PSP go od Sony je fajn společník na cesty. Ale ne pro každého

  0:02aktualizováno  0:02
Je menší, lehčí, kromě her si poradí i s multimédii a sází na digitální distribuci.

PSP go je nejnovější verze kapesní herní mašinky od Sony. Prostřednictvím série levných, digitálně distribuovaných her se herní gigant pokouší oslovit i příležitostné hráče. PSP go je viditelně menší než jeho předchůdci. Ovšem jen za cenu ztráty UMD mechaniky, do níž se vkládaly disky s hrami. Pokud si chcete koupit hru na PSP go, jde to pouze digitálně.

Dodejme, že to není nová generace přístroje, ale pouze další model v řadě, jenž svého předchůdce s mechanikou nenahrazuje. Volba je na vás. A pokud padne na PSP go, můžeme říci, že i přes počáteční nedůvěru v jiné rozložení ovládacích prvků, se jedná o vynikající stroj.

PSP go

Ale co když mám hodně disků s hrami?

 Specifikace
- Rozměry: 128 x 16,5 x 69 mm
- Váha: 158 g
- LCD obrazovka: 3,8 palců / 9.6 cm (16:9)
- Wi-fi, Bluetooth 2.0
- Rozšiřující slot: Memory Stick Micro
- Výdrž baterie: 3-6 hodin (Wi-fi a Bluetooth vypnuté)
- Baterie: Li-ion 930 mAh (zabudovaná)
- Nabíjení ze sítě: 2hodiny 20 minut
- Nabíjení z USB: 4 hodiny

Otázka těch, kteří vlastní některý z předchozích modelů se přímo nabízí: jak dostanu svoje hry z UMD na PSP go?

Dlouho to vypadalo, že Sony dovolí hry na UMD zaregistrovat a posléze stáhnout na PSP go. To se ale nestane. Prý kvůli technickým obtížím a strachu z pirátství. Jedinou možností, jak si zahrát hry na UMD nosičích zůstávají starší modely.

Místo toho Sony nabízí speciální akci. Pokud si PSP go zakoupíte do 10. října, získáte zdarma závodní hru Gran Turismo. A ti, kteří mají doma některý ze starších modelů a alespoň jednu hru na UMD, mohou získat další tři hry.

Vybírat mohou z těchto titulů: Killzone Liberation, Medievil, Wipeout Pure, Buzz Brain Bender, Buzz Master Quiz, SOCOM U.S. Navy SEALs: Fireteam Bravo, Ratchet & Clank: Size Matters, Everybody's Golf, Resistance: Retribution, Syphon Filter Dark Mirror, Lemmings, LocoRoco, Patapon, Syphon Filter: Logan's Shadow, Echochrome, Pursuit Force: Extreme Justice, Daxter.

PSP go

Postup pro jejich získání je krkolomný. Nejdříve se na svém novém PSP go přes Wi-fi přihlásíte do Playstation Store a přístroj zaregistrujete. Na stejný účet se do Playstation Store přihlásíte i ze svého starého PSP, vložíte disk se hrou a ten zaregistrujete. Kódy k vybraným hrám dorazí na zadanou e-mailovou adresu ale až za pár dní. Akce končí 31. března 2010.

Upřímně, pokud doma máte nějakých dvacet disků s hrami, je to slabá náplast. Je zřejmé, že PSP go cílí především na zákazníky, kteří žádné PSP dosud nemají.

iPhone, PSP go, PSP, Nintendo DS

Kam se schovala tlačítka?

Všechny hlavní ovládací prvky jsou usazeny ve vysouvací části přístroje. Analogová páčka je umístěno vpravo od směrových tlačítek, nikoliv vespod jako u předchozích modelů. Toho jsem si všiml až při pohledu na starší model, protože během hraní žádný nezvyk nepocítíte.

Problém přišel až ve hrách, v nichž se využívají zadní tlačítka L a R. Například v závodní hře Motorstorm se pravým zadním tlačítkem přidává plyn. A právě vysunutá část s displejem mi překážela a nedovolovala držet přístroj tak, jak bych si představoval. Jak se během několika dní testování ukázalo, jde jen o zvyk.

Hry pro příležitostné hráče

Sony s novým modelem PSP zároveň uvádí i řadu jednoduchých, levných her minies. Právě jimi se snaží čelit nečekané konkurenci od jablečné firmy (iPhone, iPod Touch). Té se podařilo skrze Apple Store nabídnout mnoho kvalitních a zároveň levných "malých" her, kterými boduje u příležitostných hráčů.

Ne náhodou Sony oslovilo vybrané vývojáře her pro iPhone, aby své kousky předělali i pro PSP. Jako problém se ukazuje cena, kdy stejné hry na PSP stojí více než na iPhone. Například výborná tower defence hra Fieldrunners vás na Apple Store přijde na 2,39 eur (zhruba 65 Kč). Na PSN ale zaplatíte 125 Kč.

PSP go

V případě ostatních her se Sony rozhodlo zachovat politiku jednotných cen. To znamená, že za krabicovou verzi z obchodu zaplatíte zhruba stejně jako za tu koupenou online. - více o cenách zde

Sony se tak ocitá na křižovatce. Sice vykročilo správným směrem, nabízí pecky z prvního PlayStationu a nově i malé, lacinější hry. Ale cenová politika (nejen) minies by mohla být přívětivější. Otázkou také zůstává, jak rychle se bude nabídka v této sérii rozšiřovat. Za strategickou chybu považuji, že v základní nabídce zcela chybí několik her zdarma.

Media GO

Hry na PSP si můžete koupit skrze PlaySation Store přímo v přístroji, přes konzoli PlayStation 3 nebo na PC za pomoci programu Media GO. Navigace v něm je bezproblémová. Zároveň vám poslouží i jako správce multimédií. Chcete si na PSP překopírovat video? Stačí jej přetáhnout myší a program jej automaticky překonvertuje do formátu, se kterým si PSP poradí.

Obslužný program Media Go na PC

Koupit, nebo nekoupit? Je to na vás

Pro mluví kompaktní rozměry; v kapse běžných kalhot se nosí pohodlně, což o předchůdcích říci nemohu. Dále tu máme integrovanou paměť (z 16 GB je uživateli dostupných 14 GB), z níž se hry nahrávají rychleji než z UMD. Další prostor ušetříte tím, že spolu s přístrojem nemusíte tahat i disky s hrami. Nově je PSP bohatší o bezdrátovou technologii bluetooth. Ta se hodí například k připojení bezdrátových sluchátek či připojení k internetu přes modem v mobilu.

PSP go a starší modely PSP go

Zkrátka, pokud se vám PSP go líbí, kupte si jej. Je to skvělý přístroj a sám jsem se se zapůjčeným kouskem loučil nerad. Pokud ale jste spokojeni se svým stávajícím modelem, robustnější provedení považujete za klad a nahrávání z UMD neřešíte, potom si můžete PSP go nechat s klidným svědomím ujít. Ono je stejně určeno především pro ty, kteří žádné PSP dosud nemají.

Autor:
 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

RECENZE: Kdyby vyšel Half-Life letos, vypadal by jako Metro: Exodus

Metro: Exodus

Čekali jsme hodně, ale dostali jsme ještě víc. Po patnácti letech od vydání Half-life 2 se konečně objevila hra, která...

Další z rubriky

Washington DC je v troskách. Ochráníte zbytky civilizace v The Division 2?

The Division 2

Postapokalyptický Washington DC je v područí gaunerů. Do akce tak opět vyrážejí agenti Divize, aby situaci...

Sekiro: Shadows Die Twice bude víc než jen Dark Souls se samuraji

Sekiro: Shadows Die Twice

Letošní novinka od mistrů ze studia From Software s názvem Sekiro: Shadows Die Twice je mezi fanoušky očekávaná se...

KOMENTÁŘ: Rozchod Activisionu s Bungie staví oba giganty na rozcestí

Destiny 2: Forsaken - trailer

Rozchod gigantů dělících se o úspěch hry Destiny vnímá většina fanoušků jako radostný start do nového roku. Podle nich...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz