Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na PH - to nejlepší z letošní Becherovka Game

  12:00
Uplynulý týden jsme vám přinesli osm her z letošního ročníku Becherovka Game - nejprestižnější české soutěže ve tvorbě freewarových her. Za zmínku stojí i vydání skvělé české akce Starship Trooper.

Mikulášská nadílka na Plných Hrách měla podobu osmi her z letošního ročníku Becherovka Game. Některé kousky se objevily na našem webu již dříve (Plane Arcade a Řež) a dávaly tušit, že letošní ročník bude co do kvality opravdu silný. Zmíněné hry se také umístily na předních příčkách, ale nezoufejte, i v ostatních kategoriích bylo z čeho vybírat. Já vám doporučím alespoň tři hry, které byste neměli minout: na stupních vítězů v kategorii logických her se umístila povedená logická hra Bechenger od slovenského týmu vladR, stejnou kategorii vyhrála hra A.N.T.Z., která je podobná logické hře Berušky. Samozřejmě nesmíte minout absolutního vítěze letošního ročníku Becherov, který je českou obdobou legendární GTA. Ale nejenom Becherovkou byl tento týden živ a dočkali jsme se v něm vydání skvělé české akce Starship Trooper, která si to pomalu ale jistě šine nahoru v žebříčku nejstahovanějších her uplynulého měsíce. Není se čemu divit, vždyť jsme ji zařadili mezi nejočekávanější freewarovky roku. V magazínu si můžete přečíst rozhovor s týmem InputWish, autory vítězného Becherova.

Air Hockey - perfektně hratelná arkáda! Air Hockey - perfektně hratelná arkáda!
Zábavný a chytlavý Air Hockey neměl letos v kategorii Flash příliš velkou konkurenci. Ne že by to snad bylo jako v případě Javy, kde se nacházel pouze jediný příspěvek, tudíž bylo o vítězi již od samotného počátku rozhodnuto. Mezi Flashovkama se totiž vesměs vyskytovaly hry nevalných kvalit, tudíž mezi nimi již takřka tisícátý klon známého Air Hockeye jasně vynikal. Pojďme se tedy tomuto kousku pořádně podívat na zoubek! :-) Ačkoliv Air Hockey rozhodně po technické stránce není žádným propadákem, jeho hlavní předností je zejména chytlavá hratelnost, která je ostatně pro většinu podobných her společná. Jestliže zastáváte názor, že dobrá freewarová hra musí být nutně komplexní a pořádně složitá a propracovaná, budete jistě mile překvapeni. Princip této hry je totiž vskutku jednoduchý a dal by se asi nejlépe přirovnat k staré známé klasice jménem Pong. 

I´ve Got Some Balls - dobrodružství s kuličkou I´ve Got Some Balls - dobrodružství s kuličkou
Člověk se v pravěku věnoval sbírání kořínků a bobulí, člověk ve 21. století se věnuje sběru hlavně v počítačových hrách. Tento motiv se objevuje u spousty hopsaček a milionu klonů pacmanů, kde procházíte bludiště a požíráte všemožné předměty. Po nástupu 3D grafiky vzniklo množství her, ve kterých se pohybujete v prostoru a sbírání vám znepříjemňují různé nestabilní plošiny. Mnohé tyto hry spíše sloužili jako demonstrace enginu a z pohledu hratelnosti toho příliš nenabídly. Naštěstí existují vyjímky a mezi ně patří i dnešní hra. I´ve got some balls vznikla již v roce 1999, ale zub času se na ní nepodepsal a po grafické stránce patří i dnes k těm nadprůměrným. Ve hře ovládáte magickou kuličku, kterou koulíte po různých dráhách. Vaším úkolem je přitom v každém kole sesbírat všechny diamanty.

 Becherov - absolutní vítěž Becherovka GameBecherov - absolutní vítěž Becherovka Game
Ačkoliv kvantitativně na tom byl letošní roční Becherovka Game daleko hůře než ten předešlý, jeho kvalitativní stránka byla již o poznání podařenější. Vždyť až do poslední chvíle bylo vůbec těžké odhadnout, jaký z titulů stane na vítězné pozici, neboť každý měl poněkud odlišného favorita a minimálně tři hry ze všech by si prvenství rozhodně zasloužily. Nakonec si však pomyslnou zlatou medaili a mnoho cen odnáší prvotina týmu InputWish, příspěvek do kategorie simulátorů – rozlehlý a velice povedený Becherov. Taková hra si rozhodně zaslouží trochu více pozornosti, pojďme si jej tedy trochu podrobněji rozebrat. Jestliže přemýšlíte nad tím, cože vlastně ono jméno soutěžního dílka znamená, pak vězte, že je to jednoduché jako ona příslovečná facka. Becherov je totiž město, do něhož bude celá tato hra, až příliš nápadně podobná prvním dílům série GTA, zasazena.

 Hooligans - ovlivněte z tribuny výsledek zápasuHooligans - ovlivněte z tribuny výsledek zápasu
Snad na všechna sportovní utkání se chodí někdo podívat. Ať už jsou to malí žáčci, kteří obdivují své idoly či staří dědové, kteří na to ani pořádně nevidí, zkrátka na sportovní utkání chodí kdekdo. Někdo si dá pivo, někdo se jde jen podívat a někdo jde na sportovní utkání řádit. A to je i případ této hry. Jako manažer hooligans klubu Baník Ostrava je vaším úkolem organizovat tuto skupinu a tak pomoci vašemu týmu k vítězství ligového titulu. Zda se vám to podaří či ne, bude zcela záležet na vašich schopnostech. Co všechno tedy budete mít pod palcem. Budete zajišťovat nábor fanoušků do vašeho fan klubu a vybírání poplatků za členství. Můžete tedy disponovat vcelku s velkými peněžitými částkami. A ty lze velmi dobře zúročit. Stačí nechat vyrobit reklamní předměty či trička a za cenu mnohonásobně větší je prodávat. A věřte, že jdou na dračku. Peníze jsou také velmi důležité při návštěvách utkání. Fanoušci od vás totiž očekávají, že jim zaplatíte vstupné a v případě utkání mimo domácí stadion i zajištění dopravy. A to vás také něco stojí. To samé platí i o pyrotechnice, bez které se už zápasy první ligy téměř neobejdou.

 Starship Trooper – excelentní česká akceStarship Trooper – excelentní česká akce
Některé týmy vydají jednu hru a stanou se slavnými takřka přes noc, jiné na sobě musí tvrdě pracovat několik let. A právě do té druhé skupiny spadají i relativně neznámí CyberGames, autoři dnes recenzované hry Starship Trooper. Ti mají na svém kontě sice pouhé dvě hry, avšak to nic nemění na faktu, že se jedná o zkušené vývojáře, kteří dozajista ještě neřekli poslední slovo. Nyní se pojďme už společně podívat na jejich nové dítko. Starship TrooperKaždý, kdo trochu sleduje dění na freeware scéně, musel někdy v minulosti něco o projektu Starship Trooper něco zaslechnout. Aby taky ne, když se jednalo na české poměry o hodně ambiciózní titul, který by se dal nejlépe přirovnat k sérii Phobia, avšak s tím rozdílem, že namísto bezhlavé akce nám bude nabídnuta promyšlená příběhová složka inspirovaná jak filmem Hvězdná pěchota, tak stejnojmennou knihou od R. A. Henleina. A asi ne nadarmo jsme tuto hru zařadili do přehledu 10 nejočekávanějších her roku 2004....

A.N.T.Z. - Berušky se vracejí A.N.T.Z. - Berušky se vracejí
ak se zdá, Češi mají prostě na logické hry hlavu – a tím nemyslím hlavu na řešení různých logických rébusů, ale spíše schopnost tvořit kvalitní hry, vyžadující na hráčích notnou dávku inteligence. Vždyť pro příklad nemusíme chodit vůbec daleko, takoví Anakreoni by mohli mnoho povídat. Jejich povedené freeware Berušky se před nedávnem dočkaly pokračování, jež bylo protentokrát oblečeno do příjemného 3D kabátku, nicméně se již jednalo o ryze komerční počin, ačkoliv jeho cena není nikterak vysoká. Za zmínku pochopitelně stojí také precizní Fish Fillets, jež nabízí slušnou řádku pořádně zapeklitých úkolů. Zajímalo by vás, co vznikne smícháním těchto dvou chutných dílek dohromady? Jestliže jste si již prohlížely hry z letošní Becherovka Game, máte již myslím jasno, neboť vítěz logické kategorie – povedená hra nazvaná A.N.T.Z., všechny předpoklady do puntíku splňuje.

Všelék - Becherovka zachraňuje život! Všelék - Becherovka zachraňuje život!
Letošní ročník Becherovka Game i jeho vyhlášení je již za námi. Vítězové, které vybrala početná porota, jsou již vybráni a nám tedy nezbývá, než se podívat na jednotlivé soutěžní příspěvky, jejichž kvalita z celkového pohledu byla minimálně průměrná, ovšem nechybělo také několik výrazně nadprůměrných kousků. Jedním z těch zábavnějších je projekt Všelék, na něhož se teďka trochu blíže podíváme. Jako ve většině her, i zde pochopitelně hraje hlavní roli Becherovka. Jednoho dne jsi seděl za stolem a v klidu sis kreslil nový komix, když se z vedlejšího pokoje ozvaly chraplavé zvuky. Ihned ti bylo vše jasné – tvému dědečkovi je nutné pomoct a jedinou možností je přinést z místního krámku několik flašek lahodné Becherovky. Vše šlo jako po másle, ovšem pouze do chvíle, než jste se ocitli před dveřmi obchodu.

Alien GP - mimozemšťan motorkářem Alien GP - mimozemšťan motorkářem
Odolat vůni benzínu, rychlosti a svobodě je těžké. O tom by vám mohli vyprávět své všichni motorkáři. Není proto divu, že tomuto kouzlu propadne i mimozemšťan. Jeho hlava je sice porostuprostá a jen těžko si vychutná pocit vlajících vlasů, ale za to si může vychutnat jízdu naplno bez helmy. Hned po spuštění mě pobavilo hezké varování: "Mimozemšťan v této hře nepoužívá helmu. Vy nejste mimozemšťan, dbejte na bezpečnou jízdu a chraňte své zdraví". Tato hra se zúčastnila loňského ročníku zahraniční soutěže, kterou pořádal nejmenovaný obchod s hardwarem, který má k mimozemšťanům hodně blízko. Nevím, na kterém místě se hra umístila, ale dle kvality si troufnu tvrdit, že hodně vysoko. Zkratka v názvu samozřejmě znamená Grand Prix a pokud si vše spojíte dohromady, nebude pro vás žádným překvapením, že Alien GP jsou futuristické závody motorek a mimozemských vozítek ve slušivém 3D kabátku.

Solo Flight - povedená vesmírná řežba Solo Flight - povedená vesmírná řežba
Kategorie akčních her byla v letošním ročníku Becherovka Game 2004 opravdu silná. Za vše mluví vynikající hry Plane Arcade a Řež Bechere, které obsadily první dvě místa. Na bronzový stupínek vystoupala právě dnešní hra Solo Flight. V blízké budoucnosti vytvoří šest vesmírných frakcí silnou alianci a při loupežném přepadení ukradnou všechny zásoby Becherovky. Vy jako pilot společnosti Jan Becher neponecháte nic náhodě, nasednete do jedné ze dvou lodí, které jsou vám na začátku k dispozici, a vydáte se lotrům zatnout tipec a lidstvu vrátit lahodný mok. Vaším úkolem bude zničit šest generátorů, které zásobují energií štít chránící ukradené zásoby. Solo FlightSolo Flight je vesmírná akční střílečka ve stylu Space Invaders, ale autorům se do ní podařilo zakomponovat také RPG prvky. Ty spočívají ve správě, nákupu a opravování vašich létajících strojů.

Král Jister 2 - textovky nevymřou Král Jister 2 - textovky nevymřou
Že textovky ještě dlouho nevymřou, to je fakt, s nímž se asi mnoho jejich odpůrců bude muset smířit. Na druhou stranu tím bude jistě potěšena nemalá řada fanoušků her, které po technické stránce zůstaly na úrovni games běhajících na platformách osmdesátých let. Textovky mají svoje obrovské kouzlo, ale musíte jim přijít na chuť. I když pravda, nejde si oblíbit celý žánr. Textovka je totiž pojem značně obrovský a lze do něho začlenit gamebooky, polografické adventury bez dabingu, hry s příkazovým řádkem nebo třeba textové strategie a simulátory alá Playboy. Prostředí, ve kterém se odehrávají, není též omezeno místně ani časově a protože se fantazii meze nekladou, lze najít textovky téměř o čemkoliv. Král Jister 2 Bohužel je smutnou pravdou, že poslední dobou vzniká mnoho nekvalitních textovek. Ty jsou jednak neobyčejně krátké, jednak nezajímavé a ještě je jejich děj nudný od začátku až do konce, což dává dohromady výsledek patřící rovnou do koše operačního systému. Naštěstí ale existuje i jejich protipól - textovky kvalitní, dlouhé a propracované.

Bechenger - zachraňte království Bechenum! Bechenger - zachraňte království Bechenum!
Za devatero horami a devatero řekami se nachází království Bechenum. Jeho vládce - král Benthanar - je se silami v koncích. Královský sklad s lahvemi Becherovky napadl zlý čaroděj a všechny je rozházel po rozsáhlém hradě. Tvým úkolem je všechny láhve posbírat a vrátit je zpět do královské pokladnice. Bechenger je letošním účastníkem Becherovka Game a v kategorii logické hry si odnesl hezké druhé místo. Jeho autoři - slovenský tým VladR Games - pro tvorbu Bechengera použili svou hru Avenger a dle pravidel soutěže do ní zakomponovali tématiku vztahující se k firmě Jan Becher. Jak se jim to podařilo a zda je druhé místo oprávněné se dočtete na následujících řádcích. Ve hře ovládáte postavičku, se kterou se protloukáte tajnými místnostmi a chodbami starobylého hradu. Není divu, když v kobkách narazíte na podivné příšerky a kostlivce, jak je vidno, doživotí je v království Bechenumu oblíbeným trestem.

 Hex Virus - vesmírná pranice o BecherovkuHex Virus - vesmírná pranice o Becherovku
Vesmírná střílečka ve stylu Space Invaders Hex.Virus je dalším účastníkem letošního ročníku Becherovka Game. V kategorii akční hry se umístila na pátém místě. Mohla dopadnout lépe? Na to vám odpoví naše recenze. Autorem Hex.Virus je slovenský tým Hardworkers, ale za většinou práce stojí Tamaro. Právě na jeho 3D enginu TTLD je hra postavena. Pokud se vám zdá název týmu povědomý, vězte, že se zúčastnil letošní Becherovka Game i s druhou hrou Becher Bubbles, která si vedla v soutěži o trošku lépe a v kategorii logických her obsadila třetí místo. Před samotnou pařbou je třeba spustit konfigurační soubor, který vycucá informace o vaší grafické kartě a umožní vám nastavit optimální parametry. Ve hře vás uvítá docela povedené (i když trochu zdlouhavé) intro, ve kterém se seznámíte s příběhem hry. V blízké budoucnosti se lety do vesmíru staly stejně běžnou činností jako nakupování. Moderní technologie posunují hranice objevování stále hlouběji do útrob vesmíru. Na oběžné dráze je vybudována laboratoř, ve které se připravuje v podmínkách stavu beztíže recept pro ještě lahodnější druh Becherovky.

Dr. Rudy - zvítězte nad bacily logickým myšlením Dr. Rudy - zvítězte nad bacily logickým myšlením
Tato hra ze začátku devadesátých let byla samotná konvertována na několik platforem Nintenda - ať už na SNES nebo GameBoy, ale protože inspirovala nespočet programátorů po celém světě, vznikla i hromada napodobenin, které jsou většinou stejně zábavné a mnohdy dokonce převyšují svůj vzor. Dr. Rudy je další z mnoha těchto předělávek a nutno říci, že je Dr. Mariovi více než nápadně podobný. Na systému hraní se nemění vůbec nic, úplně stejně jako v legendární předloze zde ničíte bacily pomocí pilulek a musíte přitom využívat své logické myšlení podobně jako v Tetrisu. Dr. Mario je totiž hra trošku Tetrisu podobná. Autorem remaku je Kevin Jay North, který ho dokončil v roce 1998 a od té doby se hra vesele šíří světem pomocí internetu. Na začátku máte možnost vybrat si grafické rozlišení VGA, CGA nebo textový mód. Hra je určena pro operační systém Dos, ale lze ji v pohodě spustit i pod Windows a dokonce, dle přiloženého dokumentačního souboru, i v emulátoru Dosu Dr. Rudypod OS/2. Dále je možné si nastavit počáteční level, tedy množství bacilů, které je nutné zlikvidovat.

X-Force: Fight for Destiny - X-com se vrací X-Force: Fight for Destiny - X-com se vrací
Jednou z prvních her, které jsem měl možnost na technickém vynálezu jménem PC hrát, bylo pokračování série X-com: Terror from the Deep. Protože však vyžadoval ovládání velkého množství tlačítek, vrátil jsem se raději zpět k Wolfensteinovi. :-) Nyní po mnoha letech se historie opakuje a mně se k recenzování dostalo vynikající freewarové zpracování této série, která se mezi českými hráči těšila velké popularitě. Zařadit sérii X-Com do jednoho žánru je velmi obtížné. Nejblíže má asi ke strategiím, ovšem velkou porci tvoří i akce a budování základny známé z budovatelských strategií. Tuto žánrovou směsku najdete i v X-Force: Fight for Destiny. Děj hry se odehrává v blízké budoucnosti. Hlášení a pozorování UFO se objevují stále častěji a je jasné, že emzáci začínají naši planetu zkoumat a připravovat se na kolonizaci. Dokážete planetu zachránit?

Netvor Speed - adrenalinové závodění Netvor Speed - adrenalinové závodění
Co se kategorie simulátorů v letošním ročníku týče, bylo to velmi slabé. Pouhé tři příspěvky, ovšem vesměs výtečné kvality. Až třetí příspěvek v řadě nazvaný Netvor Speed, který se mi již od počátku jevilo jako zajímavé, neotřelé a nesmírně povedené dílko. Pohledem na hodnocení vám však musí být jasné, že se něco pokazilo. Co to bylo? Čtěte dále a dozvíte se více. Ihned po spuštění a odstartování se ocitáte ve smutné prázdné garáži, kde něco chybí – ano je to vaše vozidlo. Je tedy čas vyrazit na první nákupy. Šipkou doprava se dostanete na drobnou křižovatku, z níž cesta vede do prodejny aut, k benzínce a hospodě, která je podstatě vaším jediným cílem v této hře, nepočítám-li pochopitelně radost z vítězství a tučného imaginárního konta. 

Purper - růžová real-timová strategie Purper - růžová real-timová strategie
Chtěli jste někdy vytvořit vlastní hru? Pokud máte zkušenosti s programováním, pak to pro vás není žádná překážka. Jenže mnohdy chcete hru vytvořit, aniž byste chtěli věnovat čas učení programovacího jazyka a vytvářením vlastního enginu. V tomto případě nejspíše sáhnete po některém programu určeného pro tvorbu her. Žánr adventur je v tomto směru o kus dál, neboť existuje hned několik kvalitních programů specializovaných na jejich tvorbu. Příznivci ostatních žánrů nejraději používají program Game Maker. Mnozí programátoři jej nemají rádi, ale to nic nemění na faktu, že i v něm lze dělat hry vynikající kvality. O tom vás přesvědčí i dnešní Purper. Freewarových real-timových strategií je k dispozici poměrně málo, neboť jejich tvorba vyžaduje velké úsilí. O to je Purper větším překvapením, neboť jde o vůbec první real-timovou strategii vytvořenou v Game Makeru.

Autor:
  • Nejčtenější

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vědec vymyslel, jak převést celý svět do Minecraftu

Americký student vymyslel způsob, jak volně dostupné mapy z Google Earth převést do krychličkového...

RECENZE: Žabka, co žije pouze ve stínu. SCHiM je originální záležitost

O originální nezávislé hry není nouze a jednou takovou je nizozemský titul SCHiM. Ačkoli hra trpí...

Unikly informace o neoznámené vetřelecké akci Aliens: Fireteam Elite 2

Ačkoli akce Aliens: Fireteam Elite 2 prozatím nebyla oficiálně ani oznámena, na Redditu se objevil...

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...