Týden na PH - návrat Turricana

  12:00aktualizováno  12:16
Chcete si zavzpomínat na starého Turricana? Tento týden k tomu budete mít příležitost u velmi povedené předělávky Hurrican. Mimo prověřenou klasiku si můžete zdarma stáhnout také několik originálních experimentálních her.

Hra týdneHurrican - bláznivá akční hopsačkaHurrican - bláznivá akční hopsačka
Hodnocení: 8/10

Říká vám něco název Turrican? Pokud ne všimnete si jistě minimálně jasné podobnosti názvu s označením dnešní freewarovky. Ti bystřejší pak jistě vydedukovali, že Turrican je starší hrou, která se dočkala moderního kabátku s lehce pozměněným názvem. A ten se mimochodem podařil snad až nad očekávání. Hurrican je akční arkádovkou, v níž právě akční prvek převažuje mnohonásobně nad tím hopsačkovým. Ačkoliv budete v rozmanitém futuristickém světě potkávat celou řadu plošinek, jejichž překonávání je nezbytné, většinu herního času vám zaplní likvidace nepřátelských jednotek, která probíhá v poměrně hektickém tempu. 


Riesling - kouzlo jednoduchostiRiesling - kouzlo jednoduchosti
Hodnocení: 8/10

Jak napovídá jednoduchá tabulka s hodnocením, Riesling není nikterak převratným projektem, ba co více, nepřináší ani špetku originality či nových herních rysů. Ostatně co byste od vesmírné akce čekali... Ta dnešní navíc nedisponuje zrovna nejzajímavějším zpracováním, právě naopak. Jednoduché tvary a pofidérně namíchané odstíny možná odradí nemálo herních nadšenců. Nehledě na to, že ani herní koncept příliš originality nepobral. Celý herní svět je rozčleněn do menších úseků, tedy klasicky levelů. Ty mají lehce vystupňovanou obtížnost, žádné zapeklitosti ale zase nečekejte. Hratelnost se totiž od začátku do konce ponese na téměř stejné hladině, což si rozhodně není radno připisovat na seznam kladných vlastností hry.
 

Zen Bondage - drsná lekce svazováníZen Bondage - drsná lekce svazování
Hodnocení: 7/10

Na Zen Bondage jsem narazil na jednom serveru, který se prakticky výhradně věnuje oceňování freeware a shareware her. Dívá se přitom nejen na hry jako celek, ale i na jejich jednotlivé složky. Proto je často oceněn i jinak komplexně nedotažený projekt. Zen Bondage je hodně o pocitech a technologickém zpracování. Celkově však patří na demoscénu, protože některé prvky nejsou pro hru typické. Je zvláštní, jak se třeba zažilo, že po splnění nějaké levelu hráč očekává odměnu v podobě třeba jásotu, nápisu "you are winner" nebo minimálně nabídky dalšího hraní. Zde zůstanete decentně zděšeni, protože po splnění úkolu se naprosto nic nestane. Na druhou stranu, proč ne? Vždyť jde o logickou hru a celý koncept nahrává tomu, že se kdykoliv můžete jednoduše vrátit na začátek a zkusit jiný postup. Pak je logické, že vám na konci zbyde určitý výsledek práce, který splní požadavky, ale přesto dostanete možnost se vrátit a zkusit celý postup jinak a třeba úsporněji.

Affliction - svatá pravdaAffliction - svatá pravda    
Hodnocení: 3/10

Jak brilantní sebeironie. Myslím, že je skoro škoda namáhat se s recenzí, když se hra vlastním názvem tak skvěle ocejchovala. (Pro ty méně bystré, či angličtiny neznalé, "Affliction" znamená v překladu "utrpení".) Ale to není, sakra, žádné umění vydat zmetek, pojmenovat ho zmetek a pak se tvářit:, "Co děláte, vždyť jsme říkali, že je to zmetek." Ne, to není umění, to je rafinovaná metoda jak recenzentům kazit odpoledne, hráčům podvečer a sobě ráno. (Nevěřím totiž, že po stáhnutí této hry, někdo autoru, Anrewu Barontiniovi, nenakálí před dveře.) Buď jak buď, je mou prací seznámit herní publikum i s výtvory takového ražení â tedy hurá na to! Co si budeme povídat, Affliction je hra natolik jednoduchá, že není třeba k ní vymýšlet příběh, ona sama jej ani nenabízí, s trochou imaginace si však vybavte situaci, že jste se octili v podivném labyrintu, jenž usiluje o váš život všemi možnými prostředky jako jsou led, děla, lasery, no a to je vlastně vesměs všechno.

Gyro Phyter - akce s prvky strategieGyro Phyter - akce s prvky strategie
Hodnocení: 7/10
Breakout či chcete-li Arkanoid patří k těm nejjednodušším a nejklasičtějším počítačovým hrám, s nimiž se musel setkat snad každý počítačový hráč. Ačkoliv frekvence nově vydávaných přepracování již zdaleka není tak velká jako tomu bývalo dříve, stále se najdou nějaké ty úspěšné pokusy, jako je třeba ten dnešní. Super Breakout 2007 je více-méně klasickým remakem staré známé hry, který si navzdory slovíčku â??superâ?? v názvu nelade téměř žádné inovativní cíle. Nulový počet nově vložených prvků možná někoho zamrzí, na druhou stranu je třeba kladně ohodnotit zpracování již existujících prvků, což vyúsťuje v poměrně svěží a návykovou hratelnost, která je v případě Arkanoid her klasickou výbavou.

FleaFall - soupeřící blechyFleaFall - soupeřící blechy
Hodnocení: 9/10
Po záplavě ukrutně neoriginálních skákaček a stříleček se mi dostala do rukou úplně odlišná hra. FleaFall si mne získal nejen svojí originalitou, ale také výbornou hratelností a parádní grafikou. Pojďme se na tento skvost tedy podívat blíže. Hrát budete za titěrnou blechu, kterou na obrazovce sotva uvidíte. Vaším úkolem bude stát se nejlepší blechou v bleším království a toho dosáhnete tím, že vyhrajete soutěž ve skákání. V každém kole na vás čeká několik bleších soupeřů a společně usilujete o speciální kouli. Koule se po startu levelu objeví na náhodném místě a vy k ní musíte co nejrychleji doskákat a sebrat ji, než se to podaří vašim soupeřům. Jakmile kouli seberete, objeví se na jiném místě na hrací ploše a hon začíná nanovo. 

Plasma Warrior - krásná retro hopsačkaPlasma Warrior - krásná retro hopsačka
Hodnocení: 7/10
Vítej veliteli! Tvá loď právě přistála v pro tebe doposud neznámém světě, který se na první pohled zdá poměrně přátelský. Zatímco se prozatím nacházíš v útrobách obžří vesmírné lodi, zanedlouho její teplo opustíš. Ona tě totiž vyplivne do okolního na pohled značně jednoduchého a neobydleného prostředí, které se zanedlouho ukáže vším, než ne příjemným místem k životu. Oblast pracovaná v Plasma Warrior je totiž blíže nespecifikovatelné vesmírné místo, které máte za úkol prozkoumat. Na první pohled je postřehnutelný jasný úmysl autora přiblížit hru co nejvíce dobám minulým, tedy zpracovat moderní a zajímavou hru, zabalit ji však do skvěle vypadajícího a atmosférického retro kabátku, což se docela podařilo.

E.V.E.X. - klasická 2D arkádaE.V.E.X. - klasická 2D arkáda
Hodnocení: 8/10
Alieni se vrátili. Po kolikáté už, ptáte se? Těžko odpovídat, prostě jsou zpět a vy s tím musíte klasicky něco dělat. Chopíte se tedy rychlopalné zbraně a vyrážíte na strastiplnou cestu, na jejímž konci budete oslavování jako hrdinové a spasitelé lidstva. Nebo skončíte v žaludku některé z nepřátelských potvor. To už záleží na vás. E.V.E.X mě nejdříve nemile překvapil svým poměrně dlouhým loadováním a po drahné chvíli jsem si už myslel, že se hra vůbec nespustí. Nakonec jsem se však ocitl v jednoduchém menu a mohl začít hrát. Hrajete za zeleného mužíčka s mocnou rychlopalnou pistolí a prodíráte se nástrahami levelu. Klasicky na vás čekají menší i větší propasti, které budete muset přeskočit, jakási obdoba lávy, tedy místa, na které nesmíte skočit a v neposlední řadě se postavíte tváří v tvář nepřátelům. Stačí na ně z dostatečné vzdálenosti použít vaši pistoli a bude po starostech.

Paroxysm - v bludišti smrtiParoxysm - v bludišti smrti
Hodnocení: 6/10
Jak jste se dostali do bludiště smrti, to se pravděpodobně nikdy nedovíte. Neoddiskutovatelným faktem zůstává, že jste v něm a musíte co nejrychleji pryč. Berete tedy nohy na ramena a snažíte se cestou neztratit příliš mnoho krve. Před hraním si vyberete obtížnost a jde se na věc. Podle vybrané složitosti máte k dispozici daný počet životů. Pokud jste sebevědomí hned na začátku a zvolíte pouhý jeden život, legrace vás velmi brzy přejde. Po krátkém tutoriálu vás průvodce opustí a veškerá zodpovědnost leží na vašich bedrech. A věřte mi, že ji nebude málo. V labyrintu na vás číhá velké množství různě kombinovaných překážek. Půjde o pohyblivé pily v zemi nebo uchycené na tyčích, pasti na medvědy, propasti s bodáky, střílející pistole, padající stěny a další chuťovky. Samostatně se dají poměrně dobře překonat, ale pokud se jich na jednom místě nachází více, situace se hodně ztíží.
 

Forbidden.exe - pustíte si mě do počítače?Forbidden.exe - pustíte si mě do počítače?
Hodnocení: 7/10
Před nedávnem jsme vám nabídli na PH hříčku Crayon Physics. Setkala se s pozitivními ohlasy, i když svým rozsahem spíše připomínala nějaké ochutnávkové demo. Dnes zde máme další povedený kousek od stejného autora. Také Forbidden.exe je součástí projektu Experimental Gameplay, jenž nastiňuje nové herní principy a přístupy ke tvorbě her. V rámci projektu platí heslo "co hra - to originál", mnohdy můžeme dodat i herní perla. Bohužel jde stále o experimenty, takže hry jsou krátké a obsahuje pouze několik kol, v nichž se však soustředí maximální zážitek. Nejinak tomu je i dnes a zážitek je o to větší, že Forbidden.exe v sobě kombinuje prvky hororu a počítačového sarkasmu. Vydáme se do útrob vašeho počítače, kde se úhlavní nepřítel gamesky prokáže jako škodlivý virus, bude požírat soubory, zavraždí pod vlivem velkého modrého E nebohý Firefox, ze své neschopnosti se nám vyznají i soubory PDF.

Chao World DX - tentokrát o samotěChao World DX - tentokrát o samotě
Hodnocení: 4/10
Po spuštění titulu na vás čeká dvojice obrazovek hlavního menu a pak již samotné hra. Bez jakéhokoliv nastínění příběhu, natož vysvětlení cíle, kterého má hráč dosáhnout, se poučeni o ovládání z readme souboru, pouštíte do zdolávání úrovní, ovládaje postavičku Chao, těm herně vzdělanějším, jistě známou ze série titulů pod hlavičkou Sonic. V principu jde vždy o to přeskákat množství plošin a nepřátel k bedně s klíčem od východů z jednotlivých úrovní. Jako ozvláštnění, jste pak ještě nuceni získávat různé typy plodů, kterými je poté možno rozbíjet zábrany limitující v pohybu po úrovni, či zabíjet nepřátele. Nechybí ani bonusy jako hvězdy, či různobarevné krystaly rozmetané všude po světě, nesloužící ale k ničemu jinému, než navýšení skóre a hráče mého naturelu, tedy nechávající zcela chladnýmâÂŚ Při pádu do jámy či kontaktu s nepřítelem, kaktusem atd. hráč okamžitě umírá, nezačíná však ale od prvního, nýbrž toho levelu, v němž skončil. Titul se tak stává přístupný nejen tvrdým plošinovkářům, ale i těm, kteří s tímto žánrem dosud nepřišli do styku a jim je snad svou koncepcí i určen.

Autor:
 
Témata: Firefox, Hesla, Medvědi, Virus

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Streamer nečekaně obdržel během svého vysílání jeden a půl milionu korun

Fortnite Dance

Fanouškovské příspěvky populárním streamerům se obvykle pohybují v hodnotě jednotek dolarů. Žádný div, že si hráč s...

Hrou roku 2018 je Red Dead Redemption 2, bodoval i český Kingdom Come

Red Dead Redemption 2

Je dobojováno. Hlasování ve všech deseti tematických anketách je uzavřeno, pojďme se podívat na výsledky. Hrou roku...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Ace Combat 7: Skies Unknown je i přes pár neduhů letecké eso

Ace Combat 7: Skies Unknown

Co se leteckých arkád pro konzole týče, série Ace Combat vždy platila za jedničku. Je tomu tak i u sedmého dílu?

Další z rubriky

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

KVÍZ: Jak dobře znáte zvířata z počítačových her?

Kvíz

Vyzkoušejte si, nakolik se orientujete ve světě virtuální fauny. V našem kvízu najdete ta nejslavnější zvířata napříč...

Nejočekávanější RPG roku 2019

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo...

Letos nás sice nečeká žádná pecka velikosti Kingdom Come: Deliverance nebo Falloutu, ale ani tak si fanoušci her na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz