Týden na PH – zpátky v čase

  12:00aktualizováno  26. září 7:44
Pac32k - Pacman ve 32 kB, proč ne? *** Road Fighter a Jízda Bike - závodní mánie na našich dálnicích a silnicích *** Billy Bob's Wild Night - Bobova opravdu divoká noc *** Monster Frenzy - pomóc, nenasytné potvory útočí!

Jízda Bike – kalíme to po dálnici
Jízda BikeNení tomu tak dlouho, co jsme zhruba v týdenním odstupu publikovali téměř identické hry Jízda a Rychlá jízda, přičemž každá z nich pocházela od jiného autora, ale obě vznikly hlavně díky stále populárnějšímu nizozemskému programu na tvorbu her s názvem Game Maker. Původní autoři Jízdy, poměrně nový český tým Fiko Games, se rozhodli na svou prvotinu navázat další závodní hrou, která je na první pohled na chlup stejná, pouze v ní vyměnili dopravní prostředek – nablýskaný a neuvěřitelně rychlý sporťáček byl nahrazen motocyklem, který dokáže po silnici svištět skoro stejně rychle. Jinak všechny aspekty (princip, ovládání, grafika aj.) hry zůstaly zachovány a pokud jste hráli Jízdu, jistě víte, co vás čeká. Takže pokud máte v lásce raději motocykly než automobily, jistě po jízdě sáhněte. Na odreagování se to hodí.

Road Fighter – pirátem silnic
Road FighterUplynulý týden byl až výjimečně plodný, co se týče freeware her se závodní tématikou. Zářným důkazem tohoto tvrzení je vedle výše uvedené Jízdy Bike i následující hra s názvem Road Fighter. O co tedy jde? Jedná se o mnoho let starý remake stejnojmenné hry od společnosti Konami, kterou jste mohli znát hlavně z dob dřívějších jako autora kvalitních videoher. V Road Fighteru je váš úkol prostý – musíte totiž projet celý úsek od startu až do cíle za co nejlepší čas. Ale pozor, na trati na vás čeká spousta překvapení, z nich většina je, bohužel, nepříjemných. Vedle několika typů řidičů (agresivní, velmi klidní, normální aj.) se musíte vyhnout například olejovým skvrnám a jiným nástrahám, kterých si na nás autoři připravili docela mnoho. Rovněž musíte sledovat stav nádrže s benzínem a čas od času posbírat z vozovky kanystry s touto pohonnou hmotou, protože bez nich byste se daleko nedostali. Zpracování je víceméně průměrné, ale místy mi připadá nevyvážené. Hra dokonce obsahuje i multiplayer, což s radostí kvituji, neboť není nic zábavnějšího, než se utkat proti některému z kamarádů a otestovat si svoje schopnosti.

Pac32k – ať žijí remaky!
Pac32kRemaky, předělávky či dokonce prach sprosté kopie nebo plagiáty. Každý z nás se s nimi někdy už určitě setkal a dle jejího provedení začal vývojáře, který se o znovuoživení jeho oblíbené hry postaral, buď vynášet do nebe, nebo zatracovat do pekla. Teď to bude naštěstí první případ, neboť chlapíci z demogrupy Crew 99 se postarali o opravdu povedenou předělávku legendární žluté kuličky – známého Pacmana. A aby toho nebylo málo, vměstnali celou hru v porovnání s jinými dnešními volně šiřitelnými hrami do téměř neuvěřitelných 32 kB. Možná si řeknete, že do tak malého archivu toho nelze mnoho nacpat, ale opak je pravdou a Pac32k je v mnoha ohledech lepší jak jiné, mnohdy několika megabytové opusy. Hratelnost je na vcelku dobré úrovni, stejně tak zpracování, což má za následek, že u hry se budou bavit všichni bez rozdílu věku. A ostatně proč ne? Pac32k je prostě milá nenásilná hra, která zaujme prostě každého...

Monster Frenzy – nenasytné potvory
Monster FrenzySituace, kdy se vám vedle domu v jezeře usadí nějaké podivné nenasytné potvory, které vás neustále obtěžují, není dvakrát optimistická. O tom by vám mohl sáhodlouze vyprávět hrdina plné hry s názvem Monster Frenzy, sympatická a trochu animální postavička s modrou kůží. Zmiňované potvory jej nutí k tomu, aby jim házel z nedalekého stromu různé ovoce a pokud by se snad rozhodl odporovat, hrozí mu zatopením jeho obydlí. Jak vidno, není jiného zbytí, než na tuto podmínku přistoupit a házet příšerám ovoce podle jednoduchého klíče – barva ovoce se musí shodovat s barvou příšery. Napsané to tu pravděpodobně vypadá jednoduše, ale názor změníte až v okamžiku, kdy e hře usednete, protože záhy zjistíte, že se musíte hodně rychle otáčet, abyste uspokojili všechny požadavky těchto nezvaných návštěvníků. Ostatně zkuste si to a uvidíte!

Attack – souboje na férovku
AttackJedním z nováčků na poli českých freeware her je nedávno vzniknuvší tým Stick Soft. Ten u nás debutoval minulý týden svou hrou Attack, což je sice hra se zajímavým námětem, ale hratelnost je víceméně na štíru. Jedná se o jakýsi 2D deathmatch, kdy se v daném levelu nacházíte pouze vy a počítačem ovládaný protivník (bot, chcete-li). Jakmile hra začne, musíte co nejrychleji najít zbraň, s níž půjdete nepřítele sprovodit ze světa. Zatímco postavička se ovládá kurzorovými šipkami, zaměřování je ve stylu starého Abuse – pomocí myši. Téměř všechny objekty v levelu lze zničit, takže zapomeňte na nějaké plánování a jděte rychle do akce nebo pro vás hra rychle skončí. A když píšu rychle, myslím tím opravdu rychle, neboť – a to se dostáváme k asi největšímu záporu hry – jeden zásah zde znamená okamžitou smrt. Takže jeden level máte dohraný za několik málo sekund, což vůbec není dobré. Navíc grafické zpracování není na nijak vysoké úrovni, ba co víc, je těžce podprůměrné. Jak jsem řekl, nápad sice hra má, ale jeho provedení vás asi neuspokojí. No uvidíme, autoři totiž pracují na pokračování, tudíž doufám, že změny k lepšímu nastanou.

Billy Bob's Wild Night – opravdu divoká noc
Billy Bob's Wild NightStejně jako každý týden, ani tentokrát jsme nezapomněli na čtenáře z řád adventurně-pozitivních a přinesli jsme jim zajímavou menší adventurku nazvanou Billy Bob's Wild Night. Již z názvu angličtiny znalí čtenáři vytuší oč se bude jednat. Ti ostatní nechť pohlédnou na obrázek a možná jim také svitne. Ano, tato hra je skutečně ze života a včerejší noc Billyho Boba byla skutečně hodně divoká, až tak, že když se po nočním tažení nejrůznějšími kluby a bary probudí s nezbytnou kocovinou, nemůže si za nic vzpomenout, kde nechal všechny své doklady a klíče od auta. A tak se pomalu navrací na všechna „místa činu“ - podniky, která předešlý večer navštívil. Atraktivní námět opět sráží trochu na kolena laciné chyby v čele s docela častým padáním hry, kterých se mohl autor pokusit vyvarovat. Ale bohužel, co naplat. Alespoň že zpracování hry je na ucházející úrovni, protože je provedeno poměrně netradičním způsobem a všechna grafika je renderovaná. Zvuk a hudba na tom zase tak slavně nejsou, proto si je raději při hraní vypněte. Příjemnou zábavu.

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

Nejočekávanější akční hry roku 2019 - 2. část

Doom Eternal

Druhá část našeho přehledu nejočekávanějších akčních her pro rok 2019 je stejně nabitá jako ta první. Těšit se můžeme...

Nejočekávanější akční hry roku 2019

Rage 2

Akční hry jsou již tradičně tím nejvíce zastoupeným žánrem, a proto nám ani letos na výpis těch nejzajímavějších...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Najdete na iDNES.cz