Sony oživila Last Guardian i Final Fantasy VII. Jinak na E3 zklamala

  8:18aktualizováno  8:18
Sony na herní konferenci E3 v Los Angeles po pěti dlouhých letech konečně uklidnila věrné příznivce. Vytoužený Last Guardian má vyjít příští rok. Stačilo to ale, aby letos na herním veletrhu trumfla Microsoft?

The Last Guardian | foto: BW

To, že Sony začne svoji předváděcí akci vymodleným oznámením vydání hry Last Guardian, čekal málokdo. Nad projektem, pod nímž je podepsaný Fumito Ueda (Ico, Shadow of Colossus), se na pět let zavřela voda. Příznivci tak mohou slavit, ačkoliv zatím jen předběžně. Datum vydání je totiž až příliš vágně nastaveno na rok 2016, což vzhledem k složitému vývoji budí oprávněné obavy.

Chlapec spolupracující s bájným monstrem při pohybu starobylými ruinami sice nese nápadný rukopis Uedy, zároveň však předvedená pasáž neukázala vlastně nic nového. Rozmanitější trailer z roku 2010 dokázal navnadit více a je škoda, že jsme se v případě tak důležité hry tentokrát žádného nedočkali. Ze hry sestříhaná upoutávka by rozptýlila obavy ze vzdáleného data vydání a lépe ilustrovala, proč ve vydání Last Guardian fanoušci doufají tolik let. Soudě dle prezentované pasáže se grafika za pět let komplikovaného vývoje také příliš nezměnila k lepšímu. Přestože hra nyní cílí na Playstation 4.

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Podobně rozporuplné pocity přicházely po dobu konference prakticky neustále. Vymodlený remake legendární Final Fantasy VII vzbudil snad stejně velký poprask, oznámení však bylo doprovázeno jen filmovým trailerem. Jakákoliv zmínka o datu vydání hry, natož ukázka přímo ze hry, na pořadu dne ještě nebyla. Při pomyšlení na dlouhý vývoj Final Fantasy XV z téhle skutečnosti naskakuje husí kůže. Když už jsme u téhle řady, oznámený World of Final Fantasy dorazí nejdříve na Playstation 4 a PS Vita.

Očekávaná hra No Man’s Sky ani tentokrát nepůsobila příliš přesvědčivě. Hra odehrávající se ve vesmíru, v němž můžete prozkoumávat a objevovat bezpočet planet, působí vskutku až pohádkově lákavým dojmem. Jenže ačkoliv se tentokrát kormidelník projektu Sean Murray konečně chytil ovladače a ukázal hráčům, jak se hra vlastně hraje, stále není jasné, zda to bude vlastně vůbec zábava. Svět bude jistě ohromný a rozmanitý, ale jaký bude mít průzkum a aktivity ve hře smysl? I zde přitom chybělo byť jen přibližné datum vydání, kterými nás tak namlsala například Bethesda.

Další na průzkum orientovaná hra Firewatch, která si svůj debut odbude snad ještě letos na Playstation 4, působila lepším dojmem – a to jí stačil pouhý trailer.

No Man’s Sky

No Man’s Sky

Skrz filmeček byl oznámen nový Hitman pojmenovaný, jak je poslední dobou zvykem, prostě Hitman. Následovalo neurčité tvrzení, že půjde o nejambicióznější díl série, avšak zároveň, jako u téměř každé hry na konferenci, se Sony daleko spíše chlubila tím, že se majitelé Playstation 4 mohou těšit na exkluzivní obsah k prakticky nepředstavené hře. Hitman každopádně podle traileru vyjde 8. prosince. 

 A tak bychom mohli pokračovat. Exkluzivní obsah na Playstation 4 platí i pro předváděné hry jako Batman: Arkham Knight nebo Assassin’s Creed: Syndicate, který se na E3 konferencích kupodivu příliš neprezentoval.

Čerstvě oznámená hra Dreams od tvůrců Littlebigplanet, v níž vytváříte sny jako pohyblivé obrazy, zaujala fantastickou kreativitou a hravostí, ani ta nedokázala však příliš vysvětlit, jak se bude vlastně hrát. Bude čistě kreativním „toolem“ nebo obsáhne i nějakou formu příběhu? I oznámený Shenmue 3 financovaný přes Kickstarter zůstal u neurčitého oznamovacího videa a o hře samotné nám toho nikdo příliš neřekl.

Ještě hůř to dopadlo s Projektem Morpheus – headsetem, jenž má ve spojitosti s konzolí Playstation 4 vtáhnout hráče do virtuální reality. Ano, na Projektu Morpheus se pracuje a konkrétně byla zmíněna dosud neznámá akce Rigs. Ale na jakoukoliv seriózní předváděčku, jako tomu bylo v případě HoloLens na konferenci Microsoftu, se u Sony vůbec nedostalo.

Project Morpheus - nová verze
Project Morpheus - nová verze
Virtuální realita Project Morpheus pro PlayStation 4

Project Morpheus

U titulů, jež běžely během té krátké chvíle s Projektem Morpheus na plátně, nešlo rozeznat, zda jde o technologická dema nebo hry. Dokonce i tradiční silná stránka Sony – nezávislá scéna, byla výrazně opomenuta s výjimkou her od Devolver Digital. Microsoft na tom byl v tomto ohledu lépe.

Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn

Batman Arkham Knight - obrázek z traileru

Batman Arkham Knight

Přesto se Sony podařilo shrábnout i kladné body. Nová značka od tvůrců série Killzone nese název Horizon: Zero Dawn a kromě nádherné grafiky zaujala i originálním prostředím. V Horizon se mísí technologie a robotika s pravěkem. Hlavní hrdinka tak v ukázce používala k lovu mechanického dinosaura luk s různými typy šípů. Boj působil nápaditě, vyžadoval přesnost i hbité reflexy a představuje nápadný odklon od pojetí, kdy do protivníka stačí nasypat pouze předepsané množství olova. I zde můžeme však datum vydání jen odhadovat.

Výborně si Sony vede i na poli stříleček. Oznámené rozšíření pro Destiny pojmenované podle očekávání The Taken King nabídne opět obsah exkluzivní pro majitele Playstation 4 a vyjde 15. srpna. Bude se jednat o větší rozšíření, než jakými byly House of Wolves nebo Dark Below a nabídne mimo jiné i podtřídu pro všechny tři typy postavy. 

Call of Duty

Call of Duty: Black Ops 3

Destiny

Destiny

Sony si také po dlouhých letech prohodila role s Microsoftem a počínaje letošním Call of Duty: Black Ops 3, bude veškerý stažitelný obsah uvolňován s předstihem pro jejich konzole. Hratelná ukázka představila nový koncept kampaně, kterou můžete v Black Ops 3 hrát až ve čtyřech hráčích. Ti navíc disponují speciálními schopnostmi a výrazně vylepšeno mobilitou. Hra působí jako takový mix Titanfallu, Advanced Warfare a Destiny, což bylo vidět i v traileru pro hru více hráčů. Kampaň sice těží z větší volnosti, boje však působí možná až příliš nepřehledným dojmem.

Star Wars: Battlefront

Star Wars: Battlefront

Třetí prezentovanou střílečkou byl i Star Wars: Battlefront, který předvedl populární variaci na horde mód (zde Survival), v němž bojujete proti vlnám nepřátel. Podobně jako v dalších módech hry jej budete moct hrát sami i v kooperaci. Battlefront bohužel nenabídne příběhovou kampaň.

Příznivce bojových her pak potěšil trailer na Street Fighter 5, který vyjde jen na PC a Playstation 4. Trailer se zaměřil na nové postavy, ačkoliv podobnost se čtvrtým dílem série tady byla velmi citelná.

Poslední minuty tak nakonec patřily esu Uncharted 4: Thieves End. A že se bylo na co dívat. Nejen, že tato akční exkluzivita ve stylu Indiana Jonese vypadá náramně k světu, podobně jako v ukázce z konce loňského roku se nekonal přehnaně koridorový styl hry, kterým trpí jiné střílečky.

Uncharted 4 je sice lineární hrou, během akčních pasáží je však hráči dáváno více možností, jakými postupovat. To přitom neplatilo v prezentované pasáži jen o střílecích částech, ale i pro zběsilou honičku v ulicích města. Fantasticky působilo také zničitelné prostředí a fyzika jednotlivých objektů, nemluvě o neustálých, kontextem podmíněných hláškách hlavních postav.

Uncharted 4: Thief’S End

Uncharted 4: Thief’S End

Firewatch

Firewatch

Uncharted tak skoro dávalo zapomenout na to, co všechno se Sony letos na E3 nepovedlo. Firma neprezentovala Vitu či jakoukoliv hru, která by těžila z integrace PS Vita s Playstation 4. Některé očekávané, neukázané tituly jsou evidentně ještě stále hluboko ve vývoji. To zamrzí v případě chystaného Gran Turisma 7 nebo značky God of War.

Ještě víc však bolela nepřítomnost nadějného Rime či Wild, o kterých jsme se od dob jejich loňského oznámení nedozvěděli nic nového. Vzhledem ke skutečnosti, že Sony hodlá letos přeskočit letní výstavu Gamescom, nelze tak hodnotit jejich vágní, na bonusový obsah orientovanou předváděčku na E3 jako celek příliš pozitivně.

Největší herní veletrh E3 probíhá od 11. do 13. června v Los Angeles. Bethesda předvedla novinky Doom: Eternal a Wolfenstein: Youngblood. Microsoft oznámil první informace o nové konzoli Xbox Scarlett a rozšíření Xbox Game Pass na PC.

EA na své vlastní akci ukázalo gameplay ze Star Wars Jedi: Fallen Order.

Nejčtenější

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Keanu Reeves odhalil start Cyberpunku 2077, nový Xbox vyjde na Vánoce 2020

Xbox - E3 2019

Microsoft oznámil službu Xbox Game Pass Ultimate, která spojuje dohromady trojí předplatné, a potěšil odhalením data...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Dojmy z hraní: Watch Dogs Legion se posouvá směrem, který nikdo nečekal

Watch Dogs Legion

Ubisoft nás den před otevřením výstaviště v Los Angeles pozval do utajené lokace, kde jsme si za přísných...

Další z rubriky

Bethesda na E3 předvedla Doom a Wolfenstein. Na mobily míří Commander Keen

Doom: Eternal

Výstava E3 pokračovala konferencí Bethesdy. Doom i Wolfenstein potěšily příznivce stříleček a obě hry dorazí ještě...

Square Enix ukázal na E3 remake Final Fantasy VII i hru s Avengers

Final Fantasy VII Remake

Předposlední velkou konferenci letošní E3 pořádal japonský gigant Square Enix. Dlouho očekávaný remake Final Fantasy...

Sledujte první záběry z upírských Bloodlines 2 či středověké řežby Chivalry 2

Chivarly 2

Svoji vlastní show má v rámci E3 také platforma PC, a to v podání PC Gaming Show. Akce se sice nemůže měřit s velkými...

Najdete na iDNES.cz