Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za svým způsobem nepřekonatelné, revoluční nebo určující trend na dlouhou dobu dopředu. Přinášíme přehled dvaceti největších hitů s dobovými komentáři ze začátků Bonuswebu.

Nejlepší hry roku 1998 | foto: Jakub Žežule

1.Fallout 2

Fallout 2

Druhý Fallout považují mnozí fanoušci za vůbec nejlepší. Byl mnohonásobně delší než jednička a měl spoustu humoru, možností, taktické akce a samozřejmě šťavnatých vulgarismů. Zmínku si zaslouží i perfektní český překlad. Nejlepší hlášky prosíme do diskuze.

Dobová recenze: „Taktéž je pomocí těchto voleb možné snadno se zbavit otravného skuhrání zraněných společníků, kteří po vás ihned po boji vyžadují léčivé prostředky - chcete-li je mít z krku, zvolte v kolonce Doping možnost „Šlehni si, co chceš a kdy chceš“.

2.Half-Life

Half-Life

Unreal se na trůnu akčních stříleček příliš neohřál. První Half-Life ho z něj srazil s nekompromisností Mika Tysona v nejlepších letech. Grafika, prostředí, hudba, zbraně, nepřátelé, celkový design – Half-Life působil jako hra vyslaná z budoucnosti.

Dobová recenze: „Myslím si, že Half Life teď dlouho nic nepřekoná, bude to asi na hodně dlouhou dobu nejlepší 3D akční pařba. Samozřejmě myslím tím ve hře pro jednoho hráče, tímto odpadá hlavní nebezpečí ze strany Quake 3 Arena. Jediné, co může překonat Half Life, je Half Life 2 anebo snad ještě Prey a Daikatana, ale poslední jmenovaná je ve velkých potížích, takže si myslím, že vyjde až za hodně dlouho.“

3.Starcraft

Starcraft (1998)

Legendární, kultovní, dokonalý: takový je Starcraft. Kdo při vydání tušil, že co do popularity mezi stratégy zadupe tato novinka Warcraft do země. Pokud jste nikdy neměli tu čest, zahrajte si loňský HD remaster.

Dobový článek: „Existuje real-timeová strategie, jež by nás bavila déle než Starcraft? Asi ne. Blizzard prostě umí dělat revoluční a hlavně zábavné hry.“

4.Resident Evil 2

Resident Evil 2

Legenda žánru survival hororů a jedna z nejlepších her všech dob: to je RE2. Hra měla skvělou kombinaci zajímavě vyprávěného příběhu, sympatických postav, odporných monster a pořádně hutné hororové atmosféry. Chystaný remake vypadá famózně.

Dobová recenze: „Akční adventura plná nehodných strejdů Big Peterů, kteří budou chtít jen takovou tu věcičku ve vaší hlavičce, kterou stejně nepoužíváte, myslím, že se tomu říká mozek nebo tak nějak.“

5.Tenchu: Stealth Assassins

Tenchu: Stealth Assassins

Přesně před dvaceti lety se zrodil žánr stealth zaměřený na nenápadné plížení, tedy alespoň v přibližně podobné formě, v jaké ho známe dnes. Kromě Tenchu vyšel i Metal Gear Solid a Thief: Dark Project. 

Tenchu v této nabité konkurenci zaujala nejen prostředím feudálního Japonska a ninjovskou tematikou, ale také vysokou obtížností. Hru dnes trochu připomíná i připravovaný titul Sekiro: Shadows Die Twice od mistrů ze studia From Software.

6.Need for Speed 3: Hot Pursuit

Need for Speed 3: Hot Pursuit

V jednom z vůbec nejmilovanějších dílů skomírající série Need for Speed jste se poprvé naháněli s policií, což už tak dost adrenalinovým závodům ještě přidávalo na atraktivitě. Podtitul Hot Pursuit se později ještě dvakrát vrátil, zatím vždy úspěšně.

Dobová recenze: „Do nedávna jsem nebyl nějak uchvácen různými závody aut nebo motorek, ale NFS3 mě totálně dostal a přilepil mě na dost dlouhou dobu do křesla (poprvé jsem ho pařil 22 hodin nonstop).“

7.Might & Magic VI: The Mandate of Heaven

Might & Magic VI: The Mandate of Heaven

M&M není pouze označení pro značkové lentilky, ale také název série, kterou milovali fanoušci krokovacích dungeonů. Zatímco její odnoži Heroes of M&M se povedlo přežít, hlavní série se po devátém dílu nadlouho odmlčela. V roce 2014 se jí ovšem podařil obstojný comeback.

Dobová recenze: „Objevil jsem se znovu ve městě s minimem životní energie. To mě celkem naštvalo a spustil jsem si load, kde jsem ještě zdravý jako Rybka! :o)“

8.Unreal

Unreal

Výraz Unreal máme dnes zafixovaný především jako označení herního enginu, jiní spíše vzpomínají (anebo stále hrají) multiplayerovou legendu Unreal Tournament. Původní Unreal byl koncipovaný primárně pro jednoho hráče a asi nikoho nepřekvapí, že šlo o technologický zázrak.

Dobová recenze: „To, co vidíte na obrazovce při pařbě téhle řežby, vypadá jako ve skutečnosti, škoda jen, že je na to zapotřebí tak výkonného počítače.“

9.Final Fantasy VII (PC verze)

Final Fantasy VII

Ačkoliv samotná hra vyšla na Playstation o rok dříve, PC port Final Fantasy VII na tomto seznamu nesmí chybět. Příběh, postavy, hudba, soubojový systém, svět, délka, to všechno bylo a je ve FFVII parádní. Ohlášený remake vyhlížíme se směsí nadšení a nervozity.

Dobový článek: „Podobný příběh prožívají od počátku lidstva mnozí z nás. Přátelství, láska, zrada, nenávist – city, které provázejí člověka na pouti životem od počátku věků. O lidských citech především je i mega epické RPG z produkce Squaresoftu, Final Fantasy VII. A právě proto je zřejmě tato hra tak přitažlivá a strhující, tak nedostižná.“

10.Banjo-Kazooie

Banjo Kazooie

Jedna z nejlepších her pro Nintendo 64 nepatří v Čechách k tak kultovním titulům jako v zahraničí, v žánru 3D skákaček se však řadí k těm největším legendám, které stále stojí za zahrání i dnes. Hra i její pokračování je součástí kolekce Rare Replay na Xbox One.

Dobový článek: „Pokud se však, ať už na základě této recenze, nebo podle osobního doporučení či vlastní intuice, rozhodnete BK pořídit, nebudete litovat - na vaší tváři se bude od začátku do konce linout lehký úsměv a infantilnost shledáte nikoliv trapnou, ale kouzelnou.“

11.Commandos: Behind the Enemy Lines

Commandos: Behind Enemy Lines

O Commandos před dvaceti lety slyšel snad každý, kdo měl s hrami co do činění. Kdo mohl, tak je hrál a kdo nemohl, nebo to neuměl, alespoň se koukal. Ačkoliv se jednička dočkala pokračování a napodobitelů jako Desperados a Robin Hood, mini-žánr dnes působí neokoukaným dojmem. Nekompromisně se v nich trestala sebemenší chyba a po každé splněné misi jste si tak mohli pořádně vydechnout. Fanoušky potěšila nedávná zpráva, že značka chystá návrat.

12.Tom Clancy’s: Rainbow Six

Rainbow Six

Praotec taktických akcí Rainbow Six připravil před dvaceti lety pro nepřipravené hráče hodně nevšední zážitek. Šlo o akci, kde byla strategie ještě důležitější než přesná muška. Kdo by si byl tehdy pomyslel, že o dvacet let později bude jeho pokračování progamingovým hitem.

Dobová recenze: „Dalšími drobnůstkami jsou za prvé, že hra má v sobě zabudovaný vlastní grabber (prográmek, který dokáže típat obrázky kdekoliv ve hře, takže když se vám líbí, jak jste teroristu sejmuli, stačí zmačknout F2 a celá scéna se vám uloží ve formátu BMP do adresáře, kde je hra nainstalována) a za druhé, že je také možno vypnout krev, když nechcete, aby se vaše ratolest dívala na ten masakr.“

13.Spyro the Dragon

Spyro the Dragon

Rok 1998 byl na tehdy populární barevné 3D skákačky velmi bohatý, vždyť kromě her zmíněných v naší Top 20 vyšel také Gex: Enter the Gecko, Crash Bandicoot 3 a MediEvil. A ačkoliv playstationový dráček Spyro není považován za takovou legendu jako Banjo-Kazooie, šlo o těžký kalibr, který si získal srdce spousty hráčů. Ti největší s velkou nedočkavostí vyhlíží připravovaný remaster původní trilogie. I ten vypadá skvěle.

14.Caesar 3

Caesar 3

Také budovatelské strategii Caesar 3 právem náleží status kultovního, nesmrtelného titulu. Šlo o skvělou alternativu k hrám jako Sim City, kde je vaším úkolem zajistit bezproblémový chod vámi postaveného města. Není divu, že následovala pokračování: Pharaoh, Zeus a orientální Emperor sice revoluční novinky nepřinesly, koncept však dovedly téměř k dokonalosti. Ještě dnes jsou mimořádně hratelné.

15.Metal Gear Solid

Metal Gear Solid

První MGS představoval pro hráče ohromný zážitek plný zvratů a epických scén, na které s láskou vzpomínají dodnes. Jeden z nejlepších herních příběhů jde ruku v ruce s hratelností vyšperkovanou spoustou originálních nápadů. Výtečný systém nenápadného postupu zpestřovaly nápadité souboje s bossy. Metal Gear Solid je geniální hrou geniálního designéra.

Dobová recenze: „MGS osciluje kdesi mezi střílečkou, adventurou, interaktivním filmem a rozhlasovou hrou. Jediný, kdo má o žánrovém zařazení titulu jasnou představu, je sám autor, elitní designér slavné japonské firmy Konami Hideo Kojima. Svůj výtvor nazývá v úvodních titulcích souslovím „taktická špionážní akce“. Ať už je to střílečka, interaktivní film či „taktická špionážní akce“, hraje se to skvěle.“

16.Grim Fandango

Grim Fandango

Smrťácká adventura od mistrů z Lucas Arts nadchla neotřelým světem, příběhem a svérázným hlavním hrdinou. Byla také mnohem delší a těžší, než bylo tehdy obvyklé. Současní hráči neprohloupí, pokud si pořídí její remaster.

Dobová recenze: „Život kostlivce je přímo pohádkový. Nemusíte jíst (nemáte žaludek), nemusíte se bát rakoviny z kouření (nemáte plíce) a díky jiným chybějícím částem vašeho těla se například nemusíte každé ráno půl hodiny česat..

17.The Legend of Zelda: Ocarina of Time

The Legend of Zelda: Ocarina of Time

Také Ocarina of Time se pravidelně umisťuje na žebříčcích nejlepších videoher všech dob na předních místech. První Zelda ve 3D šokovala nápaditostí, hudbou, atmosférou a krásně zpracovaným otevřeným světem s perfektními chrámovými labyrinty. Tato legenda baví i po letech, a pokud vlastníte Nintendo 3DS, rozhodně s nákupem neváhejte.

Dobová recenze: „Fantastická grafika, úžasný zvuk, kouzelná atmosféra, stovky nenapodobitelných herních sekvencí a především obrovská hratelnost, to jsou přednosti jedinečné a vzácné hry The Legend of Zelda Ocarina of Time. Nejenom, že je to nutnost pro všechny majitele šedesát čtyřky, ale i dobrá volba pro ty, co ještě N64 nemají. Díky Shigeru Miyamoto, díky všem co se podíleli na tomto skvostu…PS všem hardcore pařanům: Kdo nepozná tuto hru, jako by ani nežil.“

18.Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Už první dobrodružství zloděje Garretta hráče uchvátilo a opět prokázalo, že vítězství lze ve hrách docílit i jinak, než vymlácením všech protivníků ve hře. Garrettův obušek, šípy a nenechavé prsty na obrazovkách neřádily naposled. Vrátí se v budoucnu ještě někdy?

Dobová recenze: „Když si nedáte pozor a uvidí vás dozorce, spustí alarm. Ale ne jen tak ledajaký, najednou se rozsvítilo po celé sekci celnice a zapnul se bzučák, víte snad, jak bzučák blbne. Ale v 19. století? Nevím, nevím...nic moc další velké chyby jsem nenašel.“

19.Falcon 4.0

Falcon 4.0

Letecké simulátory, tedy dinosaura herních žánrů, reprezentuje na našem seznamu čtvrtý Falcon, který zpracovával fiktivní konflikt mezi Severní a Jižní Koreou a jejím spojencem USA. Hra měla sice spoustu bugů, ale výrobce a komunita o hru náležitě pečovali a podařilo se ji výrazně vylepšit. Výsledkem byl vynikající Falcon 4.0: Allied Force z roku 2005.

Dobová recenze: „Požádáte o přistání a letecká kontrola vás zahrne do přistávací fronty, přitom vám udává vektory a rychlost kam letět, aby nedošlo ke srážce s ostatními letadly. Ale hoši to tam nějak nezvládají nebo co, protože se kolikrát stane, že přistávám na runway, kde startují letadla a přitom mě nikdo z přistávacího manévru neodvolal.“

20.Baldur’s Gate

Baldur’s Gate

A ještě toto. Baldur’s Gate je opravdová legenda od Bioware a zakladatel žánru, který se povedlo v minulých letech úspěšně vzkřísit. „Baldur“ nabídl fantasy D&D zážitek jako vyšitý. Pyšnil se spoustou postav, napínavým dějem a taktickými souboji. Hru i její přímé i nepřímé následovníky si dnes lze pořídit v modernizovaných edicích.

Dobová recenze: „Hra Baldur´s Gate se dá svou rozlohou takřka přirovnávat k megapařbě Final Fantasy 7, čemuž také dosvědčuje fakt, že je na pěti herních plackách. Rozhodně je to cool hra, a pokud jste ještě nerozjeli Fallouta 2 (nebo už dohráli), tak se rozhodně vrhněte na tuto pařbu. Těch 5 cédéček za to rozhodně stojí.“

Velmi čestná zmínka:

Populous: The Beginning

F-Zero X

Oddworld: Abe’s Exodus

Tekken 3

Turok 2: Seeds of Evil

Crash Bandicoot 3: Warped

Gran Turismo

Mario Party

The Settlers 3

Myth 2: Soulbringer

The Settlers III

Oddworld: Abe’s Exoddus

Gran Turismo

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

celkem hlasů: 9921

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 8. září 2018. Anketa je uzavřena.

Half-Life 3115
Fallout 2 2391
Baldur’s Gate 925
Starcraft 854
Commandos: Behind the Enemy Lines 586
Metal Gear Solid 268
Might & Magic VI: The Mandate of Heaven 267
Need for Speed 3: Hot Pursuit 260
Caesar 3 260
Unreal 248
Resident Evil 2 140
Thief: The Dark Project 135
Final Fantasy VII (PC verze) 114
The Legend of Zelda: Ocarina of Time 75
Spyro the Dragon 74
Falcon 4.0 53
Tom Clancy’s: Rainbow Six 48
Grim Fandango 46
Tenchu: Stealth Assassins 40
Banjo-Kazooie 22

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

Témata: Half-life, Fallout
  • Nejčtenější

Hráč dokončil Diablo 2 na nejtěžší obtížnost, aniž by na někoho zaútočil

Youtuberovi s přezdívkou MacroBioBoi se podařil úctyhodný herní výkon. Dokázal dohrát remasterované Diablo 2 na...

Soud smetl bizarní žalobu, navrhovatel by si prý měl zahrát Call of Duty

Zakladatel společnosti Brooks Entertainment právně napadl mamutí vydavatelství Activision Blizzard za údajné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušek odstranil ze Spider-Mana vlajky hrdosti, byl okamžitě potrestán

Oblíbený server pro sdílení modifikací počítačových her Nexus Mods zrušil profil člověku, který všechny duhové prapory...

Měly být hity, ale dnes už si na tyto hry nikdo nevzpomene

Premium Uspět v herním průmyslu není kvůli obrovské konkurenci nic snadného a o žánru tzv. live service her to platí dvojnásob....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chybě v obchodě si lidé nakoupili letošní Fifu za korunu

Vydavatelství Electronic Arts se povedl nepříjemný přešlap, když v digitálním obchodě Epic Store špatně nacenilo...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Neoficiální informace ohledně příštího GTA dostaly internet do varu

Minulý týden dorazila další porce neoficiálních informací týkajících se nadcházejícího dílu slavné série Grand Theft...

Chystá se další herní konzole do ruky. Bude však trochu odlišná

Společnost Logitech oznámila, že pracuje na vlastní přenosné herní konzoli. Její unikátní vlastností bude především to,...

ANKETA: Které hry si podle vás zaslouží maximální hodnocení 100 procent?

V nejnovější anketě se vás ptáme, které hry si podle vás zaslouží maximální možné hodnocení. Na vaše příspěvky se...

ANKETA: Dává vám smysl remake The Last of Us?

Postapokalyptické dobrodružství The Last of Us vyšlo na PlayStation 3, následně v remasterované verzi na PlayStation 4...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...