Space Hulk – proti přesile mimozemských nepřátel

  0:02aktualizováno  0:02
Vzpomínáte na filmový snímek Vetřelci? Přesně v tomto duchu a atmosféře je zde desková hra.
Space HulkSpace Hulk je klasická desková hra z dílen spol. Games Workshop. A už se pěknou řádku let nevyrábí. Narazíte na ní jenom souhrou šťastných náhod a nebo na aukčním portálu eBay. Přesto by byla velká škoda na tenhle zajímavý počin zapomenout, ostatně dal přeci vzniknout i několika kvalitním videohrám!

Space Hulk jako desková hra pro dva hráče zažil svou premiéru na sklonku osmdesátých let minulého století. Zjevnou inspirací pro tvůrce se přitom stali filmoví Vetřelci, které pro potřeby hry nahradili Genestelaři, specifická rasa z Warhammer 40k univerza. Proti nim tady pak stála vesmírná marína (Space Marines) s převážně lehkými zbraněmi a malým počtem mužů, odsouzených tak předem ke ztrátám.

Space HulkNa tvůrci designovaných mapách, situovaných do hodně klaustrofobických koridorů opuštěného kosmického plavidla, se mariňáci museli skrze hordy Stealerů probít k cíli svého poslání. Jednou bylo nutné projít skrze nepřátelské linie, podruhé stáhnout důležitá data ze vzdáleného terminálu, potřetí zlikvidovat konkrétní objekt...

Zatímco mariňáků bylo jenom pár, k dispozici byly dva pětičlenné týmy, v případě Stealerů šlo o neomezený počet do hry postupně nasazovaných kreatur. Výborné atmosféře nahrával prvek, že hráč s mariňáky dopředu netušil, s jakou silou, s kolika Stealery schovanými za rohem vlastně bude mít tu čest. Ti totiž do komplexu vstupovali ve formě tzv. blipů (speciálních žetonů), symbolizujících ony tečky na scannerech maríny ve Vetřelcích, naznačujících, že se blíží potíže. Ale pouze hráč ovládající Stealery věděl, kolik Stealerů ten který blip (žeton) vlastně ukrývá. Obvykle 1-3.

Space HulkHra byla založená na klasickém principu, že marína byla sice méně pohyblivá, ale díky střelným zbraním dokázala eliminovat své protivníky na dálku. Stealeři naproti tomu byli nesmírně agilní, ale smrt dokázali rozsévat až tehdy, pokud se přiblížili na nejkratší možnou vzdálenost.

Tyto disproporce byly řešené mj. rozdílným počtem akčních bodů. Marína měla čtyři bodíky na hlavu, Stealeři naopak šest. Body se následně daly přetransformovat především do pohybové aktivity, jako posun o vybraný počet čtverečků. U mariňáků pak ještě do střelby na cíl, u čehož bylo třeba hodů kostkou. Štěstí se ovšem dalo vyjít vstříc kupř. při povědomí, že trvalá palba na jednou zacílený objekt vám ve finále výrazně zvyšovala šance na zásah.

Space HulkTřebaže aspekt náhody skrze házení kostkami nemám ve hrách příliš v lásce, zde byl tento "nedostatek" zcela zatlačen do pozadí mimořádným herním prožitkem. Prožitkem, který se mnohdy blížil tísnivým momentům, známým ze sledování hororových filmů.

Chvíle napětí se střídaly s velkou nervozitou a očekáváním. A to tím spíše, pokud jste aplikovali v praxi pravidlo o neúprosném časovém limitu, který měli mariňáci v rámci svého tahu k dispozici. Ano, rozumíte tomu správně, hra byla na kola. Nejprve se zpravidla angažovali mariňáci, poté jejich hbití soupeři.

Herní Space Hulk
Space Hulk (1993 - PC, Amiga):
Space HulkNa první pohled obyčejná střílečka se dvěma týmy mariňáků s volitelnou výzbrojí, která však vedle real-time běhu hry nabízela možnost zapauzování dění a rozdání adekvátních příkazů vašim spolubojovníkům. Ona pauza ovšem měla neúprosný časový limit. Takže ve finále hra nabízela zdařilou adrenalinovou kombinaci akce a strategie. Ve své době byla oceňována za výbornou AI alienů a atmosféru. Byť proslula vysokou, až frustrující obtížností, na čemž nesla vinu také jistá neschopnost počítačem řízených mariňáků.

Space Hulk: Vengeance of the Blood Angels (1995 – PC, 3DO, PSX, Sega Saturn):
Space Hulk 1995Pokračování s hodně podobnými mechanismy jako první videoherní díl. Tedy s možností zadávání taktických příkazů dvěma oddílům mariňáků, kde jste mohli, z vlastního pohledu, ovládat vždy jednoho vybraného jedince. Opět jste se v úzkých koridorech potýkali především s aliení rasou Genestealerů, rychlých a smrtících v boji na blízko. A znovu se sluší zmínit zejména báječnou atmosféru konfliktu, který se de facto blížil žánrovému zařazení taktická akce. Na 3DO přitom šlo o jeden z vůbec nejlepších herních počinů v rámci portfolia téhle konzole.

Space Hulk (2006 – mobilní telefony):
Space Hulk mobilePokus THQ využít licenci na tuhle legendu, ve kterém byl dostupný jak klasický tahový režim z deskové předlohy, tak akční FPS mód. Zajímavostí bylo, že jste dostali možnost hrát za obě strany střetu.

Nethulk
V roce 2008 se objevila ještě slibná freeware PC verze plně simulující "tahový běh" deskové předlohy. Nicméně musela být stažena na popud Games Workshop, resp. THQ, kde aktuálně vlastní herní licenci na produkty z Warhammer 40k univerza. Takže momentálně můžete vzít zavděk aspoň alternativou nazvanou
Nethulk, což je síťová hra pro dva hráče, vycházející ovšem z pravidel Space Hulku.

Ve Space Hulk bylo samozřejmě hodně důležité naplánovat dobrou strategii vašeho postupu. Propočítat dobře možnosti a vyhodnotit vaše šance i s tím, že některé členy týmu prostě obětujete. Tedy pokud máme mluvit výhradně o hraní za mariňáky, kteří si nemohli dovolit chybovat.

Space HulkVýznamnou roli při rozhodování sehrála různorodost zbrojního arzenálu. Vedle standardních automatů byl k vidění i ultimátní rotační kulomet. Plamenomet, schopný "zatarasit" postup Stealerů. Granáty. Či šikovná stacionární kulometná věž. Zajímavostí byla přítomnost klíčové funkce Overwatch, která umožňovala hlídkujícím mariňákům střílet i během tahu Stealerů. Což byl jeden z momentů umožňující zastavit, nebo alespoň zpomalit postup soupeře.

Mimochodem, ani hráč se Stealery nebyl odkázán na stealth manévry se stále identickými zástupci Genestealerů. Do boje mohl posléze vytáhnout s dalšími impresivními kreaturami. Mezi nimi se mohl nacházet třeba takový Lictor, co se dokázal objevit za zády nic netušících mariňáků, a následně vnést do jejich zformovaných řad chaos a zmar. Nebo Carnifex, opancéřovaný kolos, u něhož bylo těžké najít slabé místo. Každopádně každá figurka ve hře měla jenom jediný život, o nějž přijít mohlo být dílem okamžiku.

Space HulkSpace Hulk se za ty roky dočkal několika zajímavých přídavků, rozšiřujících možnosti hraní až do trochu nešťastné fáze, kdy obě skupiny po sobě mohli začít střílet. Plus se tu objevily nejrůznější psionické dovednosti, opět na obou stranách.

Odklon od klasického schématu poněkud devalvoval původní tvůrčí záměr, jakkoliv za ním byla vidět snaha hru více přiblížit konturám Warhammer 40K světa. K tomu se ještě vynořila řada dalších, oficiálních, jakož i neoficiálních vylepšení, nových map a postav. Koneckonců Space Hulk je i dnes jedinečnou výzvou pro inteligentní hráče schopné vlastní modifikace pravidel, a to způsobem, který jim pro jejich hraní bude maximálně vyhovovat!

Space HulkJeště v polovině devadesátých let minulého století vydal Games Workshop reedici Space Hulk s poněkud zjednodušenými pravidly. A také skvěle designově řešenými proprietami, počínaje puzzle mapou, tvořenou dílčími fragmenty (chodba a místnost), které pro každou misi sestavujete do trochu jiného obrazu. A konče detailními miniaturami, které po případném nabarvení dodávají hře na dosti výjimečném kouzlu uvěřitelnosti.

Rád bych připomenul, že na netu je v současnosti takového množství materiálu, že si Space Hulk v případě zájmu a času můžete vyrobit sami doma, takříkajíc na koleně.

Space HulkÚplně na závěr se ještě hodí poznamenat, že dlouhé roky spekulací stran možného znovu oživení téhle herní legendy získávají letos na aktuálnosti. Proč? Mluví se o třetím čtvrtletí tohoto roku, kdy by se Space Hulk měl znovu objevit na trhu. Není zcela jasné, jestli půjde o další reedici nebo kompletně přepracovaný nový díl, nicméně to nic nemění na skutečnosti, že už doma začínám stříhat metr :).

Space Hulk byla, a i po těch letech stále je, neuvěřitelně návyková a atmosférická tahová strategie pro dva hráče. Pokud ji doma nemáte, nebo ji neznáte, určitě se po ní podívejte. Je to totiž ve svém žánru vynikající volba!

Autor:

Největší světová herní výstava Gamescom 2019 se koná od 20. do 24. srpna v Kolíně nad Rýnem. Čeká nás opět řada nových oznámení a ukázek z nadcházejících titulů jako jsou Gears 5, Minecraft Dungeons a Zaklínač.

Nejčtenější

Chernobylite se chce svézt na popularitě seriálu. A asi mu to vyjde

Chernobylite

Havárie v Černobylu skrývala mnohem vážnější tajemství, než je známo. Tedy alespoň v podání připravované hry...

Jedna z nejočekávanějších her roku Death Stranding je čím dál záhadnější

Death Stranding

Jedna z nejočekávanějších her letošního roku se s každou další ukázkou stává záhadnější a podivnější – v tom nejlepším...

Neurážejte našeho bezpohlavního robota, vyhrožují herní komunitě

V Borderlands 3 můžete hrát za bezpohlavního robota.

Připravovaný titul Borderlans 3 si nemůže oddychnout od kontroverzních témat. Nejnovějším popraskem na internetu jsou...

Pět scén z her, které narazily na australskou cenzuru

South Park: Stick of Truth

O cenzurování videoher v Austrálii toho bylo napsáno již mnohé, málo se už však ví, že se v posledních letech situace...

Fanoušci upravili vzhled zaklínače, aby se podobal seriálové adaptaci

Zaklínač 3 – Geralt jako Henry Cavill

Tvůrci chystaného seriálu Zaklínač vycházejí z původních knih Andrzeje Sapkowského, nikoli jeho oblíbené videoherní...

Další z rubriky

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Hraje se s nimi skvěle, ale nejsou levné. Zkusili jsme špičkové VR brýle

HTC Vive Pro

Souprava pro virtuální realitu HTC Vive Pro je momentálně tím nejdražším, ale také prakticky nejlépe vybaveným modelem,...

ANKETA: Co vás nejvíce zaujalo a zklamalo na GamesComu?

Everspace 2

Herní svátek GamesCom, který se konal v německém Kolíně nad Rýnem, je minulostí a nutno říct, že letošní ročník se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz