Týden na PH - krvavá akce v džungli

  12:00aktualizováno  9:02
Hrou týdne se stala originální arkáda s dechberoucí atmosférou ViVid Conceptions. Přímočařejší hráče však zaujme spíše česká akce Kravavá mise, odehrávající se v džungli, nebo replika historické bitvy u Fort Bagarre.

Hra týdneVivid Conceptions - synonymum perfektní hratelnostiVivid Conceptions - synonymum perfektní hratelnosti
Hodnocení: 9/10

Tým Vertigo games nás už nějaký ten pátek zásobuje originálními a vcelku kvalitními tituly (Helicopter Cacophony, Liquisity nebo The sandbox of God). To nejlepší z jejich tvorby však přichází až nyní. Vivid conceptions je kousek, který vás zaručeně pohltí svou dechberoucí atmosférou a originálním pojetím. Příběh začíná ve velmi vzdálené minulosti. Ještě dlouho předtím, než se na Zemi nadechl první člověk, byla naše planeta osídlena malými tvorečky, jejichž domovina byla takřka celá zaplavena stvořeními, která ze všeho nejvíc připomínají mravence. Hra vás situuje do role jednoho z řad utiskovaných tvorečků s cílem navrátit vše do původního stavu. Ze začátku jste jen takový kousek bezbranné hmoty, ale postupem času budete získávat stále další a další schopnosti, které vám pomohou zdolat nejednu překážku.


Unwind Logic Puzzle - netradiční puzzleUnwind Logic Puzzle - netradiční puzzle
Hodnocení: 6/10

Občas se mi dostane do rukou hra, která disponuje cennou vlastností - originalitou. Nejinak je tomu i v případě Unwind Logic Puzzle. Puzzle je v názvu hry trochu zavádějící. Spíše se jedná o pohodovku u které si mozkové závity nijak nepřemůžete, ale poměrně slušně se zabavíte. Vysvětlit koncept hraní Unwind Logic Puzzle je poměrně složité. Na hrací ploše vidíte velké množství různobarevných dílků. Vaším úkolem je najít stejně barevné dílky, které spolu sousedí. Pakliže se vám to podaří, můžete na ně kliknout, čímž si je označíte a v dolní části obrazovky se vám zobrazí skóre, které za tyto dílky získáte. Pakliže jste s body spokojeni, stačí kliknout ještě jednou, přičtou se vám body a na jedenácti hodinách se vykreslí šedivé dílky.

Super Luigi World 2 - Mario přes kopírákSuper Luigi World 2 - Mario přes kopírák
Hodnocení: 7/10
Super Luigi World 2 se bude hodit do krámu především všem fandům sérií Maria. Jestliže byste totiž hledali odlišnosti na arkádách s Mariem a Super Luigi World 2, našli byste jich jenom opravdu poskrovnu. Hrajete za Luigiho a za úkol máte proskákat přes všechny nástrahy daného levelu na jeho konec, abyste mohli postoupit do levelu dalšího, kde se bude celá situace opakovat. Jako v takřka každé 2D skákačce se setkáte s propastmi, padajícími povrchy a různorodými potvorami. Jestliže znáte Maria, budete znát i všechny nepřátele, na které při hraní Super Luigi World 2 narazíte. Bude se jednat o různé čertíky, želvy nebo také masožravé rostliny. Cestou sbíráte mince, za které se vám navyšuje skóre. Důležitá je velikost a barva Luigiho.

http://plnehry.idnes.cz/mr-pratt-2-vycistete-dum-od-nemrtvych-dsv-/Clanek.aspx?c=A060517_092927_bw-plneHry-akcni_bwMr.Pratt 2 - vyčistěte dům od nemrtvých    
Hodnocení: 8/10

V případě, že byste některé hry chtěli přímo zaškatulkovat co se týče žánru, ocitli byste se dost možná v koncích – u mnoha počinů je to totiž takřka nesplnitelný úkol. Vždyť vezměme si takovou hopsačku kde se prolíná akce s prvky arkády a třeba i nějakými těmi drobnými vylepšeními v podobě RPG prvků. Stejně těžké je začlenit počin stylu Mr. Pratt 2, jež v sobě snoubí jak akci, lehce možná i arkádu spolu s logickými prvky, neboť pouhým bezhlavým kropením nebohých nepřátel byste zde rozhodně neobstáli. Hlavním hrdinou pak je trochu baculatý, ovšem rozhodně sympatický vysloužilý učitel chemie, který nyní žije v sídle obrovských rozměrů, o možná až přílišném počtu pokojů, což sebou vedle několika málo výhod v podobě nikdy nedocházejícího místa nese i několik nesporných protikladů. Ty se stávají skutečností právě v druhém díle této logicko-akční hry. 

Hostile Skies - vzdušná přestřelkaHostile Skies - vzdušná přestřelka   
Hodnocení: 4/10

Předem je nutno říci, že Hostile Skiesa je hrou poměrně starou, což se také podepisuje na její kvalitě. Pakliže však patříte k fandům všech 2D střílecích arkád, a nevadí vám retro styl, dost možná vás Hostile Skiesa zaujme. Po startu bez zbytečných okolků a průtahů usedáte do vrtulníku a začíná bitevní vřava. Nalétávají na vás nepřátelská letadla a snaží se vás sestřelit. Pakliže vás zasáhnou svými střelami, ubere se vám zdraví a stejně dopadnete, pokud se s letadly srazíte. Musíte tak dobře manévrovat, a také samozřejmě opětovat střelbu. Nábojů v kanónu máte neomezeně, ale v jednom sledu můžete vystřelit pouze dva náboje. 

Astariel - originální a návyková střílečkaAstariel - originální a návyková střílečka
Hodnocení: 8/10
Při vyslovení pojmu „vesmírná střílečka“ se mnohým před očima automaticky objeví raketka, na černém pozadí, které bez ustání scrolluje zprava doleva a vaším úkolem není nic jiného, než pobít stovky nepřátel. Není se co divit, vždyť v případě, že byste se chystali většinu her do této kategorie spadajících prozkoumat, narazili byste právě na hry s podobným, ne-li dokonce nachlup stejným konceptem. O to příjemnějším překvapením je hra jako právě Astariel. První pohled na obrázky by vás totiž mohl utvrdit v tom, že nic převrateného nenabízí – ovšem opak je pravdou. Opět se tedy ocitáme v útrobách malé vesmírné loďky a to v nekonečném vesmíru – již první změnou v zaběhlém konceptu pak je fakt, že se nepohybujeme horizontálně, nýbrž vertikálně s tím, že uhýbat je možno samozřejmě také do stran.

Invaders - klasika v novém kabátěInvaders - klasika v novém kabátě
Hodnocení: 7/10
Space Invaders asi netřeba představovat. Invaders je jejím dalším z mnoha pokračovatelů. Na rozdíl od jiných se ale nerozhodl pouze svého staršího a o dost slavnějšího brášku zkopírovat, nýbrž se nebál přidat několik příjemných novinek. Klasicky usedáte do vesmírné rakety a sestřelujete velké množství menších raketek a létajících talířů, které se k vám pomalu přibližují z horní části obrazovky. Nepřátelé po vás také střílejí, takže budete muset manévrovat. Občas se na hrací ploše objeví speciální létající talíř, který když trefíte, vám dodá mohutnou palebnou sílu. Sice jenom na omezenou dobu, ale i tak se tato výhoda ve hře citelně projeví. Vaše vesmírná loď se skládá ze tří částí. Pakliže vás nepřátelé zasáhnou, jedna z částí je zničena. Jakmile přijdete i o třetí část, hraní pro vás končí. 

Krvavá Mise - zachraňte své přátele v džungliKrvavá Mise - zachraňte své přátele v džungli
Hodnocení: 7/10
Český nezávislý tvůrce Tatko přišel teprve chvíli po samotném ohlášení bezejmenné hry s její finální verzi, která je již v současnosti k dispozici každému milovníkovi freeware her bez rozdílu. Spolu s vydáním se pak naskýtá otázka – nebude Krvavá Mise trpět chybami Tatkových minulých her, které natolik srážely hratelnost, že si z recenzí odnášely mnohdy menší hodnocení, než byste očekávali. Pro mnohé potěšující informací na úvod pak je, že se opět jedná o akční hru. Tentokráte jejím prostřednictvím nezavítáme do vesmíru ani jiných nepravděpodobných míst, nýbrž do husté neprostupné džungle, kterou hned vzápětí vystřídá zasněžená pláň a mnoho několik dalších prostředí. Právě tento aspekt patří rozhodně mezi samotné klady hry – nebudeme se totiž muset koukat na neustále stejně prostředí, nýbrž se nám bude na pozadí promítat celá řada rozličných a mnohdy až netradičních kousků.

Crazy Bumpa - kulička na trampolíněCrazy Bumpa - kulička na trampolíně
Hodnocení: 6/10
Francouzský autor pod přezdívkou Kochon se zaměřuje především na tvorbu arkádovek, Crazy Bumpa je potom již třetí hrou, ve které ovládáte nějakým způsobem kuličku. První dvě měly hodně blízko k Trail Blazeru, tentokrát však kulička supluje roli arkádové postavy. Skákající hrdinku máte za úkol provést daným levelem, vysbírat cestou všechny zelené diamanty, po čemž vás ještě čeká cesta k exitu,většinou umístěném někde na začátku. Jednotlivé levely tvoří víceúrovňové plošinky vymezené ve všech směrech jakýmisi pružnými deskami. Mimo chození do strany můžete s kuličkou už jen vyskočit. Pak si ji vezmou na starost okolní desky, jež se dokáží různě zprohýbat a kuličku odrážet zase zpět. Tento podivný a tak trochu náhodný pohyb je vlastně základem celé hry. Ani po delším hraní se mi nepodařilo najít stoprocentní recept a mít kuličku zcela pod svou nadvládou. 

Beautiful World - japonská vesmírná akceBeautiful World - japonská vesmírná akce
Hodnocení: 7/10
Pokud byste se odhodlali k porovnání nějaké té vesmírné střílečky z našich končin či ameriky s Japonským počinem, jistě byste došli k zajímavým výsledkům. Ačkoliv totiž obě hry spadají do prakticky stejné žánrové kategorie, jedná se jak po vizuální tak i hratelnostní stránce o naprosto odlišné dílka – v případě, že tedy někdo holduje těm klasickým a dá se říci jednoduchým, rozhodně se mu nemusí zalíbit akční hra z Japonska – ostatně stáhněte si Beautiful World a posuďte sami.  Na úvod nečekejte žádné rozsáhlé menu s širokými možnostmi volby a úpravy samotné hry – autoři si pro vás přichystali pouze dvě možnosti, přičemž ta první vás vyhodí okamžitě do první stáže hry, druhá naopak Beautiful World ukončí. 

Plasma Pong - vizuální hodyPlasma Pong - vizuální hody
Hodnocení: 7/10
Pokud dáváte přednost klasice v novém kabátu, zbystřete. Plasma pong je přepracovaným Pongem. A je přepracovaný opravdu hodně. Především upřednostňuje vizuální stránku, čímž mi hodně připomněl Particulation. Před spuštěním si můžete vybrat hru proti počítači, zvolit souboj s kamarádem na jednom počítači (internetové hraní bohužel podporováno není), a nebo vyzkoušet speciální mód. Speciální mód je spíše než hrou ukázkou vizuálních možností celé hry. V klasické hře ovládáte desku a snažíte se protihráči vstřelit balónkem gól. Toho docílíte, pakliže míček zmizí za soupeřovou deskou. Jakmile se vám to podaří, postoupíte o jeden level výše. Soupeři jsou ve vyšších levelech pochopitelně rychlejší a hůře se porážejí. 

 Paralympix - sportovec na vozíčkuParalympix - sportovec na vozíčku
Hodnocení: 5/10
Když se jednou za čtyři roky koná olympiáda, znamená to, že celosvětoví příznivci sportu usednou k televizím případně dojedou přímo do místa konání, aby mohli padající světové rekordy a úžasné sportovní výkony vidět za nekřesťanské peníze na vlastní oči. S podobnou celosvětovou šíleností se však již nesetkává paralympiáda, která by i mohla být pro mnohé na pohled zajímavější. Ve stejných disciplinách jako zdraví sportovci se zde utkávají lidé, jež shodou nešťastných náhod jsou připoutáni na vozíčku či jinak hendikepovaní – i přes to se však nehodlají sportu vzdát a bojují minimálně se stejným nasazením jako jejich kolegové na klasické Olympiádě. A právě příběh jednoho takového sportovně založeného vozíčkáře vypráví jednoduchá hříčka Paralympix. Ten ač je připoután na křeslo hodlá bojovat a překonávat své možnosti hned ve třech nabízených disciplinách – a vy mu k tomu budete muset pomoct.

 Last Stand at Fort Bagarre – ve službách cizinecké legieLast Stand at Fort Bagarre – ve službách cizinecké legie
Hodnocení: 6/10
Služba na odlehlé základně uprostřed země nikoho, tak nějak vypadá krutá realita každého vojáka v cizinecké legii. Nebo si ji aspoň takhle představují autoři dnešní hry. Ocitnete se v pevnosti uprostřed pouště a celý příběh začíná ve chvíli, kdy je Vaše pevnost pod útokem. Zvuky boje Vás probudí a tak nezbývá než zjistit, co se vlastně děje. Rychle popadnete svoji pušku a běžíte nahoru na věž ke kapitánovi, cestou kosíte útočící Araby a snažíte se přežít. Když se Vám podaří probít až k veliteli, zjistíte, že situace je ještě horší než se zdá. Přežila jen malá část posádky pevnosti – vy, velitel a pár statečných vojáků. Čelíte obrovské přesile a jediná šance jak z této svízelné situace vyváznout je zavolat posily.

 

 Not just another fucking space shooter - originální střílečka?Not just another fucking space shooter - originální střílečka?
Hodnocení: 5/10
Not just another fucking space shooter – rozhodně netypický a rovněž dlouhý název pro freeware hru, jež ostatně o celém tomto projektu prozrazuje mnohem více, než byste mohli dost možná očekávat. Pokud bychom brali název doslovně, bylo by jasné, že se jedná o vesmírnou střílečku, naprosto se vymykající současným standardům překypující originalitou. Stačí však pouhý pohled na okolní obrázky či několik málo sekund ve hře abyste se utvrdili v tom, že z minulé věty je pravdivá tak akorát definice „vesmírná střílečka“. Zbytek pak každopádně autoři brali s pořádnou porcí nadsázky a ironie a tak je třeba brát prakticky celou hru. Ta nabízí klasicky ničím netušený vesmír, viděný pohledem zboku, přičemž celá herní plocha klasicky scrolluje konstantní rychlostí zprava doleva, což mimochodem znamená, že si nebudete moci ani na malou chvíli oddechnout.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

Dvanáct nejlepších herních love story

Assassin’s Creed: Origins

Že láska a milostné pletky ke hrám patří, bereme dnes už jako samozřejmost. V našem článku jsme se pokusili vzpomenout...

Najdete na iDNES.cz