Týden na PH - opožděný Den Nezávislosti

  12:00aktualizováno  4:36
UFO Onslaught! 3D: povedená SCIFI střílečka *** Another Mah Jongg: variace čínské deskové klasiky *** Samhein: strašidelná arkáda *** CopShot: policejní výcviková střelnice

Hra týdneUFO Onslaught! 3D – výborná sci-fi střílečkaUFO Onslaught! 3D – výborná sci-fi střílečka
Hodnocení: 8/10

Předpokládám, že čtenář této recenze viděl americký velkofilm Den nezávislosti. Zmiňuji se o tomto snímku z toho důvodu, že má s UFO Onslaught! 3D nemálo společného. Ačkoli do děje filmu divák zasáhnout nemůže, zcela jinak tomu je ve hrách. UFO Onslaught! 3D představuje 3D sci-fi střílečku jak má být. Při spuštění se vám vygeneruje jedno z prostředí (buď hory nebo povrch měsíce) a dál už vám nic nebrání pustit se do nastalé vřavy. Vaším úkolem bude odrazit útoky alienů v létajících talířích, kteří budou na vaše pozice shazovat bomby. K jejich likvidaci máte k dispozici deset věží, mezi kterými můžete libovolně přepínat. Jde o sympatickou věc, ale vesměs se mi více osvědčilo zůstat věrný jedné obrané věži a vytáhnout si její schopnosti na co nejvyšší úroveň. A jsme u vylepšování. Zpočátku věž pálí pomalu a na sestřelení byť jen jediného alieního UFO Onslaught! 3D talíře se pořádně nadřete. S postupným sestřelováním dalších a dalších nepřátel se vaše věž bude vylepšovat a v závěru nebude problém sestřelit UFO dvěmi dobře mířenými ranami.


Cannon – uchraňte zemi před náletyCannon – uchraňte zemi před nálety
Hodnocení: 5/10

Jak už název napovídá, celá hra se točí okolo kanónu. On je totiž jedinou možností, jak odvrátit zkázu v podobě mocných náletů cizáckých letounů, které svrhávají na zem nespočet ničivých bomb. Nad vaší hlavou po začátku hru vyletí první letoun a začne shazovat různobarevné pumy. Každá puma způsobí při dopadu na zem jinak silné zranění odpovídající své barvě a je tedy ve vašem zájmu likvidovat ty nejnebezpečnější bomby přednostně. Dopad pumy ubírá daný počet životů a jakmile je vaše zdraví na nule, hra končí. Kanónem se na zemi můžete pohybovat ze strany na stranu poměrně slušnou rychlostí, ale ani tak nebudete mít v nastalé vřavě šanci zlikvidovat všechny padající kolosy. Z letadel jako pomoc občas vypadne nějaký bonusový předmět v podobě nábojů, doplnění zdraví, extra bodů, štítu nebo zvětšení šířky vámi vystřelených projektilů a tím pádem zvýšení efektivnosti střelby.

Cloud - vítejte ve světě snů a fantazieCloud - vítejte ve světě snů a fantazie
Hodnocení: 6/10
Herní průmysl již dlouhou dobu trpí nedostatkem nápadů, což se projevuje především na jednotlivých hrách, které jako by si navzájem z oka vypadly, což není každopádně ani v nejmenším správné. Toho si je vědoma také monstrózní firma Electronic Arts, věnující se především komerčnímu trhu a finančně tak podpořila vznik právě dnes recenzované hry Cloud, která, jak správně tušíte, je v mnohém jedinečná. Toužili jste někdy zcela ztratit hlavu, odpoutat se od země a jen tak se vznášet, a to nejen pouze několik metrů nad zemí, nýbrž třeba také přímo mezi bílými mráčky na krásně modré obloze? Možná se vám to práv prostřednictvím Cloud splní, ačkoliv se nejedná o hru nikterak veselou – hlavní dějová linie totiž vypráví o ošklivé nemoci jednoho chlapce.

CopShot – policejní střelniceCopShot – policejní střelnice    
Hodnocení: 6/10

Od tvůrců hry Cannon se nám dostává dalšího přírůstku do rodiny akčních her. Tentokráte tvůrci vsadili na klasické střílení na terče a využili k tomuto účelu rovnou policejní střelnici. Jestliže máte zájem vyzkoušet si alespoň prostřednictvím počítačové hry, jak si připadají opravdoví policisté při tréninku, máte možnost. V CopShot máte za úkol trefovat terče a pokud možno mířit co nejblíže středu. Čím blíže středu totiž zamíříte, tím větším bodovým obnosem budete ohodnoceni. Před startem střelby si vyberete jednu ze čtyř nabízených pistolí a můžete začít. Princip je velmi jednoduchý. Pouze myší zamíříte na terč a vyšlete ránu. Nyní si ale pojďme přiblížit komplikace. Tou první a bezpochyby snazší je fakt, že musíte trefovat pouze terče červené barvy.

Down to Hell – cesta do peklaDown to Hell – cesta do pekla
Hodnocení: 6/10
Když si přečtete jméno autora hry, příliš her se vám asi nevybaví. No vlastně spíše žádná. Není divu, zahraničních autorů je pochopitelně mnohem více než těch našich, tudíž je jasné, že se nám jejich jména příliš často nezaryjí do paměti a nebo jde o naprosto neznámé vývojáře. V případě autora GoSsE, který je podepsán pod touto hrou bych se přikláněl spíše k druhé variantě. Pokud se však jedná o jedno z jeho prvních dílek, tak je třeba uznat, že se nebude jednat o nějakého žabaře a že také ví, jak hráče zaujmout. No přiznejme si, zajímá nás cesta do pekla? Najdeme ho někde pod zemí nebo na konečné zastávce metra? Možná na to dnes přijdeme...

Robotic Invasion 2 – cesta za svobodou pokračujeRobotic Invasion 2 – cesta za svobodou pokračuje
Hodnocení: 6/10
Greeny v Robotic Invasion 1 došel na konec lesa, porazil závěrečného bosse a nyní ho čeká druhá půlka putování za záchranou svých blízkých a celého světa. Bude muset projít pouští, následně labyrintem pyramidy a nakonec se může utkat uvnitř pyramidy se závěrečným bosem. Jestliže jste si stáhli a zahráli Robotic Invasion 1, nenajdete v následujících několika málo řádcích nic moc nového. Robotic Invasion 2 je klasickým pokračovatelem předchozího dílu. Stále ovládáte vědce Greenyho, který absolvuje cestu, aby osvobodil své přátele a zachránil svět před šíleným doktorem G. Reedym, který chce pomocí svých robotů ovládnout celý svět.

Starship Troopers 2 Fangame – brouci útočí!Starship Troopers 2 Fangame – brouci útočí!
Hodnocení: 5/10
Dle dnes již klasického filmu Paula Verhoevena (jež se nechal inspirovat ještě lepší knihou Roberta Henleina) bylo vytvořeno spousta indie her. Jako jednu z posledních (a kvalitních) jmenujme například Starship Trooper. A proč také ne. Vždyť frenetické souboje chabých lidských skořápek proti milionovým stádům přerostlých chrobáků, komárů a jiné nechutné havěti upoutaly snad každého akčně naladěného diváka. A právě podle nejznámější (a pro mnohé také nejlepší) scény z celého filmu, boje uvnitř základny, byla vytvořena tato jednoduchá střílečka. Princip je jednoduchý. Ovládáte jednoho jediného vojáka, který v rukou třímá obranný kanon. Okolo vás je rozmístěna šestice výbušných barelů a s klepety vstříc se na vás valí nekonečné zástupy brouků. Vaším úkolem je postupně rozstřílet všechny nepřátele a tím ochránit jak sebe, tak barely s benzinem, z nichž vám alespoň jeden musí zbýt. Zápletka jako Brno, hra se ale naštěstí nesnaží nést žádná vnitřní poselství. Zde jde pouze o čistokrevnou akci.

Another Mah Jongg - další Mah JonggAnother Mah Jongg - další Mah Jongg
Hodnocení: 6/10
Sluníčko nám v těchto dnech stále rychleji utíká za obzor a prodlužující se večery jsou tím pravým časem na posezení s přáteli či rodinou nad nějakou společenskou hrou. Pokud jste však od přírody samotářští vlci, možná raději upřednostníte nějakou počítačovou variantu. V tom případě pro vás máme stařičkou čínskou hru Mah Jongg, jejíž vznik je připisován filozofovi Kunfuciovi a její stáří se odhaduje na dva a půl ticíce let. Desková varianta má jednoduchá pravidla a mimořádnou návykovost, tedy dva atributy, díky kterým patří v Číně mezi oblíbené hazardní hry. Bez ztráty koruny si ji dnes můžete vyzkoušet i vy.

Revenge of the Robot: Cats from Mars - kočky z vesmíruRevenge of the Robot: Cats from Mars - kočky z vesmíru
Hodnocení: 6/10
Space Invaders – jedna z velice starých her, které si před mnoha a mnoha lety užívali tehdejší hráči v jednoduché grafice, což však dostatečně vyvažovala příjemná hratelnost. A možná právě díky této vlastnosti si hra zachovala svou tvář až do dnešní doby, kdy je freeware tvůrci stále přetvářena do nových a nových podob. Jednou z nich je také hra s vcelku dlouhým názvem - Revenge of the Robot: Cats From Mars. Ony kočky v názvu hry se nevyskytují jen tak pro nic za nic. Kočky zde totiž sehrají úlohu takřka zásadní – jak totiž zde dokážou, nemusí být jen milujícími domácími mazlíčky, nýbrž také vcelku krvelačnými a nelítostnými potvorami.

Samhain - příběh vskutku strašidelnýSamhain - příběh vskutku strašidelný
Hodnocení: 7/10
Jestliže jste právě zhlédli obrázky ze hry a už se chystáte opustit tuto stránku, věřte že děláte velkou chybu! Připouštím, že Samhain neoplývá zrovna geniální grafikou, která by ohromila skvělými efekty, ovšem na druhou stranu má spoustu perfektních nápadů a byla by velká škoda tuto hru nevyzkoušet. Podívejme se na ni tedy podrobněji. Jedná se o klasickou plošinovou ve stylu Mario, naštěstí se autoři rozhodli zaběhaný styl okořenit spoustou nových a zajímavých nápadů. Do hry tak přibyly nějaké ty RPG prvky jako vylepšování postavičky, trocha těch rozhovorů a překvapivě také jakýsi systém ukládání pozice. To je z mého pohledu obrovské plus, protože dohrát některé díly Maria (nebo se aspoň přiblížit ke konci) bez možnosti ukládat hru bylo podle mě zhola nemožné.

Burokuzu - Breakout po JaponskuBurokuzu - Breakout po Japonsku
Hodnocení: 6/10
Když jsem dnes hledal gamesu k recenzi, narážel jsem neustále na hry, které už u nás na PH vyšly. "Musím na to nějak jinak," řekl jsem si a protože jsem nedávno někde četl, že v Asii vznikají obrovská kvanta her i softwaru a ten často zůstává evropským a americkým uživatelům utajen, vydal jsem se hledat tam. Při svém toulání jsem se dostal na nějaký japonský herní vyhledavač a zjistil jsem ke své veliké radosti, že většina her, které jsem tam našel, u nás na PH dosud není a tudíž je možné je zrecenzovat a nabídnout českým hráčům. Protože mám nejraději arkanoidy (a to ve všech podobách), jeden jsem si tam hned stáhl a rozhodl se ho co nejdříve zrecenzovat. Nese název Burokuzu a společně s asi dalšími dvaceti japonskými remaky původního Arkanoidu (Taito, 1986) byl nabízen jako freeware na jedné z tamních obdob Plných Her.

Autor:
 

Nejčtenější

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Fortnite vládne i na Switchi, hraje ho víc lidí než Maria nebo Zeldu

Super Mario

Nejhranějším titulem na konzoli Nintendo Switch byla v roce 2018 populární střílečka Fortnite. Dokázala porazit i hity...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Najdete na iDNES.cz