Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Terminátorovo tažení eskaluje: blíží se konec krvavých her?

K návrhu kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera postavit videohry na úroveň pornografie se přidalo 11 dalších států.

Terminátor 1984

Bitva mezi příznivci a odpůrci násilných videoher ve Spojených státech se blíží ke svém vrcholu. Pět let trvající kauzu ke konci července obohatilo 11 dalších států, které podpořily Kalifornii v jejím boji za razantní limitování přístupu mladistvých ke hrám. Mýlil by se ale ten, kdo by aféru považoval za neškodnou zaoceánskou šarvátku bez vlivu na naši zemičku.

Videohry byly cenzurou popotahovány prakticky od svého vzniku. V dávných dobách zaznívalo spíše brojení proti samotnému principu her (nač trávit čas ve virtuálních světech, když venku je tak pěkně?). Až v 90. letech s rozvojem zobrazovací technologie se mravokárci začali zabývat zákazy usekaných končetin a sexuálně explicitních scén. Dlužno podotknout, že k velké nelibosti většiny koncových zákazníků, tedy hráčů samotných.

Arnold Schwarzenegger proti násilí

V roce 2005 se kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger s razancí sobě vlastní rozhodl s násilnými hrami zatočit jednou provždy a podepsal zákon zamezující prodej krutých titulů mládeži. Prodejcům, kteří by nařízení porušili, by za každý prodaný kus hrozila pokuta až tisíc dolarů. Více čtěte v dobové zprávě na Technetu.

Snažení guvernéra neuniklo obchodní organizaci ESA (Entertainment Software Association, Asociace zábavního softwaru). Ta sdružuje hlavní tahouny videoherního průmyslu od Electronic Arts po Microsoft a zhoršení přístupu hráčů ke hrám logicky není v jejím zájmu.

Kalifornské zákony napadla u soudu apelem na první dodatek americké ústavy, garantujícího svobodu slova. Od dubna tohoto roku řeší spor Nejvyšší soud, poslední možná instance. Guvernér se přitom snaží argumentovat, že násilné hry jsou na úrovni porna, které je také razantně omezeno v prodeji. Co tedy hrozí zaoceánským hráčům v případě uznání legality zákona?

Nejasné mantinely

Za násilnou hru je označen titul, který obsahuje "zabití, mrzačení, trhání či sexuálně motivové útoky na obrazy připomínající lidské bytostí". Návrh tento obšírný pojem, do kterého patří pomalu i Pacman, dále zužuje řadou dodatků. Jsou ale velmi obecně napsané a nechybí kritérium "hře (zobrazení násilí) zamezuje být dílem se seriózním uměleckým přínosem". Teoreticky ani nevadí, pokud budete ve hře znásilňovat psa nebo mimozemšťanku, ale opovažte se sáhnout na shluk pixelů zdálky připomínající člověka.

Právě nejasné a snadno (dez)interpretovatelné definování řady elementů naznačuje, že Nejvyšší soud zákon zřejmě odmítne. Nelze ale podceňovat současný tlak na Nejvyšší soud ze strany jedenácti dalších států, mimo jiné i Texasu a Floridy.

Možná si teď poklepáváte na čelo a v duchu si říkáte, že zamezit předškolákům masakrování digitálních babiček v Postalu 2 je přece v pořádku. Existuje celá řada studií na téma násilí ve hrách a jeho vliv na násilí v realitě; větší počet odborníků se ale shoduje, že i když se mladiství baví sekáním do virtuálních postaviček, nevyrostou z nich nutně masoví vrazi.

Všechny studie, často protichůdné, můžeme v tomto případě hodit za hlavu. Vtip je v tom, že Spojené státy už podobné kontrolní mechanismy dávno mají.

Právě ESA provozuje ratingovou organizaci ESRB (Entertainment Software Rating Board), která na krabice lepí černobílé čtverečky s nápisy Teen, Mature a podobně. Označení ESRB je ale čistě informativní; stejně jako obdobné ratingování ve filmu a dalších odvětvích populární kultury, se i videoherní průmysl hodnotí a reguluje sám.

ESRB ratingy

Rodiče by sami měli kontrolovat, co jejich ratolesti hrají. Žádný zákon s podobně drakonickými postihy v Americe dosud pro žádné jiné produkty (včetně videoher) neexistuje. Není tedy divu, že se Arnoldův návrh považuje za diskriminační.

Pokrytectví

Ani tím se celá věc neuzavírá. Aby byl návrh Kalifornie ještě schizofreničtější, chce stíhat pouze prodejce, nikoliv však rodiče. Pokud obchodník prodá patnáctiletému jinochovi kopii hry určenou pro hráče od sedmnácti let věku, dopustí se nejspíše trestného činu. Pokud ji ale prodá jeho otci a ten ji záhy předá do rukou jinocha, všechno je v pořádku.

Přitom podle průzkumů funguje ratingové hodnocení ESRB více než dobře. Analýza ESA z roku 2008 zmiňuje, že 83 % nezletilých hráčů před koupí hry dostane povolení rodičů a 75 % rodičů pravidelně kontroluje, co jejich ratolesti hrají.

Na druhou stranu, jeden z navrhovatelů zákona, dětský psycholog a senátor Leland Yee, si je vědom zjitřených emocí a ujišťuje, že smyslem je bránit dětem v přístupu jenom k "extrémně násilným" hrám. Klidně ať si prý hráči naprogramují hru s ním jako hlavním padouchem; jen když ji nebudou hrát děti.

Celou aféru můžeme brát jako bublinu ochotně nafouknutou společným dechem médií a obchodníků. Nebo jako další bizarní americkou soudní při. Spojené státy jsou ale co do produkce videoherní velmocí. Jen loni utržili prodejci takřka 20 miliard dolarů, dvojnásobek kino zisků Hollywoodu za stejné období.

Ačkoliv nezletilci už dávno nejsou hlavními konzumenty, pořád tvoří zhruba čtvrtinu zákazníků. Více než polovina prodaných her se přitom řadí do žánru strategií, akcí nebo her na hrdiny: tedy právě potencionálních titulů obsahujících "zabití, mrzačení a trhání obrazů připomínajících lidské bytosti" (na sexuálně motivové útoky ve videohrách dochází už mnohem méně často).

Nejvyšší soud vysloví svůj verdikt v říjnu. Uvidíme, bude-li oslavovat guvernér, selský rozum nebo celá aféra neškodně prošumí kolem a bude ignorována. Může se ale stát, že v případě přijetí zákona a jeho lavinovitém šíření Amerikou, by byly herní společnosti nuceny přizpůsobit se nemalé skupině limitovaných zákazníků. Došlo by na "odnásilnění" her, podobně jako to už dlouhou dobu praktikuje třeba Německo. Doporučujeme shlédnout inspirační video z germánské nekrvavé verze strategické hry C&C: Generals.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už i pohlazení kočky vadí. Hra ze světa Harryho Pottera dále vzbuzuje emoce

Chystaná hra ze světa Harryho Pottera budí spoustu emocí, a to ještě ani nevyšla. Nejnověji se ke kritice autorů přidal...

Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us

HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak by vypadal legendární Wolfenstein, kdyby vyšel o třináct let dřív?

Legendární Wolfenstein 3D v roce 1992 v podstatě založil žánr stříleček z vlastního pohledu. Tehdejší hardware ždímal...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Také druhý díl seriálového hitu The Last of Us na HBO zlomil rekord

Seriál The Last of Us, který vznikl podle slavného playstationového hitu, zlomil po odvysílání druhého dílu další...

Nezapomněli jste na ně? Tyto hry měly dorazit už loni, stále na ně čekáme

Loni jsme se mohli těšit z poměrně velkého množství titulů, které se na uplynulé měsíce přesunuly z let 2020 a 2021. I...

Filmaři vysvětlují, proč změnili zásadní věci v seriálu The Last of Us

HBO už odvysílalo tři díly seriálu The Last of Us a každý z nich byl lepší než ten předchozí. Nadšeni jsou kritikové,...

Můžete se začít těšit. Seriál The Last of Us odstartoval skvěle

Viděli jsme první díl očekávaného seriálu The Last of Us ještě před oficiálním startem. Ačkoliv je na verdikt ještě...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...