Týden na PH - české RPG

  12:00aktualizováno  7. července 7:40
V minulém týdnu se dočkalo vydání české RPG Lovec krys. I když si hra neodnesla nejvyšší hodnocení a najdeme v ní řadu chyb, patří tento žánr k málo obsazovaným a proto je každé dílko velmi vítané.

Hra týdneLovec Krys - české RPG o deratizaciLovec Krys - české RPG o deratizaci
Hodnocení: 4/10

Gadlikol, to není název nejnovějšího léku na kloubní aparát, ale jméno kdysi dobrého čaroděje, jenž podlehl svodům černé magie a při svých čarokněžných experimentech na krysách stvořil zrůdu tak mocnou, že sežrala stáda ovcí, krav a nakonec i vesničanů. Nezbývá tedy než se jako správný hrdina, vydat do temného podzemí jeskyní a tuto zrůdu i s jejími krysími přisluhovači zabít. Tak v kostce zní příběh nového RPG z českých luhů a hájů. Nečekejte ale prosím žádnou revoluci, jedná se o přírůstek víceméně standardní. Na začátku hry navštívíte městečko, kde se dozvíte pár nutných informací o příběhu, zajdete do krámku, nakoupíte pár zásob a hurá do jeskyní. Zde se poprvé setkáte s krysami, krysami a krysami v jiných modifikacích a protože na první úrovni nevydrží vaše postava mnoho, poměrně rychle se bude muset opět vrátit do města abyste za peníze vymlácené z krys nakoupili lektvary. Sem tam levelujte, jste nemile překvapeni minimální rozmanitostí předmětů a nepřátel, až se nakonec vaše hráčské aktivity omezí na návštěvy jeskyní, kde zabijete pár krys, návraty do městského obchodu, kde dokoupíte zásoby a opětovné návraty do jeskyní.


Booty Duty - pirátské putováníBooty Duty - pirátské putování
Hodnocení: 7/10

Pirátské hry jsem měl vždycky rád. Od adventur v hlavní roli s Guybrushem Threepwoodem, přes české parodie s Oslím Ostrovem a Tajemstvím navrch až po různé obskurnosti typu Gloriana. Proto jsem byl rád, když mi jeden můj kamarád (tímto mu děkuji) doporučil pirátskou freewarovku Booty Duty s tím, že "tak dobrou hru jsi ještě nehrál." Nuže, stáhnul jsem tedy téměř stomegabytový soubor, nainstaloval (mimochodem, v celkem povedené instalaci) a jal se spustit samotnou hru. Již v základním menu jsem pochopil, že tady nebude pirátské prostředí jen nějakým lákadlem vyvolávače od kolotočů kvůli vyššímu stahování, nýbrž zde máme co do činění s opravdovou pirátskou hrou se vším všudy. Pirátské rytmy, krákání papouška, nutné to ozdoby kapitánů s dřevěnou nohou a překrásný obrázek s pokladem na pozadí. To vše mne navnadilo na maximální možnou míru a v tu chvíli jsem byl hře ochoten dát plný počet. Ale do tabulky hodnocení jste se jistě již podívali (ti pomalejší to udělají teď), pojďme se tedy podívat na samotnou hru.

Airsoft Praha Game: Ježek v ohrožení - sportu zdarAirsoft Praha Game: Ježek v ohrožení - sportu zdar    
Hodnocení: 6/10

Ať tenisti, fotbalisti, hokejisti tak i hráči Airsoftu se snaží všemi silami svůj koníček co nejvíce zviditelnit a to v případě Airsoftu platí dvojnásob, i když ten se v poslední době těší stále větší a větší oblibě. Členové týmu AirSoft praha se pak rozhodli propagovat jak sebe samotné tak i sport kterému se ve volných chvílích věnují prostřednictvím freewarové hříčky tvořené pochopitelně v Gamemakeru. Všichni, kdo snad o sportu doposd nic neslyšeli, mohou v menu automaticky zabrousit do jedné z možností, kde jsou základní principy vysvětleny. Poté již jen vyčkává obtížná singleplayer kampaň zahájená pochopitelně tutoriálem, který nebude vzhledem k jednoduchému ovládání vůbec dlouhý, díky čemuž se můžete po malé chvíli pustit do řešení první mise.

Ziletta - originální klasikaZiletta - originální klasika   
Hodnocení: 6/10

Ziletta je klasickou 2D střílečkou s neobvyklým konceptem hraní. Jako vždy se na vás vrhnout nepřátelé, kteří budou v mnohonásobné přesile, ale hlavní změna je v účinnosti vašeho kanónu. Ten totiž před střelbou musíte nejprve nabít. A to provedete tím způsobem, že se přiblížíte k nějaké nepřátelské lodi. Poté se s ní spojíte elektrickým paprskem a nabijete si svůj kanón. Až poté můžete střílet. Bezpochyby originální nápad. Chvíli si na tuto novinku budete zvykat a prvních pár her se vám pravděpodobně nevydaří podle představ. Musíte se totiž neustále držet v blízkosti nepřátel, ale čím blíže budete, tím snadněji vás zasáhnou nepřátelské střely. Chce to najít nějaký kompromis. Opravdu obtížné je porážet závěrečné bossy, kteří disponují různou škálou útoků a velmi tuhým kořínkem. Krom silných nepřátel jsou naštěstí v hojném počtu přítomni také slabší nepřátelé, o které je radost se nabíjet. Levely nečekejte, ale i tak se dá hra rozdělit do daných částí. 

Chain Star - hvězdičky a měsíceChain Star - hvězdičky a měsíce
Hodnocení: 7/10
Některé hry jsou svým konceptem natolik výrazné a zábavné, že je po mnoho následujících let tvůrci bezostyšně kopírují a jediní, kdo z podobného řetězce těží jsou právě hráči. Místo jednoho notně starého originálu si mohou až do současnosti vychutnávat ty nejmodernější remaky s příjemným zpracováním a spoustou inovací oživující po mnoho let již značně zevšednělou hratelnost. Pak jsou tu ale také hry, které legendy nepředělávají ani se jimi okatě neinspirují, jisté prvky si z nich přeci jen berou - na venek ale působí naprosto originálně. To je případ také dnes recenzovaného Chain Star. Místo klasických kostiček různých tvarů skládajících se z pravidelných krychlí se nám do rukou dostává hra plná barev a kostek dvojího druhu - hvězdiček a měsíčků. Ty všechny klasicky padajíc z hodní strany obrazovky a to vždy ve dvojici, nikdy jinak, tudíž si minimálně s tvarem kostek a problémem s jejich následným umístěním si dělat nemusíte.

I'm OK - pomsta zdrceného otceI'm OK - pomsta zdrceného otce
Hodnocení: 8/10
I'm OK se od ostatních 2D arkád odlišuje propracovaným a dlouhým příběhem. Osaki Kim, za kterého budete hrát, měl syna. Ten byl zabit hráčem počítačových her, protože dotyčný vrah nebyl schopen rozdělit virtuální realitu od reality skutečné. Tento vrah neušel trestu, ale vinni jsou všichni ti, kteří mají co dočinění s hrami. V rukou třímáte basebalovou pálku a vyrážíte na cestu odplaty. Do cesty se vám pletou psi, děti, uhrovití pařani s brýlemi, ale také kravaťáci z marketingových firem propagujících násilné hry. Cesta vede pochopitelně jenom přes ně. Krom basebalové pálky a základní pistole s neomezenými náboji můžete postupně dokoupit lepší zbraně. Po úspěšném dokončení levelu se ocitnete v prodejně her a se sniperskou puškou likvidujete z povzdálí pokojně nakupující lidi. Z každého nákupčího vypadne mince a když ji chytíte, připočte se vám. 

Lemonade Incorporated 2: Sour Lemons - je libo citronádu?Lemonade Incorporated 2: Sour Lemons - je libo citronádu?
Hodnocení: 7/10
Koncept hry není nový a navazuje na úspěšný simulátor Lemonade Tycoon. Také zde se vše točí kolem prodávání citrónové limonády, po které prahnou kolemjdoucí v parném létě. Na počátku dostanete hrstku dolarů, za něž nakoupíte základní suroviny: citróny, ledové kostky, cukr a nepostradatelné kelímky. Do vínku dostanete i dědův starý stánek a možnost umístit jej na jedné z menších ulic. Prvním a vůbec nejdůležitějším krokem je sestavení vhodného receptu a určení ceny za limonádu. Tato alchymie vyžaduje zkoušení a hledání ideálního poměru. Špatná receptura odradí zákazníky a vy zbankrotujete. Navíc se liší také podle počasí, jiná je během slunečného dne a jiná za bouřky či vytrvalého deště. Poté, co vyděláte první dolary, se můžete pustit do zlepšování kvality svého stánku, zakoupit přístroj na mačkání citrónu, výrobu ledu atd. Spousta vylepšení zabrání rozšíření katastrof, které váš stánek mohou potkat - od dotěrného hmyzu, přes zloděje, až po hnilobu citrónů. Za další peníze lze koupit stánek na frekventovanějším místě, ozdobit jej neony, objednat si reklamu v televizi atd. To vše vám přináší nové peníze a možnost dalšího rozšiřování.

Begemed - chytlavý logický rychlíkBegemed - chytlavý logický rychlík
Hodnocení: 7/10
Některé logické rychlíky se vám prostě vryjí do paměti, což se před několika měsíci či možná i lety povedlo klasice, jež by jako z oka vypadla dnes recenzovanému Begemed. U jeho flashové variace jsem totiž za časů již dávno minulých trávila až trestuhodně hodně času - o to příjemnější je podobné setkání s hrou prakticky totožnou, snad možná v několika ohledech i vylepšenou. Begemed je co se konceptu týče hrou vskutku jednoduchou, o to zábavnější. Nabízí čtvercové hrací pole rozčleněné do několika stejně velkých čtverečků v nichž se už nacházejí důležité hrací prvky různých barev. Jedná se o drahokamy rozličných barev a tvarů. Vaším úkolem pak nebude nic jiného než sestavovat z těchto trojice stejných barev. To však ne jakkoliv se vám zlíbí. Při každém tahu totiž můžete pohnout pouze jedním prvkem a to tak, že jej zaměníte s nějakým jiným.

Town Simulator - postavte si vlastní městečkoTown Simulator - postavte si vlastní městečko
Hodnocení: 6/10
Výstavba takového menšího městečka nemusí být až tak otravná jako nám již předvedla celá řada gamemaker i jiných freeware strategií. Ačkoliv mnohé svou kvalitou rozhodně nevynikaly, své místo si na nezávislé scéně vydobyly ba co více, zasloužily by si možná také samostatný žánr. Kdybyste totiž všechny tyto Gamemaker strategie hodiny do jednoho pytle, jen stěží byste je navzájem rozlišovali. A je to rozhodně škoda. Základní problémy podobných dílek totiž spočívají především v malé variabilitě, jednoduché grafice a v neposlední řadě vcelku nezajímavé hratelnosti, která vás k monitoru nepřipoutá ani silou té nejtenčí niti - a o to větší škoda je, že podobnými příznaky trpí také dnes recenzovaný Town Simulator, ovšem v trochu menší míře. 

.Shot - pixelová střílečka.Shot - pixelová střílečka
Hodnocení: 6/10
Cílem této arkády je umožnit papírovým lodičkám unášeným proudem řeky přeplout z levé strany obrazovky na tu pravou, aniž by je potopil hustý déšť. K tomu vám bude sloužit strom složený z lidských paží a deštníků, jež bude sami pěstovat a rozkošacovat, tak aby zakryl co největší část oblohy a odstínil tak padající kapky deště. Pak-li že dosáhne až horního kraje obrazovky, vyhráli jste a čeká vás zasloužený potlesk. Jako u většiny arkád velmi jednoduchý, velmi zábavný a co víc, velmi originální námět. V principu vždy uchopíte jednu větev (chcete-li ruku) stromu a jí chytnete buď deštník anebo další paži. Tento stavební materiál však nedostanete zadarmo. Za každých pět úspěšně přepravených lodiček se z nebe snese právě jedna ruka a deštník a ty ještě musíte chytit buď přímo ve vzduchu nebo je alespoň vytáhnout ze spárů řeky. Pakliže přepravíte loďku červenou, tedy bonusovou, z oblohy spadne rukou i deštníku výrazně více.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

KOMENTÁŘ: Nedodělek, nebo příslib? Význam patchů ve hrách roste

Fortnite

Jedním z poznávacích znamení moderních her je jejich závislost na dodatečných úpravách všeho druhu. Řeč není pouze o...

Ještě nedávno nevěděli co s penězi, nyní jsou na dně. Příběh Starbreeze

Payday 2

Ani takový stoj na peníze, jakým byl komerční hit Payday 2, nezaručil švédskému týmu Starbreeze dlouhodobou prosperitu....

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz