Týden na PH - Unreal Tournament zadarmo

  12:00aktualizováno  9:00
Alien Arena 2006: Unreal Tournament zadarmo *** Rider: pánem všech silnic *** Ninja Academy: trénink japonského zabijáka *** Factory Pinball: děsivý pinball s ragdoll efekty

Hra týdneAlien Arena 2006 - Unreal Tournament zadarmo?Alien Arena 2006 - Unreal Tournament zadarmo?
Hodnocení: 9/10

Unreal Tournament je jednou z rozšířenějších multiplayerových her, která se vyznačuje jak futuristickými tvary a schopnostmi jednotlivých zbraní kterými disponujete, tak i celkovým vzhledem prostor v nichž se pohybujete. Všichni fanoušci této návykové komerční hry tedy jistě s nadšením přivítají hru ryze freeware, která se očividně sérií Unreal Tournament inspirovala ba co více, cílem autorů je k ní vytvořit freeeware ekvivalent. Do toho mají sice především po technické stránce ještě daleko, co se však týče hratelnosti, budete jistě nadšeni. Jak již tedy dostatečně vyplývá z předchozího odstavce, Alien Arena 2006 je hrou především multiplayerovou, pokud však nemáte na online hraní pořádné připojení nebo si dříve, než vyrazíte do světa chcete užít také trochu sami doma, je zde možnost tvorby botů s různými parametry, kteří se vám následně postaví. 


Maze Junkie - jako na PetříněMaze Junkie - jako na Petříně
Hodnocení: 5/10

Včera jsem zabloudil ve skutečném labyrintu. Byl jsem v rozestavěném areálu jedné obrovské společnosti poslán spolupracovníky pro vodu, protože si chtěli udělat kafe. Vysvětlili mi sice cestu, ale ztratil jsem se v komplexu prázdných místností různě navazujících na sebe. Mnoho z nich vypadalo téměř stejně a tak skoro v každé jsem měl pocit, že už jsem tam tudy šel. Pokud jste kdysi hrávali starého dobrého Wolfensteina, určitě si pamatujete, jak jste donekonečna bloudili stejnými či podobnými místnostmi a nemohli najít tu správnou cestu ven. Mně se něco podobného stalo včera na živo a nebylo to samozřejmě nic příjemného, což jistě chápete. Tato chvíle na mě zapůsobila tak, že jsem se rozhodl vyhledat nějakou gamesku, která bludiště alespoň náznakem připomíná. Našel jsem ji a tak vám ji zde také předkládám.
Mnou dnes recenzované dílko nese název "Maze Junkie" a zabalené na disku zabere jen asi 96 kB.

Galaxian - sám proti přesileGalaxian - sám proti přesile
Hodnocení: 6/10
Vesmírných stříleček vznikla za posledních pětadvacet let šílená kvanta a o jejich remacích ani nemluvě. I dnes se stále objevují nové obdobné gamesky a za ty roky jich i v českých podmínkách bylo vytvořeno nepočítaně. Jmenujme například F.I.R.E. z roku 1988 od legendárního Františka Fuky. Hra byla tehdy u nás prodávána za 89 Kčs a zabírala přibližně 40kB. Dalšími českými vesmírnými střílečkami, které bych zmínil, jsou například Planeta Příšer od Ladislava Tomaštíka, Ships od Ivo Danihelka pro Linux či Dark Reality nebo War Trek od Jiřího Macicha ml. Pokud bych chtěl jmenovat nějaké světové legendy. Tak z toho množství her, které by šlo považovat za klasiku, zmíním StarForce, Macross, Galagu a Galaxian.

A Wasting Of Life (AWOL) – hra na vojáčkyA Wasting Of Life (AWOL) – hra na vojáčky    
Hodnocení: 7/10

V mládí si asi každý kluk hrával na vojáky, případně přicházel s prosíkem k rodičům, aby mu koupili malé figurky vojáčků. S nimi pak sváděl líté bitvy na pískovišti vedle paneláku, případně o víkendech u dědečka na chatě. S AWOL si můžete tyto časy připomenout. Po spuštění vás přivítá na první pohled poměrně složité menu, nicméně nenechte se odradit. Nastavíte si zde počet vojáků, vyberete zbraně, zvolíte množství „lístků zpět na povrch zemský“ aneb kolikrát budete moct zemřít, než se nad vámi zavře voda navždy nebo také nastavení resuscitační doby nutné k novému narození. Zvolíte ještě jedno z vybraných prostředí bitvy a vzhůru do boje!

Mist Monster Attacks – špína, kam se podívášMist Monster Attacks – špína, kam se podíváš
Hodnocení: 8/10
Mist Monster Attacks je titul, který fascinuje již od prvního okamžiku, kdy jej spustíte. Vůbec jako první se vám do uší vklíní pohodová retro hudba, jejíž hlavní motiv vychází ze starých dobrých Krotitelů duchů. Ostatně k nim nemá celá dnešní hra daleko, i když je v mnoha ohledech unikátní. Pomineme-li prostou skutečnost, že autoři hry jsou Němci a tudíž tu bude menší jazyková bariéra, čeká nás krystalická zábava na dlouhé desítky minut. Vůbec jako první, co ve hře musíte udělat, je výběr postavy. Volit si můžete mezi dvěma charaktery, mužským a ženským. Zatímco muž připomíná popeláře vracejícího se z osmdesátkové diskotéky, žena je na pohled příjemná cácorka se sexy pihou nad levým koutkem úst. Nicméně váš výběr je pouze a jen kosmetického rázu a na následnou hru nemá žádný vliv. Nebo jsem to alespoň nezjistil. Volte proto osobních sympatií či antipatií k jedné či druhé postavě. 

Maffay‘s BikeFlyter - muška versus motorkářMaffay‘s BikeFlyter - muška versus motorkář
Hodnocení: 5/10
Pokud máte pocit, že název BikeFlyter, jste již někde zahlédli, tak přemýšlíte správně. První díl hry se zkráceným názvem BikeFlyter se ve světě freeware her objevil někdy v polovině roku 2002 a nabízel obdobný herní zážitek jako současná verze. Pochopitelně nejde o dvě na chlup stejné hry, takže se dá logicky očekávat, že se v Maffays’s BikeFlyter najde několik podstatných odlišností. Než se však do nich pustíme, je třeba vědět, že hra nemá pouze reklamní účel, jak se na první pohled zdá, ale že by také údajně měla nabízet možnost vyhrát harley. Stránky k zapsání skóre, po němž jste zařazení do žebříčku se mi však nepodařily načíst, takže tato možnost je v současnosti asi nedostupná. Možná ale tuto výhru nahradí album Petera Maffae, jehož jméno se nese v názvu hry.

Wild Whiskey Hunt - Bulánci na divokém západěWild Whiskey Hunt - Bulánci na divokém západě
Hodnocení: 7/10
Na mnohokrát přejmenovávaný český tým Gamestruction po spoustech měsíců vývoje adventury Mars Colony konečně přichází s prvním dokončeným projektem, jímž se hodlá na nezávislé scéně prezentovat. Nejedná se o nic jiného než jednoduchou akční hru jménem Wild Whiskey Hunt. Stačí jen přibližné ohledání samotného konceptu hry a bude vám jistě jasné, kterouže českou nezávislou hrou se vlastně tvůrci inspirovali. Jestliže jste se již snad přehráli precizní české Bulánky, pak si budete jistě tento projekt vychvalovat – oba dva totiž mají až nebezpečně moc společných prvků. 

Viper Patrol – hvězdný válečníkViper Patrol – hvězdný válečník
Hodnocení: 3/10
Viper Patrol se snaží vzdát hold původním 2D akčním sci-fi střílečkám jako je série Battlestar Galactica a nutno podotknout hned na začátku, že se to daří pramálo. Po spuštění se vám zobrazí obrázek s kosmickou lodí a jménem autora hry, a poté jste bez okolků a s absencí jakéhokoli menu vhozeni do samotné hry. Kurzorovými klávesami ovládáte kosmickou loď plující vesmírem, v němž ale nejste sami. Proti vám létají jiné kosmické lodě a pokud nebudete dobře manévrovat a přesně střílet, bez okolků a proti všem dopravím předpisům do vás vrazí, což pocítíte v určitém počtu ztraceného zdraví. Postupem času budete potkávat lodě technicky vyspělejší, které po vás budou střílet. Nejvíce vás však překvapí z dolní části obrazovky vylétávající meteority.

http://plnehry.idnes.cz/ninja-academy-8211-trenink-asijskeho-zabijaka-fk8-/Clanek.aspx?c=A051120_031305_bw-plneHry-arkady_bwNinja Academy – trénink asijského zabijáka
Hodnocení: 7/10
V Ninja Academy máte za úkol provést svého sice pěkně oblečeného, ale zpočátku naprosto nemožného a nic neumějícího ninju až na konec všech tří levelů plných nástrah a zapeklitých situací, po kterých může být prohlášen za zkušeného tajemného zabijáka. Ve všech třech tréninkových levelech máte za úkol nashromáždit všechny svitky, zlikvidovat atrapy nepřátel, a to vše za co nejrychlejší čas. Ninja umí házet za letu hvězdice nebo na zemi používat meč. Co vás však zaujme jako první, je netradiční forma ovládání celé hry. Postačí vám pouhopouhá jedna klávesa, konkrétně ctrl. Zpočátku si na tento typ značně zjednodušeného ovládání budete chvíli zvykat, ale jakmile vám přejde do krve, zjistíte, že málo je někdy více. Pokud Ninja Academy zmáčknete ctrl jednou krátce, ninja vyskočí.

Class Action Killers - úřednická střílečkaClass Action Killers - úřednická střílečka
Hodnocení: 4/10
S rozmachem instantních nástrojů pro tvorbu her se rozmohl žánr jednolevelových 3D stříleček, kdy do předpřipraveného enginu nahází autor pár nepřátel a zbraní a hra je na světě. Občas taková minihra dokáže překvapit svou atmosférou, třeba strašidelný The Night patří k těm lepším. Class Action Killers však stojí na opačném pólu a po chvilkovém brainstormingu v ní objevíte chyb jako máku a co je ještě horší, jde o chyby takříkajíc školácké a vůči hráči vražedné. Představte si, že město, respektive interiéry jeho nejošklivěji navržené budovy (čti levelu), zamořily zástupy právníků a koncipientů, kteří vás chtějí připravit o poslední cent a nastolit pevnou vládu byrokracie. Ano, v tomto příběhu lze najít jisté mezery, ale při neustálém střílení dvou druhů nepřátel jej budete brát jako jediný (a tudíž vzácný) pramen fantazie.

Factory Pinball - automatovka s ragdoll efektyFactory Pinball - automatovka s ragdoll efekty
Hodnocení: 6/10
Pokud narazíte v určitém žánru na hru typu Virtual Pinball, je mnohem těžší hodnotit jakýkoliv další počin ze stejné škatulky. Spíše než o hru jde totiž o komplexní simulátor, kolem nějž se seskupila velká komunita fanoušků, kteří vytvořili tisíce věrných předělávek reálných mechanických pinballů a flipperů nebo navrhli desky vlastní a originální. Přesto mě Factory Pinball dokázal překvapit, no, řekněme až zarazit. Po delší době jsem narazil na titul s nálepkou „kontroverzní“, který ve mně zanechala pozitivní i negativní otisk. V době, kdy se hrůza ve hrách rovná temným zákoutím nebo potokům krve, dokáže šokovat syrovým mechanickým přístupem v kombinaci s drcením lidské postavičky.

Jako kočka a myš - multiplayerový zvířecí masakrJako kočka a myš - multiplayerový zvířecí masakr
Hodnocení: 6/10
Jako kočka a myš – jak si jistě sami z názvu domyslíte, bude se jednat o virtuální pokračování nelítostného boje mezi těmito dvěma znepřátelenými živočišnými druhy, tentokráte však poněkud více vyrovnaný, než je tomu leckdy ve skutečnosti. Myška zde totiž nebude symbolizovat drobnost a bezbrannost, ba právě naopak, svému kočičímu nepřáteli se silami minimálně vyrovná. Hned na úvod se sluší říct, že Kočka a Myš je hrou z českých luhů a hájů a na svědomí ji má Radegsoft. Tvořena je v Gamemakeru, což jistě mnohé odradí, byla by to však rozhodně škoda, neboť podobných arkád není na nezávislé scéně rozhodně přehršel.

Rider – život motorkářeRider – život motorkáře
Hodnocení: 8/10
Ne nadarmo se motorkářům s nadsázkou říká dobrovolní dárci orgánů. Co se týče bezpečnosti, je přeci jenom vhodnější volbou automobil. Jestli si i přesto chcete zajezdit na motorce a neohrozit nijak svoje zdraví, vyzkoušejte Ridera. Po spuštění vás bezesporu zaskočí jazyk hry. Jedná se totiž o španělskou vesnici položenou kdesi v Asii (konkrétně v Japonsku). Proto bych rád nejprve popsal, jak se ve hře orientovat. Po spuštění najedete na pět otazníků a jste uvnitř hry. Klikyhák úplně vlevo znázorňuje jakés takés statistiky, klikyhák napravo od něj je setup. V něm si můžete nastavit, zda chcete hrát v okně či ve fullscreenu, nebo také na posuvnících hlasitost hudby a zvuků.

Autor:
 

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

Další z rubriky

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Najdete na iDNES.cz