Snímek Tekken je jen další filmový brak schovaný za videohru

aktualizováno 
Videohry převedené do filmové podoby většinou nedopadají dobře. A u bojovek to platí dvojnásob.

Film Tekken

Legenda bojových videoher

Film TekkenTurnaj o krále železné pěsti, svalnatí bojovníci, pohledné a ohebné slečny, bojová umění, kupa chvatů, nějaké to násilí a panda. I když to zní divoce, tak přesně to je ve zkratce kultovní série bojových her Tekken. Prostý koncept klání dvou zápasníků dal vzniknout kdysi jednoduchému žánru, který se postupem času se stále lepšími technologiemi vyvinul až k profesionálnímu hraní.

Dnes Tekken patří k těm nejúspěšnějším a nejpopulárnějším značkám bojovek. Na jeho filmové zpracování, které nyní konečně vyšlo v Evropě na DVD, tedy čekalo hodně fanoušků. A především pro ně bude zhlédnutí tohoto filmu pořádnou ranou železnou pěstí přímo do obličeje.

Rozdíly oproti předloze
Z nepochopitelného důvodu se filmový Tekken odehrává v utopické budoucnosti. V téměř každém dílu Tekkena vystupuje obří společnost Mishima Zaibatsu, která gigantický turnaj pořádá. Ve filmu se ale společnost jmenuje prostě Tekken, stejně jako samotný turnaj. A obří společnosti rovnou vládnou Film Tekkencelému světu.

Větších či menších rozdílů mezi filmem a hrou je spousta. Jun se s Kazuyou nespustila, ale byla znásilněna, pleť Christie Monteiro zesvětlela a ozbrojené vojenské jednotky nejsou Tekken Force, ale Jackhammers. To je pro fandy předlohy nepochopitelné, když Jackové byli vždy sympatičtí humanoidní roboti s vizáží Dolpha Lundgrena. Nikdo podobný ale ve hře není.

Předlohy neznalému divákovi je všechno tohle jedno, ale "Tekkenisty", kteří se měsíce učili ty nejsložitější útoky a kteří tyto videohry milují, to určitě nepotěší. Buďme ale alespoň rádi, že se zde jako ve filmové adaptaci další bojovky Dead or Alive nedělají ze sourozenců milenci. To bylo totiž vážně divné.

Brak, prostě brak
Z filmového i diváckého hlediska je Tekken brak. Ať se na něj díváte jako na Film Tekkenkuriozitu či absolutní béčko, je to prostě brak. Naštěstí se na něj ale alespoň dá dívat. Odhadujeme, že tedy alespoň pro polovinu hráčů, kteří mají Tekken v oblibě.

Už od samého začátku, který je sestříhaný ze scén z jiných akčních filmů je jasné, že tohle žádný filmový špektákl nebude. Neskutečně debilní pseudo-vtipné řeči typu "Co to bylo za písničku, kterou jsi pouštěl minulý týden, švábi? Ne, Beatles." střídají dialogy obdobně inteligentního charakteru.

Co je Tekken?
Tato série bojových her se poprvé objevila na arkádových automatech v roce 1994. O rok později se první díl objevil i na konzoli PlayStation. Tekken zaujal osobitými bojovníky zvládajícími nejrůznější styly. Dobové recenze chválily i ovládání, které nebylo založené na silných a slabých útocích, ale místo toho bylo každé končetině přiděleno jedno tlačítko. Po dohrání hlavního režimu čekala na hráče vždy příběhová animace bojovníka, se kterým jste hru dohráli. Právě tyto animace tvořily s přibývajícími díly a zvyšující se kvalitou příběh celé série Tekken. Série se dočkala i řady vedlejších her, které byly akcemi, nebo dokonce i karetními hrami. Mezi nejvýraznější díl série patří bezesporu Tekken 3, který vymáčkl hardwarové maximum z prvního PlayStation a získal sérii světovou popularitu. Své místo zde má i humor, a tak tu boje třeba i medvěd, panda nebo klokan.

Herecké etudy čtvrté kategorie
Hercům, či spíše nehercům tu sekundují modelky.Prakticky nikdo tu nehraje. Film TekkenJohn Foo jako hlavní hrdina Jin Kazama je dostatečně pohyblivý a pohledný, aby tuto roli utáhl, ale náročnější herecký úkol bychom od něj ani stejně chtít nemohli. Na jeho hlavě uvidíte pokaždé stejné množství potu jako vlasového gelu. Za vyzdvihnutí stojí určitě role Briana Furyho v podání jednoho z nejhorších béčkových herců všech dob Garyho Danielse.

Jediný, kdo se ve filmu opravdu snaží hrát, je legenda béčkových akčních filmů 80. a 90. let Cary-Hiroyuki Tagawa jako Heihachi Mishima. S odstávajícími vlasy, děsivými škleby a výrazným charismatem je opravdu dobrý. Nikdo nečekal, že ve filmu uvidí hollywoodské herce, ale fanoušky herní série rozhodně nepotěší, když uvidí svoje oblíbené postavy, jak se chovají jako naprostí tupci. Navíc mnohdy ani nevypadají jako ve hře.

Souboje ujdou
Videohra Tekken je založena na soubojích a přesně o nich by měl být i film. A v tomto směru není snímek tak dýchavičný, jako v ostatních ohledech. Souboje jsou většinou svižné, mají dobrou choreografii a herci bojovat opravdu umí. Film TekkenJenže žádný ze soubojů nepřesahuje kvalitou průměrné karate béčko.

Tekken je od prvního dílu jednou z nejpropracovanějších bojovek svého druhu. Bojovníci v něm ovládají nejrůznější bojová umění a útočí chvaty, které mnohdy popírají i zemskou gravitaci. A film měl v tomto směru rozhodně na víc. Některé postavy zde sice předvádějí své osobité údery jako ve videohrách, ale to je jediná specialita, kterou od snímku můžete očekávat.

Zábava jen s pivkem v ruce
Nikdo nemohl od Tekkena čekat zážitek, který bude vyžadovat protáčení mozkových závitů. Vždyť ho má na svědomí režisér Dwight H. Little, jehož nejlepšími snímky jsou Zachraňte Willyho 2 a Anakonda: Honba za krvavou orchidejí. Little je především televizní režisér a Tekkena natočil jako všechna svá díla naprosto řemeslně bez duše. Ve výsledku tedy první půlhodinu zíráte na neuvěřitelně stupidní film, který nemá v podstatě žádné ambice.

Film TekkenDokonce i samotní tvůrci videoher Tekken z firmy Namco se od tohoto snímku distancovali. Pokud se ale nerozhodnete film vypnout a vydržíte se dívat dál, tak se můžete i bavit. Pokud tedy přijmete fakt, že se díváte na totální koninu. K tomu navíc doporučujeme lahváč piva do ruky a přístup "Tak se mrkneme na tu kravinu. Jinak to s tímhle filmem opravdu nejde.

Hodnocení: 20%

Další filmové adaptace bojovek
Dvojitý drak (Double Dragon) - 1994

Double DragonPrastará procházecí bojovka se dočkala filmového zpracování jako první. Mark Dacascos (Mistr neznámého boje) jako Jimmy potěšil, stejně jako Robert Patrick v hlavní záporné roli. Příběh o rozpůleném medailonu a zkáze lidstva však už méně. Sledovatelné s Tekkenem.
20%

Street Fighter: Poslední boj (Street Fighter) - 1994
Tento snímek má pověst jedné z nejhorších filmových adaptací videoher vůbec. Zrzavému Jean-Claudu Van Dammovi zde sekunduje zpěvačka Kylie Minogue a celé je to dost praštěné. Tenhle film se ale aspoň nebere vážně a divákovi to dává neustále najevo.
50%

Mortal Kombat - 1995
Krystalicky čisté béčko, super souboje, dobré obsazení a Paul W.S. Anderson jako nejvhodnější možný režisér. První filmový Mortal Kombat je divoká jízda, která patří k tomu nejlepšímu, co se z videoherního světa dostalo na stříbrné plátno. A ten boží elektronický soundtrack!
80%

Mortal Kombat 2: Vyhlazení (Mortal Kombat: Annihilation) – 1997
Druhý díl byl ještě béčkovější, přeplácanější a Andersona na režisérské roli vystřídal kameraman prvního dílu John R. Leonetti. Podle toho to taky dopadlo. Spousta herců z jedničky se navíc odmítla vrátit do svých rolí. I tak se ale jedná o zábavu, které Tekken nesahá po kotníky.
55%

Film Dead or AliveDOA: Na život a na smrt (DOA: Dead or Alive) – 2006
I prsaté zápasnice od Teamu Ninja se probojovaly na stříbrné plátno a nutno uznat, že i tam jim to sluší. Devon Aoki, Jaime Pressly, Holly Valance, Natassia Malthe, ty všechny byly k sežrání. A dokonce hrály volejbal!
65%

Street Fighter: The Legend of Chun-Li – 2009
Tak tohle je opravdová extratřída hnusu. Tenhle film je tak špatný, že už si z něj raději nic nepamatujeme. Ano, tak moc byl špatný. Filmu nepomohla ani sličná Kristin Kreuk v hlavní roli jako Chun-li. Tenhle film je ještě horší než Tekken.
15%

Autor:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Témata: Humor, Medvědi, Pivo, Robot

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Polovina her od legendárního studia Blizzard skončila v koši

Diablo 2 pacifist

Mike Morhaime, spoluzakladatel legendárního studia Blizzard a dlouholetý prezident této firmy ji letos v dubnu...

Když peníze nestačí. Nejdražší hra své doby má šanci i po 20 letech

Shenmue I & II (2018)

Ve srovnání s jinými odvětvími zábavního průmyslu stárnou videohry strašně rychle a 20 let je zde až nedůstojně dlouho....

Vzácná pokémoní karta za šedesát tisíc dolarů se ztratila během přepravy

Pokémon: Detektiv Pikachu

Sběratelské karetní hry patří mezi drahé koníčky a výjimkou není ani Pokémon Trading Card Game, která funguje od roku...

Stahujte zdarma výbornou strategii Age of Wonders 3, akce končí v pondělí

Age of Wonders 3

Pěknou hru zdarma si můžete po omezený čas stáhnout na digitální distribuci Steam. Tentokrát je to vynikající tahová...

Další z rubriky

Osm očekávaných her, které vycházejí během léta

World of Warcraft

Během léta se pustíme do střílení nácků ve světě, v němž vyhráli 2. světovou válku, budeme vyšetřovat nadpřirozené jevy...

Za mimozemšťana si nezahrajete. Přesto nové Star Wars nutí vzpomínat

Star Wars Jedi: Fallen Order

Připravovaná novinka v sérii her ze světa Star Wars nemusí být pro každého, ovšem je nadějí pro příznivce dávno...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější blondýnky z počítačových her?

Herní kvíz

Možná se budete divit, ale z nejslavnějších hrdinek počítačových her je jen málokterá blonďatá. Tak schválně, jestli...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ OBCHODNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz