Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Máte zájem o virtuální realitu? Poradíme, co si můžete do Vánoc koupit

Chystáte si na Vánoce nadělit brýle pro virtuální realitu? Možností je hned několik, ovšem levná záležitost to povětšinou nebude.

Oculus Quest 2 | foto: Oculus

Pokud hledáte nějaký ten nevšední zážitek, jak si zpestřit dlouhé zimní večery, už několikrát jsme pro ty odvážnější (a bohatší) doporučovali virtuální realitu. Hraní se speciální „helmou“ má celou řadu předností, vedle originality celého zážitku se také udržujete pohybem aktivní a zapojit se mohou uživatelé skoro každého věku.

V první řadě je dobré vědět, jakou kategorii virtuální reality chcete vlastně kupovat, je jich totiž hned několik. V první řadě je to tzv. PC VR, což jsou modely, které musí být propojené se stolním počítačem či notebookem. Počítejte s tím, že VR hry mohou být náročnější na výpočetní výkon než ty klasické, a to zejména z důvodu vyššího rozlišení displejů v brýlích. V ideálním případě byste měli vlastnit herní sestavu či notebook, který je schopný vykreslit běžné tituly v rozlišení 1440 p. Jako samostatně stojící kategorii pak můžeme považovat také modely spojené s herními konzolemi.

Zcela opačným segmentem jsou pak VR brýle, které pro svou funkčnost nevyžadují vůbec nic dalšího: veškerý hardware mají zabudovaný. Představují nižší investici, obzvlášť když si odečteme nutnost kupovat další zařízení, jako je počítač nebo herní konzole. Takových je ovšem velice málo: v praxi na českém trhu pouze dva modely stejné série.

Z celkem logických důvodů vynecháváme modely, které jsou na českém trhu jen sporadicky dostupné a také ty, které jsou určeny pro profesionální využití, nikoliv pro běžné spotřebitele. Samostatnou kategorií, která je také spíš zaměřena na profesionály než na hráče, jsou AR brýle, které taktéž do našeho výčtu neřadíme.

Varianta bez PC

Zde je váš výběr velice jednoduchý, VR brýle, které fungují samostatně a nabídnou využití pro hráče je Oculus Quest a Quest 2. Zatímco ten starší už má v podstatě funkci výprodejového kusu, novější Quest 2 je prakticky nováčkem a na českém trhu je (bohužel pouze neoficiálně) teprve pár týdnů. Zato je paradoxně ale levnější.

Nejnižší cena za kousek první generace je u různých českých obchodníků okolo čtrnácti tisíc korun, zatímco Quest 2 startuje na částce 12 490 korun. Obě částky jsou ovšem opatřeny přirážkou neoficiálního dovozu, protože hned za hranicemi je z oficiální distribuce seženete ještě hned o několik tisíc korun levněji.

ModelOculus Quest
Oculus Quest 2
Displej (typ)
OLEDLCD
Rozlišení (na oko)
1440 x 16001832 x 1920
Úhel záběru
94 stupňů
92 stupňů
Obnovovací frekvence
72 Hz
72 - 90 Hz
Typ sledování ovladačů
integrovanýintegrovaný
Kapacita úložiště
64, 256 GB
64, 256 GB

Ať už se takový model rozhodnete koupit kdekoliv, nespornou výhodou tohoto řešení je právě ona samostatná funkčnost: helma nemusí být připojena žádným kabelem, aby fungovala, byť samozřejmě musíte dávat pozor na stav baterie, která se vybije poměrně rychle (u modelu Quest 2 je to například okolo dvou hodin). Headset si ale můžete vzít třeba s sebou ukázat známým, nebo s ním hrát třeba i venku na zahradě (více o modelu Oculus Quest 2 najdete zde).

Oculus Quest 2

Oculus Quest 2

Oculus Quest

Oculus Quest

Naopak nevýhodou je fakt, že zdaleka ne každou hru si v „přenosném“ režimu zahrajete a ty, které jsou dostupné i pro PC VR modely, zpravidla mají nějaké grafické úpravy, aby fungovaly i na slabším integrovaném hardwaru. Ale pozor, co je důležité, že se správným USB-C kabelem můžete i Quest a jeho nástupce proměnit v PC VR model. Jen musíte opravdu pečlivě vybírat, protože USB-C kabelů kategorie 3.2 a dlouhých alespoň 3 metry (ideální je ale 5 a víc) zase tolik není.

Varianta s PC

Zde je váš výběr trochu rozmanitější, ovšem i tak byste dobře dostupné modely spočítali na prstech rukou. Předním hráčem na českém trhu je HTC, které zde má oficiální zastoupení a tedy i produkty se v Česku prodávají oficiální cestou. Na výběr jsou celkem čtyři modely: HTC Vive Pro, Vive Pro Eye, Vive Cosmos a Vive Cosmos Elite.

Základem nabídky je Vive Cosmos, který se dá sehnat buď přímo v Česku za cenu okolo 20 tisíc korun (některé obchody je však mají i levněji) nebo z evropské distribuce na oficiálních stránkách za 729 eur v rámci Black friday akce, tedy asi 19 tisíc korun.

HTC Vive Cosmos (Elite)

HTC Vive Cosmos (Elite)

HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos

Stejná slevová akce na oficiálních stránkách pak platí i na model Vive Cosmos Elite (929 eur, 24 300 korun), za podobnou cenu jej najdete také ve vybraných českých obchodech. Sada s modelem Vive Pro pak stojí 32 990 korun a vůbec nejdražší je pak Vive Pro Eye s integrovaným sledováním pohybu očí za necelých 39 tisíc korun. Poslední jmenovaný model je už spíše na hranici mezi spotřebním a profesionálním užitím.

Do konce Black friday akce HTC také k soupravám pro VR přidává zdarma populární hru Half-Life: Alyx a také slevu na předplatné Viveport Infinity. Ten je mimochodem další výhodou HTC, kdy za měsíční poplatek můžete hrát libovolnou hru z široké knihovny titulů: v podstatě je to takový Netflix pro virtuální realitu.

ModelVive Cosmos
Vive Cosmos Elite
Vive Pro
Displej (typ)
LCDLCDAMOLED
Rozlišení (na oko)
1440 x 17001440 x 17001440 x 1600
Úhel záběru
110 stupňů110 stupňů110 stupňů
Obnovovací frekvence
90Hz90Hz90 Hz
Typ sledování ovladačů
integrovanýexterníexterní

Jak si jednotlivé soupravy vedou proti sobě? Základní Cosmos využívá stejně jako modely Oculusu integrované sledování pohybu ovladačů v brýlích, takže nepotřebujete nastavovat externí sledovací stanice. Nevýhoda takového řešení jsou slepé úhly, kdy senzory zkrátka na ovladače nevidí a ve hře tak může dojít k různým nepřesnostem v ovládání. Více se o modelech Cosmos a Cosmos Elite dozvíte v naší recenzi.

Vive Cosmos Elite oproti tomu už funguje právě ve spolupráci s externím sledováním, které je znatelně přesnější. Nevýhoda samozřejmě tkví ve vyšší pořizovací ceně a také v tom, že nastavování je o jeden krok navíc složitější. To samé platí o modelech Vive Pro a Vive Pro Eye (recenzi na model Pro najdete zde).

HTC Vive Pro

HTC Vive Pro

Za zmínku také ještě stojí to, že k modelům Vive se dá dokoupit bezdrátový modul, který vám dovolí se při hraní zbavit otravných kabelů. Je to ovšem poměrně drahé příslušenství, připravte si dalších devět tisíc korun.

Druhou značkou, která na českém trhu prodává brýle pro virtuální realitu oficiálně, je společnost HP. Ta se v současnosti nachází v generační výměně a současný model Reverb se připravuje na začátku příštího roku nahradit modelem Reverb G2.

HP je v podstatě posledním výrobcem, který na českém trhu podporuje platformu Windows Mixed Reality, což byla původně skupinová snaha o PC VR standard integrovaný do operačního systému Windows od více výrobců (Acer, Asus, Samsung, Lenovo, Dell a další). Zatímco ostatní od plánů v podstatě upustili, HP se v tomto směřování drží a na modelu G2 navíc spolupracovalo se společností Valve.

Brýle pro virtuální realitu HP Reverb G2

Brýle pro virtuální realitu HP Reverb G2

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Brýle pro virtuální realitu Valve Index

Pro současné zájemce to ovšem znamená, že než kupovat loňský Reverb, který už je stejně v podstatě výprodejovým zbožím u několika málo prodejců, je lepší vydržet ještě pár měsíců a koupit model G2, který bude stát 18 999 korun. Více se o tomto modelu dozvíte zde.

ModelHP Reverb G2
Valve Index
Displej (typ)
LCDLCD
Rozlišení (na oko)
2160 x 21601600 x 1440
Úhel záběru
114 stupňů
130 stupňů
Obnovovací frekvence
90 Hz
90 - 144 Hz
Typ sledování ovladačů
integrovanýexterní

No a nakonec je tu také Index, populární model od Valve. Ten je v Česku dostupný pouze prostřednictvím herního obchodu Steam, ovšem díky evropským skladům se jedná o stále poměrně snadnou a dostupnou volbu. Valve Index má spíše vyšší cenu, celá sada vyjde na 1 079 eur, tedy 28 tisíc korun (více o Valve Index najdete zde).

Valve se z kraje prodeje potýkalo s poměrně enormní poptávkou a nestíhali vyřizovat objednávky, na které se čekalo v řádu měsíců. Aktuálně je situace lepší, doručení se odhaduje na zhruba dva týdny, což je stále ještě dost času na doručení do Vánoc.

Varianta s konzolí

Na poli herních konzolí je situace vcelku přehledná, vlastní řešení má pouze Sony a Nintendo. Sony má VR brýle s názvem PlayStation VR, které mohou fungovat jak se speciálními ovladači Move, tak i samostatně pouze s klasickým gamepadem ke konzoli. Ačkoliv PlayStation VR sloužil jako příslušenství k modelům PlayStation 4, funguje i s novou „pětkou“.

Je každopádně vidět, že jde už o poměrně zastaralý kousek a spousta fanoušků konzolí od Sony už spíše vyhlíží nástupce, který ovšem zatím nebyl představen. Brýle se dají sehnat povětšinou v setu s několika přibalenými hrami za cenu okolo osmi tisíc korun.

PlayStation VR, model CUH-ZVR2

PlayStation VR, model CUH-ZVR2

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo Labo VR Kit

Nintendo nabízí variantu zejména pro děti a začátečníky v podobě Labo VR Kitu. Sada stojí kolo tisíce korun, která obsahuje cartridge se softwarem a příslušenstvím k sestavení brýlí a blasteru. Připočíst je také třeba cenu samotného Nintenda Switch, se kterým brýle spolupracují, respektive Switch slouží jako obrazovka v brýlích. Labo VR si musíte také přidržovat u hlavy, proto není vhodné pro dlouhé hraní. Slouží tak spíše pro seznámení a na vyzkoušení virtuální reality (více v naší recenzi Virtuální realita od Nintenda je v prodeji, boduje přístupností a hravostí).

Autor:
  • Nejčtenější

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...

Onlinovkou Eve sedmým měsícem zmítá válka, servery ji už nezvládají

Vleklý konflikt už stál obě strany miliony korun, jeho ukončení je v nedohlednu. Bohužel, víc než taktické schopnosti...

Nabídka, která se neodmítá. Star Wars: Battlefront 2 je dočasně zdarma

Aktuální nabídka hry zdarma je jednou z nejlepších ve více než dvouleté historii obchodu Epic Store. Battlefront 2 sice...

Facebook si spletl fanoušky Falloutu s radikály a zakázal je. Už podruhé

Facebooková skupina fanoušků videohry Fallout 76 byla provozovateli sociální sítě během čtyř měsíců již podruhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté volají po cenzuře příliš prsaté hry, autoři to odmítají

Na Nintendo Switch počátkem měsíce dorazila hra Sense: A Cyberpunk Ghost Story, kterou by někteří rádi cenzurovali....

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Playstationová horečka pokračuje, i speciální edice jsou nedostupné

Kdo má zájem o nový PlayStation 5 a nestihl jej objednat v den startu předprodeje, má i teď problém novou konzoli...

Hrou roku 2020 je Cyberpunk 2077, zklamáním Warcraft III: Reforged

Je dobojováno. Ve čtenářské anketě Hra roku 2020 na Bonuswebu zabodovala akce Cyberpunk 2077. Na paty mu ovšem šlapala...

KOMENTÁŘ: Čeká nás rok odkladů. Těšte se hlavně na patche a datadisky

Vyhlídky na rok 2021 po stránce herních novinek už teď na začátku nejsou moc příznivé. Je pravděpodobné, že stejně jako...

Hry, díky kterým se budete cítit jako skutečný samuraj

Premium Projekty, ve kterých figurují legendární samurajové, jsou obvykle velmi populární. A není divu, vžít se alespoň na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...