Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Tyto hry nesmíte minout. Skryté perly pro mobily a tablety

Hraní na mobilech a tabletech nemá mezi hráči klasických počítačových her příliš dobrou pověst. Mezi časté výtky platí, že hry jsou postavené na principu ždímání peněženek, kopírování slavnějších značek nebo že se nemotorně ovládají. Přinášíme proto výběr skvělých her, které tyto stereotypy vyvracejí.

Year Walk | foto: Simogo

Seznam rozhodně není kompletní a slouží spíše pro ilustraci toho, jak působivé, originální a vysoce kreativní kousky mohou na mobilní platformy vznikat. Ohled nebyl brán na herní dobu, která u levných mobilních her přece jen nehraje velkou roli. Většina ze zmíněných titulů by šla zařadit do škatulky nezávislých her, ačkoliv to neplatí pro všechny.

Nejsou to hry pro každého a je třeba dodat, že u nejedné z nich je pokročilá znalost cizího jazyka naprostou nezbytností. Cíleně jsem se snažil vyvarovat známých jmen a značek. Místo toho jsou upřednostněny hry, které bravurně využívají dotykového ovládání a pyšní se vysokou mírou tvůrčí fantazie.

80 Days

80 Days

80 Days

Hra 80 Days potěší hned několik skupin fanoušků. První jsou příznivci spisovatele Julese Verna a především jeho knihy Cesta kolem světa za osmdesát dní, druhou fandové klasických gamebooků.

80 Days je mixem hry a interaktivní knihy, většinu času strávíte čtením. Největší předností je nevídaná nelinearita, kterou mohou všechny velké hry závidět. 80 Days využívá toho, že tvůrci nemuseli příliš řešit grafiku, a cestu kolem světa tak zcela podřizují vašim plánům. Která města navštívíte, jak se vypořádáte s jednotlivými překážkami a postavami, vše je čistě na vás. 80 Days je jakožto multimediální gamebook pravou textovou hrou 21. století. Hra byla později uvolněna i pro PC, její styl však lépe vynikne v mobilní verzi.

The Room (a obě pokračování)

The Room

The Room

Pro příznivce hlavolamů a atmosféry tajemna je na mobilních zařízeních k dispozici trilogie her The Room. Jednotlivé úrovně hry jsou zaměřeny na rozlousknutí složitých tajemných přístrojů, mechanismů a tajuplných skříněk. Pokud se zaseknete, vždy je k dispozici odstupňovaná nápověda, není tedy problém hrou postupovat podle libosti.

Příběh je sice až přehnaně složitý a útržkovitý, na druhou stranu i to hraje do karet atmosféře tajemna. The Room však exceluje především již zmíněnými hlavolamy, mechanismy a jejich chytrým designem. Interakce pomocí dotykového ovládání je navíc skvělá a jako by hraní dávala další rozměr. První díl je k dispozici i na Steamu, ale rozhodně doporučujeme mobilní variantu.

Papers, Please

Papers, Please

Papers, Please

Další hra, která je k dispozici i na PC, ale díky dotykovému ovládání je na mobilních zařízeních jako doma. Papers, Please vás nejprve zaskočí prastarou grafikou, která však náramně dobře pasuje k povaze hry. Jste celníkem ve fiktivním totalitním státě Artstozka a vaším cílem je prověřovat oprávnění ke vstupu jednotlivých lidí.

Ač to zní šíleně, budete se muset postupně naučit fiktivní geografii herního světa, jednotlivé předpisy a procedury, zatímco na vás bude vyvíjen čím dál větší tlak jak ze strany nadřízených, tak neúnavných diverzantů. K tomu musíte vydělávat peníze, abyste uživili rodinu, zaplatili doktora nebo nájem. Ano, stále je řeč o hře Papers, Please. Ta má navíc několik konců v závislosti na tom, jak jste ke komu loajální.

Shadowmatic

Shadowmatic

Shadowmatic

Shadowmatic je hádanková hra, kde je vaším úkolem převracet zdánlivě neforemné objekty tak, aby vrhaly stín podobající se určitému zvířeti, předmětu nebo prostě zamýšlenému obrazci. To vše doprovází příjemná melodie, kterou si skvěle vychutnáte především se sluchátky. Postupně otáčíte až třemi objekty a hra se stává čím dál obtížnější.

I tato hra vám může poskytnout odstupňované nápovědy. Pokud je však chcete používat po vyčerpání limitu, další dokoupíte až za reálné peníze. I to lze však bez problémů obejít díky průvodcům na internetu. Shadowmatic dokáže také dost frustrovat, když máte stínový obrazec už prakticky nastavený a hra vám ho ne a ne uznat. Přesto z titulu čiší hravost, kreativita a dotykové ovládání funguje na výbornou. Skvělá volba především před spaním.

Ghost Trick: Phantom Detective

Ghost Trick: Phantom Detective

Ghost Trick: Phantom Detective

Ghost Trick od Capcomu vyšel původně na Nintendu DS a odtud si našel cestu i na mobilní zařízení nesloužící primárně na hraní her. Koncept připomíná trochu Murdered: Soul Suspect. Hlavní hrdina na začátku zemře a jeho úkolem je dopátrat se vlastní identity i motivu své vraždy. Během hraní se snažíte ovlivňovat události interakcí s jednotlivými předměty a zachránit tak životy ostatních postav. Hra sází na humor a mnoho textových dialogů, takže pokud neradi čtete a chcete pouze čistou hratelnost, hledejte jinde.

Když přijde na samotné hraní, Ghost Trick na zajímavosti každopádně neztrácí. Pomocí dotykového ovládání váš duch přeskakuje mezi jednotlivými předměty a snaží se vrahům překazit jejich záměry. To vše v neúprosném časovém limitu, který přidává jednotlivým kapitolám na dramatičnosti. Ghost Trick sice patří k těm dražším hrám na tomto seznamu, dohrání vám však určitě zabere přes deset hodin.

Year Walk

Year Walk

Year Walk

O Year Walku jsme na Bonuswebu již psali jako o učebnicové ukázce toho, jak by šlo hraní hry propojit s doprovodnou aplikací. Hra se zaměřuje na severský folklór a originálně odvyprávěný příběh z drsného prostředí korunuje fantastický závěr, při kterém zamrazí. Většinu času hrajete z pohledu vlastních očí, druhou část však zabere čtení poznámek v rámci druhé aplikace, kterou si lze stáhnout zdarma. Year Walk vyšla také na Steamu, ale doma je rozhodně na mobilních zařízeních.

Device 6

Device 6 není obyčejnou textovkou, ale spíše interaktivní povídkou, která z vašeho mobilního zařízení vymáčkne ten pravý potenciál. Řeč není o grafice, ale o tom, jak chytře lze využít textu v multimediálním zařízení k vyprávění příběhu. Forma a plynutí jednotlivých řádků sugestivně odráží dění v příběhu, k čemuž se přidávají zvukové efekty a chytře navržené hádanky. Příběh je poměrně složitý na pochopení, takže si hru možná zahrajete (či spíše přečtete) vícekrát.

Device 6
Device 6

Device 6

Sailor’s Dream

Sailor’s Dream

Sailor’s Dream

Sailor’s Dream je třetím hitem od firmy Simogo, která má na svědomí Year Walk i Device 6. Sailor’s Dream je hotová poezie ve formě mobilní hry a umělecké dílo s emocionálním nábojem jako hrom. Spojuje sugestivní práci s textem známou z Device 6 a pohled z vlastních očí a průzkum, na který tvůrci vsadili v Year Walku. Kontroverzní je v Sailor’s Dream především minimální délka (má to ale háček) a nulová obtížnost. Melancholie a tklivá atmosféra vás budou provázet po celou dobu hry. Hudba je obzvláště skvělá, včetně zpívaných pasáží.

Spoiler ohledně unikátního herního mechanismu: abyste příběh hry dotáhli až do konce, je třeba ji spustit každý ze sedmi dnů v týdnu. Bude na vás čekat píseň v lahvi doplňující příběh. Také je třeba zapnout hru každou z dvanácti hodin libovolného dne, abyste zachytili monolog jedné z hlavních postav. Jen tak se doberete skutečnému závěru. Lze to samozřejmě obejít přenastavením data a času na vašem zařízení, ale připravíte se tak o zajímavý způsob vstřebávání herního příběhu.

Monument Valley

Monument Valley

Monument Valley

Monument Valley prostě nejde nezmínit, ačkoliv se hra již do povědomí širšího publika dávno dostala. A rozhodně si to zaslouží. Vaším úkolem je provést princeznu úrovněmi, přičemž cestu k cíli odkrýváte pomocí hrátek s optikou a geometrií úrovně. Během hry budete pyšní na sebe a zároveň kroutit hlavou nad tím, jaký génius má tuto hru na svědomí.

O Monument Valley se toho nedá říct mnoho špatného. Její příběh je spíše symbolického rázu a podobně jako ostatní hry na tomto seznamu nevydrží příliš dlouho, ale za těch pár korun rozhodně stojí. Pokud jste tedy Monument Valley ještě nehráli, rozhodně neváhejte.

This War of Mine

This War of Mine

This War of Mine

O This War of Mine jste se sice mohli dočíst již v naší recenzi, ale ani tuto hru zde nejde neuvést. Ve vší vážnosti, pokud bychom hledali nejlepší hry s válečnou tematikou, This War of Mine by nesměla chybět. V principu jde vlastně o hru lehce podobnou Falloutu: Shelter, kde se také staráte o přežití vlastní komunity. Síla a unikátnost This War of Mine se však ukazuje v neskutečně obtížných volbách a kompromisech, které coby obyčejný civilista přežívající ve válce musíte učinit.

Okradete ostatní o potraviny, nebo se pokusíte zariskovat a vyjít s málem? Budete konflikty vyhledávat, nebo se jim vyhýbat? Kdo dostane jídlo, kdo léky? Vaše postavy se od ostatních nějak neliší, o přežití jde každému stejně. This War of Mine je neskutečně depresivní hra, kde vaše postavy umírají, páchají sebevraždy nebo přežívají do konce války, aniž byste měli pocit vítězství. Hra vyšla i na PC a verze s dětmi, která má podtitul The Little Ones, přijde v lednu i na Playstation 4 a Xbox One. Mobilní zařízení jí však prospívají a je jedině dobře, že se hra s takto vážným tématem dostává do rukou širokému publiku.

  • Nejčtenější

Kauza kontroverzního emotikonu nemá řešení. Vždy se najde někdo, koho štve

Na základě politicky nekorektních výroků známého hráče Ryane Gutierreze odstranila streamovací platforma Twitch jeho...

Sliby chyby aneb co vše se nakonec nedostalo do Cyberpunku

Dlouhý vývoj se na finální podobě Cyberpunku výrazně podepsal a mnoho původně slibovaných věcí se do něho nedostalo. Je...

Nový patch do Cyberpunku 2077 přinesl kromě oprav i další zásadní chybu

Dlouho očekávaná záplata trestuhodně rozbité hry Cyberpunk 2077 reputaci CD Projektu nezlepšila. Sice vyřešila spoustu...

Vybavujete si z hlavy ještě nějaký cheat code?

Tak schválně, vzpomenete si, bez použití googlu, na nějaké cheaty do her? Jak na tom jste, nám napište do diskuze pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jaké filmy a seriály s herní tematikou se můžeme letos těšit?

Vypadá to, že se máme na co těšit. Přichází nový Resident Evil, Tomb Raider a možná i seriálový The Last of Us.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Komu byste svěřili další Star Wars hru a jak by měla ideálně vypadat?

V souvislosti s tím, že Electronic Arts ztratilo exkluzivitu na vývoj her ze světa Star Wars, se ptáme, kterému studiu...

Cyberpunk není první. Hry plné bugů, které i tak skvěle pobavily

Premium Porodní bolesti se netýkají jen Cyberpunku 2077. Podobně problematických her je mnohem víc. Pojďme se podívat na ty...

Luxusní telefon je herní monstrum a umí výborně imitovat retro handheld

Absolutní špičku nabídky Samsungu, ohebný Galaxy Z Fold 2, si nejspíš nebudete primárně kupovat na hraní her, ovšem...

Vybavujete si z hlavy ještě nějaký cheat code?

Tak schválně, vzpomenete si, bez použití googlu, na nějaké cheaty do her? Jak na tom jste, nám napište do diskuze pod...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...