Střední třída kancelářských myší #1

aktualizováno 
Leváci mají často u top produktů v oblasti myší smůlu. Řešením je změna orientace nebo hledání těch myší, co dovolují práci i levé ruce. Pro tuto skupinu testujeme zástupce Microsoftu a Logitechu.

Microsoft Wireless Laser Mouse 5000

Balení, instalace

Laser Mouse 5000 je co do balení maličko odlišná od ostatních produktů Microsoftu. Není totiž vyvedena v červené, nýbrž v černé. Zřejmě má korespondovat s barvami samotné myši, a to se povedlo. Vnitřní uspořádání je vcelku povedené, nic by se při opatrném zacházení nemělo rozbít a Microsoft už se dávno začal snažit šetřit papírem ve svých baleních. Kromě myši je balení doplněno o dvojici AA baterií, bezdrátový přijímač, CD a manuál - naprosto standardní a postačující výbava.

Instalace je jako vždy velice primitivní. Microsoft apeluje na upřednostnění instalace ovladačů před připojením přijímače do USB. Ti, kteří už mají ovladače od tohoto výrobce nainstalované, tak ti již nemusí nic instalovat. Stačí zaměnit v ovladačích starou myš za novou a zbytečně se nezdržovat.

Bližší pohled, ergonomie, technologie

Úvodem musím říci, že tuto myš mohou používat jak praváci, tak i leváci, jež jsou výrobci periferií diskriminováni. Designově myš sedne oběma skupinám, z toho však plyne horší ergonomie. Zkrátka kompromisy jsou kompromisy.

Celkově se myš hodí jak pro majitele menších rukou, tak i pro ty s většími prackami. Můžeme za to poděkovat rozlehlejší základně myši v oblasti dlaně. Směrem ke konečkům prstů se myš ztenčuje a uvolňuje místo pro palec a prsty na druhé boční straně. Ty jsou ze zdrsněného poloprůhledného plastu, který je na dotek skutečně příjemný a přispívá k menšímu pocení. Tento plast se pak táhne po celé spodní straně. Zde musím upozornit na velice kvalitní zpracování. Nejedná se o žádný odfláknutý šunt, ale o kvalitní provedení, které lze jen pochválit.

Na každé straně najdeme po jednom doplňujícím a poměrně dlouhém tlačítku. To má jednu výbornou vlastnost – je krásně dostupné. Většinou totiž toto tlačítko bývá rozkouskováno na dvě menší. Tímto provedením jsme ochuzeni o dvě další tlačítka, ale zato si můžeme užívat pohodlné dostupnosti.

Svrchní lesklý plast s perleťovým efektem vypadá skvěle, je ovšem náročnější na údržbu. Budou se na něm usazovat ve větší míře stopy potu, mastné skvrny od prstů atd. V oblasti dvou hlavních tlačítek najdeme můstek, který je odděluje a zároveň uvolňuje prostor čtyřsměrnému kolečku. To má naprosto plynulý chod bez jakýchkoli drážek. V podstatě se dá říci, že se jedná o klasické kolečko z produkce Microsoftu, které známe z většiny jeho myší. Zvuk dvojice hlavních tlačítek je příjemně tlumený, přesně takový, jak jej známe z dob slavné éry IntelliMouse.

Jak jsem řekl, ergonomie tohoto modelu je na vysoké úrovni. Hlavní přednosti jsou ve variabilitě velikostí rukou uživatelů a v použití jak praváky, tak i leváky. Práce s touto myší nepřinášela ani po odpoledni stráveném u PC žádné známky namáhání ruky.

V myši pracuje laserový senzor s technologií High Definition, jehož rozlišení se rovná 1000 DPI. Tato technologie má za úkol činit kurzor mnohem přesnější, citlivější a plynulejší. Bohužel, v praxi to není o moc víc poznat v porovnání s modely konkurenčních výrobců bez jakékoli další technologie. Tím neříkám, že kvalita snímání je špatná, jen, že tolik propagovaná technologie High Definition by nemusela díky těmto výkonům být až tolik propagovaná.

Laserový senzor není umístěn v těžišti myši, ale pod pravákovým palcem. To je pro jemnou práci například v grafických editorech nevyhovující. Na spodní straně dále najdeme slot pro dvojici AA baterií dodávaných v balení a tlačítko „Connect“ pro komunikaci s bezdrátovým přijímačem pracujícím na frekvenci 27 MHz. To však stejně ve většině případů zůstane nevyužito, jelikož navázání komunikace probíhá zcela automaticky. Dosah je kvalitní ze vzdálenosti 3 – 4 m. Po překročení tohoto limitu se ztrácí signál. Doba odezvy je rovna 8 ms = 125 Hz. A nakonec tu máme čtveřici teflonů umístěných v rozích spodní strany myši.

Ovladače

S ovladači Microsoft IntelliPoint jsme se tu seznamovali už několikrát. Vytrhneme z nich jen to nejpodstatnější. Konfigurace všech tlačítek včetně kolečka je dnes samozřejmostí. Výpis možných akcí je v přiloženém screenshotu. Dále Microsoft umožňuje využívat u každého programu jiný profil s jinou konfigurací tlačítek. To je vcelku užitečná funkce. Dále pak nastavení rolování s možností sledování intenzity otáčení. Čím více točíte kolečkem, tím více se toho odroluje. Podobnou technologii používá i Logitech u MX Revolution. Užitečnou je i záložka „Wireless“, která informuje o celkovém stavu baterií a kvalitě signálu.

WLM 5000 ve zkratce
Rozhraní: USB; bezdrátové
Jak pro praváky, tak i leváky
Barva: černá
Materiál: plast
Senzor: laser s 1000 DPI
Záruka: 3 roky
Orientační cena: 951,- Kč s DPH ke dni 31. října 2007 na alza.cz

Závěrem

Wireless Laser Mouse 5000 je model, jehož cílový segment jsou kanceláře a domácnosti. Bezdrátové provedení dává ohromnou volnost, avšak rozměry velký přijímač nedovoluje používat myš například k notebooku. Zpracování a ergonomie jsou na vysoké úrovni, což přispívá k dalšímu komfortu. Na své si přijdou i leváci. Nezapomeňme zmínit tříletou záruku a výborný poměr cena/výkon. Nemohu si pomoci, ale tato myš má skutečně mnoho plusů a pramálo mínusů. Za chybku považuji jen špatně umístěný laserový senzor a ke hrám ji moc doporučit také nemohu kvůli době odezvy 8 ms. Jinak berte všemi dvaceti.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu alza.cz.

Autor:
 
Témata: Notebook

Nejčtenější

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Fanoušek cestoval přes půl Evropy, aby se podíval na skutečný hrad z CS:GO

Google Maps

Youtuber známý jako 3kliksphilip se vydal z Anglie až do malé vesničky Predjama na jihozápadě Slovinska, jen aby se...

RECENZE: Třetí přídavek pro český Kingdom Come je zatím ten nejlepší

Kingdom Come: Deliverance - Band of Bastards DLC

Přídavek Band of Bastards pro Kingdom Come: Deliverance láká na těžké souboje a lineární hratelnost. Sice nám v něm...

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

Další z rubriky

Hráči to často mají těžší než klasičtí sportovci, říká majitel týmu eSuba

Majitel eSuby Ladislav Dyntar

V rozhodujících momentech je nutné spolehnout se na sto procent na své tělo, jakékoliv zaváhání vás může stát hru, říká...

OBRAZEM: Overwatch od Blizzardu je tak populární, že už má i vlastní set Lega

Bastion z Overwatche v LEGO podobě

Týmová akce Overwatch překonala další hranici. Její hrdinové i ikonická místa jsou nyní k dispozici v podobě oficiální...

KVÍZ: Poznáte nejdrsnější ženy z historie videoher?

Injustice 2

Vybrali jsme dvacet ikonických videoherních hrdinek, které bychom rozhodně v reálném světě nechtěli naštvat. Tak...

Najdete na iDNES.cz