Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Týden ve hrách: Max Payne a Sircam

  12:01aktualizováno  12:02
První dojmy z hraní Maxe Paynea * Je Aracum pouze kopií Falloutu, nebo se jedná o hru plnou originality? * První ucelené informace o Doomu 3 * Chcete se zbavit e-mailového viru Sircam? * Návštěva u pražských Illusion Softworks * Zajímá vás, kolik stojí provoz herního webu? * Čtěte týden ve hrách a budete moudřejší...

Anachronox Ačkoliv ještě v pondělí vypadalo všechno klidně a pokojně, zbytek týdne takový rozhodně nebyl. V redakci se nám strhla menší bitka, na internetu vyšlo několik zajímavých demoverzí, chystali jsme pro vás tradiční přísun novinek a recenzí - zkrátka, bylo rušno. Proč ale o tom tlachat v úvodu článku, když si to může vzít pěkně popořádku.

Trhák týdne - Boj o Maxe Paynea
Není sporu o tom, že největším trhákem minulého týdne bylo vydání hry Max Payne. Ta se zakrátko dostala i k nám do redakce a stala se příčinou zatím nejprudší a nejvyhrocenější výměny názorů. V rozjitřené diskusi na téma, komu bude tento titul svěřen pro recenzi, došlo dokonce i na tak pádné argumenty jako nůž v Čočíkově ruce a podobně. Nakonec jsem pochopitelně zvítězil, ale vítězství to bylo poněkud bolestné (protože jak jsem s ukořistěným CD prchal z redakce, narazil jsem nohou do stolu a udělal si tak pěknou modřinu, což bylo Čočíkovi alespoň částečnou satisfakcí). Upozorňuji, že se nejedná o žádný výmysl, takto vše skutečně proběhlo. Max Payne za to ale rozhodně stál, o čemž svědčí také fakt, že mu neodolal ani Martin, náš vrchní konzolista, který se jinak dívá na valnou většinu pécéčkových titulů se špatně utajovaným despektem. Max Payne tak vyřadil téměř celou redakci z provozu, protože jediný, kdo mu odolal, byl Vreco - a tomu by stejně na jeho notebooku nešel spustit :o) (však notebook taky není na hraní her, od toho mám PC - by Vreco). Výsledek bitvy byl ale veskrze pozitivní, protože Čočík nelenil a když mu unikla recenze, neodpustil si seznámit vás alespoň s prvními dojmy z hraní tohoto výjimečného titulu a vytípal pro vás i hromadu vynikajících screenshotů. Protože je ale známo, že nic není tak růžové, jak se může na první pohled zdát, i Max Payne má pár chybek na kráse. Naštěstí tu největší - nízkou stabilitu na některých OS - řeší patch, který tvůrci vydali krátce poté, co se hra samotná dostala do obchodů.

Nové hry doma i ve světě
Podle našich informací se během minulého týdne dostaly na pulty obchodů pouze dvě novinky, ale jejich kvalita je za tento nízký počet více než dostatečnou náhradou. První z těchto titulů je totiž německá hra The Sting od neo Software, v níž se ocitnete v roli lupiče a budete plnit sérii poměrně obtížných misí, jež zahrnují loupeže všeho druhu. Druhý vydaný titul pak stojí ještě o jednu nebo i více úrovní výše. Jedná se totiž o dlouho očekávanou hru Max Payne, která již za těch pár dní stačila doslova oběhnout celý svět. Není se čemu divit - mezi její mnohé klady patří vynikající atmosféra, originální herní systém a detailní design úrovní, takže úspěch je jistě zasloužený. V současné době pro vás připravujeme podrobnou recenzi a již nyní můžeme potvrdit, že se jedná opravdu o velice zábavný a hratelný titul.

Doom 3 V českých kamenných obchodech byla situace obdobná, ale bohužel, majitelé platformy PC zde neměli rozhodně takové hody jako konzolisté. Na PC se totiž objevila jediná novinka, a to obchodní strategie Corporate Machine. Zato např. pro PS2 se objevila celá řádka zajímavých titulů - mimo jiné Unreal Tournament, Summoner nebo MDK 2 Armageddon. Na Maxe Paynea si budou muset hráči ještě týden počkat, i když již nyní si jej mohou objednat. Kde a jak? O tom si povíme v následující kapitole našeho přehledu.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Na rozdíl od kamenných obchodů, na GameStore.cz se objevilo velké množství zajímavých novinek. Většinou se jedná sice o předobjednávky, ale zato si tímto způsobem můžete zajistit, že hru opravdu obdržíte ihned poté, co se do republiky dostane, a to bez rizika, že by byla vyprodána. V první řadě si zde můžete předobjednat akční hru Max Payne, která patří bezesporu mezi nejočekávanější tituly současnosti. Stát vás bude 1 499,- Kč a distribuovat by se měl začít v pátek 3.8. (detaily). Dále se k nám konečně dostává i nejlepší adventura roku 2000 - The Longest Journey (recenze na BW - 90%). Ta bude pochopitelně kompletně v češtině a zaplatíte za ni příjemnou cenu 999,- Kč (detaily). I v tomto případě se jedná o předobjednávku, přičemž distribuce začne 8.8. Stejně tomu je i u nejlepšího vlakového simulátoru všech dob - Train Simulatoru od Microsoftu (recenze na BW - 94%). Jeho cena je 1 799,- a ocitnete se v něm nejen v kabině všech možných vlaků, ale budete plnit i množství úkolů, které by i mnozí skuteční strojvedoucí přenechali někomu jinému... (detaily) Poslední hrou z nabídky GameStore.cz je letecký simulátor Fly II. Ten je lahůdkou pro všechny, kteří pohrdají veškerými zjednodušeními, a vy jej můžete mít i s českým manuálem za 1 499,- Kč (detaily).

Pondělí - Anachronox a Final Fantasy XI
Jedno z mnoha tajemství, jež se nám podařilo minulý týden odhalit, bylo to kolem hry Anachronox od dalaské pobočky ION Stormu. Již dlouho před jeho vydáním bylo jasné, že toto netradiční RPG bude buď velkou peckou, nebo naprostým propadákem - žádná jiná varianta nepřicházela v úvahu. A jaký byl výsledek? Navzdory přílišné linearitě příběhu a několika dalším nedostatkům se jedná o kvalitní hru, kterou by si neměli nechat ujít Max Payne především příznivci sci-fi a cyberpunku. Naprosto rozdílně však dopadla hra Top Gear GT Championship. Ačkoliv se tvůrcům podařilo vymáčknout z platformy GBA překvapivě kvalitní grafické zpracování, ostatní prvky tohoto titulu za zmínku příliš nestojí. To je škoda, protože na první pohled se jednalo o velice slibný projekt.

Bezpochyby nějžádanějším pondělním downloadovým souborem byl trailer na Final Fantasy XI. Až s velkým odstupem za ním stál pravidelný příděl screenshotů - konkrétně z her Freedom Force a simulátoru ponorky Silent Hunter II. Dnes jsme vás také informovali o tom, že speciální edice Operace Flashpoint se dostala opět do prodeje, že slavní Worms se konečně dočkají trojrozměrěného zpracování, a ukázali jsme vám, jak bude vypadat hra Giants: Citizen Kabuto na platformě PlayStation 2. Hardwarovým nadšencům jsme také ukázali zajímavý způsob, jak chladit grafické karty.

Úterý - pokračování slavných legend
Kdo se podíval na naše stránky v úterý, ten nemohl odejít jinak než spokojen. Zajímavými tituly se to totiž u nás jen hemžilo. Jen považte sami - už samotná recenze. Ta byla věnována hře Arcanum, která je považována za nástupce slavného Falloutu. Zlí jazykové sice tvrdí, že se jedná jen o slabý falloutovský odvar, ale není tomu tak. Arcanum přináší nejen zbrusu nový a v mnoha směrech originální svět, ale rozšiřuje původní herní systém o mnoho podstatných detailů, takže se rozhodně nebudete nudit. Pokud se vám líbil Fallout, je Arcanum tou pravou volbou pro vás. Dále jsme vás dnes informovali o vývoji hry Doom 3, o níž by nám měl již brzy John Carmack prozradit nové podrobnosti. Podle toho, co je doposud známo, se zdá, že Doom 3 bude nejen pokračováním slavné legendy, ale i více než důstojným konkurentem všech ostatních akčních her na trhu. Zajímavě také vypadá taktická akce Aliens: Colonial Marines, která se však (naneštěstí pro mě, naštěstí pro Martina) objeví pravděpodobně jen na platformě PS2...

Svět Black Moon Chronicles není v našich končinách příliš známý, a když už, tak jen díky stejnojmenné realtimové strategii od společnosti Cryo Interactive. Jedná se ale o svébytné komiksové prostředí, které budeme moci objevit např. i díky připravovanému MMORPG Black Moon Chronicles: Winds of War, z něhož jsme vám dnes přinesli trailer. Další video, které jsme vám nabídli v úterý ke stažení, pocházelo z akční adventury Game of Death, k níž Sudden Strike Forever jsme vám přinesli i sadu zajímavých screenshotů. Nové obrázky jsme vám přinesli i z RPG Armallion a z tahově-budovatelské strategie Civilization III, jež hodlá navázat na slavnou tradici svých dříve narozených sestřiček. A aby se konzolisté necítili ochuzeni, pro ty jsme připravili informace a obrázky z 3D plošinovky Jak and Daxter pro PS2.

Středa - jak se hraje Max Payne, trailer z Commandos 2
Ačkoliv bylo již v úvodu zmíněno, že Čočík souboj o recenzování Maxe Paynea prohrál, přesto se mu dostalo privilegia seznámit vás s prvními dojmy z hraní tohoto výjimečného titulu. Jak se můžete dozvědět z jeho článku, Max Payne vás hned na první pohled nezaujme jen vynikající grafikou, ale také originálním herním systémem a hlavně výbornou dějovou linií, před níž valná většina koknkurenčních titulů jen závistivě bledne. Zajímavě také vypadá vývoj hororové adventury Darkfall, o čemž vás může přesvědčit toto interview s jejím hlavním tvůrcem. Nezapomněli jsme ani na milovníky stolních RPG, jimž jsme přinesli třetí díl našeho seriálu o hrách na hrdiny. Tentokrát jsme se podívali na nejznámější hry tohoto typu - D&D a AD&D.

Nepříjemnou zprávu o tom, že vydání hry Warcraft 3 se o něco zpozdí, jsme se snažili alespoň částečně vyrovnat tím, že jsme vás informovali o oznámení prací na druhém díle strategie Europa Universalis. Jako satisfakce také mohlo sloužit uveřejnění oficiálního traileru ze hry Commandos 2. Navíc jsme vám přinesli obrázky z verze hry FIFA 2002 pro PS2 a F1 2001 pro PC - dvou titulů, jež se připravují v dílnách Electronic Arts. Stranou pochopitelně nestála ani realtimová strategie Myth III.

Čtvrtek - zničte Sircam!
Nestává se příliš často, aby byl datadisk stejně kvalitní jako hra, k níž je určen. Přesto na takové narazíme a Sudden Strike Forever je jedním z nich. Obsahuje nové jednotky, nová prostředí a nové mise - tedy vše, co od správného datadisku k realtimové strategii očekáváte. A věřte tomu, že vám vydrží opravdu poměrně dlouho. Až tak růžové to ale není s hrou Kurukuru Kururin. Ačkoliv se v žádném případě nejedná o žádný propadák, nýbrž o nadprůměrnou logickou hru, naskýtá se otázka, zda si opravdu jen kvůli ní koupit konzoli GBA. Zdá se, že tomu tak není, i když každý má pochopitelně právo na vlastní názor. A když Mechcommander 2 už jsme u toho, také k vám dorazil e-mailový virus Sircam? Pokud ano, přinesli jsme vám návod, jak se jej zbavit.

Sběratelům trailerů z her jsme dnes jistě udělali obrovskou radost. Přinesli jsme jim totiž in-game video z akční hry Medal of Honor: Allied Assault a RPG Pool of Radiance 2 - tedy dvou titulů, jež by se mohly stát špičkami svých žánrů. Čočík také neopomněl při testování Maxe Paynea vytípat velké množství obrázků, takže pro vás na dnešek připravil olbřímí screenshotovou galerii. A když už jsme u těch screenshotů, nemůžeme nezmínit i další přírůstky. Ty se objevily v galeriích k RPG Pool of Radiance 2 a strategii ANNO 1503, pár obrázků jsme vám přinesli dokonce i k nedávno ohlášené strategii Europa Universalis II a xboxovým surfařským závodům TransWorld Surf.

Pátek - pražští Illusion Softworks, slovenská Necromania
Společnost Microsoft se na herním trhu již solidně zavedla, takže nikoho nijak zvlášť nepřekvapilo, že i jejich další hra Mechcommander 2 sklízí zasloužený úspěch. Je toho opravdu jen velice málo, co byste mohli této realtimové strategii vytknout. A to je dobře, jen je škoda, že takovýchto kvalitních titulů není ještě více. Jedním z nich by ale mohlo být slovenské akční RPG Necromania, které se na rozdíl od většiny titulů tohoto žánru nesnaží kopírovat slavné Diablo, ale chce přinést originální herní systém a pár dalších neotřelých nápadů. Držme palce, ať se to povede. Abychom měli výčet zajímavých článků uzavřený, musíme se ještě zmínit o další „vizitce“, kterou jsme pro vás přichystali. Tentokrát jsme byli na návštěvě v pražském studiu slavných Illusion Softworks a podívali jsme se, co že se to v jejich kuchyni připravuje. Nebudeme zastírat, že jsme byli mile překvapeni.

Ačkoliv je hra Max Payne na pultech obchodů teprve pár dní, tvůrci k ní vydali již první patch. Ten opravuje především stabilitu hry, protože pod některými systémy se jí zkrátka nechce občas běhat. Dnes jsme vám také přinesli dvojici hratelných demoverzí - na hru Project Eden a na realtimovou strategii World War III. K oběma vám pochopitelně v krátké době přineseme podrobná preview. Pro příznivce RPG jsme měli dvě zprávy, z nichž jedna byla tradičně dobrá a jedna špatná. Máme začít tou špatnou? Hra Torn od slavných Black Isle Studios byla definitivně zrušena. Ta dobrá zpráva je, že v dílnách Electronic Arts Thief III pravděpodobně probíhají práce na hře The Lord of the Rings, jež vzniká na motivy stejnojmenného připravovaného filmu. Nezapomněli jsme na vás pochopitelně ani s obrázky - dnes to byla playstationová verze slavného Half-Lifu, akční hra Ozzy's Black Skies s Ozzym Osbournem v hlavní roli a pirátsko-námořní simulace Sea Dogs 2.

Víkend - víte, kolik stojí provoz herního webu?
Jako každý víkend, i tentokrát jsme vám dali možnost zavzpomínat si na hry, jež se svými kvalitami staly nesmrtelnými. Tentokrát to byla klasická adventura Tři lebky Toltéků a vynikající tahová strategie Spellcross. Ačkoliv se jedná o naprosto rozdílné žánry, jedno měly tyto hry společné - mohli jsme si je zahrát kompletně v češtině. V sobotním zamyšlení jsme se vrátili k tématu, jež jsme tu měli již minulý týden, a to k provozu internetového herního magazínu. Tentokrát jsme si položili otázku, kam vlastně tečou peníze do projektu vložené a na co nesmíme při provozu zapomenout. Je toho překvapivě mnoho a jak vidno, pokud chcete vést (a to je zapotřebí zdůraznit) profesionální web, který by měl prorazit tvrdou konkurencí, musíte počítat s poměrně náročnými investicemi. Na závěr jsme tu pak měli článek o jedné z netrpělivě očekávaných her, kterou není nikdo jiný, než Thief III. První dva díly se dočkaly velkého úspěchu. Jak na tom bude ten třetí?

I BWžurnál o víkendu žil. O to se postaralo mimo jiné demo na multiplayerovou akci Tribes 2 nebo spekulace, zda se bude Quake 4 vyvíjet ve studiích Raven Software (jež mají k id Software opravdu velice blízko). Dále jsme vám přinesli obrázky z vlakového simulátoru Trainz, zajímavě vypadající akční adventury Zorro a multiplayerové strategie Trade Wars: Dark Millenium. Také jsme vás informovali o chystané konverzi Soldier of Fortune na platformu Dreamcast a o tom, že na Nintendo 64 se připravuje Pokémon Stadium 2.

A opět se nám podařilo se statečně prokousat celým uplynulým týdnem. Doufám, že vám tento článek pomohl zorientovat se v tom, co jsme pro vás za celou tu dobu přichystali, a již dnes vám mohu slíbit, že v tom právě odstartovaném sedmidenní vás toho čeká stejně tolik, nebo ještě více. Pokud vše půjde podle plánu, přineseme vám pár opravdu zajímavých recenzí, další díly našich seriálů a spoustu novinek a downloadů. Takže na shledanou příští týden.

Autor:
  • Nejčtenější

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Onlinovkou Eve sedmým měsícem zmítá válka, servery ji už nezvládají

Vleklý konflikt už stál obě strany miliony korun, jeho ukončení je v nedohlednu. Bohužel, víc než taktické schopnosti...

Nabídka, která se neodmítá. Star Wars: Battlefront 2 je dočasně zdarma

Aktuální nabídka hry zdarma je jednou z nejlepších ve více než dvouleté historii obchodu Epic Store. Battlefront 2 sice...

Facebook si spletl fanoušky Falloutu s radikály a zakázal je. Už podruhé

Facebooková skupina fanoušků videohry Fallout 76 byla provozovateli sociální sítě během čtyř měsíců již podruhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté volají po cenzuře příliš prsaté hry, autoři to odmítají

Na Nintendo Switch počátkem měsíce dorazila hra Sense: A Cyberpunk Ghost Story, kterou by někteří rádi cenzurovali....

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Aktivisté volají po cenzuře příliš prsaté hry, autoři to odmítají

Na Nintendo Switch počátkem měsíce dorazila hra Sense: A Cyberpunk Ghost Story, kterou by někteří rádi cenzurovali....

Generační vizitka Blizzardu: Hearthstone, Overwatch i dokončený Starcraft 2

Legendární Blizzard se v poslední době motal v nelichotivé sérií skandálů a zklamání. Snadno to může zastřít fakt, že...

Tyto gamepady budou hráče provázet další roky. Který je váš favorit?

Nástup nové generace konzolí a streamovacích služeb s sebou nese i nové ovladače. Vylepšení se v některých případech...

Připomínáme hry, které to od fanoušků krutě slízly, i když nebyly tak zlé

Herní publikum je extrémně náročné a neodpouští. Připomínáme několik skvělých her, na které se po vydání snesla přísná...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...