Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na PH - unikátní vzdušné souboje

  12:00
V minulém týdnu jsme vám představili graficky skvěle vyvedený letecký simulátor Air Blast a stealth akci Dynamite. Příznivce akcí jistě potěší i hra 324, která se nechala inspirovat slavným Carmageddonem.

Hra týdneAirBlast – unikátní vzdušné soubojeAirBlast – unikátní vzdušné souboje
Hodnocení: 9/10

Pro recenzenta freeware kousků je AirBlast něco jako pro badatele nalezení starodávného pokladu. Cestou k němu badatel nachází drobné poklady, které jsou mnohdy příjemné, ale až onen závěrečný skvost jej nechá ustrnout v úžas. Nejinak tomu je se mnou. Hrál a recenzoval jsem velké množství dobrých i horších her, ale až díky AirBlast se mi podařilo najít onen kýžený poklad. AirBlast je leteckým simulátorem. Možná očekáváte, že se takto pouze maskuje, jako mnoho dalších freeware „simulátorů“, které jsou v závěru pouhou akcí bez jakýchkoli pravidel. AirBlast je jiný. Sice mu do opravdové simulace kousek schází, nicméně na poli freeware nemá konkurenci. Už samotné základní menu hry dává napovědět, že se jedná bude jednat o něco velkého. 


1945 Forgotten Heroes - bojujte, hrdinové!1945 Forgotten Heroes - bojujte, hrdinové!
Hodnocení: 5/10

Gamemaker celkově nepatří mezi ty nejmilovanější způsoby k tvoření her a to ne ani tak mezi vývojáři, jako spíše u samotných hráčů, kteří musí následně tyto nevábné polotovary hrát. Nelze popřít, že se na gamemaker scéně dá jednou za čas narazit na nějaký ten zajímavý nápad, při jehož testování lze strávit až několik desítek minut ničím nerušené zábavy. Vesmírná střílečka je pak žánr, který je mezi gamemaker tvůrci zvlášť oblíben a není se co divit. Všude na internetu jsou k nalezení desítky tutoriálů, které vás tvorbou této jednoduché hry provedou. A nějak podobně nejspíše vz1945nikla také hra 1945, jíž se nyní podíváme na zoubek.

Xmass Hammer 2005 – s kladivem do gladiátorské arény!Xmass Hammer 2005 – s kladivem do gladiátorské arény!
Hodnocení: 5/10
Drsné prostředí nasáklé krví mrtvých, stíny a prach. Tak nějak vypadal pohled na svět nejednoho gladiátora, ztělesněného v mnoha historických filmech. Ať už to s nimi bylo jakkoliv, jejich činy byly natolik výrazné, že o nic dnes ví každý a jejich postavy, prostředí z jejich života a vlastně vše, co se o nich ví, se dostalo i do her. Bohu dík. Postavit se do arény a vsadit v šanc svůj život by asi nikdo jen tak nezkusil, tudíž nezbývá než si to vyzkoušet alespoň virtuálně pomocí nějaké hry, a to nejlépe freewarové! Xmass Hammer sice nenabízí klasické souboje dvou nařachaných gladiátorů, ale jen jednoho a navíc s trochu netradiční zbraní. Teď vás toho napadá asi mnoho, ale není to ani střelná zbraň nebo laserový meč ve stylu Star Wars nýbrž obyčejné kladivo.

Cedric and the Revolution - malá demonstraceCedric and the Revolution - malá demonstrace    
Hodnocení: 7/10

Komunita sdružující se okolo programu Adventure Game Studio je vskutku obdivuhodná. Nejen že se jednotlivým členům daří tvořit jedno výtečné dílko za druhým, které mnohdy disponuje vskutku povedenou dějovou linií, vtipem a roztomilou grafikou. Navíc se mnozí vyznavači adventur každý měsíc pouští do pořádané soutěže v rychlotvorbě adventury na zadané téma. Tím byli pro měsíc prosinec Elfové a my máme nyní tu čest shlédnout samotného šampiona, tedy vítěze ze všech odeslaných projektů. Příběh se tedy elfů úzce dotýká, ačkoliv to tak zpočátku příliš nevypadá. Hned v úvodním intru totiž začínáme sledovat osudy malého drobného chlapce s řádně proříznutou pusou a zavalitCedricRevolutioného muže, u něhož se právě onen chlapec ucházel o místo pomocníka.

Guidance - hříčka s přitažlivostíGuidance - hříčka s přitažlivostí
Hodnocení: 6/10
Jedna ze starších her vývojářů z Experimental Gameplay nese název Guidance. Jako už tradičně se nám dostane originální a jednoduché zábavy, která sice nevydrží příliš dlouho, ale svým pojetím dokáže zaujmout. Po spuštění a krátkém návodu uvidíte hrací plochu, která je až prostě skoupá. Na jejím pozadí vidíte jednoduchý vesmír, dále několik bílých čar, dva balóny a dva odlišně vypadající svítící body. Balóny mají žlutou a modrou barvu a stejně tak je tomu i se svítícími body. Vaším úkolem je pomocí přitažlivost vašeho bodu, který je určen kurzorem myši, protnou dráhu modrého balónku s modrým bodem a žlutého balónku se žlutým bodem. Ony bílé čáry působí jako mantinely, které poletující balónky zarážejí a znesnadňují vám tak vaši úlohu.

Ifrit – retro střílečkaIfrit – retro střílečka
Hodnocení: 7/10
Ifrit je japonským zástupcem na poli vesmírných 2D arkád, což samo o sobě dává velkou naději na úspěch. Japonci se na podobných hrách dokáží vyřádit a téměř vždy odvedou dobrou práci. Ifrit sice nepřichází s ničím objevným, nicméně to co kopíruje z předchozích her, kopíruje velmi zdatně. Jako tradičně usedáte do vesmírné lodě a střetáváte se při průletu vesmírem s houfy nepřátel. Zpočátku jich nebude mnoho, nicméně postupem času se budete muset začít setsakramentsky ohánět, abyste byli schopní level dokončit. Každý z nepřátel vyznává jiný styl boje, takže nudit se rozhodně nebudete. Na konci každého levelu se setkáte se závěrečným bossem, který toho vydrží podstatně více, než běžné nepřátelské lodi a mnohdy vám pořádně zatopí.

Rabbit Dream - zvířecí senRabbit Dream - zvířecí sen
Hodnocení: 6/10
Rabbit Dream představuje 2D arkádu, která rozhodně originalitou díru do světa neudělá. Příběh, kdy králík během spánku sní o padajících dárcích, je sice zajímavý, nicméně pro samotný účel hry takřka zbytečný. Ve hře jsou totiž důležité hodnoty jako je hratelnost a zpracování. Nalézáte se tedy v kůži králíka a za úkol máte pochytat co největší množství dárků. Ty se ve všemožných podobách snášejí shůry na zem a záleží tedy jenom na vaší hbitosti, kolik dárků se vám podaří chytit. Hra je rozdělena do levelů, které však na hraní nemají žádný dopad. V každém z nich máte za úkol sesbírat daný počet hraček a poté se dostanete do levelu dalšího, ve kterém máte stejný úkol, akorát se navyšují počty potřebných hraček. V ničem jiném se od sebe levely neliší.

RunMan - utíkající drobečekRunMan - utíkající drobeček
Hodnocení: 6/10
Po prvním spuštění RunMan se nezhrozte. To miniaturní okénko, které na vás vykoukne, je opravdu hrací plocha. Možná že nad ním mnozí z vás ohrnou nos a řeknou si, že horší hru nikdy neviděli, nicméně RunMan není o grafickém zpracování. RunMan je o hratelnosti. Ve hře ovládáte malého žlutého tvorečka, který neustále běží vpřed. Zpočátku běží velmi pomalou rychlostí, ale v průběhu hry zrychluje, až se dostane na maximální rychlost, kterou pak neustále udržuje. Celá hra ale samozřejmě není jenom o tom, že byste se dívali, jak váš drobeček pobíhá po obrazovce. V cestě mu totiž stojí překážky. Sice jsou jenom dvě, ale v nejvyšší rychlosti dokážou nadělat slušnou paseku. Jednu překážku musíte přeskočit a druhou podlézt, i když v případě žlutého tvorečka spíše podkutálet.

Stick Shooter - akce pro dvaStick Shooter - akce pro dva
Hodnocení: 6/10
Zejména v oblastní Gamemakerových her se začínají poslední dobou stále více rozmáhat hry multiplayerové, spadající pochopitelně do akčního žánru. Ty však bohužel nepodporují hru po internetu, tudíž v případě, že byste snad chtěli podobnou hru vyzkoušet, bude vyžadováno, abyste měli po ruce alespoň jednoho herně naladěného kamaráda, jež by si proti vám s chutí zahrál. Další nepříjemností je pak krčení se u jedné jediné klávesnice, což je mnohdy rovněž vcelku nepříjemné a přetrpět to budete muset také jestliže se odhodláte vyzkoušet Stick Shooter. Umělou inteligenci byste hledali zcela marně, vystačit si tedy bude třeba pouze s částí multiplayerovou.

Dynamite – když argumenty nestačíDynamite – když argumenty nestačí
Hodnocení: 7/10
S dynamitem si není radno zahrávat. Své o tom ví i hrdina dnešní plné hry, která nese – tak trochu překvapivě – název Dynamite. Hlavním hrdinou je zde jistý chrabrý dobrodruh, který se rozhodl postavit obávanému zloduchu beze jména. Tento padouch všude po světě koní jeden zlý skutek za druhým, proto se dříve či později musel najít někdo, kdo by jeho počínaní zastavil. Tím vyvoleným samozřejmě nebude nikdo menší než vaše maličkost. Princip hry Dynamite je velmi jednoduchý a s trochou nadsázky by se dalo říct, že to, oč tu půjde, říká už vlastně sám název. V roli zmíněného hrdiny si pěkně sbalíte svůj batůžek, nacpete do něj několik desítek kilogramů dynamitu a vydáte se cestou do pevnosti onoho padoucha. 

Ice Fishing - rybaření bez prutuIce Fishing - rybaření bez prutu
Hodnocení: 6/10
Rybařit s lupou by samozřejmě napadlo jenom šílence. A nebo génia. Na druhou stranu od chlapíků z Experimental Gameplay lze očekávat, že v sobě mají alespoň kousek geniality. Alespoň co se do originality nápadů týče. Ice Fishing je opravdu velmi netradiční rybaření. Jak již bylo řečeno, ve hře máte pouze lupu. Na hrací ploše vidíte rybník a v něm plovoucí ryby aneb vaší budoucí potravu. Pokud budete dostatečně rychlí a máte alespoň trochu odhad, bezpochyby nezůstanete večer o hladu. Nad rybníkem jsou dva mohutné stromy jejich čtyři větve. Na větvích je sníh. Pokud najedete na tento sníh lupou a využijete zářícího sluníčka, sníh začne tát a vytvářet rampouchy.

Iyashi - japonská akceIyashi - japonská akce
Hodnocení: 6/10
I když našinci název hry Iyashi řekne asi tolik, co africkým dětem sníh, rozhodně to není důvod, abychom na Iyashi hleděli skrze prsty. Je sice smutným faktem, že celá hra je pouze v japonštině, takže nebudete téměř ničemu rozumně, nicméně naštěstí to v závěru není až zas tak důležité. Koncept hry je totiž jednoduchý. Ovládáte jakousi žlutou figurku, která se nachází v daném prostředí. Postavu řídíte kurzorovými klávesami, klávesou „z“ střílíte, „x“ spolu s šipkami slouží jako úkroky a díky „c“ můžete skákat. Po začátku daného kola se všude vyrojí stejně vypadající, akorát jinak barevní, nepřátelé a nastává bitka. Vaše postava umí střílet jakési blesky, které ostatní nepřátele posílají do věčných lovišť. Pokud navíc budete klávesu střelby držet po delší dobu, postava pak vyšle jakousi speciální střelu, která v řadách soupeřů nadělá pořádnou paseku.

324 - Carmageddon s autobusem324 - Carmageddon s autobusem
Hodnocení: 6/10
Není pochyb, že právě díky Carmageddon vznikla plná hra 324. Sice si v ní neužijete tolik variability a možností, jako je tomu v originálu, nicméně i tak dokáže slušně zabavit. Navíc budete jezdit v autobusu, hromadném dopravním prostředku, který lidi většinou převáží, nicméně nyní je budete bez milosti přejíždět. Po spuštění jste bez okolků přesunuti na start a hned vyrážíte. Před vámi vidíte silnici, nicméně bez problémů z ní můžete sjet na trávu. Rozdíl poznáte pouze v menší rychlosti a těžšímu ovládání vašeho kolosu. Na druhou stranu byste měli jízdu na trávě natrénovat, poněvadž právě na ní se nachází největší počet živých vteřin, neboli chodců. V horní části obrazovky máte ubíhající čas a pokud skončíte na nule, musíte jet od začátku. 

Cave Dave - těžký život lovceCave Dave - těžký život lovce
Hodnocení: 6/10
Pokud začnu psát o době kamenné, dost možná si někteří z vás vzpomenou na hru Prehistorik. Cave Dave sice nepředstavuje 2D plošinovku a jen stěží dosáhne popularity dnes již téměř kultovního Prehistorik, ale své kvality prodává více než dobře. Na freeware počin by se slušelo podotknout, že výtečně. Úkol v Cave Dave máte jednoduchý. Musíte ulovit dostatečný počet zajíců, abyste nasytili hladové krky ve vaší domovské jeskyni. Jakožto statečný bojovníky tedy vyrážíte s kopím na lov krvelačných stvoření, která neznají slitování – králíků. Samotní králíci se nijak nebrání, stačí je pouze trefit kopím a následně sebrat maso.

Grow Em - vlastní zahrádkaGrow Em - vlastní zahrádka
Hodnocení: 6/10
Pečovat o zahrádku asi není žádný med. Nikdy se mi tolik „štěstí“ nedostalo, ale vidina, jak se na kolenou hrabu ve hlíně, za účelem vypěstovat opravdu něco pěkného, mě osobně příliš nepřitahuje. Ještě, že tu máme chlapíky z Experimental Gameplay, kteří nám zahrádku naservírují až pod nos, aniž bychom museli vytáhnout paty z domu. Úkol v originální hře Grow Em je snadný. Musíte vypěstovat květinu, kterou vidíte v pravém horním rohu obrazovky. Poté si můžete s klidným svědomím říct, že jste dobrý virtuální zahrádkář. Zpočátku máte k dispozici pouze tři semínka, každé s jinou květinou. Ty jednoduše zasadíte a necháte táhnutím myši květiny vyrůst. Můžete ovlivnit velikost vašich skvostů tím, jak rychle Grow Em budete při růstu s myší pohybovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Lidé svlékají videoherní hrdinky, prakticky žádná tomu neunikne

Prakticky každá hra, která vyjde na PC, dříve nebo později dostane erotickou modifikaci. Spíše tedy...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Falloutu 4 vzniká remake ikonické dvojky, podívejte se na porovnání

Project Arroyo je modifikace Falloutu 4, která si neklade za cíl nic menšího, než vytvořit remake...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

RECENZE: Druhá řada seriálu Halo je rouhání a facka fandům videoher

Doufat je někdy bláhové. Stejně jako tomu bylo v případě očekávání druhé sezony seriálové adaptace...

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

VIDEO: Chystá se Slay the Spire 2, pokračování nebezpečně návykové karetky

Pokračování návykové roguelike karetní hry Slay the Spire se odehrává po tisíci letech. Na hráče...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...