Týden na PH - Worms jak je neznáte

  12:00aktualizováno  8:37
Zapomeňte na červíky, v Knights na vás čekají místo nich rytíři. S legendárními Wormsi však mají společnou návykovou hratelnost. Nabídli jsme vám také skvělý simulátor pinballu a akční včelí šarvátky.

Hra týdneKnights - staří dobří Worms zadarmoKnights - staří dobří Worms zadarmo
Hodnocení: 8/10

Worms, to je klasika komerčního nebe. První červíci ovládli naše monitory již před pěknou řádkou let, přičemž od té doby stihli hned několikrát změnit svou vizáž, herní prvky a přeci si zanechat svůj originální koncept po mnoho let netknutý. Jelikož klasické červí války milují tisíce hráčů po celém světě není rozhodně nic podivného, že se nám do rukou dostává již několikáté freeware přepracování, tentokráte s názvem Knights a vskutku vypilovanou grafikou a hratelností. Stejně jako mají Worms ve svém názvu samotné hlavní hrdiny, tedy červíky, reprezentuje i název Knights ty, kdož se budou toulat po virtuálním bojišti. Nepůjde o nikoho jiného než vyzbrojené rytíře, kteří sice jinak vypadají, větší rozlišení však v této podobě nehledejte. 


Psypan - za krále a královnuPsypan - za krále a královnu
Hodnocení: 7/10

Po logickém rychlíku Atomix 2004 z chemického prostředí se o přízeň hráčů uchází tým Testaware s dalším přemýšlivým kouskem. Tentokrát zaujme především příznivce klikacích her typu Zookeeper. Prosté vytváření kombinací zvířátek však v Psypan nahrazuje promyšlenější systém, který má mnoho společného s kartami. Spolu s dalšími prvky nabízí více možností a herních strategií. Na ploše najdeme ve sloupích a řadách 64 čtverečků s obrázky. Jejich přesouváním a zaměňováním musíte vytvářet kombinace minimálně tří svislých nebo vodorovných shodných znaků.

Noiz2sa - japonská abstraktní střílečkaNoiz2sa - japonská abstraktní střílečka
Hodnocení: 7/10
Vždycky, když se mi dostane do rukou nějaká Japonská hra, očekávám všechno, jenom ne stereotyp a nudu. Noiz2sa je klasickým zástupcem japonské školy. Bere si na paškál již mnohokrát zpracované téma akční arkády, ale vnáší do něj velké množství abstrakce. Noiz2sa je klasickou 2D střílecí arkádou, která má hodně netradiční zpracování. Ovládáte jakousi hodně podivnou létající loď a sestřelujete tucty nepřátel, kteří na vás nalétávají nebo po vás střílejí. Nepřátelé jsou různého typu, někteří střílí jen sporadicky a dávají přednost rychlému manévrování, jiní nepřátelé jsou velicí, neohrabaní a disponují obrovskou palebnou silou.

Tong - Tetris a Pong v novémTong - Tetris a Pong v novém    
Hodnocení: 7/10

Pong, Tetris – dvě herní legendy staré prakticky jako lidstvo samo. V sobě svého vzniku zaznemanely obrovský úspěch, v současnosti se již takové oblibě netěší – a není se čemu divit. Vždyť všem milovníkům freeware her se do rukou dostala velká spousta mnohdy na chlup stejných her s totožnou hratelností a nulovou invencí. Pochopitelně jsme tu měli nějaké ty pokusy o přenesení stařičkého konceptu do 3D světa s několika málo novými prvky. Dovedete si představit, jak by to asi dopadlo, kdyby se tyto dvě klasiky spojily do jedné jediné hry? Že by se jednalo o nehratelnou slátaninu? Tong vás přesvědčí o pravém opaku. Stačí jediný pohled na okolní obrázky abyste možná jen nechápavě zakroutili hlavou s tím, že tohle přeci je pouze další tuctový Tetris s příjemnou grafikou, ale takřka nulovými inovacemi.

Grid Chase - nenáročná arkádaGrid Chase - nenáročná arkáda   
Hodnocení: 6/10

Pokud vezmete jednoduchá nápad a podpoříte ho slušným zpracováním, můžete vytvořit poměrně solidní hru. Obdobně tomu je i v případě Grid Chase. Nejedná se o hru, která by vás fascinovala originalitou či grafickým zpracováním, ale i tak nabízí poměrně obstojnou zábavu. Hrací plocha je rozdělena mřížkami, po kterých jezdíte. Jakmile přes část mřížky přejedete, přebarví se z modra na bílo. Pakliže se vám podaří obarvit všechny části okolo obdélníku, obdélník se vybarví, zvýrazní se jeho pozadí a v tomto případě už máte hotovo. Můžete se vrhnout svou pozornost jinam. Za úkol máte přejet přes všechny mřížky a zviditelnit tak celé pozadí. Pak postoupíte do dalšího levelu. Jednoduché, nemyslíte? Podstatným háčkem je přítomnost červených nepřátel, kteří vás po mřížkách honí a když vás doženou nebo se s nimi srazíte, odečte se vám jeden z pěti životů.

Future Pinball - mrtvá záležitost?Future Pinball - mrtvá záležitost?
Hodnocení: 9/10
Pakliže stále lovíte v paměti, co že to Pinball je, pohlédněte na některý ze screenshotů a budete mít jasno. Jedná se o nevýherní automat, ve kterém pomocí míčku a ovládáním dvou klapek (tzv. flipperů) sbíráte body. Flippery udržujete míček ve hře, aby vám nepropadl mimo hrací pole, a snažíte se zacílit na nejvýhodněji obodovaná místa v automatu. Pinballové stoly jsou různé, takže si daný stůl musíte nejdříve prozkoumat a zjistit, kam se vám vyplatí pálit. Míček se různě odráží od speciálních objektů, které jsou tolik typické pouze pro Pinball, čímž se vám načítají body. Krom odrážení se může míček v některých místech zastavit, připočte se vám několik bodů, a poté míček zase jede dále. Také se setkáte s různými speciálními cestami, které vám přidají hodně bodů, když se do nich strefíte. Pochopitelně se snažíte udržet balónek co nejdéle ve hře a dosáhnout co největšího skóre.

Titanic - pohádka se špatným koncemTitanic - pohádka se špatným koncem
Hodnocení: 5/10
Bouncing Fox Production patří ke zkušeným týmům, na svém kontě mají zhruba dvě desítky her vytvořených v programu Game Maker. Na PH jsme vám již představili třeba jejich povedenou dinosauří arkádu Raptor. Space Oddity je přeci jenom z jiného soudku, jedná se o další zpracování klasiky Space Invaders. A opět platí, co jiný člověk, to jiný pohled. Nedá se říct, že by byla pouze jedna stránka, ve které by se od ostatních nějak odlišoval. Celý koncept mi připomínal takovou sci-pohádku s drastickými prvky. Nepřátelské letky se sestávají z klasických ufíček, ale doplňují ji podivnosti ve tvaru smajlíků se šaškovským úšklebkem a kroutící se oči. Ty jsou asi ze všech nejnebezpečnější, jakmile do nich střelíte, uvolníte se jako ovoce ze stromu a začnou poskakovat po celé ploše. Smajlíci mají také nebezpečnou schopnost střílet do stran, takže vás jejich seskupení ohrozí, i když nejste právě pod ním. Jinak se celá letka drží ve více řadách a pohybuje se vpravo a vlevo.

Super Arab - hopsačka zdalekaSuper Arab - hopsačka zdaleka
Hodnocení: 6/10
Pakliže jste zvyklí na různé anglické 2D hopsačky, nemusíte se vůbec děsit, když na vás po spuštění vybafne několik arabských klikyháků. Krom jazyku, který není až zas tak podstatný (přeci jenom se nejedná o adventuru), jde Super Arab ve šlépějích klasických hopsaček. A nejvíce se na první pohled inspiruje u nesmrtelného instalatéra. Ve hře ovládáte mužíka v typickém arabském hábitu. Příběhu (který je v Arabštině) jsem neporozuměl, ale určitě se muselo stát něco velmi špatného, a tak se vydáváte na cestu za účelem spasit svět / zachránění bezmocných/ zlikvidování hlavního zloducha. Cestu samozřejmě nemáte jednoduše rovnou, ale budete muset překonávat různé propasti, poskakoat na malých plošinách a překonávat jiné obtíže. V cestě vám budou také stát různorodí nepřátelé.

Tank Domination - tankové bitkyTank Domination - tankové bitky
Hodnocení: 7/10
2. světová válka či jiný ozbrojený konflikt obřích rozměrů s výdobytky moderní společnosti nebyla a ani nebude žádná sranda. Pryč jsou již doby kdy se na polích mlátily tisíce vesničanů s cílem získat větší práva či náboženskou svobodu. V současnosti světu vládnou moderní stroje, co možná nejúčinnější zbraně a opancéřované a relativně dobře chráněné obrněné stroje. A právě jeden takový se objeví v dnešním Tank Domination. Ono slovo „Tank“ v názvu pak nechává tušit, že se protentokráte nestaneme hrdinskými piloty. Naší dočasnou stanicí se stane malý tank, jež se ocitl uprostřed nepřátelského území a jeho jediným cílem je probojovat se skrze zástupy nepřátelských tanků, do jednoho je zabít a hlavně přežít.

Alien Breed Obliteration - vetřelec je zpětAlien Breed Obliteration - vetřelec je zpět
Hodnocení: 5/10
Původní Alien Breed pochází z roku 1992, což už je pořádná řádka let. Nyní dostal modernější kabát a celkem 15 nových misí, kterými si budete muset probojovat cestu. A věřte mi, že jednoduché to mít nebudete. Své putování začínáte u rakety, která vás transportovala před komplex plný alienů. V rukou svíráte zbraň a vstupujete vstříc dobrodružství - nebo lépe řečeno, vstříc masakru. Alieni jsou totiž bezpochyby favority v rychlé produkci nových jedinců, takže se jich na vás povalí opravdu mraky. Samo sebou že se nesetkáte jenom s klasickými alieny, ale čeká vás plno jiných, větších i menších zrůdných potvor, včetně závěrečných bossů. K jejich likvidaci vám zpočátku postačí základní kvér, ale postupem času si můžete vydělat na lepší.

Velocity the Bee - včelí válkyVelocity the Bee - včelí války
Hodnocení: 8/10
Nedávno prezentovaný a po technické i hratelnostní stránce výtečný SubSurface byl pouze prvním z celé řady nadějných a zajímavě vypadajících titulů, které se zúčastnily zahraniční soutěže ve výrobě Shoot’em up hry, což je ostatně téma vcelku široké, tudíž si mohli samotní autoři s projektem dosytosti vyhrát, což je ostatně také případ tvůrců Velocity the Bee, který je již na první pohled od ostatních frenetických stříleček podstatně odlišný. Dle zvyku totiž neusedáme do vesmírné raketky abychom vesmír oprostili od dalších stovek krvelačných nepřátel, stejně jako se naším dočasným domovem nestane nějaká decentní ponorka, což bylo v případě SubSurface. Tentokráte se totiž nestaneme ničím jiným, než pravou včelou, která si však s tunou nepřátel poradí stejně dobře, jako by to udělala právě ona vyzbrojená vesmírná raketka.

 Lunar Crabs - krabi útočíLunar Crabs - krabi útočí
Hodnocení: 8/10
Lunar Crabs je remakem stejnojmenné hry původem ze ZX Spectrum z roku 1983. Příběhu se ve hře nedočkáme, ale lze si ho snadno domyslet. Jako takřka ve všech akčních hrách jste napadeni nějakou havětí - protentokrát kraby - a musíte bojovat o holý život. V rukou svíráte mohutný kanón, na pozadí vidíte svojí raketu a jediné, co vás od ní dělí, jsou tucty přerostlých krabů. Krabi po vás páli podivný zelený sliz a když vás zasáhnout, uberou vám jeden z pěti životů. Před slizem můžete uhýbat a také se posouvat po hrací ploše. Absolvujete celkem pět levelů a úkol je vždy jasný: Eliminovat všechny kraby. Jakmile se vám to podaří, postoupíte do dalšího levelu a vše začíná nanovo.

 Bernard & Hank 2: Springtime Again - známí vesničané opět v akciBernard & Hank 2: Springtime Again - známí vesničané opět v akci
Hodnocení: 7/10
Zahraniční soutěž Caiman Easter byla v každém případě úspěšným tahem. Jen stěží by vám totiž stačily prsty obou rukou, kdybyste se odhodlali spočítat, kolik kvalitních dílek její prostřednictvím spatřilo světlo světa. Druhý díl Bernard & Hank pak není výjimkou a ačkoliv obsadil „až“ deváté místo, rozhodně by se v porovnání s hrami na prvních třech místech nemusel stydět – ostatně ani bodové hodnocení poroty nepatřilo k nejhorším. Jak tedy napovídá dvojka za názvem hry, Springtime Again rozhodně není prvním počinem v tomto duchu, s podobným zpracováním a nyní již vcelku dobře známými hrdiny. Této hře totiž předcházela ještě jedna hopsačka, vcelku zajímavá a právě na její úspěchy hodlali autoři navázat.

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Další z rubriky

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Komentář: Epic Store nic neumí a hráči ho nesnášejí, ale díky za něj

Epic Games Store

Nedávno oznámená exkluzivní spolupráce mezi novým digitálním obchodem Epic Store a vývojáři očekávané hry Metro: Exodus...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Najdete na iDNES.cz