Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Nenávist k hernímu megahitu loňského roku spojuje desítky tisíc hráčů

  0:01
Kontroverzní, avšak u kritiků veleúspěšný The Last of Us Part 2 z loňského roku má na diskusním serveru Reddit velmi početnou komunitu. Nemalá část z ní se ovšem na separátním fóru netají bezbřehou nenávistí k druhému dílu. A to i po roce od vydání.

Na adresu rekordně oceňovaného The Last of Us Part 2 (TLOU2) už jsme toho jak my, tak spousta ostatních napsali opravdu spoustu. Je to jedna z mála her, která si od nás získala absolutní hodnocení a po dohrání jsme se povětšinou v redakci shodli na tom, že opravdu zaslouženě. Studio Naughty Dog vytvořilo opravdu strhující pokračování, a ačkoli jim kdeco házelo během vývoje klacky pod nohy, z výsledku se mohou radovat.

Asi to zaznamenal loni každý, kdo na hru netrpělivě čekal, ale ještě před vydáním už pomalu začal na povrch probublávat fakt, že pokračování bude trochu jiné, než spousta fanoušků série očekávala. Měsíc před vydáním totiž na internet unikly klíčové cutscény ze hry, které vyzradily podstatnou část příběhové zápletky.

Následně se s vydáním hry potvrdilo, že příběh skutečně dostane sérii nečekaných zvratů. Ačkoli po stránce odborné kritiky to bylo ku prospěchu, spousta „běžných fandů“ se přes některá rozhodnutí hlavního scenáristy Neila Druckmanna nemohla přenést. No a tak se komunita hodně rychle rozdělila na dva tábory: na ty, kdo hru zbožňují, a na ty, kdo ji živelně nenávidí.

RECENZE: The Last of Us Part 2 je šokující studií násilí a nenávisti

The Last of Us Part II

Na diskusním serveru Reddit tak můžete najít dvě početné komunity věnující se těmto hrám. Je jím r/thelastofus, kde se shromažďují v podstatě všichni opravdoví příznivci série. Je jich tu okolo 200 tisíc. Ovšem pak tu máme ještě fórum r/thelastofus2, kde najdete dalších 42 tisíc členů, které naopak spojuje zášť vůči druhému dílu. Část se samozřejmě může prolínat v obou skupinách. Druhá jmenovaná komunita patří k těm stále velice aktivním a překypuje zklamáním a hořkostí ještě nyní, rok po vydání onoho druhého dílu série.

Na vlně kritiky

Fórum zarytých odpůrců směřování herní série se zrodilo v podstatě už během zmíněných příběhových úniků před vydáním hry. Ačkoli si TLOU2 vysloužilo od kritiků prakticky samá výborná hodnocení, právě kasta nespokojených hráčů se jim to snažila oplatit nejprve „review bombingem“ na serveru Metacritic, kde uživatelské skóre spadlo až pod 3,5 bodu z 10, což už si obvykle zaslouží v podstatě jen herní odpad. Hra má mimochodem i po roce stále od uživatelů na tomto serveru jen pouhých 5,7 bodu z 10.

Výběr z produkce subredditu r/TheLastOfUs2

Nespokojenost pak vyústila právě v založení komunity odpůrců, kteří si od té doby ze hry a jejích tvůrců (zejména scenáristy Neila Druckmanna) nejenom utahují, ale i vážně diskutují o trhlinách v příběhu a sdílejí si vzájemně reakce na tuto hru, ať už vlastní, nebo od známých herních osobností.

Doposud můžete mezi vůbec nejpopulárnějšími příspěvky na tomto fóru najít například zklamání ze hry od populárního youtubera PewDiePie, populární negativní recenze od youtuberů Angry Joe nebo Skill Up a řadu dalších streamerů, kteří například po dohrání hry rozlámou disk a podobně.

Zároveň se také vede poměrně lítá bitva mezi oběma komunitami, kdy se stejně jako v reálném světě potkávají dva extrémy. Na jedné straně jsou často možná až přehnaně horliví zastánci nového dílu, kteří si názorový souboj vykládají v daleko širší rovině. Osočují odpůrce, že obecně nenávidí ženy a LGBT komunitu a zkrátka že je to v lepším případě jen banda uřvaných bigotních jedinců, v tom horším rovnou nacistů.

Mezi odpůrci zase často převládá názor, že hlavní scénárista Neil Druckmann jen svým dílem podlézá internetovým aktivistům za sociální spravedlnost („social justice warriors“) a příběh hry, zejména jeho samotný konec, je prolezlý nelogickými situacemi. Jasně je zde patrná nenávist k postavě Abby, za kterou hrajeme v druhé polovině hry – lidé zde třeba sdílejí videa, kde schválně nechávají dokola Abby umírat (viz video výše). Zároveň si libují v pasážích, kdy dostane transsexuální postava Lev pěstí do hlavy. Také se zde rozebírá kritika studia, o kterém je známo, že nutilo vývojáře do tvrdých přesčasů.

Prodané kopie versus ocenění

Debatní válka ohledně kvality hry je poměrně subjektivní disciplínou. Povětšinou zkrátka nacházíme názory typu „tak jsem já hru nechtěl“, „to sem nepatří“, které je těžké vyvracet. Ano, do větší hloubky se zde rozebírají i konkrétnosti, třeba rozdíl v chování Joela v jedničce, kde je extrémně nedůvěřivý, versus jeho chování na začátku dvojky, kde hned vyzradí své jméno v tu nejhorší možnou chvíli. Ve výsledku se ovšem vždy dostaneme zpátky k tomu, že tvůrčí záměr autora je takový, jaký je, a s tím zkrátka žádný rýpal nic nenadělá.

Výběr z produkce subredditu r/TheLastOfUs2

Oproti tomu mají ovšem obě znepřátelené komunity vlastní, daleko „hmatatelnější“ argument proti těm druhým. Zastánci se tak velice často ohání tím, že TLOU2 nasbíralo nejvíc ocenění v historii videoher (včetně loňské hry roku) a překonalo tak dosavadní pecky jako třeba Witcher 3. Seznam ocenění mimochodem sbírala stránka GameAwards.net, která jej ovšem právě kvůli hněvu různých komunit, jako ta okolo TLOU2, raději smazala.

Odpůrci se naopak vezou na vlně toho, že recenze od kritiků nenesou takovou váhu, jako spokojenost hráčů. Ta se odráží jednak v uživatelských hodnoceních, která jsou, jak už jsme zmínili, třeba na serveru Metacritic stále dost nízká, byť zde hraje velkou roli onen review bombing. Zároveň je to také vidět na prodejích hry.

Tento argument je opět založený hlavně na dojmech místo faktů, byť zde se dá uznat, že studio Naughty Dog to odpůrcům docela zlehčuje. Po úvodním jásotu nad čtyřmi miliony prodaných kopií v rekordně krátkém čase se totiž po dalších statistikách slehla zem, skoro jako kdyby další čísla už nebyla tak pozitivní.

Pod oheň se tak na fóru r/thelastofus2 pravidelně přikládá různými fotografiemi z obchodů, kde jsou plné regály kopií této hry, zatímco jiné okolo jsou poloprázdné. No a pak je také vcelku velkou nápovědou fakt, že TLOU2 bylo už několikrát zlevněno daleko víc než třeba další velký titul od Sony Ghost of Tsushima, který vyšel jen o měsíc později. Ten si cenu naopak docela drží.

Obavy z dalších plánů

Situace ohledně TLOU2 se dá označit za jeden z velkých kontroverzních milníků videoherní historie. Málo her totiž dovedlo svou základnu příznivců rozdělit takovým způsobem, jako je tato. Je až s podivem, jak moc se mohou lišit vnímání jednotlivých hráčů, co se snad každého aspektu hry týče.

Výběr z produkce subredditu r/TheLastOfUs2

TLOU2 je optikou svých příznivců špička žánru. Bravurně napsané dílo, které hráčem otřese v samotných základech a nabídne mu neopakovatelný zážitek rozšiřující obzory. Optikou odpůrců je to však nedomyšlený brak plný obrovských trhlin v příběhu a nesympatických postav. Cíl autora je vám podle nich předhazovat jednu nepříjemnou situaci za druhou, přes které není žádná alternativní cesta, jen aby vám hra v závěru všechny vaše vynucené činnosti zase vyčetla.

Za rok, co je TLOU2 venku, se v podstatě jen prohloubily zákopy na obou stranách. Zatímco se hlavní komunita fanoušků hry stále rozplývá nad kvalitou obou titulů, hromadou ocenění a těší se na připravovaný seriál od HBO a remake prvního dílu, alternativní komunita r/thelastofus2 stále ve velkém vyrábí memy, diskutuje o svém traumatu ze zkažených iluzí a nenechává na Neilu Druckmannovi suchou nit. A také se bojí všeho nadcházejícího, zejména zmíněného přepracování prvního dílu.

Obecně se dá poznamenat, že si minimálně dočasně vysloužilo studio Naughty Dog početné zastoupení „antifandů“, kteří budou bedlivě sledovat každý jeho další krok. Jasně, prakticky každá herní firma, zejména ty velké jako třeba Blizzard nebo EA, má svou stálou základnu kritiků, ovšem žádná není v tuto chvíli takto organizovaná, jako v případě studia Naughty Dog. Už teď je navíc jasné, že se jim nezavděčí asi ničím.

  • Nejčtenější

Splnil jednu z největších výzev v historii hraní a vyhrál půl milionu

Dohrát do konce bezmála dvacet let starou střílečku Halo 2 zvládlo už spousta lidí. Jen hráč s přezdívkou JerValiN to...

Po 28 letech od vydání se přišlo na to, že herní klasika má i multiplayer

Fanoušek konzolové klasiky Super Punch-out čirou náhodou objevil, že vývojáři do hry ukryli i mód pro dva hráče. Je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hráč s pomocí vědců zrestauroval v Minecraftu zříceninu historické památky

Britský Národní fond na ochranou památek a přírody se snaží zpopularizovat svoji činnost i pro mladé lidi. Ve...

Hacker zveřejnil záběry z nevydané ukrajinské hry, vývojáři prý zradili Rusy

Na internetu se nečekaně oznámil záznam z hraní dosud oficiálně neoznámené konzolové verze kultovní střílečky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušek strávil šest let prací na remasteru nikdy nevydané hry Warcraft

Téměř hotová verze nikdy nevydané adventury Warcraft Adventures: Lord of the Clans unikla před lety na internet....

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Kde se bude odehrávat příští hra s asasíny? Informace se různí

Příští hra v sérii Assassin’s Creed zřejmě nedorazí dříve než začátkem příštího roku. Stále navíc není jasné, o čem...

ANKETA: Dává vám smysl remake The Last of Us?

Postapokalyptické dobrodružství The Last of Us vyšlo na PlayStation 3, následně v remasterované verzi na PlayStation 4...

Vedra se blíží. Dejte si pozor, ať se vám nepřehřeje herní konzole

Tropická vedra mohou škodit našim zařízením, varuje jeden z výrobců herních konzolí. Jak naše herní plány správně...

ANKETA: Kdy jste naposledy přispěli v crowdfundingové kampani?

V nejnovější víkendové anketě se vás ptáme, kdy jste naposledy přispěli v crowdfundingové kampani. Na vaše zkušenosti...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...