Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Máte zájem o virtuální realitu? Poradíme, co si můžete do Vánoc koupit

Chystáte si na Vánoce nadělit brýle pro virtuální realitu? Možností je hned několik, ovšem levná záležitost to povětšinou nebude.

Oculus Quest 2 | foto: Oculus

Pokud hledáte nějaký ten nevšední zážitek, jak si zpestřit dlouhé zimní večery, už několikrát jsme pro ty odvážnější (a bohatší) doporučovali virtuální realitu. Hraní se speciální „helmou“ má celou řadu předností, vedle originality celého zážitku se také udržujete pohybem aktivní a zapojit se mohou uživatelé skoro každého věku.

V první řadě je dobré vědět, jakou kategorii virtuální reality chcete vlastně kupovat, je jich totiž hned několik. V první řadě je to tzv. PC VR, což jsou modely, které musí být propojené se stolním počítačem či notebookem. Počítejte s tím, že VR hry mohou být náročnější na výpočetní výkon než ty klasické, a to zejména z důvodu vyššího rozlišení displejů v brýlích. V ideálním případě byste měli vlastnit herní sestavu či notebook, který je schopný vykreslit běžné tituly v rozlišení 1440 p. Jako samostatně stojící kategorii pak můžeme považovat také modely spojené s herními konzolemi.

Zcela opačným segmentem jsou pak VR brýle, které pro svou funkčnost nevyžadují vůbec nic dalšího: veškerý hardware mají zabudovaný. Představují nižší investici, obzvlášť když si odečteme nutnost kupovat další zařízení, jako je počítač nebo herní konzole. Takových je ovšem velice málo: v praxi na českém trhu pouze dva modely stejné série.

Z celkem logických důvodů vynecháváme modely, které jsou na českém trhu jen sporadicky dostupné a také ty, které jsou určeny pro profesionální využití, nikoliv pro běžné spotřebitele. Samostatnou kategorií, která je také spíš zaměřena na profesionály než na hráče, jsou AR brýle, které taktéž do našeho výčtu neřadíme.

Varianta bez PC

Zde je váš výběr velice jednoduchý, VR brýle, které fungují samostatně a nabídnou využití pro hráče je Oculus Quest a Quest 2. Zatímco ten starší už má v podstatě funkci výprodejového kusu, novější Quest 2 je prakticky nováčkem a na českém trhu je (bohužel pouze neoficiálně) teprve pár týdnů. Zato je paradoxně ale levnější.

Nejnižší cena za kousek první generace je u různých českých obchodníků okolo čtrnácti tisíc korun, zatímco Quest 2 startuje na částce 12 490 korun. Obě částky jsou ovšem opatřeny přirážkou neoficiálního dovozu, protože hned za hranicemi je z oficiální distribuce seženete ještě hned o několik tisíc korun levněji.

ModelOculus Quest
Oculus Quest 2
Displej (typ)
OLEDLCD
Rozlišení (na oko)
1440 x 16001832 x 1920
Úhel záběru
94 stupňů
92 stupňů
Obnovovací frekvence
72 Hz
72 - 90 Hz
Typ sledování ovladačů
integrovanýintegrovaný
Kapacita úložiště
64, 256 GB
64, 256 GB

Ať už se takový model rozhodnete koupit kdekoliv, nespornou výhodou tohoto řešení je právě ona samostatná funkčnost: helma nemusí být připojena žádným kabelem, aby fungovala, byť samozřejmě musíte dávat pozor na stav baterie, která se vybije poměrně rychle (u modelu Quest 2 je to například okolo dvou hodin). Headset si ale můžete vzít třeba s sebou ukázat známým, nebo s ním hrát třeba i venku na zahradě (více o modelu Oculus Quest 2 najdete zde).

Oculus Quest 2

Oculus Quest 2

Oculus Quest

Oculus Quest

Naopak nevýhodou je fakt, že zdaleka ne každou hru si v „přenosném“ režimu zahrajete a ty, které jsou dostupné i pro PC VR modely, zpravidla mají nějaké grafické úpravy, aby fungovaly i na slabším integrovaném hardwaru. Ale pozor, co je důležité, že se správným USB-C kabelem můžete i Quest a jeho nástupce proměnit v PC VR model. Jen musíte opravdu pečlivě vybírat, protože USB-C kabelů kategorie 3.2 a dlouhých alespoň 3 metry (ideální je ale 5 a víc) zase tolik není.

Varianta s PC

Zde je váš výběr trochu rozmanitější, ovšem i tak byste dobře dostupné modely spočítali na prstech rukou. Předním hráčem na českém trhu je HTC, které zde má oficiální zastoupení a tedy i produkty se v Česku prodávají oficiální cestou. Na výběr jsou celkem čtyři modely: HTC Vive Pro, Vive Pro Eye, Vive Cosmos a Vive Cosmos Elite.

Základem nabídky je Vive Cosmos, který se dá sehnat buď přímo v Česku za cenu okolo 20 tisíc korun (některé obchody je však mají i levněji) nebo z evropské distribuce na oficiálních stránkách za 729 eur v rámci Black friday akce, tedy asi 19 tisíc korun.

HTC Vive Cosmos (Elite)

HTC Vive Cosmos (Elite)

HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos

Stejná slevová akce na oficiálních stránkách pak platí i na model Vive Cosmos Elite (929 eur, 24 300 korun), za podobnou cenu jej najdete také ve vybraných českých obchodech. Sada s modelem Vive Pro pak stojí 32 990 korun a vůbec nejdražší je pak Vive Pro Eye s integrovaným sledováním pohybu očí za necelých 39 tisíc korun. Poslední jmenovaný model je už spíše na hranici mezi spotřebním a profesionálním užitím.

Do konce Black friday akce HTC také k soupravám pro VR přidává zdarma populární hru Half-Life: Alyx a také slevu na předplatné Viveport Infinity. Ten je mimochodem další výhodou HTC, kdy za měsíční poplatek můžete hrát libovolnou hru z široké knihovny titulů: v podstatě je to takový Netflix pro virtuální realitu.

ModelVive Cosmos
Vive Cosmos Elite
Vive Pro
Displej (typ)
LCDLCDAMOLED
Rozlišení (na oko)
1440 x 17001440 x 17001440 x 1600
Úhel záběru
110 stupňů110 stupňů110 stupňů
Obnovovací frekvence
90Hz90Hz90 Hz
Typ sledování ovladačů
integrovanýexterníexterní

Jak si jednotlivé soupravy vedou proti sobě? Základní Cosmos využívá stejně jako modely Oculusu integrované sledování pohybu ovladačů v brýlích, takže nepotřebujete nastavovat externí sledovací stanice. Nevýhoda takového řešení jsou slepé úhly, kdy senzory zkrátka na ovladače nevidí a ve hře tak může dojít k různým nepřesnostem v ovládání. Více se o modelech Cosmos a Cosmos Elite dozvíte v naší recenzi.

Vive Cosmos Elite oproti tomu už funguje právě ve spolupráci s externím sledováním, které je znatelně přesnější. Nevýhoda samozřejmě tkví ve vyšší pořizovací ceně a také v tom, že nastavování je o jeden krok navíc složitější. To samé platí o modelech Vive Pro a Vive Pro Eye (recenzi na model Pro najdete zde).

HTC Vive Pro

HTC Vive Pro

Za zmínku také ještě stojí to, že k modelům Vive se dá dokoupit bezdrátový modul, který vám dovolí se při hraní zbavit otravných kabelů. Je to ovšem poměrně drahé příslušenství, připravte si dalších devět tisíc korun.

Druhou značkou, která na českém trhu prodává brýle pro virtuální realitu oficiálně, je společnost HP. Ta se v současnosti nachází v generační výměně a současný model Reverb se připravuje na začátku příštího roku nahradit modelem Reverb G2.

HP je v podstatě posledním výrobcem, který na českém trhu podporuje platformu Windows Mixed Reality, což byla původně skupinová snaha o PC VR standard integrovaný do operačního systému Windows od více výrobců (Acer, Asus, Samsung, Lenovo, Dell a další). Zatímco ostatní od plánů v podstatě upustili, HP se v tomto směřování drží a na modelu G2 navíc spolupracovalo se společností Valve.

Brýle pro virtuální realitu HP Reverb G2

Brýle pro virtuální realitu HP Reverb G2

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Pro současné zájemce to ovšem znamená, že než kupovat loňský Reverb, který už je stejně v podstatě výprodejovým zbožím u několika málo prodejců, je lepší vydržet ještě pár měsíců a koupit model G2, který bude stát 18 999 korun. Více se o tomto modelu dozvíte zde.

ModelHP Reverb G2
Valve Index
Displej (typ)
LCDLCD
Rozlišení (na oko)
2160 x 21601600 x 1440
Úhel záběru
114 stupňů
130 stupňů
Obnovovací frekvence
90 Hz
90 - 144 Hz
Typ sledování ovladačů
integrovanýexterní

No a nakonec je tu také Index, populární model od Valve. Ten je v Česku dostupný pouze prostřednictvím herního obchodu Steam, ovšem díky evropským skladům se jedná o stále poměrně snadnou a dostupnou volbu. Valve Index má spíše vyšší cenu, celá sada vyjde na 1 079 eur, tedy 28 tisíc korun (více o Valve Index najdete zde).

Valve se z kraje prodeje potýkalo s poměrně enormní poptávkou a nestíhali vyřizovat objednávky, na které se čekalo v řádu měsíců. Aktuálně je situace lepší, doručení se odhaduje na zhruba dva týdny, což je stále ještě dost času na doručení do Vánoc.

Varianta s konzolí

Na poli herních konzolí je situace vcelku přehledná, vlastní řešení má pouze Sony a Nintendo. Sony má VR brýle s názvem PlayStation VR, které mohou fungovat jak se speciálními ovladači Move, tak i samostatně pouze s klasickým gamepadem ke konzoli. Ačkoliv PlayStation VR sloužil jako příslušenství k modelům PlayStation 4, funguje i s novou „pětkou“.

Je každopádně vidět, že jde už o poměrně zastaralý kousek a spousta fanoušků konzolí od Sony už spíše vyhlíží nástupce, který ovšem zatím nebyl představen. Brýle se dají sehnat povětšinou v setu s několika přibalenými hrami za cenu okolo osmi tisíc korun.

PlayStation VR, model CUH-ZVR2

PlayStation VR, model CUH-ZVR2

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo nabízí variantu zejména pro děti a začátečníky v podobě Labo VR Kitu. Sada stojí kolo tisíce korun, která obsahuje cartridge se softwarem a příslušenstvím k sestavení brýlí a blasteru. Připočíst je také třeba cenu samotného Nintenda Switch, se kterým brýle spolupracují, respektive Switch slouží jako obrazovka v brýlích. Labo VR si musíte také přidržovat u hlavy, proto není vhodné pro dlouhé hraní. Slouží tak spíše pro seznámení a na vyzkoušení virtuální reality (více v naší recenzi Virtuální realita od Nintenda je v prodeji, boduje přístupností a hravostí).

Autor:
  • Nejčtenější

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Kauza kontroverzního emotikonu nemá řešení. Vždy se najde někdo, koho štve

Na základě politicky nekorektních výroků známého hráče Ryane Gutierreze odstranila streamovací platforma Twitch jeho...

Sliby chyby aneb co vše se nakonec nedostalo do Cyberpunku

Dlouhý vývoj se na finální podobě Cyberpunku výrazně podepsal a mnoho původně slibovaných věcí se do něho nedostalo. Je...

Vybavujete si z hlavy ještě nějaký cheat code?

Tak schválně, vzpomenete si, bez použití googlu, na nějaké cheaty do her? Jak na tom jste, nám napište do diskuze pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový patch do Cyberpunku 2077 přinesl kromě oprav i další zásadní chybu

Dlouho očekávaná záplata trestuhodně rozbité hry Cyberpunk 2077 reputaci CD Projektu nezlepšila. Sice vyřešila spoustu...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Komu byste svěřili další Star Wars hru a jak by měla ideálně vypadat?

V souvislosti s tím, že Electronic Arts ztratilo exkluzivitu na vývoj her ze světa Star Wars, se ptáme, kterému studiu...

Cyberpunk není první. Hry plné bugů, které i tak skvěle pobavily

Premium Porodní bolesti se netýkají jen Cyberpunku 2077. Podobně problematických her je mnohem víc. Pojďme se podívat na ty...

KOMENTÁŘ: Čeká nás rok odkladů. Těšte se hlavně na patche a datadisky

Vyhlídky na rok 2021 po stránce herních novinek už teď na začátku nejsou moc příznivé. Je pravděpodobné, že stejně jako...

Luxusní telefon je herní monstrum a umí výborně imitovat retro handheld

Absolutní špičku nabídky Samsungu, ohebný Galaxy Z Fold 2, si nejspíš nebudete primárně kupovat na hraní her, ovšem...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...