Nejzajímavější tajemství, která byste ve hrách sami nikdy nenašli

aktualizováno 
Kreativnější vývojáři do svých her schovávají prvky, které lze jen těžko objevit. Řeč tentokrát není o rozličných odkazech na popkulturní symboly, které se skrývají v temných zákoutích a vyžadují bystré oko. Vybrali jsme čtrnáct prvků, na které bez návodu narazíte jen těžko a přitom jsou působivé.

V druhém díle Borderlands existuje malá oblast inspirovaná titulem Minecraft. | foto: Gearbox Software

Half-Life

Gaba Newella lidé s trochou nadsázky označují za herního boha. Je šéfem společnosti Valve, ve které vznikly série jako Half-Life, Portal nebo Left 4 Dead a provozuje herní distribuci Steam. Vývojáři tak v Half-Lifu tak trochu prorocky věnovali jednu místnost jen Newellovi.

Tajemství však není možné objevit bez využití kódů (cheatů), kterými aktivujete průchod zdí a vyletíte díky nim mimo mapu v poslední části kapitoly Unforeseeen Consequences (úroveň c1a1c). Do herní konzole je potřeba zadat příkazy sv_cheats 1 a noclip.

Tím se z hráče stane duch a pod úrovní může nalézt rozlehlou černou krabici, ve které se nachází místnost potažená fotografiemi Gaba Newella. Pokoj je však možné objevit pouze v původním Half-Lifu, ve verzi Source chybí.

Day of the Tentacle

V klasické adventuře Day of the Tentacle z roku 1993 je možné spustit hru ve hře. Titul je totiž pokračováním projektu Maniac Manson a právě ten lze přímo ve hře kompletně celý dohrát. Stačí zvolit postavu Bernarda a v místnosti divného Eda použít jeho počítač.

Identická možnost navíc nebude chybět ani v připravované předělávce Day of the Tentacle, která by měla vyjít v průběhu příštího roku.

Day of the Tentacle

Day of the Tentacle

Deus Ex: Invisible War

V druhém dílu Deus Ex nazvaném Invisible War existuje tajné páté „zakončení“. Předtím než libovolné frakci předáte informace o internetovém protokolu Aquinas, můžete zavítat do základny UNATCO. Tam poblíž zničené zdi objevíte vlajku, s níž je třeba sejít po schodech do mezipatra. V něm se vyskytuje záchod, který je třeba spláchnout s vlajkou v ruce.

Dostanete se tak do klubu, kde řada postav tancuje a titul situaci označí za „skutečný konec“ hry. Objevením pasáže však Invisible War nekončí.

Tančící postavy a hořící tučnák v Deus Ex: Invisible War.

Tančící postavy a hořící tučnák v Deus Ex: Invisible War.

Borderlands 2

V druhém dílu Borderlands je možné najít jeskyni, která odkazuje na nezávislý hit Minecraft. Po absolvování deváté kapitoly v oblasti Caustic Caverns můžete narazit na tradiční monstrum Creeper z Minecraftu a charakteristicky rozkostičkované krabice, ze kterých lze získat materiál eridium.

Vstup do jeskyně se vyskytuje v severozápadní části mapy nazvané Guardian Ruins. Uvidíte v ní dva vozíky z Minecraftu na kolejích. Když na konci tratě zabočíte doprava, seskočíte z římsy a dáte se doleva, narazíte na kostičkovanou zeď. Do té pak stačí několikrát udeřit a jste ve speciální lokaci inspirované Minecraftem.

Doom 2

Tajemství spojené s hlavou jednoho z hlavních programátorů Dooma 2 Johnem Romerem patří pravděpodobně mezi ty nejznámější. Objevit ho lze v závěrečné třicáté úrovni nazvané Icon of Sin a podobně jako v případě místnosti Gaba Newella je i zde třeba aktivovat cheaty (kód idclip).

Do ukryté místnosti přímo pod hlavním bossem se totiž dostanete jen po průchodu zdí.

Spatříte tam hlavu Johna Romera napíchnutou na kůl. Když ostatně do úrovně vstoupíte, ozve se nesrozumitelný démonický hlas. Pokud však jeho záznam ve zvukovém editoru otočíte, říká: „To win the game you must kill me, John Romero“ (Abyste hru vyhráli, musíte zabít mě, Johna Romera).

Když do hlavy začnete střílet, ozývají se pekelné výkřiky a závěrečného nepřítele tím lze zlikvidovat.

Gears of War 3

Démonické je i zlaté kuře, které při specifickém postupu můžete objevit v Gear of War 3. V příběhové kampani lze v jedné úrovni střílet do otevřených částí potrubí. Hlavní hrdina vždy zvolá haló a po výstřelu na několik odlišných míst se pták objeví. Tím však sekvence nekončí.

Když na slepici střílíte dostatečně dlouho, promění se v obrovité zlaté kuře a začne na vás chrlit oheň a agresivně útočit. Jako protivník však příliš zásahů nevydrží, a není proto nijak obtížné ho porazit.

Donkey Kong

Programátor hry Donkey Kong ve verzi pro konzole Atari 400 a Atari 800 po dvaceti pěti letech odhalil, že v titulu existuje ukrytý prvek. A fanoušek Don Hodges ho o rok později díky zevrubnému zkoumání kódu objevil.

Ve hře je potřeba dosáhnout nejlepšího skóre o hodnotě 37 tisíc, 73 tisíc, nebo 77 tisíc. Hlavní jsou první dvě čísla, následující trojčíslí může obsahovat libovolnou kombinaci.

Dalším krokem je ztráta všech životů a o ten poslední musíte přijít pádem. Následně je třeba nastavit obtížnost hry na čtvrtou, načež se objeví animovaná scéna, ve které Donkey Kong skáče přes monitor.

Poté následuje titulní obrazovka, ve které lze spatřit nápis LMD. Tedy iniciály původního programátora Landona Dyera, které jsou oním roky utajovaným prvkem.

Tajná obrazovka v Donkey Kong

Tajná obrazovka v Donkey Kong

Secret of Monkey Island 2

Adventury od společnosti Lucas Arts byly k hráčům povětšinou vlídné a nezabíjely je. V titulu Secret of Monkey Island 2 je přesto hlavní postavu Guybrushe Threepwooda možné usmrtit.

Ve hře se vyskytuje obrazovka, na které je Guybrush uvězněný v pasti a pro svou záchranu musí sfouknout svíčku. Pokud však počkáte zhruba deset minut, plamen provazem prohoří a hrdina zemře.

Ilustrace z modernizované verze Secret of Monkey Island

Ilustrace z modernizované verze Secret of Monkey Island

Left 4 Dead 2

V zombie akci Left 4 Dead 2 je možné objevit jukebox se šesti skladbami. Jednou z nich je i píseň Still Alive z Portalu, podle informací od hráčů však na její přehrání existuje jen malá šance, a někdy tak zařízení musíte pouštět s notnou trpělivostí. A ani tak se nemusíte dočkat.

Dalších pět skladeb jsou One Bad Man - Midnight Riders, Midnight Ride - Midnight Riders, The Saints will Never Come (autor není uveden) a Re: Your Brains - Johnathan Coulton. Skladbu Still Alive je jinak možné zaslechnout během závěrečných titulků k prvnímu dílu logické hry Protal.

Jejím autorem je Johnathan Coulton a zpěvačkou je Ellena McLainová, která propůjčila hlas zákeřnému počítači GLaDOS.

Call of Duty: Black Ops 2

Ve střílečce Call of Duty: Black Ops 2 si lze zahrát arkádové tituly od společnosti Atari. Na výběr jsou klasiky jako H.E.R.O., Kaboom!, Pitfall a River Raid, které při splnění konkrétních podmínek objevíte v mapě Nuketown 2025.

Klíčem je spustit privátní zápas a během první minuty a půl ustřelit hlavu všem figurínám. Ruku k dílu může přiložit i on-line kamarád a za odměnu se v úrovni objeví televizní obrazovka, na které kostičkované tituly lze hrát.

Dead Space

Následující odstavec nečtěte, pokud se nechcete dozvědět zásadní informaci o příběhovém zvratu v první dílu Dead Space. Dobrá, varovali jsme vás. Protagonista hry Isaac se snaží objevit ženu jménem Nicole, o které ke konci zjistí, že je mrtvá.

Pokud však dáte dohromady první písmeno z názvu každé kapitoly, dozvíte se to samé. Vyjde vám totiž věta Nicole is dead (Nicole je po smrti).

Dead Space

Dead Space

Mortal Kombat

Reptile v prvním dílu Mortal Kombatu nebyl hratelnou postavou, při splnění specifických podmínek s ním však bylo možné bojovat. A při některých zápasech s jinými protivníky radí, jak ho objevit. Zmiňuje například, že klíčem jsou dokonalost a fatality a že je třeba pozorovat oblohu.

V aréně Pit totiž bojujete na mostě, nad kterým se vznáší měsíc a každou šestou hru přes něj proletí siluety. Když během takového zápasu protivníka porazíte dvojitou výhrou s hodnocením flawless a bez jakéhokoliv blokování, můžete se s Reptilem utkat.

V případě, že se vám ho podaří udolat, odmění vás hra deseti miliony bodů. Obtížnost se však poté citelně zvýší.

Reptile vám při některých  zápasech radí, jak zápasu s ním docílit.

Reptile vám při některých zápasech radí, jak zápasu s ním docílit.

NBA Jam Tournament Edition

V basketbalu NBA Jam z roku 1993 bylo možné odemknout celou řadu skrytých hráčů. Každého z nich lze aktivovat za pomoci specifické sekvence kláves.

Soupisku jste tímto způsobem mohli rozšířit o Billa Clintona, prince Charlese, Johna Carltona z Fresh Prince nebo samotného Willa Smithe jako Fresh Prince z Bel Air. Dostupné tímto způsobem byly téměř tři tucty nových postav.

NBA Jam Tournament Edition

NBA Jam Tournament Edition

Assassin’s Creed 2

Ve druhém dílu Assassin’s Creed můžete spatřit obří chobotnici, jež je k nalezení v hrobce asasínů pod kostelem Santa Maria della Visitazione. Je tam třeba zatáhnout za páku, která vysune sadu tyčí nutnou k dalšímu postupu kobkou.

Pokud však u páky zůstanete a sledujete zhruba minutu okolní vodu, proplave jí obří chobotnice, která vás o chvíli později praští chapadlem.

Autor:
  • Nejčtenější

Cosplayerku vyloučili ze soutěže, protože ztvárňuje černošskou postavu

Jako cosplayer se můžete stát téměř kýmkoliv chcete. Ostříleným bojovníkem, robotem, zvířetem či dokonce osobou jiného...

Zahrajte si stovky dosových klasik zdarma přímo v prohlížeči

Nezisková organizace Internet Archive rozšířila svoji nabídku o další počítačové hry. Ty největší klasiky minulosti...

Výpadek Fortnite trval víc než den. Hráči se smáli i propadali hysterii

Sociální sítě plní tisíce příspěvků reagující na takzvaný Fortnite Blackout. Někteří hráči berou nucenou pauzu od...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější vozidla z počítačových her?

Stejně jako filmoví fanoušci přísahají na Knight Ridera, DeLorean nebo Torino, i hráči počítačových her mají svá...

Nevděčná práce. Žádný ze scénáristů Zaklínače nechtěl psát erotické scény

Vedle násilí a alkoholu je nedílnou součástí příběhů zaklínače Geralta i sex. Proces náročného vzniku erotických scén...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zaklínač 3 na Switchi je malý zázrak, ale rozhodně ne bez chyb

Zaklínač 3 je nejen podle čtenářů Bonuswebu nejlepší hra roku 2015. Nyní se v kompletní edici podívala také na hybridní...

Ve spirále nenávisti. V The Last of Us Part II budeme bojovat o holý život

The Last of Us Part II je jednou z nejočekávanějších exkluzivit na PlayStation 4. Dosavadní dojmy potvrzují, že zkušení...

Fortnite vkročil do druhé kapitoly. Je nový, ale vlastně pořád stejný

Fanoušci populárního Fortnitu zažili dlouhé chvíle, když jim tento týden autoři hru na více než den vypnuli a dělali,...

OBRAZEM: Pokochejte se starověkým Řeckem na fotkách z Assassins Creed

Od vydání Assassin’s Creed Odyssey uplynul celý rok a mnozí fandové stále nedokázali dát hře sbohem. Svět starověkého...

Najdete na iDNES.cz