Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Týden ve hrách: prázdniny na krku

  12:00
Začaly prázdniny a většina našich čtenářů si vybírá zaslouženou dovolenou. Jistě i vy tedy nemáte čas (a chuť) se každý den připojovat k internetu a zjišťovat, co nového se na poli počítačových her událo. Zároveň ale asi nechcete ztratit přehled, a tak vám jistě přijde více než kdy jindy k duhu náš pravidelný týdenní přehled zajímavostí.

Startopia Dnešní týdenní přehled je poněkud kratší, než na které jste byli doposud zvyklí. Důvod je prostý - začaly prázdniny, což se projevilo na činnosti vývojářů i distributorů, dále jsme najeli na „prázdninový režim“ a v neposlední řadě měl minulý pracovní týden vlastně jen pouhé tři dny - ve čtvrtek a v pátek byl státní svátek a pak následoval víkend. Přesto se nám ale podařilo přinést vám poměrně zajímavých sedm vydání BonusWebu, o čemž svědčí i tento týdenní přehled článků.

Trhák týdne - konečně prázdniny!
Počátkem roku se zdálo, že se tohoto okamžiku snad nikdy nedočkáme, ale jak se říká, kdo si počká, ten se dočká - a čas prázdnin a dovolených konečně přišel. To s sebou přináší pár nevyhnutelných věcí. První je fakt, že i redaktoři herních magazínů si chtějí užít zaslouženého volna, a tak se po dobu následujících dvou měsíců budete setkávat s „prázdninovou verzí“ BonusWebu, která je o jeden článek denně chudší než onen bohatý příděl, na který jste zvyklí z běžného chodu našeho serveru. BWžurnál i Plné hry pochopitelně fungují i nadále, i když i tyto sekce najely na poněkud volnější prázdninový režim.

Druhou věcí, kterou s sebou červenec a srpen přinášejí, je skutečnost, že i vy, naši čtenáři, trávíte více času u vody, na sluníčku, na horách a podobně, než abyste seděli před obrazovkou monitoru. To je samozřejmě dobře, protože letní měsíce tu jsou od toho, aby člověk měl čas relaxovat, odpočinout si od školy a od práce a tak dále. Výsledek? Díky tomu, že sami alespoň na chvíli „vypnete, snad si si našeho prázdninového „snížení pracovního úsilí“ ani nevšimnete.

Třetí věcí, jež úzce souvisí s prázdninami a dovolenými, je fakt, že když jste někde u vody, pochopitelně tam nemáte připojení na internet. Takže až se vrátíte a budete chtít vědět, co se vlastně za dobu vašeho volna stalo nového ve světě počítačových her, vzpomeňte si na tento pravidelný týdenní přehled, který by vám měl pomoci při orientaci v té záplavě informací, jež vám denodenně přinášíme - bez ohledu na fakt, že jsou prázdniny, že je třeba víkend nebo státní svátek.

Half-Life Hry doma i ve světě
Nedá se nic dělat, ale je zapotřebí konstatovat, že šílenstvím, kterého jsme byli svědky v minulých týdnech, se tvůrci her i distributoři totálně vyčerpali a také si začali užívat dovolených. Jen tak lze totiž vysvětli fakt, že ačkoliv se objevilo několik novinek, které dospěly do stadia GOLD (tj. hra je hotova a probíhá lisování CD a příprava na distribuci), na pultech obchodů ve světě se objevil jeden jediný titul, a to budgetová válečná 3D akce Vietnam 2. Asi by bylo naivní předpokládat, že se tato hra stane důstojným konkurentnem Operation Flashpoint.

Ani v našich krajích nebyla situace zrovna růžová, protože na PC vyšly pouze dvě novinky. V obou případech se naštěstí jedná o špičkové tituly, konkrétně o dlouho očekávaný Operation Flashpoint a o netradiční RPG vystavěné na Quake 2 enginu - Anachronox. Dále vyšlo poměrně slušné množtsví her na PlayStation i PS2 - např. Onimusha: Warlords, Escape from Monkey Island, NBA Street a další. I tak to ale není mnoho, takže doufejme, že týden následující bude rozdávat přeci jen poněkud štědřejší dlaní, takže nám přinese o něco větší výběr z titulů všech možných žánrů.

Nové hry a akce na GameStore.cz

 • Vzhledem k tomu, že doma i ve světě se objevilo jen velice málo nových titulů, tak ani na internetovém obchodě GameStore.cz nenajdete žádné přílišné množství novinek. Protože českou Operation Flashpoint si na jejich stránkách můžete objednat již delší dobu, máme zde pro vás jedinou novinku, a to již zmíněné RPG Anachronox od vývojářů z ION Stormu. Ačkoliv mezi jeho nesporné kvality patří kvalitní grafické zpracování, zdá se, že tvůrci neusnuli na vavřínech a přichystali nám i dobrý herní systém a hlavně poutavý epický příběh. Hru Anachronox si můžete zakoupit za 1 499,- Kč (detaily).

  Pondělí - ufátka a slovenský Chaser
  Ačkoliv jsme v pondělí najeli na prázdninový režim, ani v nejmenším to neznamenalo, že bychom vám nenabídli žádné zajímavé články. Spíše naopak - zajímavostí bylo více než dost. Důkazem budiž například recenze na netradiční budovatelskou strategii Startopia, Star Trek: Dominion Wars pro níž se již dávno vžilo označení „simulátor vesmírné stanice“. Výborný dojem z této hry kazí snad jen absence multiplayeru, jinak není nač si stěžovat. Neméně kvalitní by mělo být i nejnovější RPG od společnosti Black Isle Studios - Torn. Tvůrci slavných her Fallout či Planescape: Torment opět zabrousili do fantasy světa a zdá se, že s pomocí LithTech enginu v něm najdou spoustu nových věcí...

  Žádná nuda se nekonala ani v čím dál navštěvovanějším BWžurnálu. Mohli jste se v něm dozvědět např. to, že ve hře Soldier of Fortune se podíváte i do Prahy, že Michael Crichton již asi žádné nové hry dělat nebude, protože rozpustil svou nedávno vzniklou společnost, či že se na pár planet připravuje smrtící invaze mimozemšťanů... Tedy pardon, vlastně pozemšťanů. Také jsme vám kromě toho všeho přinesli screenshoty např. ze slovenské 3D akce Chaser a z RPG pro platformu GBA Magical Vacation, stranou nestál ani trailer ke hře Shaun Palmer's Pro Snowboarder.

  Úterý - Half-Life pro PS2, tuny obrázků
  Ani úterý se nevyhnnuly zajímavé články. Bezesporu největšího ohlasu se dočkalo představení verze Half-Lifu pro platformu PlayStation 2. Není se čemu divit, protože i když se tato hra objevila na PC již před třemi lety, stále se jedná o nejlepší titul svého žánru. Konverze na PS2 by měla navíc mít oproti původní verzi vylepšenou grafiku, přičemž atmosféra by měla zůstat zachována, takže se máme zřejmě na co těšit. Problémem tak zůstává jen to, jak si tvůrci poradí s ovládáním na gamepadu, ale ani to není neřešitelný problém. V tento den jsme vám také přinesli přehled budgetových her, jež se dostaly na pulty obchodů během měsíce června. Hlavním kritériem přitom byla pochopitelně cena, jejíž strop byl nastaven na laťku 599,- Kč.

  V úterý jste se s námi také mohli podívat do továrny Asusu, odhalili jsme vám, jak vypadá speciální vojenská edice hry Operation Flashpoint, přinesli jsme vám i release-list her pro konzoli Xbox. Měli jsme pro vás také nebývalou dávku screenshotů ke hrám všech možných žánrů - týmové multiplayerové akci Global Operation, 3D akci PlanetSide, hororové PlanetSide detektivní adventuře Mystery of the Druids, RPG Shadowbane a pochopitelně z akčního RPG Diablo 2: Lord of Destruction. Ve všech případech se jedná o áčkové tituly, takže veškeré tyto obrázky stojí za shlédnutí.

  Středa - ďábelský datadisk k Diablu
  Ve středu se u nás sešlo slušné množství zajímavých článků, přičemž všechny stály za přečtení. V čele bezesporu stojí první dojmy z hraní datadisku Diablo 2: Lord of Destruction. Nejednalo se pochopitelně ještě o recenzi, ale i tak jste se mohli dozvědět, jak tento titul vypadá, jak se hraje za obě nové postavy a pochopitelně co nového se v Diablu objevilo. Fanoušky Star Treku zase potěšila recenze na originální strategii Star Trek: Dominion Wars, v níž se objevilo velice slušné množství netradičních prvků. A abyste měli představu o tom, jak hra vypadá, přinesli jsme vám i speciální galerii obrázků. Na závěr jsme vám přinesli první díl nového seriálu, který se zaměřuje na jednotlivé vývojářské týmy u nás i v zahraničí. Tentokrát jsme si posvítili na bratislavský Cauldron, jenž má na svědomí např. Spellcross, nejnovější Battle Isle či chystanou 3D akci Chaser.

  Chaser však není jedinou akční hrou, která se v současné době připravuje ve slovenských vývojářských dílnách. Dnes jsme vám představili i hru Internal Pain, k níž jsme vám přinesli i screenshoty a dva trailery. Stejné množství obrazových materiálů - tedy trailer a galerii obrázků, jsme vám přinesli i ke hře Incoming Forces, v níž si mimozemšťané a lidstvo prohodili své role, takže budete ochraňovat svou rodnou planetu před smrtícím nájezdem obyvatel Země. Stáhnout jste si z našich stránek mohli i zbrusu nový add-on Trials of the Luremaster ke hře Icewind Dale: Heart of Winter, který je k dispozici zcela zdarma. Abychom nic nevynechali, zmiňme se též o nových obrázcích ke hrám Excalibug a Project Eden, posvítili jsme si i na problém, který má s ochranou Operation Flashpoint, a položili jsme si otázku, jaké hry že to pro nás připravuje společnost id Software.

  The Watchmaker Čtvrtek - návod na Flashpoint, PlanetSide
  Ve čtvrtek sice začal díky dvěma státním svátkům prodloužený víkend, ale BonusWeb i přesto vycházel dále. V tento den jsme vám přinesli první část čtyřdílného návodu na českou taktickou akci Operation Flashpoint (všechny díly najdete zde). V Hardwarových minutkách jsme vám přiblížili, co čeká v nejbližší době společnost Intel, v souhrnném článku jsme vám pak přinesli nejnovější informace o multiplayerové akci PlanetSide. V té by se měly spojovat prvky známé z klasických FPS s herním systémem, který je nejbližší žánru MMORPG (masivní online RPG).

  Na BWžurnálu nebylo moc znát, že většina populace odpočívá na chatách nebo někde u vody. Představili jsme vám tedy hru Supercar Street Challenge, přinesli jsme vám trailer a screenshoty k realtimové strategii Conquest: Frontier Wars, obrázky z PRG Pool of Radiance 2 a novou sadu obrázků ke strategii Battle Realms. Potěšili jsme vás i příslibem, že v dohledné době dojde k vydání demoverze na 3D akci Max Payne, horší již bylo oznámení, že Metal Gear Solid 2 se o něco zpozdí.

  Pátek - tajemný hodinář a datadisk The Sims
  Další státní svátek, další záplava novinek ze světa počítačových her. Abychom mluvili konkrétně, měli jsme tu budovatelsko-bojovou strategii Imperium Galactica 3 a první dojmy z hraní detektivní adventury The Watchmaker. Ačkoliv se ani v jednom případě nejedná o přespříliš hypované projekty, kvalitní bezpochyby jsou a milovníci zmíněných žánrů by si je neměli nechat v žádném případě ujít.

  Těžko říct, zda je série The Sims ještě natolik originální, nebo zda z nás chtějí výrobci a distributor vymámit co nejvíce peněz, ale jisté je, že se na nás chystá další datadisk. Ten se bude jmenovat Hot Date a jak již název napovídá, jeho ústředním tématem bude... ehm... navazování nových známostí. Seriózněji je pojata dvojice her, z nichž jsme vám přinesli videa, totiž Star Trek: Bridge Commander a MechCommander 2. Příliš legrace si asi Earth and Beyond neužije v další chystané hře soudce Dredd, protože se v ní utká se samotnou Smrtí. Ani Terminator nebude mít lehký úkol a již na jaře bychom měli zjistit, jak se jej zhostil. Posledním v pátek připomenutým titulem byla hra Nexagon: The Pit, ke které jsme vám přinesli nové obrázky.

  Víkend - konečně demo na Anachronox
  O víkendu jsme vám kromě dvou posledních dílů výše zmíněného návodu na Operation Flashpoint přinesli také dvojici zajímavě vypadajících novinek - onlinové vesmírné RPG od Westwoodu Earth and Beyond a zajímavě vypadající adventuru Ico pro platformu PS2. Kromě toho jste si také mohli přečíst recenzi na hru Championship Surfer, jež se vám pokouší nastínit kouzlo surfingu na slunečných plážích tropických moří...

  Co se downloadových souborů týče, na ty byl minulý víkend poměrně bohatý. Prim mezi všemi hrála pochopitelně hratelná demoverze na nedávno vydané RPG Anachronox, ale pochopitelně jsme toho pro vás měli mnohem více. Exkluzivně jsme vám ke stažení nabídli novou freewarovou epizodu do hry Unreal a přinesli jsme vám více než štědrou dávku všech možných obrázků - např. k RPG Morrowind, strategiím Sovereign a Battle Realms, RPG Baldur's Gate: Dark Alliance či 3D akci C&C: Renegade. Kromě toho jsme vám v krátkosti představili také hru WWW Raw is War, v níž ona tři „wéčka“ neoznačují celosvětovou informační síť, ale poměrně populární, ačkoliv mírně řečeno surový sport - wrestling.

  A tím bychom měli celý minulý týden „zpřehledovaný“. Jak vidno, navzdory prázdninovému režimu, navzdory krásnému počasí a navzdory ultradlouhému víkendu toho bylo na našich stránkách hodně, co stálo za pozornost. Doufejme, že i příští týden tomu bude stejně, ale že již vyjde přeci jen větší množství novinek. Je sice pravda, že těsně před začátkem prázdnin nás potkala herní smršť, ale ta se již pomalounku polehounku vyčerpává a tak by neškodilo si doplnit zásoby. Každopádně, užijte si prázdnin a dovolených a za týden opět na shledanou (i když příště vás asi uvítá někdo jiný, protože i já - ano, je to tak - i já jedu na dovolenou :o)).

 • Autor:
  • Nejčtenější

  Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

  Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

  ANALÝZA: Upadající češtiny ve hrách by mohla zachránit umělá inteligence

  Oficiální české lokalizace her jsou dnes vzácností a hráči, kteří neumí žádný světový jazyk, jsou odkázáni na...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

  Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

  KVÍZ: Kolik si toho pamatujete ze skvělého seriálu The Last of Us?

  První sezona skvělého seriálu The Last of Us je minulostí a určitě nejsme sami, komu se po Joelovi a Ellie stýská....

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Deep fake porno se streamerkám hnusí, na Twitchi prý nehrozí

  Streamovací platforma Twitch vydala prohlášení ke kauze takzvané deepfake pornografie, kdy jsou herečkám z filmů pro...

  Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

  Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

  Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

  Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

  V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

  Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

  Ultimátní herní kvíz 1983 až 2023. Prožijte 40 pozoruhodných let videoher

  Svět se za posledních čtyřicet let dramaticky proměnil, pro počítačové a konzolové hry to platí dvojnásob. Přijměte...

  KVÍZ: Kolik si toho pamatujete ze skvělého seriálu The Last of Us?

  První sezona skvělého seriálu The Last of Us je minulostí a určitě nejsme sami, komu se po Joelovi a Ellie stýská....

  Vymysleli realistický simulátor hraní si s kočkou. Ovládání má háček

  Neobvyklý projekt nezávislých vývojářů nabídne zážitek, jako byste si skutečně hráli s domácím zvířetem. Využívá k tomu...

  Už to můžeme napsat: The Last of Us je nejlepší adaptace videohry vůbec

  První řada seriálu podle legendární videohry The Last of Us skončila mimořádně krvavým finále. A tak konečně můžeme...

  Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

  Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

  Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

  Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

  Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

  Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

  Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

  Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

  Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

  Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...