze světa Ultimy Online. Také jsme se byli podívat na filmu Final Fantasy: Esence života, který zavítal do našich kin, a neodolali jsme možnosti podělit se s vámi o dojmy z něj. Žádný z nás ale není filmovým kritikem, tak prosím neberte onen článek jako zasvěcenou recenzi, ale spíše jen jako dojmy lidí, jež mají k ztvárněnému námětu více než blízko.

A stejně jako o jiných víkendech, i tentokrát jsme pro vás měli pořádnou dávku downloadů. Ty byly tentokrát zastoupeny demoverzemi na hororový titul From Dusk Till Dawn a na akční RPG Zax: The Alien Hunter, obrázky z českých her Mafia a Hidden & Dangerous 2 a minutovým trailerem z fotbalového titulu FIFA 2002. Stranou nestály ani nové screenshoty z MMORPG Dark Age of Camelot a informace o hrách Police 911 a Mario Cart Super Circuit.

A opět, ačkoliv se to zdá nemožné, se nám podařilo zdárně se prokousat vším, co se v minulém týdnu odehrálo. Doufejme, že i ten příští bude stejně naplněný zajímavostmi ze světa počítačových her. Inu, uvidíme. Jak se zatím zdá, okurková sezóna ještě stále nenastala a kdoví, jestli letos vůbec přijde :o).

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz