Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Týden na PH - herní záplava z Čech

  12:00
Pouze jedna zahraniční a hned šest českých her se nám uplynulý týden sešlo na Plných Hrách. Máte-li tedy rádi hry v naší mateřštině či pokud nevládnete cizím jazykem, čtěte dále, protože určitě nebudete litovat.

Calsoon 2: The Legend of Looncalsoon - kouzelné tepláky
Calsoon 2Všichni, co máte rádi adventury, zpozorněte, protože jste-li opravdovými milovníky tohoto dnes hodně zanedbávaného a podle některých také mrtvého žánru, mohla by se vám líbit hra s poměrně dlouhým názvem Calsoon 2: The Legend of Looncasoon. Jak v recenzi napsal náš adventure-guru Tomus, tato hra byla loni nominována hned v šesti kategoriích AGS Awards, což hodně svědčí o jejich kvalitách. Z původních šesti nominací sice vytěžila pouze jednu cenu za zvukové efekty, ale i tak by neměla uniknout vaší pozornosti. Příběh vás staví do role chlapce jménem Tork, který byl jednoho dne teleportován na podivný ostrov, kde řádí krutá zima a třeskuté mrazy. A on jako na potvoru nemá kalhoty! Vaším úkolem samozřejmě nebude nic jiného, než se z ostrova dostat zpátky domů, ale nebude ro rozhodně snadné. Více vám z příběhu neprozradím, co vám ale mohu potvrdit, je věc, že tato gameska je plná humoru a často se u ní přistihnete, že se smějete od ucha k uchu (tedy, pouze za předpokladu, že umíte anglicky :o). Výsledný dojem skvěle dotváří pěkná grafika a ani zvuky a hudba nijak nezaostávají - postavy jsou nadabovány (!) a muzika je výtečná. Sice má hra trošku větší velikost, ale pokud si ji stáhnete, jistě nebudete litovat. 

AntiAmerikaAntiAmerika - konec veškerému příkoří
Již samotný název vám asi napoví, proti jaké zemi se staví tato hra. Jistě všichni víte, co se v minulosti dělo na Středním východě a kdo celou (prý) dnes již ukončenou válku s Irákem začal - ano byly to Spojené státy. Čeští autoři z týmu PodVlivem, s nimiž jsme vám mimo jiné přinesli tento týden rozhovor, se na celý konflikt rozhodli zareagovat po svém vydali tuto hru, jíž chtějí vyjádřit svůj postoj proti válce a ukázat na její nesmyslnost. Hra se ovládá kompletně myší a pod vaše velení se tu dostane malá vesmírná raketka reprezentující dobro - USA, která se vydává na svou cestu vesmírem a ničí ostatní "špatné" planety. Jednou narazí na planetku jménem GodLair DC, kde je koncentrováno zlo celého vesmíru. A vaším úkolem bude se k planetce probít přes všechny nástrahy a zničit ji. Zpracování hry mi přijde poměrně slabé, ale cením si alespoň nápadu a malé velikosti, neboť je hra napsána v Javě. 

Fight Arena - boj muže proti muži
Fight ArenaVšem bojovně založeným jedincům lze doporučit hru jménem Fight Arena. I přesto, že se jedná o čistě akční hru, neuvidíte v ní ani kapičku krve. Z tohoto důvodu  k ní můžete směle připustit i své mladší sourozence s vědomím, že hra na ně nebude mít nějaký špatný vliv. Bojovat můžete v jedné ze sedmi arén či si můžete postavit vlastní. V každé z nich jsou různě rozmístěny předměty, jako jsou náboje, lékárničky a jiné. Ve spodní části obrazovky máte potom údaje o svém zdravotním stavu a i pokud vás soupeř několikrát zasáhne, nic není ztraceno. Asi nejhorším aspektem hry je její ztvárnění. Nelze říct, že by bylo vyloženě špatné, to opravdu ne, ale viděl jsem za svůj život hodně her zpracovaných lepším způsobem. To se týká jak grafiky, tak zvuků, které znějí nějak podivně. Pokud se rozhodnete hru stáhnout, možná se vám zalíbí, možná nikoliv, však si ji zkuste, nic za to nedáte. 

Super Gorgon Deluxe - válka v jeskyni
Super Gorgon DeluxeBude tomu bezmála rok nebo dva, kdy jsem měl poprvé tu čest setkat se s touto hrou. Sice uplynulo hodně doby, ale já ji mám ještě v živé paměti. Zaujala mě, ale ne v pozitivním, jako spíše v negativním slova smyslu. Už tenkrát se mi moc nezamlouvalo její zpracování, protože bylo přespříliš jednoduché a prostředí, v němž jste se pohybovali, značně stereotypní. Uplynulý týden pro vás napsala na tuto hru recenzi naše autorka Iva Urbánková, ale její pocity a dojmy ze hry byly o poznání lepší než moje. Už z tohoto důvodu nelze hru jednoznačně označit nálepkou "špatná", ale asi bude hodně záviset na vašem vkusu, zda se vám bude hra líbit. O co v ní jde? Stejně jako v případě předešlé hry AntiAmerika tu ovládáte malou raketku či spíše letadlo, pohybujete se v jeskyni, nesmíte narazit od výstupků okolo a hlavně musíte ničit nepřátelské UFO talíře a chránit pozemšťany ve skafandrech. Myslíte, že je to snadné? Kdepak, zkuste a uvidíte!

Sektor XIV se odmlčel - co se odehrálo na Marsu?
Sektor XIV se odmlčelČeský herní developer jménem Tatko je vedle partičky Hippo Games v dobrém slova smyslu na Plných Hrách hodně "profláknutý". Na svém kontě má mnoho úspěšných a našimi čtenáři dobře přijatých her. A tak se nelze divit tomu, že na jeho novinku - Sektor XIV se odmlčel - jsme na Plných Hrách čekali všichni s velkým očekáváním. A jak to dopadlo, to vám neprozradím, přečtěte si recenzi, v níž je vše uvedeno, jen vám nastíním děj hry a povím vám o ní pár věcí. Příběh se odehrává v budoucnosti a na jiné planetě, konkrétně na Marsu v roce 2350, kde má Česká republika vybudovány vlastní laboratoře určené na výzkum vesmíru, nesoucí krycí název Sektor XIV. A podle názvu vám asi bude jasné, k čemu došlo - už dlouhou dobu na Zem nedorazily zprávy o dění a novinkách ze Sektoru XIV a jak vám asi dochází, bude třeba tam někoho poslat, aby zjistil, co se vlastně stalo. Tím někým budete samozřejmě vy, člen Mezigalaktické profesionální armády. A po pár minutách pobytu na Marsu skutečně zjistíte, že se něco stalo. Dlouho tedy neotálejte, hru si stáhněte a vydejte se do akce.

Staňte se Pracháčem – chytřejší vyhrává
Staňte se PracháčemČtvrteční hra Staňte se Pracháčem byla vyloženě oddechová a středeční rychlou akci v Sektori XIV tak vystřídalo neméně bolestivé trápení mozku. Staňte se Pracháčem je další variací na známého televizního "Milionáře" - vaším úkolem bude odpovídat na několik otázek a pokud se vše povede, můžete si přijít na pěkné peníze, tedy budou pouze virtuální, ale i to se cení, nemyslíte? Rozsah oborů, z nichž jsou otázky vybírány, je opravdu rozsáhlý, takže na své si přijdou skoro všichni. Pokud byste na nějaké z otázek "zakysli", máte možnost využít jednu ze čtyř nápověd. Grafická stránka hry je spíše podprůměrná a hudbu nebo zvuky byste tu hledali marně. Nicméně i přes tyto nedostatky se domnívám, že hra Staňte se Pracháčem vám má co nabídnout.

Satisfaction - čas odplaty
SatisfactionZa názvem této hry by se mohlo skrývat cokoli, ale asi málokdo by za ním našel to, čím hra skutečně je - jedná se totiž o novou českou hru pro dva hráče, v níž se můžete utkat v boji o vlajku, takže vám nabízí jakousi obdobu známého Caputere the Flag z akčních her typu Quake 3: Arena nebo Unreal Tournament. A navíc bojovníky byste tu hledali marně, protože u hry sedíte. Že se vám to zdá divné? Teď nemám na mysli přímo vaši osobu (protože kdo z nás u počítače stojí, že?:o), ale vaše alter ego, které je ve hře ztělesněno jako řidič miniaturního autíčka. Jedno ovládáte vy, druhé váš protihráč. Nápad je to docela pěkný, ale horší to bude se zpracováním, které mi přišlo až moc jednoduché. Hudba a zvuky je ještě daly překousnout, protože byly vcelku na úrovni, ale grafika už nikoli. Ale pokud trochu přivřete oči, dá se to hrát. Na nějaké dlouhé paření to sice není, ale pokud potřebujete ukrátit dlouhou chvíli, jistě tato hra přijde vhod.

Tanks - tankový souboj
TanksHra jménem Tanks od Marka a Michala Schmidtových byla vedle výše zmíněného Super Gorgon Deluxe již v pořadí jejich druhou hrou, kterou jsme publikovali na Plných Hrách v uplynulém týdnu. Celá hra je, jak si jistě vyvodíte z názvu, o tankových soubojích. Je určena pro dva až tři hráče (zkoušeli jste někdy pořádný bojový tank ovládat sami? Nejde to..) a vaším úkolem nebude nějaká bezhlavá anihilace soupeřů, jak byste se mohli mylně domnívat, ale půjde o trošku netradiční akční hru s několika strategickými prvky. V každém z osmi bojišť bude vaším úkolem zničit soupeřům tank, ale cesta k provedení tohoto cíle, bude hodně nesnadná. Ztíženo je to mnoha faktory, tak třeba takové nášlapné miny dokáží kolosu, jakým je tank, trochu pocuchat oplechování, takže se jim budete muset vyhýbat. Hratelnost je vcelku na dobré úrovni a ani po grafické a zvukové stránce hra nijak nezaostává - všechna prostředí, v nichž bojujete, jsou pěkně různorodá, snad jen mohla být o kapánek propracovanější.

Autor:
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozůstalí oběti swattingu hráčů Call of Duty dostanou milionové odškodnění

Pět let starý incident, během něhož byl policejní zásahovou jednotkou zastřelen neozbrojený otec dvou dětí, byl u...

Americká policie zatkla muže, který nabádal k vraždě šerifa. V Minecraftu

Policie v americkém New Jersey zatkla osmatřicetiletého muže kvůli online výhrůžkám na adresu floridského šerifa, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milujete sci-fi a fantasy? Tyto chystané filmy a seriály byste neměli minout

Premium Byly doby, kdy se člověk bál přiznat, že má rád sci-fi nebo fantasy, protože se vám pak „běžná populace“ vyhýbala,...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Budoucnost českých her je růžová. Podívejte se, co vše se na nás chystá

Tuzemský herní průmysl zažívá zlaté časy a do budoucnosti hledí s optimismem. Pojďte se s námi podívat, na ty...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

Už to můžeme napsat: The Last of Us je nejlepší adaptace videohry vůbec

První řada seriálu podle legendární videohry The Last of Us skončila mimořádně krvavým finále. A tak konečně můžeme...

Fortnite musí vracet velké peníze. Podněcoval děti ke zbytečnému utrácení

Společnost Epic Games musí vrátit utržené miliony dolarů hráčům populárního Fortnitu, které k nákupům ve hře donutila...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...