Týden ve hrách: AvP2 a slovenské hry

  12:00aktualizováno  19. srpna 11:59
Hypermarkety Interspar a Delvita zřejmě prodávaly pirátské hry * Aliens vs. Predator 2 vyvolal herní šílenství * Slovenští vývojáři útočí na trh s hrami Empire of Magic a Cult * Božská The Longest Journey v češtině je konečně v obchodech * Nové hry doma i ve světe, nové akce na GameStore.cz * Chcete vědět víc? Čtěte týden ve hrách!

Aliens versus Predator 2

Uplynulý týden nezačal nijak dobře, nových informací ze světa počítačových her bylo znatelně méně než obvykle (zřejmě v souvislosti s blížící se ECTS, která začíná za necelých čtrnáct dní). V pondělí jsme tedy nedostatek kompenzovali spoustou novinek z domácí herní scény a doufali, že se situace zlepší, což se nakonec stalo a zlatým hřebem bylo vypuštění hratelného dema na Aliens vs. Predator 2 a novinky ze slovenské herní scény, což nás alespoň na chvíli vyrušilo z poklidné prázdninové pohodičky a donutilo nás alespoň chvíli bouřlivě pracovat. Ale co bych vás zdržoval, Mondy své týdny ve hrách bere hopem, tak na to tedy houpnem taky.

Trhák týdne: AvP 2 demo a slovenské hry
Bezesporu nejvýznamnější událostí minulého týdne bylo vypuštění hratelného dema na akční hru Aliens vs. Predator 2. To mělo původně vyjít až ve čtvrtek před polednem středoevropského času, nám se však podařilo získat hratelnou ukázku i svolení k jejímu vypuštění již ve středu v podvečer, což na čtvrteční večer značně vytížilo všechny naše servery (demo jsme umístili na celkem šest serverů, neboť každý mirror byl po svém zprovoznění vždy okamžitě zaplněný pařbychtivými hráči). No a protože se v redakci zrovna stavil dovolenkující Mondy za účelem společné večeře, mohli jsme vám v pátek o půlnoci nabídnout i první dojmy ze hry psané na základě tohoto dema, neboť Mondy zapomněl na večeři i na dovolenou a pařil Aliens vs. Predator 2 demo pozdě do noci. V sobotu pak bylo AvP dvojkové šílenství završeno zhruba minutovým vetřeleckým trailerem.

Empire of Magic

Na sklonku týdne se nám pak podařilo exkluzivně získat obrázky a informace ke hrám připravovaných u našich východních sousedů. Protože ke Slovensku máme stále hodně blízko a považujeme zdejší scénu za domácí (což nám jistě zhruba 20% našich čtenářů pocházejících ze „země pod Tatrami“ nebude mít za zlé), připravujeme momentálně bližší informace, už dnes vám však nabízíme exkluzivní informace a sadu jedenácti obrázků z připravovaného slovenského 3D fantasy izometrického RPG Cult a popis další slovenské hry Empire of Magic. V tomto případě půjde o fantasy tahovou strategii a protože jsme měli možnost projekt vidět již na konci června při naší návštěvě slovenských vývojářů, vyhrabali jsme v archivech DV kazetu s reportáží od autorů této hry, sestříhali ji a v neděli jsme vám přinesli čtyřminutové video, v němž představí hru šéf projektu Tomáš Benčík a kromě toho promítne i opravdu pěkný trailer.

Nové hry doma i ve světě
V případě nových her dnes začnu netradičně v České republice, neboť se zde konečně objevila vynikající, skvělá, jedinečná, geniální, prostě špičková adventura The Longest Journey od norského Funcomu, navíc kompletně v češtině a za příznivých 999,- Kč. April Ryan by měla jistě radost, stejně jako ji můžete mít i vy. Kromě toho vyšel minulý týden už pouze datadisk k Shogun: Total War s podtitulem The Mongol Invasion.

The Longest Journey

Ve světě na tom nebyli pařani o nic lépe, tak skvělá hra jako The Longest Journey u nich nevyšla, na druhou stranu měli releasů více, dočkali se totiž RPG adventury Dragonriders: Chronicles of Pern, akční budgetovky MAD, realtimeové strategie Conquest: Frontier Wars a obchodnické strategie Oil Tycoon. Příští týden však slibuje lepší tituly, toužebně se totiž očekává na vydání Independence War 2 a zejména RPG Arcanum.

Nové hry a akce na GameStore.cz
Ani internetový obchod GameStore.cz si nemohl nevšimnout vydání očekávané adventury The Longest Journey a pro své zákazníky a vůbec všechny zájemce připravil super cenu, hru si totiž můžete koupit za 899,- Kč a zdarma k ní navíc dostanete knížku tipy a triky k Age of Empires II a pěknou propisovací tužku GameStore (nebo ještě pěknější propisku BonusWebu, o tu si však musíte napsat v poznámkách pod objednávkou, nebo o ni hned po odeslání objednávky zažádat emailově na info@gamestore.cz). No a pokud si objednáte tři a více kusů, pošleme vám automaticky naše pěkné modré tričko BonusWebu s Bonazzem.

Pondělí: novinky z domova a Red Faction
Pondělí bylo ve znamení nejnovějších informací z domácí herní scény. Začnu ale ještě nedělí předchozího týdne, neboť právě tehdy slavili Illusion Softworks své čtvrté narozeniny. A teď už k českým novinkám minulého týdne. Hned ráno jsme vás informovali o tom, že již známe publishera české taktické multiplayerové 3D akce Team Factor, Red Faction odpoledne jsme pak přidali článeček o novinkách připravujících se do české válečné taktické simulace Operation Flashpoint a informovali jsme o vydání The Longest Journey. Docela pěkná várka domácích newsek na jeden den a ještě k tomu pondělí, co říkáte.

Aby toho nebylo málo, podíval se Mondy pořádně na zoubek 3D akci Red Faction od německých THQ, která byla příčinou zátěže našich serverů předminulý týden, kdy náš článek s demem jako první a následně jeden z mála funkčních a rychlých mirrorů linkoval celý svět podobně jako v případě Aliens vs. Predator 2 dema. Tyhle hry jsou prostě jeho a výsledkem Mondyho Red Factionovské epizody jsou následující první dojmy ze hry.

Ani downloadů nebylo v pondělí nijak mnoho a navíc byly roztříštěny do několika kategorií. Nové screenshoty se objevily jen z připravovaného online simulátoru vesmírných bojů EVE, kromě toho jsme vydali na QuakeConu vypuštěný téměř čtvrthodinový Quake: The Movie a nové příspěvky mezi downloady uzavřel patch 1.01 na vesmírnou strategickou simulaci Startopia.

Úterý: nové detonatory a warez v Intersparu
Událostí dne číslo jedna byla v úterý kauza pirátských her Flying Heroes, které měl údajně prodávat hypermarket Interspar a podle nejnovějších informací i síť supermarketů Delvita. Odpoledne nás o tom informovali zaměstnanci brněnského Pterodonu. Hry do obou sítí dodává ostravská firma TOP Distributor, která se brání a argumentuje tím, že na veškerý software dovezený z Holandska má doklady a že jde o legální hry. Ačkoliv nás vývojáři z Pterodonu i producent hry Andrew Morley z Take 2 Interactive Flying Heroes informovali o tom, že hry rozhodně nejsou legální (a prodávané verze samotné to naznačují vzhledem k absenci protipirátské ochrany a manuálu, který je navíc šířen prostřednictvím internetu, což je samo o sobě nelegální), ověřujeme tuto skutečnost ještě jednou přímo u Take 2 Interactive a o výsledku vás budeme pochopitelně informovat v průběhu tohoto týdne. Článek o kauze Interspar najdete tady.

Ani další úterní články byste však neměli minout. O tom, co jsou to ovladače Detonator a k čemu přesně slouží jsme už na BonusWebu psali. Tento týden se objevila jejich další verze, nyní již 20.80 a na to, co všechno umí a do jaké míry zrychlují vaši grafickou kartu, se podíval David. Čočík zase ještě před svým odletem do Ameriky připravil novinku na vesmírnou realtimeovou strategii Star Trek: Armada 2 od Activisionu, kterou jsme měli možnost vidět už na letošní E3. Martin si vzal zase, jak je jeho dobrým zvykem, na paškál připravované tituly pro konzole a připravil pro vás článek o zajímavě vypadající akční hře Devil May Cry.

Z dalších novinek nemohu opomenout vydání hratelného dema na samurajské RPG Throne of Darkness od Click Entertainment, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, zvláště když koncepčně vychází z úspěšného Diabla a pracují na něm bývalí zaměstnanci Blizzardu. Ostatně o kvalitách vám leccos napoví naše první dojmy z hraní hry na letošní E3. Bodovala také připravovaná akční adventura Zanzarah: The Hidden Portal, z níž jsme vám v úterý přinesli více než minutové video a mimo to také spoustu obrázků. Nové screenshoty jsme pak nabídli ještě k akčnímu Psychotoxicu a torpédoborcovskému simulátoru Destroyer Command.

Grafická karta Asus V7100 Pro GeForce 2 MX-400 a příslušenství

Středa: GeForce 2 MX-400 a AvP 2 demo
O přetížení našich download serverů a několika linek českých providerů do zahraničí v souvislosti s vypuštěním hratelné demoverze na akční hru Aliens vs. Predator 2 jsem již informoval v trháku týdne. Jen za prvních šest hodin jsme umožnili stáhnout si demo více než dvaceti tisícům lidí, kteří tak přenesli hodně přes 1 TB (1000 GB) dat. Všechny naše servery, na které jsme soubor umístili, se tak škvařily ve vlastní šťávě a obsluhovaly našimi administrátory maximální povolený počet uživatelů. Jen lidé z Nextry, GTS a IOLu nás ten večer v souvislosti s přenesenými daty asi neměli rádi, alespoň že naši čtenáři či zahraniční pařani si na diskusních fórech jim dosud neznámý BonusWeb a rychlost downloadů chválili.

Druhým bezesporu významným středečním materiálem byla podrobná recenze grafické karty GeForce 2 MX-400 od Asusu. Verdikt Davida Drábka, který se pustil do podrobného testování a sledování výkonů tohoto kousku hardware, byl jednoznačný: starý pes v nové boudě. Vše máme samozřejmě podloženo tabulkami s výsledky testů, fotografiemi a kvantou textů, takže zajímá-li vás, v čem se GeForce 2 MX-400 liší od původní GeForce 2 a jak je výkonná a pro hry vhodná celkově, čtěte tuto recenzi.

Pokud vás hardware nezajímá, pak si přečtěte alespoň preview na 3D akční adventuru Project Eden. No a pakliže patříte mezi vyznavače konzolí od Nintenda, neměli byste si nechat ujít recenzi Conker’s Bad Fur Day. Nechce-li se vám však nic číst, můžete si alespoň prohlédnout nové screenshoty z realtimeových strategií Real War a Perimeter, válečné Prisoner of War a tahovky Etherlords.

Čtvrtek - první dojmy z AvP2 a Radeon 8500
Sea Dogs 2 Vydání hratelného dema na Aliens vs. Predator 2 neuniklo dovolenkujícímu Mondymu, který se ihned poté, co se nám dostalo do ruky, usadil v redakci ke svému dosud prázdnotou zejícímu počítači, nainstaloval si jej, nasadil si sluchátka a pařil až do pozdních nočních hodin. Aby ten čas u hry strávený alespoň nějak příjemně zužitkoval a potvrdil, že se může směle řadit mezi workoholiky, připravil pro vás první dojmy.

Den po recenzi GeForce 2 MX-400 jsme vám pro srovnání přinesli také preview grafické karty ATI Radeon 8500, která by měla podle všech indícií porazit v konkurenčním boji NVIDIáckou chloubu GeForce 3, alespoň co do výkonu. Jak moc se karta uchytí i v pařanských sestavách závisí zejména na podpoře této grafické karty vývojáři počítačových her, první pohled na nový Radeon však vyznívá pro ATI hodně dobře. Ostatně posuďte sami.

Příznivci Red Faction a síťové pařby se mohli ve čtvrtek radovat. Přinesli jsme jim totiž český mirror multiplayer dema na tuto akční gamesku. Kromě toho jsme nabídli k pokoukání nové obrázky z připravované pirátské-námořní simulace Sea Dogs 2, tahové strategie s prvky RPG Disciplies 2: Dark Prophecy a realtimeové strategii Battle Realms.

Pátek: From Dusk Till Dawn a CZ videovizitky
V posledních dvou týdnech jsme vám v naší vizitce představili největší herně vývojářský dům v České republice - Illusion Softworks Brno, kde naleznete dva týmy pracující na válečné taktické strategii From Dusk Till Dawn Hidden & Dangerous 2 a akční gangsterské střílečce Mafia: The City of Lost Heaven a také starý známý tým Pterodon pracující momentálně na dosud neoznámené 3D akční hře z vlastního pohledu. V pátek jsme pak naše reportáže doplnili o videovizitky a ty najdete v tomto článku.

Připravovaná akční adventure od Crya From Dusk Till Dawn není žádným bleskem z čistého nebe, na BonusWebu jsme vás o ní totiž informovali již nesčetněkrát. Protože se však předminulý týden objevila hratelná demoverze i několik nových informací, připravili jsme pro vás první dojmy, v nichž naleznete pěknou várku informací o hře, jejíž hlavní hrdinka je nápadně podobná April Ryan z The Longest Journey.

O prvních informacích a obrázcích z připravovaných slovenských her - fantasy tahové strategie a 3D fantasy izometrickém RPG Cult jsem vás informovali již v trháku týdne, kromě toho jsme v pátek otevřeli ještě novou galerii k RPG Project Ego od Molyneauxova týmu. Neopomněli jsme vás informovat ani o nepříjemné skutečnosti týkající se Dungeon Siege od Microsoftu, jehož vydání bylo odloženo na příští rok.

Víkend: konzole a downloady útočí na PC
Docela bouřlivou diskusi vyvolala sobotní úvaha na téma souboje konzolí nové generace s PC. Martin Kaller se v ní totiž zamýšlel nad tím, jestli ovládnou trh her konzole či nikoliv a svá tvrzení podložil vždy pádným příkladem. Skalní příznivci PC se však pochopitelně bouřili a v diskusi to dali hlasitě najevo. Zax: The Alien Hunter Pokud jde o můj názor, PC a hry na ně tady byly a budou, ovšem herní konzole si budou získávat stále větší důvěru vývojářů i veřejnosti a přesune se na ně drtivá většina produkce áčkových titulů. Úvahu najdete zde.

I během tohoto víkendu jsme se jako obvykle ohlíželi do minulosti a rubrika klasika tak byla obohacena o dva články. V sobotu přišlo retro na Summer & Winter, čili prapůvodní letní a zimní olympijské hry od Accolade, na nichž většina pařanů té doby odrovnala nejednu klávesnici zběsilým bušením do Enteru či mezerníku, v neděli jsme se pak podívali do fantasy světa od Bullfrogu na hru Magic Carpet.

Žurnál pak během dvou dní pracovního volna plnily zejména downloady. Z demoverzí se objevil update na From Dusk Till Dawn a hratelná ukázka postarší realtimeové strategie Far Gate. Špatně si nevedla ani videa, v sobotu se objevil minutový vetřelecký trailer z 3D akce Aliens vs. Predator 2, v neděli jsme vypustili videovizitku na slovenskou tahovou fantasy strategii Empire of Magic. O víkendu se na internetu objevila také spousta screenshotů, my jsme updatovali galerie závodní Historic Trophy Rally, leteckého simulátoru Commanche 4, datadisku Rogue Spear: Black Thorn, akčního Zax: Alien Hunter a GBAčkovského Duke Nukem: Retribution.

Takový byl tedy v duchu ponuré a temné atmosféry plné vetřelců nesoucí se uplynulý týden ve hrách. Viděli jste ho jinak? Podělte se o to s námi v diskusi pod článkem.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

Najdete na iDNES.cz