Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Týden na PH - parádní pařby!

  12:00
Uplynulý týden se v oblasti freewarovek nebývale vydařil. Tak kvalitní hry jsme nepřinesli už dlouho! Co třeba freewarový Half-Life Codename: Gordon, adventura Maniac Mansion Deluxe nebo novinka od Phenomedia AG, Krot XS?

Uplynulý týden byl opravdu výjimečný. Přinesli jsme hned devět volně šiřitelných her - a valná většina jich opravdu stála za hřích. Komu by se nelíbil freewarový Half-Life v podání plošinovky Codename: Gordon, automobilová akce Savage Wheels, remake klasické adventury Maniac Mansion Deluxe, či zábavná novinka od Phenomedie AG - Krot XS? Zkrátka a dobře - bylo vážně co hrát a nevybrat si je skoro až chorobným příznakem zhoubného antipařanství...
Magazín přinesl tentokrát dvojici zajímavých rozhovorů Dana Viktorina. V úterý vyzpovídal Narca, jediného člena týmu NiHiLiS, jenž v současné době chystá mimořádně skvěle vypadající adventuru Mrtvé město. Páteční článek se pak věnoval již podruhé česko-slovenskému týmu 3D Games a jejich novým projektům logické autobusové hry Dispečér a leteckého simulátoru Plane Arcade.
V PHžurnálu jsme se nejdříve zabývali datem vydání adventury Dr. Bohuš, dále pak tapetou na plochu ze hry Mrtvé město, zprávami o pokračování vývoje LSARS, článek o vývoji počítačových her od týmu HIPPO Games, rychlosoutěží serveru Joynet na téma "Hospoda" a zprávou o tom, co kutí jednotlivé týmy pod Joynetem sdružené, nabídli jsme vám vůbec první ingame screenshot z nadějné adventury World War 1990, informovali o srazu grafiků v Pardubicích, pokračování vývoje akce Řež od Albisoftu, oznámení chystaného Spheric Enginu, problémech ve vývoji adventury Agent Vidlák a týden se uzavřel minirecenzí na hru Tetris 3000.

A Long 15 Minutes - závod s časem
Je pondělní ráno a vy jste zcela neobyčejně v dobré náladě, neboť právě v tento den normálně pospícháte do práce. Dnes je to však jiné. Pěkně jste si přivstali, takže váš šéf si nebude moci – jako tomu obvykle bývá – stěžovat na to, že jste jdete pozdě. Nicméně váš šéf bude v kanceláři už před vámi, protože je jedno, jak brzo přijdete, vždycky tam bývá. Sedí ve své pracovně, pracuje na počítači... Kdybyste tak jednou mohli být v práci před ním! S těmito myšlenkami a vzpomínkami na události minulého týdne přijíždíte ke svému pracovišti, kde najedou spatříte šéfa, jak stojí venku a vypadá úzkostlivě. Co se proboha stalo? Po příchodu do kanceláře zvoní telefon, v němž nějaký anonym oznámí, že do budovy umístil dvě bomby a po skončení vašeho telefonátu je aktivuje. Tady už přestává všechna legrace, co říkáte? Ale jelikož máte pro strach uděláno a navíc se z budovy nemůžete dostat, nezbude vám nic jiného, než si s bombami poradit sami a deaktivovat je. Tak s chutí do toho a půl je hotovo!

T4 Funeral - bonbónek pro pamětníky
Příští rok tomu bude již 15 let od okamžiku, kdy světlo herního světa poprvé spatřil hrdina nazvaný Turrican. Za jeho vznikem stojí ve své době doslova kultovní firmička Factor 5, která se do srdcí mnoha hráčů zapsala mimo jiné i povedenou vesmírnou střílečkou jménem R-Type. Pro spoustu z vás to možná bude překvapením, ale tato společnost nadále funguje, a co víc, před nějakou dobou uvolnila většinu svých her z období jejich největší slávy, mezi nimiž samozřejmě nechybí dvě výše zmiňované hry nebo třeba povedený BC KID nebo Katakis. To ale jen tak na okraj, dnes se totiž podíváme na zoubek prvně zmiňované hře, respektive jejímu hodně povedenému remaku...

Twiddlestix - nápaditý logický rychlík
Ve světě computerů (a softwaru obzvlášť) mě něco překvapí nebo zaujme už jen málokdy. U počítačové klávesnice jsem vyrostl a s počítači jsem sdílel dobré i zlé. Jako malý človíček jsem začínal s výpočetní technikou na legendárním počítači ZX Spectrum, u kterého jsem trávil většinu svého volného času. A tak zatímco ostatní kluci šli hrát fotbal nebo střílet sousedovi po slepicích, já nahrával nejnovější textovku z magnetofonové pásky. Říkejte si, co chcete, ale svoje ZX Spectrum mám ještě stále schované pod postelí a pevně věřím, že snad někdy v nedaleké budoucnosti nastane comeback mašinek Sincalir do našich i zahraničních domácností. Později jsem si půjčil od kamaráda Atari, už ani nevím, co to bylo za typ, ale pamatuji si, že měl na něj hromadu volně šiřitelných českých her a dokonce si tenkrát objednával hry jako Agatha nebo Friday Glum přes zásilkový obchod jednoho nejmenovaného tištěného periodika. Ano slyšíte dobře. Tenkrát se totiž daly běžně koupit v obchodech i hry na jiné hardwarové platformy než PC. Dnes jste rádi, když seženete software pro Mac nebo konzole...

Boom - příjemný český Bomberman klon
Boom. Krátký a úderný název, stručná, rychlá a zábavná hra. Vítězný titul třetího kola vývojářské rychlosoutěže serveru Gamecode.cz je ukázkou toho, jak velké je umění českých a slovenských programátorů i grafiků. I při drsném časovém omezení dokázali členové studia 3D Games připravit pro zmiňovanou soutěž hned dva tituly – a právě Boom si odnesl celkové první místo. Jakkoliv byla konkurence pořádně tuhá, Boom rozhodně nebyl protlačen na příčku nejvyšší žádnou protekcí. Má co nabídnout, o čemž by ostatně měly čtenáře Plných her přesvědčit následující řádky. Boom je klonem poněkud atypickým. První, co většina hráčů zaregistruje, je možnost volby ze tří map, jež se neliší designem a prostředím, ale pouze rozmístěním rozbitelných kostek. Přesto je to příjemné – většina her v soutěži nabídla pouhopouhou jednu mapu. Krom toho je ještě možné zvolit, zda se bude hrát hra volná či bitva na tři vítězství.

Codename: Gordon aneb dvojrozměrný Half-Life
Half Life. Snad jen člověk, který nikdy nic nehrál, by si nevzpomněl na tato dvě slova. První díl uchvátil astronomické množství hráčů a už za několik týdnů či měsíců by se měl druhý díl (po incidentu s nechtěně vypuštěným zdrojovým kódem) konečně objevit. Pro dnešek tu však máme na zkrácení čekání 2D flashovou akci Codename: Gordon, v níž vás hned po spuštění první kapitoly něco trkne. Pakliže jste viděli nějaký trailer z HL2 přijdou vám zbraně, nepřátelé a lokace velmi povědomé. Vzhledy úrovní byly totiž převzaty, takže vše vypadá tak, jak by mělo vypadat v plnohodnotném Half Life 2. Začít ihned můžete krátkým tréninkem, jenž vás naučí zacházet se zbraněmi, jak se pohybovat (extrémně obtížné) a další drobnosti. Mezi první klady patří výskyt možnosti nastavit si vlastní klávesy pro pohyb, šplh a další nezbytné akce (bohužel se nelze krčit). Při hraní příběhu se setkáte pouze s osmi druhy nepřátel, kteří jsou dokonce indisponováni lidskou inteligencí (voják stojí na schodě a pokud nejste v jeho rovině, nevšimne si vás) i přesto, že se většinou o lidské bytosti opravdu jedná, ale ne vždy se setkáte s lidmi. Hned v první kapitole po vás jdou mrtvá těla s jakýmsi tvorem na krku, jenž pravděpodobně nahrazuje mozek, aby se mohlo vůbec tělo pohybovat (tento zjev též pojat z Half Lifu 2).

Savage Wheels - Destruction Derby jako freeware
Destruction Derby sice nepatří k těm naprosto nejklasičtějším klasikám a závodně akčním titulům, jež by nikdo neměl minout, svým agresivním založením a vysoce nadprůměrným zpracováním a hratelností si však přece jen velkou řadu fanoušků získalo, jak ostatně dokládá i zájem o vydání časopisu Score, kde byl jeho druhý díl covermountován (stalo se tak zhruba před třemi lety a čtenáři si DD2 dokonce sami vybrali v anketě). Lze tedy předpokládat, že podobný zájem vzbudí hra stejného založení, sice v prostších dvourozměrných rysech, avšak zdarma. Savage Wheels jsou řezanicí, kde v první řadě nejde o nic jiného, než chytrým bouráním totálně rozsekat na hadry protivníkův luxusní automobil – a udělat tak dřív, než se něco podobného povede jemu. Bitvy v malých arénách jsou rychlé, dynamické, drsné, a člověk doslova cítí pach spálených pneumatik, benzínu, adrenalinu a jako samo peklo horkého boje o každičký centimetr nepoškozeného plechu. Zkrátka a dobře, Savage Wheels má ty nejlepší předpoklady k opravdu masovému úspěchu.

Život není krásný: Jack Sadistic - brutalita, exkrementy, krev
Až donedávna nebyla rozhodně obvyklá tvorba fanouškovských pokračování slavných titulů. V poslední době, zejména s příchodem nástrojů jako Adventure Game Studio či český Wintermute ale popularita nejrůznějších remaků a x-tých dílů slavných sérií minulosti, o něž už jejich mateřské firmy nejeví zájem, výrazně vzrostla a objevily se skvělé volně šířitelné hry jako King's Quest 2 VGA, The New Adventures of Zak McKracken, či třeba z poslední doby Maniac Mansion Deluxe. Všechny tyto hry mají pochopitelně leccos společného, pro tuto recenzi je ale podstatná jen jedna charakteristika: na paškál si totiž berou výhradně tituly komerční, a to povětšinou klasické adventury z dob největší slávy firem Lucas Arts a Sierra. Dnes recenzovaná česká freewarová hra Život není krásný: Jack Sadistic by se k těmto projektům dala s trochou dobré vůle přiřadit také, avšak právě zde se jejich cesty rozcházejí, neboť "dobrodružství" masového vraha Jacka parazituje na popularitě série amatérských adventur Život není krásný od Martina "Martyho" Pohla.

Maniac Mansion Deluxe - remake klasiky
Současná pozice firmy Lucas Arts na herně vývojářské scéně působí proti té z devadesátých let minulého století... rozpačitě. Zejména mezi fanoušky adventure her tato kdysi zbožňovaná společnost získala pověst, za jakou by se nemusel stydět ani texaský masový vrah. Po oznámeních o nerentabilitě žánru a ukončení vývoje očekávaných titulů jako Full Throttle 2 či Sam & Max 2: Freelance Police (a zejména druhého jmenovaného je opravdu nutné litovat) se nedá očekávat, že by se Lucasové pustili do v kuloárech často skloňovaného Monkey Islandu 5, a tak většina zuřivých podepisovatelů petic proti tomuto zrádcovskému chování k vlastní slavné minulosti obrátila svou pozornost na volně šířitelnou oblast. V ní totiž funguje celá řada vývojářských týmů, které vyrostly na klasikách jako Monkey Island, Indiana Jones či třeba Day of the Tentacle – a nyní k poctě těmto skvělým a nepřekonatelným adventurám tvoří neoficiální pokračování, remaky, či podobně stylizované hry: a často dosahují takřka stejné kvality, jako tomu bylo kdysi.

Kroet XS - novinka od Phenomedia AG
Kröt XS – na první pohled asi většina těch, kdo se freeware hrami čas od času baví, pozná, kdo je autorem této roztomilé arkády. Přípona XS značí, že se jedná o jeden z novějších titulů od proslulých německých vývojářů Phenomedia AG, neboť ty bývají tradičně vydávány ve třech verzích. XS jet a volně šířitelná, XL a XXL pak verze placené a obsáhlejší. Nejedná se tedy o klasický freeware a pokud bychom se drželi striktně pravidel serveru Plné hry, vlastně bychom je ani neměli recenzovat. Nicméně zábava i s XS verzí Krötu či jiných titulů Phenomedie je taková, že je zkrátka nelze ignorovat. Kult, který si tito němečtí autoři vybudovali svými Moorhuhny, přesahuje meze chápání, faktem ale je, že to rozhodně bylo oprávněné, neboť jimi vytvořené reklamní i jiné hříčky vždy disponují originálním námětem, rychlou, zábavnou hratelností a především – precizní, detailní grafikou, hýřící efekty a tvořenou s typickým německým citem pro nejmenší maličkosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Vývojáři Baldur’s Gate počítali i s tím, že hráči zabijí všechny postavy

Vývojáři famózní Baldur’s Gate 3 chtěli dát hráčům maximální svobodu, museli se proto připravit na každou myslitelnou...

Policisté zabavili při razii pušky, munici, kokain a meč z Warcraftu

Při domovní prohlídce u drogových dealerů v kanadské komunitě Norway House objevili policisté 130 gramů kokainu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybělování černochů a Spider-man nacista. To je svět zakázaných modifikací

Vyhodili je z velkých portálů, tak si založili vlastní. V katalogu zakázaných modifikací však najdete především...

Vývojáři Cyberpunku se omlouvají za ukrajinskou lokalizaci. Uráží Rusy

Ukrajinští překladatelé čerstvě vydaného datadisku Phantom Liberty k Cyberpunku 2077 propašovali do prodejní verze hry...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Které herečky z herních filmů se podobají předloze a kde se casting nepovedl

Filmové adaptace videoher většinou končí absolutním průšvihem, filmaři totiž často předlohou pohrdají a snaží se ji za...

Od znásilňování po překonání Messiho. Jak se měnilo zobrazení žen ve hrách

Stejně jako se vyvíjí postavení žen ve společnosti, mění se i způsob, jakým je zobrazují počítačové hry. Z bezmocných...

Přišli jsme o třetinu hráčů, ale nelitujeme, říká o bojkotu Ruska šéf „tanků“

Společnost Wargaming, která provozuje populární online hry World of Tanks a World of Warships, oslavila letos 25 let od...

Disco Elysium už je i česky. Ukousli jsme si velké sousto, říká překladatel

Disco Elysium, jedna z nejupovídanějších her, jaké kdy vznikly, se po čtyřech letech od vydání dočkala fanouškovské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...