Týden na PH - Diablo z Čech?

  12:00aktualizováno  9:44
Týden se blíží svému konci a my vám opět přinášíme sumář článků, které vyšly v uplynulých dnech na PlneHry.cz, z nichž za pozornost zcela určitě stojí české 3D RPG s názvem Xerk. Čtěte náš souhrn.

Jízda - hon za benzínem
JízdaUplynulý týden jsme otevřeli novou českou hrou s názvem Jízda. Jedná se o prvotinu nového týmu Fikogames, v níž je vaším úkolem jednoduše řečeno projíždět se závodním autem víceproudou dálnici, vyhýbat se při tom "normálním" (rozuměj pomalým) řidičům, kteří vaše snažení většinou pouze ztěžují. Ale pozor, aby to bylo ještě o krapet těžší, musíte brát ohled na další věci - tou první je výška hladiny benzínu ve vaší nádrži, neboť ten poměrně rychle ubývá, a tak je nutné sbírat kanystry s touto vzácnou tekutinou, které vaši jízdu prodlužují. Druhým elementem, jemuž se musíte vyhnout, jsou policisté. Ti se v určitých okamžicích objeví za vaším autem a pokud se jich nějakým způsobem nezbavíte, brzy budete svou spanilou jízdu nuceni ukončit. S délkou vašeho pobytu ve hře graduje i obtížnost, jejíž laťka je v pozdních okamžicích hry hodně vysoko, ale i tak věřím, že při troše snahy a tréninku se vám podaří dosáhnout dobrých výsledků. Přeji šťastnou cestu.

Falafel King - trochu víc hranolků, prosím
Falafel KingSvým principem je Falafel King opravdu jednoduchá hra a mnohokrát v minulosti jsme tu měli spoustu podobných titulů. Avšak i přes to mohu říci, že se u hry budete skvěle bavit. Její námět je poměrně neotřelý, neboť se vžijete do role prodavače rychlého občerstvení. Vaším obchodním artiklem bude jistý druh jídla zvaný Falafel, což je jakási východoevropská obdoba amerického hamburgeru. Já osobně ji okusil jednou a rozhodně tento pokrm nedoporučuji, ale vaši zákazníci ve hře mají poněkud jiný názor a stále vás zásobují svými požadavky o tuto pochutinu, které musíte vyslyšet a uspokojit jejich potřeby. Úkol to není rozhodně jednoduchý, takže zpočátku budete mít trochu problémy, ale jakmile se se hrou podrobně seznámíte, budete ji ovládat levou zadní. Hratelnost je na dobré výši, stejně tak technické zpracování. Grafika je pěkná, ručně kreslená a trochu připomíná komiks. Falafel King je prostě a jednoduše výborná hra, u níž se skvěle odreagujete, ale na nějaké delší hraní to není. Ostatně můžete si to zkusit a uvidíte.

Parabolic - tanková bitva po slovensku
ParabolicJak vidno, legendární hra Scorched Earth, která se snad objevila na všech platformách, je hodně populární i po mnoha letech od doby svého vzniku. Posledním důkazem tohoto tvrzení budiž hra Parabolic od slovenského týmu Free Vision. Celou hru vytvořil pouze jeden člověk, což má za následek, že hra působí uceleným dojmem, což je zcela určitě velké plus. Oproti svému předchůdci bohužel nedoznala nějakých větších změn. Otázkou zůstává, zdali se vám to ještě bude líbit, neboť námět jako takový je už dosti profláknutý a pravděpodobně existuje mnohem více lepších her, než je tato. Snad jedinou příjemnou změnou se zdají býti power-upy, které mohou nějakým způsobem vylepšit váš tank, jehož úkolem je, ostatně jako vždy, ničit soupeře skrytého někde za nedalekým kopcem. Předtím, než budete moci vystřelit, vás čeká poměrně standardní nastavovací proces, kdy musíte nakonfigurovat úhel výstřelu a jeho sílu. Prostě klasika. Grafické zpracování je trochu slabší a asi vás nijak nezaujme, neboť nebude pro oko hráče zhýčkaného různými 3D akcemi se spoustou efektů nijak moc přitažlivé. Na připomenutí staré klasiky to stačí, ale hlubší smysl ve hře nenajdete.

SkyCars - povedený návrat klasiky
SkyCarsTitul SkyCars si na nic nehraje a rozhodně se netváří jako zcela nová hra. Jedná se totiž o předělávku staré a hodně oblíbené shareware hry SkyRoads, což byla hodně povedená vesmírná arkáda. Vaším úkolem bylo co nejrychleji proletět či přesněji řečeno přeskákat několik vesmírných tratí, z nichž každá obsahovala spoustu nejrůznějších překážek a pokud jste do některé z nich narazili nebo dokonce se vám povedlo slétnout z dráhy, ve hře jste skončili. Nyní, téměř po deseti letech, se hra dočkala opravdu bezchybného nástupce, který původní hru obohacuje hlavně o výtečné 3D zpracování se spoustou efektů. Princip zůstal naprosto stejný, jen jednou z dalších novinek je možnost při dosažení určité bodové hranice nakoupení nového a hlavně výkonnějšího letounu. Moderní kabátek je pro hru opravdu jako dělaný a skvěle k ní pasuje. Co dodat na závěr? Pokud si hru vyberete, rozhodně nebudete zklamáni. A dopřát si ji mohou i modemáři, protože její velikost není nijak závratná. Stahujte!

Apprentice - magická adventura
ApprenticeAbychom uspokojili i naše čtenáře, kteří si rádi namáhají mozek a současně je jim blízký žánr adventur, přinesli jsme vám povedenou "chodičku" jménem Apprentice. Její pohádkový námět mi trochu připomněl slavná dobrodružství malého mága Harryho Pottera, neboť i tady se vžijete do role malého čarodějnického učně jménem Pib. O příběhu vám toho mnoho prozrazovat nebudu, ostatně to už trochu učinil kolega Tomus ve své recenzi, protože se domnívám, že byste si hru zbytečně zkazili. Ručně malovaná grafika je opravdu krásná, snad jen vše mohlo běžet ve vyšším rozlišení, než je tomu nyní (320×240). Snad jedinou vadou na kráse je trochu podivné ovládání, na nějž si budete muset zvykat o něco déle, než je tomu u jiných podobných her. Samotná hrací doba na tom není také nijak špatně, protože i středně zkušený adventurista se se hrou zabaví dlouhé desítky minut, což je myslím, na to, že je zadarmo, slušné.

Xerk - česká variace na Diablo
XerkPokud se dá ve freeware branži o něčem říci, že je toho jako šafránu, zcela 100% toto tvrzení lze aplikovat na žánr RPG her. Zatímco v komerční sféře vychází co měsíc několik zajímavých titulů, s hrami, které jsou zadarmo, je to víceméně na štíru. Ročně vznikne opravdu málo kousků z tohoto velmi oblíbeného žánru, z nichž na spočítání těch kvalitních by vám stačily prsty pouze jediné ruky. Tak moc je situace bídná. Příjemnou zprávou pro mě bylo zjištění, že český vývojář skrývající se za přezdívkou Cypián vyrobil "klikací" RPG, které se v mnoha ohledech podobá legendárnímu Diablu, tedy hlavně svým principem - procházíte podzemní kobky a ničíte spousty nepřátel. Ona by to byla opravdu povedená a výtečná hra bez jediné chybičky, poněvadž disponuje dobrým 3D enginem spolu s ucházející grafikou, ale bohužel k našemu smutku má jednu podstatnou nevýhodu - je VELMI krátká. Díky tomu se autorovi podařilo její velikost stlačit pod 1 MB, takže je přístupná naprosto všem. Já osobně bych se klidně přimlouval za větší rozsáhlost i za cenu toho, že by její velikost byla několikanásobně větší. Škoda.

BolzPlatz - zábavný fotbálek
BolzPlatzMáte-li rádi starou známou klasiku s názvem Pong a současně jste příznivci fotbalu, zcela určitě se vám bude zamlouvat i poslední hra uplynulého týdne, jejíž název je BolzPlatz. Jedná se o jakousi počítačovou simulaci fotbalu, ovšem s tím rozdílem, že v poli jsou pouze dva hráči na každé straně. Ti navíc míč nemohou nijak držet a mají možnost jej pouze odrážet. A aby byla celá tato německá hříčka zábavnější, můžete občas sebrat některý z upgradů, který nějakým způsobem zásadně může ovlivnit průběh zápasu. Tak třeba máte možnost dočasně nechat zasklít vlastní branku, takže do ní nepronikne případný soupeřův gól, nebo například se na hrací ploše bude nacházet více míčů a soupeř tak bude zmatený atd. Možností je však mnohem více. Jak vidíte, nejedná se o žádnou realistickou simulaci fotbalu, ale "pouze" o malou zábavnou hříčku, která vás zabaví na několik málo minut. Ale i tak si myslím, že vzhledem k její velikosti je to více než dostatečné.

Autor:
 
Témata: Diablo

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Nejočekávanější akční hry roku 2019 - 2. část

Doom Eternal

Druhá část našeho přehledu nejočekávanějších akčních her pro rok 2019 je stejně nabitá jako ta první. Těšit se můžeme...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

Najdete na iDNES.cz