Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Týden na PH - nové hry od tvůrců Moorhuhn

  12:00aktualizováno  12:19
V uplynulém týdnu jsme vám na Plných Hrách nabídli zbývající hry v rámci Týdne nostalgie. Šlo o pravé třešničky na dortu v podobě RTS Ground Control, prvního dílu GTA a famózní RPG Ultima IV: Quest of the Avatar. Dále jsme vám nabídli hned tři hry od firmy Phenomedia AG, tvůrců populární série Moorhuhn.

O víkendu dobíhal na Plných Hrách Týden nostalgie, v němž jsme vám nabídli ty nejlepší komerční hry, které byly vydány jako freeware. Zcela zdarma a legálně  si tak můžete zahrát první pokračování série RTS Ground Control, první díl série Grand Theft Auto nebo vynikající RPG studia Looking Glass Ultima IV: Quest of the Avatar. V šestnáctce her se objevily hned tři hry od firmy Phenomedia AG, kterou proslavila série slepičkostříleček Moorhuhn. Na slepici sice narazíte jen v pokračování závodů Moorhuhn Kart 2 XS, ale i zbývající dvě  (simulace fotbalu Crazy Kickers a arkáda Sieben Zwerge) jsou velmi chytlavé a rozhodně by neměly uniknout vaší pozornosti. Za zmínku stojí i nová česká logická hra Brutškvorky, která je zajímavou úpravou oblíbené školní kratochvíle :-) V magazínu přinesl Luboš Havlíček pravidelný měsíční souhrn informací ze světa textovek. V říjnovém dílu vám představí upíří textovku Elizabeth a textovku ze školního prostředí Studentova pomsta. Součástí souhrnu je i původní příběh Fuckstory 3: Gimpl a rozhovor s autorem hry Crypta. V magazínu dále najdete rozhovor s týmem Bioart, který pracuje na adventuře In da school.  

Moorhuhn Kart 2 XS – zastavte někdo tu slepici! Moorhuhn Kart 2 XS – zastavte někdo tu slepici!
Moorhuhn je legenda freeware scény. „Slepice“ zná snad úplně každý a nikomu je netřeba dlouze představovat. Ostatně stačí zapátrat v našem archivu a budete mile překvapeni tím, kolik her na téma moorhuhn najdete. Jednou z těch novějších je i Moorhuhn Kart 2 XS, kterému se budeme na následujících řádcích blíže věnovat. Moorhuhn Kart 2 XS je pokračování stejnojmenné hry, která se u nás na Plných Hrách objevila už před dvěma lety a dlužno podotknout, že i tehdy sklidila obrovský úspěch, což se ostatně dalo čekat. Celý druhý díl by se dal v krátkosti odbýt tím, že se jedná o to samé, co minule, jen to má hezčí grafiku, lepší zvuky a některé nové funkce. Samozřejmě takový suchý popis by byl poměrně hodně krátkozraký, a tak se na hru podíváme pěkně podrobně. 

Trigger – stihnete dojet včas? Trigger – stihnete dojet včas?
Princip Triggeru je v podstatě velice jednoduchý – musíte projet všemi brankami na mapě a to ještě v předem stanoveném pořadí. Na to máte samozřejmě určitý čas, jinak vás ale vůbec nic neomezuje. Volba optimální trasy je čistě na vás, čímž se hodně rozšiřují možnosti jak danou mapu dokončit. Vyplatí se raději jet po klikaté, ale rovné cestě, nebo je lepší zkusit přímý směr přes poněkud hrbolatější terén? Toto dilema budete řešit téměř neustále a jen rozumné řešení vám nakonec přinese vítězství. Nutno podotknout, že s počítačovým protivníkem se ve hře nesetkáte, takže žádné boje o lepší časy se nekonají, porazit musíte pouze časový limit, nic víc. Zajímavou záležitostí v Triggeru jsou „branky“, kterými musíte projíždět. Každý si jistě branku představuje jako dvě tyče, které mohou (ale nemusí) být nahoře něčím spojeny. Zde to ale neplatí, branka je reprezentována jakýmsi poskakujícím kruhem a samotný akt projetí branky je splněn tím, že vjedete větší částí svého vozu dovnitř tohoto kruhu.

Crazy Kickers - fotbalu zdar! Crazy Kickers - fotbalu zdar!
Je tomu teprve několik málo dní co jsme vám přinesli přepracování populární a velice známé pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků, nesmírně známou německou firmičkou Phenomedia AG, která má mimochodem za sebou kupříkladu také slepičí sérii Moorhuhn či Sven. Dnešní hra pochází opět od stejných tvůrců, nicméně je ze zcela jiného soudku. Tentokrát se totiž Phenomedia AG pokusila o fotbalovou simulaci, jichž je na freeware scéně opravdu jako šafránu a navíc jen vskutku malý zlomek lze označit za kvalitní, nicméně těmto velice zkušeným vývojářům se jejich dílko, stejně jako všechny předtím, povedlo. To již ale trochu předbíhám, pojďme se na hru podívat tedy pěkně popořádku. Phenomedia se opravdu činí a ačkoliv vydává jednu hru za druhou, na kvalitě jednotlivých titulů se to ani v nejmenším nepromítne. Zářným příkladem budiž právě dnešní Crazy Kickers, jehož prostřednictvím si trochu virtuálně zasportujeme a to v jedné z nejpopulárnějších her v České Republice – fotbale.

 FEItrix - populární tetris v 3D
FEItrix - populární tetris v 3DPravidla této gamesky myslím každá zná, tudíž je netřeba nijak dopodrobna rozepisovat, snad jen pro pořádek – zpočátku si zvolíte rozměry hrací plochy, které jsou celkově tři. Obecně však platí, čím menší je hrací pole (zejména pak na výšku), tím je hra obtížnější. Naopak čím větší rozměry zvolíte, tím delší dobu u hry strávíte. Shora začnou ihned po zahájení padat kostky rozličných tvarů, s nimiž můžete libovolně otáčet po všech osách. Ve chvíli, kdy je tvar ve vámi požadované poloze stačí zmáčknout mezerník, který jej okamžitě pošle ke dnu. Vašim cílem pak je plně zaplnit celé jedno patro, které v případě, neobsahuje-li ani jedinou mezeru, okamžitě zmizí a vám bude na konto přičten příslušný počet bodíků. Rychlost kostek se neustále zvyšuje a zpočátku vám možná bude také dělat problémy nalezení té správné kombinace tlačítek, abyste dosáhlí vámi poFEItrixžadovaného otočení. Také pohled je dosti chaotický a v 3D hra není ani zdaleka tak přehledná jako v pouhých dvou rozměrech - na to všechno si však díky několika možnostem postavení kamery lze zvyknout.

 KaromatiX - logika s prvky akceKaromatiX - logika s prvky akce
Žánr logických her rozhodně nepatří mezi nejvíce protěžované, o čemž svědčí také v porovnání s akcemi až uboze malý počet titulů. Ona také většina hráčů tyto hry zcela zatracuje, což je vcelku škoda. Je pravda, že většina logických hříček, na něž narazíte, je remakem nějaké již starší nebo se z ní alespoň v něčem inspiruje, ono vymyslet něco nového a neotřelého asi není až tak jednoduché. KaromatiX se však na první pohled tváří jako vcelku originální počin, jež by neměl žádnému milovníkovi logických gamesek uniknout. Hned na úvod však musím podotknout, že KaromatiX není ryzím logickým počinem, neboť obsahuje také jisté prvky akce. S pouhým trápením šedé kůry mozkové si zde totiž ani v nejmenším nevystačíte a chcete-li uspět, bude zapotřebí také velice hbitých reflexů. 

 Nasen Joe - velký hrdina s ještě větším nosemNasen Joe - velký hrdina s ještě větším nosem
Nasen Joe je arkádová gamesa s vesele vypadajícím panáčkem v hlavní roli. Tento hrdina má přerostlý nos a proto mu říkajíNasen Joe Nasen-Joe (die Nase znamená německy nos). Do jeho role se vžijete vy - hráči. A budete se muset pořádně otáčet. Nasen-Joe vyhrál mistrovství světa v Nasen-Ballu, což je to samé jako fotbal, jen s tím rozdílem, že se do míče kope nosem. Jenže to by nebyla počítačová hra, kdyby se ten pohár neztratil a vy ho nemuseli najít. A tak se vydáváte na cestu... Ze začátku je poměrné těžké zvyknout si na odezvu programu na stlačené klávesy. Přesto, že se hra ovládá běžně klasickými šipkami, shiftem a controlem, může se stát, že se dostanete do bodu, kde vám panáček například nebude moci vyskočit či bude nějakým jiným způsobem odmítat poslušnost. Po čase ovšem přijdete na to, kam lézt nemáte, no a poté už půjde hraní snáze. Navíc si zvyknete i na zajímavý způsob likvidace nepřátelského póvlu a pak se pro vás možná stane Nasen-Joe gamesou, od které se jen tak neodtrhnete. Grafika je jednoduchá, ovšem zajímavá. Vypadá jako nakreslená ručně, poté naskenovaná a posléze vybarvovaná, tak jak to bývá běžné například u adventur.

Sieben Zwerge XS - pohádková hra od tvůrců Moorhuhn Sieben Zwerge XS - pohádková hra od tvůrců Moorhuhn
Německá firmička Phenomedia AG se poslední dobou opravdu činí a vydává jeden kvalitní titul za druhým. Po novém díle slepiček zasazeném do nelítostného prostředí Divokého západu jsme tu měli pokračování další neméně slavné série s nadrženým beránkem v hlavní roli, po němž následovala další zajímavá a nesmírně chytlavá arkáda nazvaná Gutertrennung. Nyní se o naši pozornost uchází další dílko, nespadající do žádné z již zaběhlých sérií. Tomu, kdo je v německém jazyce alespoň trochu zběhlý, bude jistě jasné, odkud čerpali němečtí autoři inspirací. On je ostatně také samotný název dosti výmluvný – Sedm Trpaslíků. Ano skutečně, jedná se o přepracování populární pohádky do počítačové podoby, ovšem výsledný žánr není čistokrevná adventura, jak byste mohli očekávat, nýbrž jednoduchá arkáda, která se sice může pyšnit pohádkovou atmosférou, nicméně z příběhu samotného si vzala jen vskutku malý kousek. 

Super Duelling Minivans - i dodávky spolu mohou bojova Super Duelling Minivans - i dodávky spolu mohou bojovat
Akčních her lze sehnat spousta. A tak není divu, že se autoři chtějí co nejvíce odlišit od her své konkurence, a tak mnohdy vznikají tituly hodné zapsání do Guinessovy knihy rekordů. A tak se mezi hrami s velmi bizardními nápady vyskytuje i ta, kterou vám zde nabízím dnes. A tou je Super Duelling Minivans - bojující dodávky. Ačkoliv to není nijak běžné, dodávka vs. dodávka v podstatě není vůbec špatným nápadem. Zkrátka nasednete, a je jen na vás, zda vás zničí soupeř dříve, než vy jeho. A jak ho zničit? Možností je několik. Buďto do něj budete narážet tak dlouho, dokud jej zcela nezlikvidujete. Avšak i v této hře platí jednoznačné fyzikální zákony, a tak při každém nárazu poškozujete i vozidlo svoje. A tak je mnohem jednodušší sebrat bonus ve formě samopalu (či snad kulometu), který se automaticky umísti Super Duelling Minivans na střechu vaší dodávky a kdykoliv z něj můžete střílet na soupeře, dokud vám nedojdou náboje.

Motocross The Force - kvalitní 3D jízda terénem Motocross The Force - kvalitní 3D jízda terénem
"Krajem se rozlehá motorů řev, kupředu letí česká krev, kupředu letí česká krev, muzika burácí..." Tak zní refrén jedné známé písně z tvorby Daniel a Landy a posiluje sebevědomí mnoha motocyklistů. Motocykl, rychlost, nebezpečí a adrenalin, to vše patří neoddělitelně k sobě. Ne nadarmo se pak motocyklistům říká dobrovolní dárci orgánů (zkráceně DDO). Na motocyklu nejste totiž proti úrazu ničím chráněni, a tak každý motocyklista je stále jednou nohou v hrobě. To se vám však u hry Motocross The Force stát nemůže, při hře této hry se totiž nepohnete z tepla svého domova. Hra obsahuje celkem pět levelů. V některých z nich se vyskytnete ve volném terénu, kde bude vaším úkolem projet v co nejkratším čase všechny připravené branky.

Trpaslíci - zastřelte je všechny! Trpaslíci - zastřelte je všechny!
V poslední době již lidé pomalu neví, čím si své pečlivě pěstěné domácí záhonky dozdobit, proto se stále častěji ubírají ke keramickým soškám, jež jsou v hojné míře nabízeny na pokraji rušných cest či na hranicích, kde je největší pravděpodobnost, že potkáte potencionálního zákazníka, který se do vaší keramické blbinky bezmezně zamiluje. Většina z těchto sošek má zpravidla tvar trpaslíků oblečených do pestré červené barvy. Máte již na tuto umělou výzdobu vztek? Zdá se vám, že jde o neskutečný kýč a kdo si jej postaví na zahradu je pro vás člověk bez špetky vkusu? Vybijte si svou zlost v této jednoduché odreagovačce nazvané prostě, leč výstižné – Trpaslíci. Co se stane na několik následujících minut po stažení této maličké gamesky vaším terčem je myslím nadslunce jasné.

Grand Theft Auto – královský dar Rockstar Games Grand Theft Auto – královský dar Rockstar Games
Co se herního obsahu GTA týče, asi není třeba vysvětlovat, oč že vlastně kráčí. Hráč se stává gangsterem ve třech po sobě jdoucích městech a snaží se získat co nejvíce bodů. Způsobů, které k tomu vedou, je celá řada – přejíždění lidí, kradení automobilů, hrátky s policií, ale též plnění úkolů. Ty zadávají anonymní šéfové prostřednictvím telefonních budek a jejich náplň je variabilní – tu sehnat určitý počet vozů, tu zničit cizí gang, tu zařídit bombový atentát… Každý úkol je nejen sám vysoce ohodnocen, ale zároveň po úspěšném splnění znásobí počet získávaných bodů za "obyčejné" zločinné aktivity. Hraní GTA se ale povětšinou skládá spíše z nevázaného řádění v ulicích, honičky s policejními vozy (i ty lze fintou sebrat a získat tak výhodu proti pronásledovatelům), jejichž počet a síla neustále stoupá, naštěstí však lze zajet do speciální garáže, kde získá vozidlo štvance na útěku novou vizáž a poznávací značku. Nezbytností je celá řada skrytých zbraní, bonusů, ale i vozidel (a nevzpomenout v této souvislosti tank by bylo jistě trestuhodné).

Ultima IV: Quest of the Avatar – staňte se spasitelem Ultima IV: Quest of the Avatar – staňte se spasitelem
Ultima, to je jméno, které má zvuk jako zvony katerály Notre-Damme. Přestože tato sága her na hrdiny již nepokračuje a zrušeny byly i MMORPG projekty Ultima Online 2 a Ultima X, dílo Richarda Garriota je stále mezi hráči živé. Sága, kterou započal ještě na konci sedmdesátých let černobílý Akalabeth celkem nabídla devět dílů (poslední Ascension ve 3D grafice a enginu s neuvěřitelnými hardwarovými nároky), k tomu je třeba připočítat několik datadisků, odbočku Looking Glass Studios v podobě kultovních Ultima Underworld 1 a 2 a samozřejmě Ultimu Online – první opravdu masově hraný titul žánru, jenž se dnes nazývá MMORPG. O to příjemnější bylo v době slavného výjezdu Ultimy IX na trh zveřejnění jednoho ze starších dílů jako freeware bonusu pro fanoušky. Ultima IV Jednalo se o Ultimu IV: Quest of the Avatar, což Origin odůvodňoval faktem, že starší díly jsou již příliš zastaralé a prakticky nehratelné. A UIV byla vynikající volba: nemálo fandů série považuje tenhle díl za vůbec nejlepší a nejpropracovanější…

Tetripz - pod vlivem drog Tetripz - pod vlivem drog
Motiv hry Tetris se vyskytoval již na prvních videohrách a patřil mezi jedny z prvních her zpracovaných pro PC. Za desítky let se již objevily stovky klonů, od klasických předělávek, přes 3D zpracování (3D Tetris), až po exotické druhy, kde lze zmínit velmi proslulý eroticky laděný XXX Tetris. A tak se nelze divit tomu, že se autoři snaží vymyslet cokoliv, čím by zaujali. A lidé z Mute Fantasies se rozhodli, že právě jejich tetris se bude lišit od těch ostatních tím, že se jeho grafické provedení bude naoko chovat tak, jako byste právě zcela pod parou civěli do obyčejného tetrisu. Co tedy hra nabízí? Začnu tím co nenabízí. Nenabízí zcela obyčejnou verzi tetrisu, což mě mrzí. Nejslabší drogou je v této hře totiž kofein. Při něm není rozhazování obrazu natolik znatelné, ale s přibývajícími dávkami zažijete, že i kofein je silný stimulant Tetripz a při předávkování bude pro vás velmi těžké orientovat se ve hře. 

Ground Control – parádní RTS nyní pro všechny Ground Control – parádní RTS nyní pro všechny
Ground Control byla ve své době vcelku revoluční strategie a jako jedna z prvních opravdu efektivně i efektně využila kompletního 3D provedení. Její zaměření je čistě taktické, takže se hráči nemusí obtěžovat se stavbou základny a těžbou surovin. Jediné, oč jde, je splnit misi s vybranými jednotkami, přičemž čas od času se povede zabrat klíčový přistávací bod a mateřská loď přinese kýžené a toužebně očekávané posily. Autorům se povedlo vytvořit hru, kde nejde jen o to vyrobit deset nejsilnějších jednotek a poslat je směrem k nepříteli. Každý typ má ve hře své využití a vzhledem k omezeným zdrojům je třeba využívat je s rozumem. I ztráta nejslabšího pěšího pluku může být rozhodující, ne vždy se vyplácí nasadit tanky s největšími kanóny, ne vždy je ideální volbou letectvo… variabilita je zaklínadlo většiny vývojářů v tiskových materiálech, Ground Control je ale jednou z mála her, jež jí opravdu disponuje – a je to jednoznačně ve prospěch hratelnosti, která je vynikající.

It Came from the Desert – zkáza přišla z pouště It Came from the Desert – zkáza přišla z pouště
It Came from the Desert je obrovskou klasikou a vedle středověké strategie Defender of the Crown dost možná i vůbec nejproslulejší hrou týmu Cinemaware. Žánrově stěží zařaditelné dílko boduje fantastickou atmosférou, hratelností a nečekanou nelinearitou. A protože Cinemaware se nechovají ke svým zapáleným fanouškům nikterak macešsky, mají Plné hry možnost přinést vedle již zmiňovaného Defendera i právě filmovou akci s adventure a strategickými prvky v rámci svého týdne nostalgie. Pozor ale: licenční podmínky nedovolují umístit hru lokálně na náš server, takže stažení je možné jen na stránce autorů. Tam navíc musí být žadatel o vlastní kopii zaregistrován (to je naštěstí rychlá operace obnášející vyplnění formuláře a přečtení jednoho potvrzovacího mailu). 

Brutškvorky - originální piškvorky Brutškvorky - originální piškvorky
Kdo by neznal klasickou hru hojně provozovanou zejména ve školských ústavech v některé z nudných hodin – piškvorky. Ony, stejně jako další velice populární lodě, se dočkaly již mnoha volně šiřitelných přepracování, ovšem ve většině případů se nejednalo o žádná vysoce kvalitní dílka, spíše o pouhé podprůměrné počiny s jednoduchým zpracováním a slabou inteligencí počítačem řízeného protivníka. Za těch několik desítek let existence se však již původní koncept této hry dozajista okoukal a přehrál, tudíž je ten správný čas, aby se objevily piškvorky nové, obohacené novými nápady – a tímto svěžím vánkem jsou právě ryze české Brutškvorky. Brutškvorky se nepyšní pouze povedeným grafickým kabátkem a příjemnými zvuky, ony výše zmiňované změny jsou daleko hlubší. Přepracován byl prakticky celý koncept, pouze základní myšlenka zůstala zachována. Proti sobě stojí dva protihráči – Koláček (hraje s kolečky) a Křižák (ten zase s křížky), přičemž je možné, abyste hráli jak proti počítači, tak i živému protivníkovi.

Autor:
  • Nejčtenější

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hon na čarodějnice? O hře ze světa Harryho Pottera už se nesmí ani diskutovat

Známá herní diskusní fóra ResetEra zakázala jakoukoliv diskusi o připravované hře Hogwarts Legacy ze světa Harryho...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zima je tady. Poznáte hry zasypané sněhem?

Letošní zima je mimořádně teplá a pokud se chceme dosytosti vydovádět ve sněhu, musíme se uchýlit buď do zahraničí,...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Také druhý díl seriálového hitu The Last of Us na HBO zlomil rekord

Seriál The Last of Us, který vznikl podle slavného playstationového hitu, zlomil po odvysílání druhého dílu další...

Prohlédněte si úžasné vychytávky z budoucnosti, které zřejmě nepotřebujete

Veletrh CES tradičně přiláká do amerického Las Vegas zájemce o nové technologie, a to včetně hráčů. Mezi letošní...

A je to tady, mám na Epicu víc her než na Steamu. Dohrál jsem jedinou

Digitální obchod s hrami Epic Store koncem loňského roku oslavil čtvrté narozeniny. Zpočátku nenáviděná platforma se...

Můžete se začít těšit. Seriál The Last of Us odstartoval skvěle

Viděli jsme první díl očekávaného seriálu The Last of Us ještě před oficiálním startem. Ačkoliv je na verdikt ještě...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice, je v ohrožení života

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Nahota dospívajících? Film Modrá laguna by dnes neprošel, míní Shieldsová

Brooke Shieldsová zavzpomínala na natáčení slavného snímku z roku 1980 s názvem Modrá laguna. Podle sedmapadesátileté...