Týden ve hrách: Civilization III a dema

  12:00aktualizováno  28. srpna 7:27
Jak se hraje Civilization III * Nečekaná smršť demoverzí * Quake 4 bude podle našich přání * Recenze na grafickou kartu s čipem GeForce 3 * Interview se Sidem Meierem * Byli jsme na návštěvě u Firaxis * Demoverze - nedoceněný poklad * Jak se nám líbil film Tomb Raider?

Civilization III Ani jsme se nenadáli a prázdniny jsou pryč. Před námi je poslední volný týden a pak začne vše zase nanovo - školáci půjdou do škol, jejich rodiče se vrátí z dovolených a my najedeme opět na plný redakční provoz. Pro všechny to bude nepříjemná změna, a je dokonce možné, že pro nás bude zdaleka nejnepříjemnější. Důvodem je pochopitelně to, že koncem tohoto týdne již začíná v Londýně veletrh ECTS, což pro nás bude znamenat po příjemném prázdninovém lenošení opravdu ošklivý šok. Vychutnejme si tedy poslední dny relativního volna a společně se nostalgicky ohlédněme za minulým týdnem a vším, co nám přinesl.

Trhák týdne - nášup demoverzí
Pokud pečlivě sledujete každý den herní scénu, pak vás asi nijak nepřekvapí, že je dnešní Trhák týdne věnovám právě demoverzím. Vyšlo jich tentokrát opravdu požehnané množství, dokonce i několik za den. Na své si přitom přišli příznivci naprosto všech žánrů. Jen posuďte sami - měli jsme tu sportovní Madden 2002, letecký simulátor IL-2 Sturmovik, ekonomickou strategii Economic War a online RPG The 4th Coming. Na veřejnost tajemným způsobem prosáklo i neoficiální demo na akční adventuru Frank Herbert's Dune, milovníci akčně laděných arkád si mohli užít u tankových bitev ve hře HardCore a všichni pravověrní stratégové zase s nadšením uvítali demo na povedený mix strategie a robotického simulátoru Parkan: Iron Strategy. To vše bylo ještě navíc v rámci našeho speciálu završeno hratelnou demoverzí na hru The Longest Journey. Není se tedy čemu divit, že i tradiční sobotní úvaha byla věnována právě fenoménu demoverzí, jejich minulosti a výhledům do budoucna.

Nové hry doma i ve světě
Zajímá vás, jaké hry se dostaly minulý týden do české distribuce? Ani jedna, vážení. Je to smutné, ale je to tak a my na tom nic nezměníme. Proto se raději podívejme za naše hranice, kde byl nášup více než dostatečný, a doufejme, že se tyto hry dostanou zakrátko i k nám. Takže co že se to vlastně urodilo? Začneme-li těmi nejočekávanějšími peckami, pak se musíme bezpodmínečně zmínit o vynikajícím RPG Arcanum, které se stalo více než důstojným nástupcem slavného Falloutu, a o vesmírném simulátoru Independence War 2. Quake 4 Dále jsme zde měli akční adventuru From Dusk Till Dawn, strategii Shattered Galaxies a simulátor amerického fotbalu Madden 2002. Na závěr vyšla dvojice datadisků - Sudden Strike Forever a oficiální expansion pack k závodům Grand Prix 3.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Vzhledem k tomu, že se na celém českém trhu neobjevila žádná horká herní novinka, ani na internetovém obchodě GameStore.cz tomu nebylo jinak. Přesto se tam pár zajímavostí objevilo, konkrétně tři. V první řadě se jedná o hru Imperium Galactica 2, která se sice v žádném případě nemůže řadit mezi novinky, ale jedná se o velice kvalitní titul, který si navíc můžete pořídit za pohých 299,- Kč (detaily). Dále se v nabídce obchodu opět objevily tolik populární vibrační sluchátka MediaTech MT357, která svými parametry a bezkonkurenční cenou 799,- porážejí i standardní herní reprosoustavy (detaily). Na závěr pak pro vás máme informaci o nové formě dodání zboží, kdy po Praze můžete mít objednané hry doma ještě tentýž den a ve zbytku republiky den následující. Podrobnosti naleznete zde v sekci Aktuality.

Pondělí - Civilization III a demo na TLJ
Naše cesta za poznáním do studií společnosti Firaxis přinesla své ovoce, o čemž jste se mohli přesvědčovat po celý týden. Hned v pondělí jsme vám přinesli první díl našeho velice obsáhlého preview na jejich nejočekávanější projekt - třetí díl bájné Civilization. Ukázalo se, že Civilization III nebude v žádném případě nějakou nastavovanou kaší, ale velice zajímavým titulem se spoustou inovací, vylepšeným a mnohem komplexnějším herním systémem atd. Rozhodně se máme na co těšit. Ale nejen majitele PC čeká milé překvapení, dostane se i na konzolisty. Pro ty se totiž chystá hra Syphon Filter 3, a ačkoliv byly první dva díly dobré, tento by je mohl bez problémů překonat. Milovníky hororů pak jistě potěšil článek o hře The Thing ztvárněné na námět stejnojmenného filmu, které bychom se měli dočkat snad na jaře příštího roku.

Empire of Magic The Thing ale rozhodně není jediným hororem, na němž se v současnosti pracuje. Máme zde také např. hru Lost, která se připravuje pro platformu PS2. Dále jsme tu pro vás měli obrázky z nadějné české týmové akční hry Team Factor, bojového simulátoru vrtulníku Comanche 4 a jeden obrázek z české hororové adventury Posel Smrti. Představili jsme vám též hru Search and Rescue 3 a ovladač pro připravovanou konzoli GameCube. Na závěr jsme pro vás v rámci našeho speciálu přinesli demoverzi ke hře The Longest Journey.

Úterý - Quake 4 a opět Civilization III
Druhý den týdne, druhá část preview na Civilization III. Tentokrát jsme se zaměřili na divy světa, technologie, diplomacii, bojový systém a mikro- a makroekonomické vztahy, jež budou v tomto díle hrát mnohem větší roli než v předchozích. Jak se tedy zatím zdá, bude Civilization III ve všech směrech zajímavý titul. Takový bude podle všeho i Quake 4, alespoň závěry z QuakeConu tomu nasvědčují. Tam totiž probíhalo veřejné fórum, na němž tvůrci hry debatovali o tom, co by čtvrtý díl Quaka měl či neměl obsahovat. To, na čem se všichni shodli, jsme vám předložili v tomto článku. A pokud vám není cizí svět hardwaru, jistě vás zaujme i představení nového čipsetu VIA P4X266.

Tento týden se stal Týdnem demoverzí mimo jiné proto, že v úterý vyšly tři, což je opravdu nečekaně velké množství. Pro začátek tu bylo demo na zajímavou realtimovou strategii Parkan: Iron Strategy, která přináší zajímavý pohled na zaběhané a trošku vyčpělé herní schéma ala Dune 2. V závěsu za ním následovalo demo na americký fotbal od EA Sports - Madden 2002. Na závěr to pak byl dáreček pro milovníky MMORPG, kterým není nic jiného, než demoverze připravované hry The 4th Coming. Pozadu nebyly ani screenshoty, neboť jsme dnes aktualizovali galerie fantasy realtimové strategie Warrior Kings, arkádové vrtulníkové akce Heli Heroes a akční hry Terminator pro platformu PS2. Jako bonbónek jsme vám v závěru dne přinesli dvojdárek v podobě screenshotů a videovizitky ke slovenské tahové fantasy strategii Empire of Magic.

Gift Středa - GeForce 3 a one-man RTS
Na hru Empire of Magic jsme se podívali ještě blíže, a to v dnešním obsáhlém preview. Jedná se opravdu o zajímavý titul, který jistě uvítáme již z toho důvodu, že tahových strategií není na trhu zrovna nejvíce. Vcelku kvalitním titulem je také hra Floigan Brothers pro platformu Dreamcast. Bohužel, hezký dojem kazí nepříliš dlouhá herní doba a kamera, která není až tak inteligentní, jak by bylo zapotřebí. A zajímá vás, jak vypadá hra, kterou vytvářel jeden jediný člověk? Pak si přečtěte dnešní recenzi na hru Remote Assault. Jako „one-man show“ to není špatné, ale v konkurenci profesionálně vedených projektů asi nemá tato hra šanci uspět. Nejsilněji zaostává pravděpodobně v grafice, rozhodně nepočítejte, že by výsledný dojem vylepšila karta s čipem GeForce 3. Jeden z typů tohoto hardwaru, jenž je dostupný na našem trhu, jsme vám představili v tomto testu.

Ani dnes jsme nebyli ušetřeni „demoverzního šílenství“, o což se postaralo demo na ekonomickou strategii Economic War od společnosti Monte Christo. Poté jsme vás informovali o úspěších hry Operation Flashpoint v zahraničí, o problémech se serverem časopisu Score, o tom, co by se overclockerům v žádném případě stávat nemělo (ale stává se), co nás čeká na veletrhu ECTS a o tom, že společnost Enix potvrdila vývoj hry Dragon Quest IV. Fanouškům akčních RPG jsme přinesli patch v1.09 ke hře Diablo II: Lord of Destruction a všem ostatním obrázky z akčních závodů Beam Breakers, akčního rádoby-RPG Zax: Alien Hunter a akční hry C.O.N.S.E.A.L. (stále akce, všímáte si? :o)).

Čtvrtek - Sid Meier a 1GHz Morgan
Náš speciál o studiu Firaxis zdárně pokračoval i ve čtvrtek, tentokrát bylo na pořadu dne interview s nejzajímavější osobou této společnosti - slavným Sidem Meierem. Sdělil nám nejen to, co jej k vytváření her přivedlo, ale také co od své práce očekává a co pro něj hry jako takové znamenají. Protože se ale netočí všechno jen kolem jeho osoby (což si Sid Meier velice dobře uvědomuje), přinesli jsme vám i jiné informace z herní branže. Byla to mimo jiné recenze na playstationovou inkarnaci akční adventury Gift, která je stejně zdařilá jako The Legend 2: The Secret of Alamut verze pro PC a tudíž se nekonalo zklamání, jehož se dočkali majitelé platformy GBC. Dnes jsme vás též podrobně informovali o novém procesoru Duron, který by se díky jádru Morgan mohl stát prvním levným gigahertzovým procesorem.

Ani ve čtvrtek jsme se nezbavili nově vydaných demoverzí. Dnes na nás zaútočily hned dvě, a to IL-2 Sturmovik, který je jedním z nejrealističtějších leteckých simulátorů všech dob, a akční adventura Frank Herbert's Dune. U druhé jmenované demoverze si ale dejte pozor, jedná se o neoficiální demo, které se na stránkách společnosti objevilo jen omylem a nebylo zamýšleno pro veřejnou ukázku - a je to na něm znát. I tak vám ale o hře mnohé prozradí a poznáte tak, zda se máte na hru samotnou těšit, nebo jestli to není váš šálek kávy. Možná byste raději dali přednost hře Propeller Arena, která bude leteckou arkádou, či projekt Seaman, v němž bude hlavní roli hrát jakási mluvící ryba. I pro milovníky akčních titulů jsme měli pár lahůdek - zprávu o hře Half-Life 2 a obrázky z Die Hard: Nakatomi Plaza. Nové screenshoty jsme vám přinesli i z Earth Force Command a informovali jsme vás o tom, že Civilization III se dostala již do fáze betatestu.

Pátek - na návštěvě u Firaxis
Slovinská společnost Arxel Tribe konečně zveřejnila druhý díl své adventury The Legend, jejíž celé jméno zní The Legend 2: The Secret of Alamut. Ukázalo se to, co jsme tušili již u prvního dílu - hra mohla klidně vyjít vcelku bez jakéhokoliv dělení, protože nás zde nečeká nic nového a děj plynule navazuje tam, kde předchozí díl končil. Škoda, nebýt tohoto násilného řezu, mohlo se jednat o velice zajímavý a zábavný titul. Takovým by ale za jistých okolností mohla být hra Parkan: Iron Strategy, protože takovýto mix realtimové strategie, robotického simulátoru a FPS jsme tu opravdu dlouho neměli. No a protože tento týden byl zasvěcen společnosti Firaxis, asi nikoho nepřekvapí, že naše tradiční páteční vizitka byla věnována právě jim. Nakouknout pod pokličku tvůrcům Civilization III můžete v tomto článku.

Příběh z Ultimy Online Dnes se žádné hratelné demo nekonalo, ale aspoň jsme pro vás připravili menší speciál o akční hře Red Faction. Přinesli jsme vám totiž sadu obrázků z multiplayerových bojů a velice podařené akční in-game video, které vás na tento titul opravdu navnadí. Obrazového materiálu ale byl více. Nabídli jsme vám také nové screenshoty z vesmírné realtimové strategie Starmageddon, z leteckého simulátoru IL-2 Sturmovik a ze závodů formulí F1 2001. Na závěr jsme pro vás měli informace o hře X-Men: Mutant Academy 2 pro platformu PSX.

Víkend - dema a Tomb Raider
A přišel víkend a plnění jeho rubrik. Kromě prvních dílů návodu na hororovou adventuru Alone in the Dark 4 a příběhu z Ultimy Online jsme pro vás měli trojici zajímavých článků. Šlo o pravidelnou úvahu, která byla vzhledem ke smršti demoverzí věnována právě jim, o recenzi na film Tomb Raider, jenž měl v našich kinech minulý týden premiéru, a o shrnutí zajímavostí, které měli možnost shlédnout návštěvníci letošního veletrhu SpaceWorld v japonském Tokyu. Valná většina se jich týkala platformy GameCube.

Čert nikdy nespí a demoverze vycházejí i o víkendu. Tentokrát to bylo demo na hru HardCore, akční akrádovou tankovou střílečku. Kromě ní jsme vám nabídli též vynikající trailer ke hře Command & Conquer: Yuri's Revenge a nové obrázky z téhož titulu, screenshoty z realtimových strategií Age of Mythology, Star Wars Galactic Battlegrounds a Magic and Mayhem: Art of Magic, akční hry Republic: The Revolution, adventury Dragon's Lair 3D a tahové strategii Europa Universalis II. Jako bonbónky na závěr jsme vám přichystali informace o hrách SuperMario Advance 2 a VIP, v níž hraje hlavní roli Pamela Anderson.

A opět se nám zdárně podařilo se prokousat celým minulým týdnem. Byl to také poslední týden, v němž jsme měli my i vy ještě prázdninovou pohodu. Již za pár dní totiž začíná veletrh ECTS a končí prázdniny, takže si užijme posledních dní volna, sluníčka a pohody a naberme dostatek sil do dalšího zápolení v zaměstnání i ve školách. Něco mi říká, že to opravdu budeme potřebovat :o).

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Nejočekávanější RPG roku 2019

Sekiro: Shadows Die Twice

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Najdete na iDNES.cz